Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για τις αγγελίες στο νέο insomnia (αξιολογήσεις, φωτογραφίες κτλ)


ouzounidhs_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα μια ιδέα αλλά δεν ξέρω αν είναι υλοποιήσιμη από την πλατφόρμα. Κάτι σαν modular αγγελίες. Έχεις τις δύο αγγελίες σου την εβδομάδα και μέσα σε κάθε αγγελία έχεις "modules". Το κάθε module είναι ένα αντικείμενο (ή σετ από αντικείμενα που ΠΡΕΠΕΙ να φύγουν μαζί) και μπορεί να αξιολογηθεί και να γίνει pending/closed/sold ανεξάρτητα από τα άλλα. Όριο λίγα modules ανά αγγελία για να μην γίνει λαϊκή αγορά αλλά να είναι ευχαριστημένοι όσοι θέλουν να μπορούν να δώσουν ένα PC σε parts ή μερικά games ή κονσόλα και χειριστήριο ξεχωριστά or whatever.

 

Παράδειγμα, αγγελία για ένα PC:

 

Module 1 - CPU+Mobo = Αγοραστής Snoob (closed) (θετική αξιολόγηση)

Module 2 - GPU = Αγοραστής ThReSh (pending)

Module 3 - Case+PSU = Αγοραστής mindtrapper (closed) (αρνητική, ήταν καμένο :))

Module 4 - RAM = (open)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
1 λεπτό πριν, mindtrapper είπε

Είχα μια ιδέα αλλά δεν ξέρω αν είναι υλοποιήσιμη από την πλατφόρμα [...]

Πολύ ωραία και αναλυτική παρουσίαση του σκεπτικού σου. Για να μη φάμε χώρο έβαλα τα [...], μην παρεξηγηθώ.

Όπως έγραψα και παραπάνω, στην παρούσα φάση και μέχρι νεοτέρας, δεν θα έχουμε κάτι άλλο πέραν του 1 αγγελία = 1 αξιολόγηση. Σε επίπεδο δυνατοτήτων... σε αναμονή ανακοινώσεων από τους καθ' ύλην αρμόδιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισχυει,αλλα δεν εχει νοημα να παραθεσουμε αλλες ιδεες εδω.
Μακαρι να υπαρχει περιθωριο εξελιξης στο θεμα της αγγελιας..

Επεξ/σία από webparts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο σκοπός ηταν να γράψουμε απλά τον προβληματισμό μας. Από εκει και πέρα θα δειτε αν κάποια γίνεται να βελτιωθούν και κανένας δεν περιμένει να διορθωθούν άμεσα. Και στη τελική αν δεν υπάρχει λύση δεν θα σκάσουμε κιόλας. Θα προσαρμοστούμε και ως έχει :) . 

Σε ευχαριστούμε που μας "άκουσες". Καλό βράδυ. :)

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ένα τελευταίο και σταματάω: το ότι δεν απαντάμε συνέχεια, ειδικά αυτές τις πρώτες ημέρες που υπάρχει πίεση, δεν σημαίνει πως δεν ακούμε.

Γι' αυτό και είναι απαραίτητη η βοήθειά σας, γιατί με το να ανοίγουν διαρκώς νέα νήματα (και, συγγνώμη, αλλά ορισμένα είναι σκέτο παράπονο, και συχνά αβάσιμο...) χάνονται υπαρκτά θέματα. Να, το ignore list, η λίστα αγνόησης, κατάφερε με κάποιον τρόπο και πέρασε απαρατήρητο το θέμα όλη μέρα.

Ποιος ξέρει σε ποιο νήμα με άσχετο τίτλο είναι χαμένη η πρώτη επισήμανση του θέματος. Όπως εδώ, που είπαμε για μέγεθος αρχείων εντός και εκτός αγγελιών, για συγχώνευση μηνυμάτων, για νέα υποβολή και κλείδωμα, για το τι θα γίνεται αν ολοκληρωμένη αγγελία σκαλώσει κάπου κτλ. Σε νήμα με τίτλο "πρόβλημα στις αξιολογήσεις;"

Θέλει υπομονή από όλους. Και λίγο αναζήτηση. Κατανοητό το να θέλουμε απαντήσεις, αλλά στο τέλος δυσκολεύουμε τη ζωή μας.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Snoob είπε

Ένα τελευταίο και σταματάω: το ότι δεν απαντάμε συνέχεια, ειδικά αυτές τις πρώτες ημέρες που υπάρχει πίεση, δεν σημαίνει πως δεν ακούμε.

Γι' αυτό και είναι απαραίτητη η βοήθειά σας, γιατί με το να ανοίγουν διαρκώς νέα νήματα (και, συγγνώμη, αλλά ορισμένα είναι σκέτο παράπονο, και συχνά αβάσιμο...) χάνονται υπαρκτά θέματα. Να, το ignore list, η λίστα αγνόησης, κατάφερε με κάποιον τρόπο και πέρασε απαρατήρητο το θέμα όλη μέρα.

Ποιος ξέρει σε ποιο νήμα με άσχετο τίτλο είναι χαμένη η πρώτη επισήμανση του θέματος. Όπως εδώ, που είπαμε για μέγεθος αρχείων εντός και εκτός αγγελιών, για συγχώνευση μηνυμάτων, για νέα υποβολή και κλείδωμα, για το τι θα γίνεται αν ολοκληρωμένη αγγελία σκαλώσει κάπου κτλ. Σε νήμα με τίτλο "πρόβλημα στις αξιολογήσεις;"

Θέλει υπομονή από όλους. Και λίγο αναζήτηση. Κατανοητό το να θέλουμε απαντήσεις, αλλά στο τέλος δυσκολεύουμε τη ζωή μας.

To ειχα αναφερει εγω στα bugs σε ξεχωριστο θεμα,αλλα σημερα ειχε πιο πολλη κινηση και απο το μπλαμπλα ακομα εκει μεσα.
Παντως εχει γινει καλη δουλεια στο θεμα φορουμ,οφειλω να το ομολογησω,οι αλλαγες ειναι πολυ βολικες και εκτος απο καποια πραματα που σιγουρα θα διορθωθουν δε βλεπω κατι αρνητικο.

Ειδικα το θεμα των ειδοποιησεων ειναι πολυ χρησιμο και πραγματικα ελειπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Aias είπε

Παντως προσωπικα πριν δωσω το αντικειμενο που πουλαω δεν κλεινω την αγγελια επειδη μπορει ο  αγοραστης στο τελος να μην το παρει.Δεν σημαινει οτι το κανει θελημενα και θελω να του καρφωσω αρνητικη κριτικη.1000 πραγματα μπορουν να συμβουν και τα  900 οχι κακοπροαιρετα.επισης δεν εχω σκοπο να ανοιγω 1000 αγγελιες καθε φορα για το ιδιο  πραγμα.

Πρωτα πουλαω και μετα κλεινω την αγγελια. Τωρα αν καποιος διαφωνει αποψη του.

Συμφωνώ. Κι εγώ έτσι έκανα. Δεν κλείδωνα την αγγελία πριν πουληθεί το αντικείμενο. Μου έχει τύχει κάποιος να αλλάξει γνώμη την τελευταία στιγμή ή να του τύχει κάτι άσχετο και να μην μπορεί ή απλά να εξαφανιστεί. Το θέμα είναι ότι έτσι θα πρέπει κάθε φορά που γίνεται κάτι τέτοιο να φτιάχνω καινούρια αγγελία από την αρχή για το ίδιο αντικείμενο. Και με 2 αγγελίες την εβδομάδα δεν ξέρω κατά πόσο αυτό θα είναι εφικτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 ώρες πριν, imgema είπε

Συμφωνώ. Κι εγώ έτσι έκανα. Δεν κλείδωνα την αγγελία πριν πουληθεί το αντικείμενο. Μου έχει τύχει κάποιος να αλλάξει γνώμη την τελευταία στιγμή ή να του τύχει κάτι άσχετο και να μην μπορεί ή απλά να εξαφανιστεί. Το θέμα είναι ότι έτσι θα πρέπει κάθε φορά που γίνεται κάτι τέτοιο να φτιάχνω καινούρια αγγελία από την αρχή για το ίδιο αντικείμενο. Και με 2 αγγελίες την εβδομάδα δεν ξέρω κατά πόσο αυτό θα είναι εφικτό.

Σύμφωνοι, άνθρωποι είμαστε και μπορούν να συμβούν διάφορα. Κι είναι πάντοτε ευχάριστο να βλέπει κανείς ότι υπάρχει διάθεση κατανόησης ακόμη και προβλημάτων που παρουσιάζονται την τελευταία στιγμή.

Όμως, υπήρχαν και (πάρα, μα πάρα) πολλές περιπτώσεις όπου η ακύρωση της "τελευταίας στιγμής" δημιουργούσε πρόβλημα σε χρήστες, ειδικά εφόσον υπήρχε συνεννόηση για συνάντηση από κοντά, και άρα αναγκάζονταν να τροποποιήσουν το πρόγραμμά τους προκειμένου να βρεθούν εγκαίρως στο χώρο του ραντεβού κτλ.

Σε αυτές τις περιπτώσεις -για την ακρίβεια, ειδικά σε αυτές τις περιπτώσεις- όπου δεν υπήρχε καν ένα παραστατικό αποστολής, δεν υπήρχε και τρόπος να υποστηρίξει κανείς το δίκιο του και να βάλει μια αρνητική αξιολόγηση η οποία θα έστεκε σε τυχόν αντιρρήσεις του άλλου μέλος ("δεν δώσαμε κανένα ραντεβου" κτλ.). Τώρα, με τη λειτουργία ολοκλήρωσης της αγγελίας, αυτά τα μέλη προστατεύονται.

Ναι, θα πει κάποιος, αλλά τι γίνεται με εμάς που θέλουμε να δείξουμε κατανόηση ή, τέλος πάντων, προτιμάμε να μη βάλουμε μια αρνητική και να έχουμε άμεσα διαθέσιμη την αγγελία μας ώστε να πουληθεί το αντικείμενο: σε αυτή την περίπτωση, όπως έχω γράψει από χτες (αλλά, λογικά, μέσα στον κυκεώνα των παρατηρήσεων, παραπόνων κτλ. κάπου έχει χαθεί) μετά από αναφορά του ενδιαφερόμενου μέλους και ενέργειες των συντονιστών (δηλαδή όχι αυτόματα), και πάντα υπό προϋποθέσεις, η επιλογή "ολοκληρωμένη αγγελία" (που "ξεκλειδώνει" τη δυνατότητα αξιολόγησης) θα ακυρώνεται και θα έχετε διαθέσιμη την αγγελία και πάλι, άμεσα. (Προφανώς χωρίς δυνατότητα αξιολόγησης στο μέλος που ακύρωσε τελευταία στιγμή κτλ.).

Τις αμέσως επόμενες ημέρες, και αφού ολοκληρωθούν κάποιες άλλες παρεμβάσεις, θα ετοιμαστεί και σχετικός οδηγός για τις αγγελίες.

Γενικά, τα νήματα που βρίσκονται αυτή τη στιγμή "ψηλά" στο insomnia site (και έχουν συμμετοχή συντονιστών ή του διαχειριστή) "κρύβουν" πολλές απαντήσεις σε διαρκώς επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις ή και λύσεις σε προβλήματα που προέκυψαν τις πρώτες ημέρες της μετάβασης στο νέο site. Χρήσιμο θα είναι να τα συμβουλεύονται τα μέλη, ώστε να βρίσκουν απαντήσεις σε συχνές απορίες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλαξα τον τίτλο του thread, για να εναρμονιστεί με τη γενικότερη συζήτηση που άνοιξε σε αυτό για τις αγγελίες.

Επί του θέματος των πολλαπλών αξιολογήσεων: κι εγώ ανεβάζω αγγελίες με πολλά αντικείμενα και πάντα μου άρεσαν οι αγγελίες τύπου "άδειασμα αποθήκης", αλλά αφού είναι απόφαση των διαχειριστών να τις κόψουν, οκ. Ως αντιστάθμιση θα πρότεινα όμως να μπορούν οι χρήστες να ανεβάζουν παραπάνω από 2 αγγελίες ανά εβδομάδα, ανάλογα με τις αξιολογήσεις τους. Πχ:

  • 0-5 θετικές αξιολογήσεις => 2 αγγελίες/εβδομάδα
  • 6-10 θετικές αξιολογήσεις => 3 αγγελίες/εβδομάδα
  • 11-20 θετικές αξιολογήσεις => 5 αγγελίες/εβδομάδα
  • 21+ θετικές αξιολογήσεις => 10 αγγελίες/εβδομάδα

Φαντάζομαι είναι σχετικά εύκολα υλοποιήσιμο...

Επεξ/σία από beef.techie
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει, υπερβολη ηταν το 10+, αλλα το να γινουν απο 2 , 3 η και 4 , νομιζω οτι ειναι θετικο και θα λυσει πολλα προβληματα για τα οποια  απο οτι βλεπω, γινονται συζητήσεις επι συζητησεων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μένα ο αριθμός των αγγελιών πρέπει να είναι ανεξάρτητος από τον αριθμό τον αξιολογήσεων. Αν γίνει αυτό τότε οποίος το κάνει εμπόριο (οπότε θα χει και πολύ περισσότερες αξιολογήσεις) θα καπακωνει συνέχεια τους απλούς χρήστες. 

Συνήθως τα οποία έξτρα δικαιώματα προκύπτουν από το post counter και παλαιότητα μέλους και όχι από αξιολογήσεις

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...