Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για τις αγγελίες στο νέο insomnia (αξιολογήσεις, φωτογραφίες κτλ)


ouzounidhs_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, iraklisvel είπε

1. Υποχρεωτική τοποθεσία προιόντος στη αγγελία, πχ δίπλα απο τον τίτλο, θα μπεί σαν χαρακτηριστικό; Είναι πλέον κουραστικό να στέλνεις μηνύματα για τα αυτονόητα ..

Δε θα σε αντικρούσω αλλά μια άλλη οπτική:

Γράφω σε κάθε αγγελία περιοχή, τιμή και όλα τα ουσιαστικά πράγματα.

Ξέρεις πόσοι μου έχουν στείλει μηνύματα και ρωτάνε σε ποια περιοχή είμαι; Ή την τιμή; Ή αν έχει εγγύηση.

Που όλα αυτά τα γράφω. Και δε θα πω ότι είναι κουραστικό γιατί εγώ να πουλήσω θέλω, αλλά ο κόσμος απλά δε δίνει σημασία.

Όχι στις αγγελίες, πουθενά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, iraklisvel said:

 

1. Υποχρεωτική τοποθεσία προιόντος στη αγγελία, πχ δίπλα απο τον τίτλο, θα μπεί σαν χαρακτηριστικό; Είναι πλέον κουραστικό να στέλνεις μηνύματα για τα αυτονόητα ..

Εγώ προσωπικά δεν γουστάρω να συναντιέμαι με τον κάθε άγνωστο. Και πόσο μάλλον ότι μιλάμε για συναλλαγές που φτάνουν και το χιλιάρικο. Ο άλλος θέλει να δει εάν το προϊόν είναι όπως πρέπει, κανένα πρόβλημα σε αυτό. Ο πωλητής από την άλλη φοβάται μην στην συνάντηση χάσει το χιλιάρικο, το προϊόν και την σωματική του ακεραιότητα. Έχουν αναφερθεί πολλά κρούσματα απάτης με τον τρόπο της συνάντησης και δεν είναι μόνο η απάτη ότι έχασες τα χρήματα αλλά ότι θα φύγεις και δαρμένος.

Εγώ θα πρότεινα τυποποιημένες εντολές, όπως συναλλαγή μέσω συνάντησης, συναλλαγή με αντικαταβολή κοκ.

Επίσης ξέχασα να αναφέρω, πως πλέον μπορεί κάποιος που έκανε κατάθεση σε έναν απατεώνα, να αιτηθεί από την τράπεζα να επιστρέψει πίσω τα χρήματα τα οποία θα έχουν πιστωθεί στο λογαριασμό του απατεώνα. Αυτό αναφέρεται στους νέους όρους που βάζει η Ευρωπαϊκή τράπεζα.

Επεξ/σία από Hapatingo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό λεπτό, συμφωνώ μαζί σας.

 

ΑΛΛΑ, αυτό που ζητώ είναι απλά ΠΟΛΗ.

Θέλω να ξέρω αν ό αλλος είναι έστω στον ίδιο νομό. Για παράδειγμα, κατοικώ Θεσσαλονίκη εγώ, δεν θέλω να βλέπω αγγελία απο Αθήνα, γιατί θέλω απο κοντά συνάντηση και μόνο.

Σίγουρα δεν θέλω λεπτομέρειες, αλλά να έχουμε τον γενικό τόπο για το προιόν, αν δεν σας πειράζει, καλό θα ήταν να επιμείνουμε :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, divo είπε

β) Απο τη στιγμη που συμφώνησα μαζι του και παω να το παρω υποτίθεται οτι αυτος τη βγαζει ολοκληρομενη και η αγγελια απο τη μια κλειδωνει και απο την αλλη κανεις αξιολογηση. Συμφωνα με τα καινουργια. Προσωπικα δεν πρόκειται να πατήσω ποτε ολοκληρωμένη αν δεν τελειωσει η πωληση. Για εναν απλο λογο οτι δεν θελω να χασω μια βδομαδα. 

βεβαια αυτό ειναι δίκοπο μαχαίρι διότι για να κάνω αξιολόγηση θα πρέπει να ειναι ολοκληρωμένη. Αν όμως το προϊόν δεν ειναι λειτουργικό ενώ με έχει διαβεβαιώσει για το αντίθετο και ο πωλητής δεν έχει πατήσει ολοκληρωμένη εγώ δεν μπορω να του δώσω αρνητική αξιολόγηση.

Εγω δε συμφωνω ουτε με την αναβαθμιση των αγγελιων ουτε με τον τροπο αξιολογησης,που στην ουσια ανοιγει παραθυρακι για να γλυτωσει καποιος την αρνητικη.
Προσωπικα δε θα πατουσα "ολοκληρωση" εαν δεν ειχε οντως ολοκληρωθει η συναλλαγη και πιθανοτατα ουτε και τοτε δε θα εβαζα εαν δεν ημουν σιγουρος.

Στο παλιo site σκοτωνοντουσαν να βαλουν αξιολογηση και απαιτουσαν και απο εμενα να κανω το ιδιο και μετα ειχαμε αλλα..

Ελπιζω να δουν συντομα οτι το νεο συστημα δε θα δουλεψει και να διορθωθει.

Επεξ/σία από webparts
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω θα ήταν χρήσιμη η δυνατότητα νε δεί κανείς στη σειρά (όχι τρείς ανα σειρά αλλά όπως τις βλέπουμε μέσα σε μια υποκατηγορία) όλες τις ανοικτές αγγελίες. Πολλές φορές μπαίνουν ενδιαφέροντα πράγματα σε εντελώς άσχετες θέσεις. Για παράδειγμα τι δουλειά έχει αυτή η αγγελία για αεροπορικα εισητήρια στα αηφόνια;;; 

Όποιος έχει χρόνο, όπως εγώ, ας χαζεύει, δεν είναι κακό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Νομίζω θα ήταν χρήσιμη η δυνατότητα νε δεί κανείς στη σειρά (όχι τρείς ανα σειρά αλλά όπως τις βλέπουμε μέσα σε μια υποκατηγορία) όλες τις ανοικτές αγγελίες. Πολλές φορές μπαίνουν ενδιαφέροντα πράγματα σε εντελώς άσχετες θέσεις. Για παράδειγμα τι δουλειά έχει αυτή η αγγελία για αεροπορικα εισητήρια στα αηφόνια;;; 

Όποιος έχει χρόνο, όπως εγώ, ας χαζεύει, δεν είναι κακό!

Τα κανει ανταλλαγη με 6s :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, webparts είπε

Εγω δε συμφωνω ουτε με την αναβαθμιση των αγγελιων ουτε με τον τροπο αξιολογησης,που στην ουσια ανοιγει παραθυρακι για να γλυτωσει καποιος την αρνητικη.
Προσωπικα δε θα πατουσα "ολοκληρωση" εαν δεν ειχε οντως ολοκληρωθει η συναλλαγη και πιθανοτατα ουτε και τοτε δε θα εβαζα εαν δεν ημουν σιγουρος.

Στο παλιo site σκοτωνοντουσαν να βαλουν αξιολογηση και απαιτουσαν και απο εμενα να κανω το ιδιο και μετα ειχαμε αλλα..

Ελπιζω να δουν συντομα οτι το νεο συστημα δε θα δουλεψει και να διορθωθει.

Συμφωνώ, συμφωνώ και συμφωνώ ξανά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν και εφόσον είναι δυνατόν θα ηθελα στις αγγελιες να υπαρχει ωρα και ημερομηνια δημιουργιας της καθε αγγελιας απεξω. Στο παλιο σαιτ υπηρχε κανονικα. Επισης οπως ειπα και λιγο ποιο πριν εαν ειναι δυνατον στην γενικη κατηγορια ολων των αγγελιων να υπαρχει επιλογη να γυρισεις στην πρωτη σελιδα και να πας κατευθειαν στην 3η η στην 4η οπως υπηρχε και στο προηγουμενο σαιτ επισης. Ευχαριστω εκ των προτερον.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, επειδή χάθηκα λίγο

1) κλειδώνεις την αγγελία & αξιολογεις τον αγοραστή,άρα μπορεί & αυτός τότε να σου κάνει αξιολόγηση ?

2) 1 αξιολόγηση ανά αγγελία ?

Έχω χάσει πολλές φορές αξιολόγηση γι'αυτό με ενδιαφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
41 λεπτά πριν, geo.K είπε

Καλημέρα, επειδή χάθηκα λίγο

1) κλειδώνεις την αγγελία & αξιολογεις τον αγοραστή,άρα μπορεί & αυτός τότε να σου κάνει αξιολόγηση ?

2) 1 αξιολόγηση ανά αγγελία ?

Έχω χάσει πολλές φορές αξιολόγηση γι'αυτό με ενδιαφέρει

1. Nαι, και τότε αποκτούν και οι δύο δικαίωμα αξιολόγησης.

2. Ναι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα πιο σιγουρη διαδικασια για μενα που θα ακολουθησω προσωπικα

1) Βρισκετε ο αγοραστης γινετε η συννενηση και βαζεις την αγγελια σε κατασταση iksiUkn.jpg

2) Μολις ολοκληρωθουν ολα την κλεινεις  δλδ την οριζεις MgAUSWu.jpg και δηλωνεις αγοραστη .

3) πεφουν οι αξιολογησεις και απο τις 2 πλευρες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 λεπτά πριν, villasg είπε

Ακομα πιο σιγουρη διαδικασια για μενα που θα ακολουθησω προσωπικα

1) Βρισκετε ο αγοραστης γινετε η συννενηση και βαζεις την αγγελια σε κατασταση iksiUkn.jpg

2) Μολις ολοκληρωθουν ολα την κλεινεις  δλδ την οριζεις MgAUSWu.jpg και δηλωνεις αγοραστη .

3) πεφουν οι αξιολογησεις και απο τις 2 πλευρες

Πολύ απλά, εφόσον υπάρχει εμπιστοσύνη, όλα μπορούν να γίνουν ακόμη και την τελευταία στιγμή.

Το ζητούμενο για το insomnia είναι να υπάρχει ένα σύστημα που καλύπτει περιπτώσεις όπου δεν υπάρχει αυτή η σιγουριά, για τον άλφα ή βήτα λόγο. Επειδή είναι η πρώτη συναλλαγή μεταξύ των δύο, επειδή οι αξιολογήσεις είναι λίγες, η παρουσία τους σύντομη στην κοινότητα κ.ο.κ.

Εκεί, μπορεί κάλλιστα να μπει η "ολοκλήρωση" ως ένδειξη καλής θέλησης ("Κοίτα, δεν προσπαθώ να αποφύγω αρνητική"). Και ο αγοραστής να έχει μια σιγουριά πως, και στραβά να πάει κάτι, θα μπορέσει τουλάχιστον να αφήσει αξιολόγηση.

Είμαι βέβαιος πως σε αυτά που γράφω θα έχετε ερωτήσεις, οπότε το σταματάω εδώ για να ακούσω σενάρια που σας δημιουργεί πρόβλημα το μαρκάρισμα νωρίς, ώστε να απαντήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

α) Θα πάρεις δύο αρνητικές. Και οριστικό ban, μόλις έρθουν οι αναφορές από δύο ανθρώπους ότι ο ίδιος επιλεγμένος αγοραστής τους κρέμασε ταυτόχρονα για ίδιο αντικείμενο ενώ πουλούσε και ο ίδιος αντίστοιχο. Ναι, θα χάσουν την αγγελία τους. Υπάρχει καλύτερη λύση από τις αρνητικές και το ban για τη λαμογιά σου; Αν ναι, ευχαρίστως να την ακούσω. Και κυρίως να ακούσω τι καλύτερο σου πρόσφερε το προηγούμενο σύστημα.

β) Θα πάρεις αρνητική. Πλέον, ολοκλήρωση της αγγελίας νοείται το μαρκάρισμά της ως τέτοια. Βαλ' του και εσύ αρνητική αν πήγες στο ραντεβού και το προϊόν δεν ήταν όπως σου το περιέγραψε.

γ) Ναι, τι παραπάνω θέλεις από μία αρνητική; 

Έστω, λοιπόν, ότι πουλούσες κάτι και είπα να το αγοράσω. Και παραμονή που είναι να συναντηθούμε, σε παίρνω και σου λέω ότι πλημμύρισε το ρέμα και μου πήρε παραμάζωμα το σπίτι και δεν έχω 2 κατοστάρικα για κινητό. Πολύ ανθρώπινα, λες κι εσύ, "μην τον σκίσω τον καημένο, του φτάνει το πρόβλημά του, γιατί να του βάλω αρνητική, άνθρωποι είμαστε".

Ή λες "παραμύθια της Χαλιμάς, αλλά να τη βράσω την αρνητική, εγώ θέλω να πουλήσω, τώρα τι κάνω που έχω μαρκάρει την αγγελία μου ως ολοκληρωμένη;"

Σε αυτή την περίπτωση στέλνετε αναφορά και οι δύο (πωλητής και αγοραστής) και ζητάτε την ακύρωση της ολοκλήρωσης. Έτσι χάνετε το δικαίωμα αξιολόγησης αλλά η αγγελία είναι άμεσα διαθέσιμη και ενεργή.

Και θα ξαναρωτήσω: με το προηγούμενο σύστημα, τι καλύτερο είχατε σε θέμα εξασφάλισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι, δεν κλείδωνε η αγγελία, αλλά έμπαινε ο άλλος που είχες προ τριμήνου κακή εμπειρία και σου άφηνε μια αξιολόγηση. Και μετά άρχιζαν τα ατέρμονα "δεν είχαμε συναλλαγή", "όχι είχαμε συναλλαγή", "όχι δεν είχαμε", "είχαμε και καθρεφτάκια σ' όλο μου το σώμα".

Αν δεν θέλεις να του αφήσεις αρνητική, μην του αφήνεις. Δικαίωμά του να σου αφήσει. Αν δεν θέλει να σου αφήσει, στέλνετε αναφορά και οι δύο.

Αν αφήσουμε μόνο στο δημιουργό της αγγελίας τη δυνατότητα να ακυρώσει την ολοκλήρωση, τότε θα μπορεί να "κόψει" το δικαίωμα αξιολόγησης από τον άλλο χωρίς τη σύμφωνη γνώμη του.,

Απόλυτη εξασφάλιση, δηλαδή ούτε ο απατεώνας να σου μπλοκάρει την αγγελία, να μη σε αξιολογούν άσχετοι και γενικά δεν υπάρχει.

Υπάρχει όμως τρόπος να σταματήσουν οι εκδικητικές, να σταματήσουν οι αξιολογήσεις από άσχετους, να σταματήσουν οι αγγελίες-γιουσουρούμ.

Αν έχεις κάποια καλύτερη ιδέα, να την ακούσουμε. Γιατί μέχρι τώρα μόνο τραβηγμένα σενάρια διαβάζω, με δεύτερα προφίλ που θα φτιάχνονται επιτόπου (και δεν θα υποψιάζονται οι πωλητές τίποτε από το ξαφνικό ενδιαφέρον μηδενικών...) για να μπλοκάρουν αγγελίες "ανταγωνιστών", και γενικά κάθε τι πιθανό και απίθανο για να απορριφτεί ένα σύστημα ξεκάθαρα ανώτερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...