Προς το περιεχόμενο

Cryptocurrencies - News, Exchanges, Trading etc


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, panagiotisspu είπε

Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι από αυτό που θα σου πω ,ήταν ένα τυχαίο γεγονός ... την επιμονή φορά δοκίμασε να το κανείς στης 15:45 μέχρι και 15:55....τι αγόρασες ;;

LTC απο coinbase, μεταφορα σε binance, μετατροπη σε eth και αγορα λιγο bnb. Το LTC είχε 174ε, με το καπελο της cb το πηγε 180ε. Μετεπειτα έπεσε κανα 10ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεταφορά 890 εκατ. XRP απο ένα λογαριασμό σε ένα άλλο με κόστος μόνο 0.000012 XRP ( 0.00001368 ευρώ ):o:o:o

5a5e235bc8242_Screenshotfrom2018-01-1618-03-18.png.9f4fd8d51fc9906f966c8e6a314f79dc.png

Πηγή: https://xrpcharts.ripple.com/#/transactions/B919808FD53520633CD45FBFC0BD506FD56DAA8CC2776D8C4D9C26B0DCD052EC

Επεξ/σία από thomasG4
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, skiabox είπε

chek2fire : Εχεις ασχοληθεί με smart contracts?

Γιατί η εφαρμογή του blockchain πάνω στο χρήμα είναι μόνο μία από τις εφαρμογές!

λάθος κάνεις το χρήμα είναι η βασική εφαρμογή του blockchain και χωρίς χρήμα-token δεν μπορεί να υπάρξει blockchain.

Τώρα smart contract λέμε επέκσταση της δυνατότητας του χρήματος και για ποιο περιπλοκές μεταβιβάσεις χρήματος στη ουσία με προγράμματα που θέτουν της σύνθηκες πότε θα μεταβιβαστεί αυτό το χρήμα η τι μορφή θα έχει.

Δλδ στο bitcoin τα μέχρι τώρα smart contract του είναι οι συναλλαγές που μπορούν να επικυρωθούν από πολλά μέλη, οι συναλλαγές που μπορούν  να αποσταλούν κάποια χρονική στιγμή στο μέλλον, τα token που μπορούν να δημιουργηθούν τα λεγόμενα colored coins ενώ με τις νέες προσθήκες με την νέα γλώσσα προγραμματισμού που δημιουργείτε μπορούν να δημιουργηθούν περισσότερα τέτοια contract και ποιο περίπλοκα.

Τώρα στο ethereum που βασικά φτιάχτηκε γιαυτό το πράγμα στο να μπορούν να δημιουργηθούν τέτοια contract μέχρι στιγμής δεν έχουμε δει ουσιαστικά κάποιος περίπλοκο contract που να είναι λειτουργικό πέρα των token που δημιουργούνται στο Ethereum αντί για το bitcoin γιατί έιναι ποιο εύκολο να γίνουν και είναι και ποιο φτηνό.

Οτι smart contract έχει επιχειρηθεί να δημιουργηθεί στο ethereum που είναι ποιο περίπλοκο βγάζει πάντα σοβαρά bug κυρίως λόγο της crap γλώσσας προγραμματισμού που έχει το σύστημα.

Είναι και η μορφή εκτέλεσης αυτών των smart contract που έχει το Ethereum και είναι φοβερά προβληματική σε πραγματικές συνθήκες.

Μην ξεχνάμε ότι τα smart contract στο Ethereum πρέπει να συγχρονιστούν με όλα τα node του δικτύου που δημιουργεί σοβαρά προβλήματα κυρίως στον χρονικό συγχρονισμό σε κάποια μελλοντικά τέτοια contract.

Από τι μου είχε πει κάποιος dev η καλύτερη λύση εκτέλεσης smart contract είναι να γινόντουσαν τοπικά σε κάποιον κεντρικό server και απλά να γινόντουσαν κάποιες εγγραφές των hash τους στο blockchain ως επιβεβαίωση εγκυρότητας τους.

Η ουσία είναι ότι το ethereum έχει καταλήξει να είναι μόνο για token-ico χωρίς αυτό να είναι κακό βέβαια αλλά και εκεί δεν είναι και τόσο ευέλικτο. 

Το προβάδισμα του bitcoin είναι ότι το Bitcoin λόγο της απλότητας του μπορεί να επιβιώσει μακροπρόθεσμα και να επεκταθεί εύκολα με ένα second layer η στην τελική να παραμείνει ένας για πάντα ψηφιακός χρυσός. 

Το Ethereum από την άλλη μακροπρόθεσμα μπορεί πολύ εύκολα να αντικατασταθεί από ένα νεώτερο σύστημα πολύ ποιο ευέλικτο και αποδοτικό με καλύτερη γλώσσα προγραμματισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση newbie. Όταν στο binance ανταλλάσω BTC με καποιο άλλο νόμισμα, ειναι το ίδιο σαν να μεταφέρω btc από wallet σε wallet; Γιατι για την ώρα έχω κάνει ένα BTC TX και τα fees ήταν πάρα πολλά! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω έχασα σχεδόν όλα τα κέρδη σήμερα :wacko:

Τουλάχιστον πούλησα αμέσως 80 xrp ~1,05 και αμέσως buy order ~0,83 και πήρα αλλά 20 από το πουθενά. (Ήθελα +20  για αυτά που δεσμεύονται στο toast) Άργησα να δω την πτώση δυστυχώς. Αν είχα και ethereum στο Kraken θα έκανα ευρώ και θα  ξαναπαίρνα περισσότερο, αλλά μέχρι να πάει στο Kraken το eth τρέχα γύρευε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MakeGreeceSexyAgain είπε

Guys το Filecoin το έχει μελετήσει κανείς; 

https://filecoin.io

Το είχα δει, ψιλοενδιαφέρουσα σαν ιδέα, αλλά δεν ξέρω αν θα έχει απήχηση με βάση τα διάφορα θέματα που μπορεί να φοβηθεί κανείς ( privacy π.χ. ) καθώς και τις τιμές από τον ανταγωνισμό ( dropbox, google drive, backblaze, κλπ )

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, xray2201 είπε

Και γω έχασα σχεδόν όλα τα κέρδη σήμερα :wacko:

Τουλάχιστον πούλησα αμέσως 80 xrp ~1,05 και αμέσως buy order ~0,83 και πήρα αλλά 20 από το πουθενά. (Ήθελα +20  για αυτά που δεσμεύονται στο toast) Άργησα να δω την πτώση δυστυχώς. Αν είχα και ethereum στο Kraken θα έκανα ευρώ και θα  ξαναπαίρνα περισσότερο, αλλά μέχρι να πάει στο Kraken το eth τρέχα γύρευε..

Στο trading 9 στους 10 χάνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα μερικα AION και ELF, το πρωτο για long term το αλλο για short, για να δούμε, μπορουσα να παρω και ICX αλλα εχω ηδη περισσότερα απο οσα θελω..

To ZRX κραταει το portfolio μου σε καλο επιπεδο προς το παρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ADHD είπε

[...]μπορουσα να παρω και ICX αλλα εχω ηδη περισσότερα απο οσα θελω..[...]

 

Φιλαρακι μηπως εχεις ενα ICX , να παρω μια τυροπιτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, giannis808 είπε

Εγω εβαλα σημερα ενα μικρο ποσο ετσι για το καλο. Πιστευω στο ripple, εστω στο επι 3, ειμαι μονος; 

Οχι, αλλα ισως υπαρχουν καλυτερα projects με μεγαλυτερο potential για μικρα ποσα.

Το ripple ειναι ηδη big winner.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εκεί που όλοι πέφτουν, ξαφνικά ένα άκυρο (το Terranova) πήγε μέσα σε 6 ώρες από 50USD στα 1600. Άντε βγάλε άκρη.

Επεξ/σία από MakeGreeceSexyAgain
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...