Προς το περιεχόμενο

Cryptocurrencies - News, Exchanges, Trading etc


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, panos2171 είπε

Στα μικρά όμως παίρνεις ποσότητα με μικρό κόστος, οπότε αν κάνουν πως ανεβαίνουν είσαι κερδισμένος. Αν πέσουν ή δεν ανέβουν δεν έχασες και πολλά. 

Δεν έχει καμία διαφορά. Αν πάρεις 100 ευρώ 10000 νομίσματα και ανέβουν 5% θα είσαι χαμένος αν με τα 100 ευρώ είχες πάρει 0.001 bitcoin και ανέβει 20%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, panos2171 είπε

Στα μικρά όμως παίρνεις ποσότητα με μικρό κόστος, οπότε αν κάνουν πως ανεβαίνουν είσαι κερδισμένος. Αν πέσουν ή δεν ανέβουν δεν έχασες και πολλά. 

Λαθος μεγαλο.

 

πχ παιρνεις 100 νομισματα για 1 ευρω (100 ευρω), αν ανεβουν 10% (το ποσο παει 110) ,κερδιζεις 10 ευρω συνολικα.

αν παιρνεις 1 νομισμα για 100 ευρω (100 ευρω), αν ανεβει 20% (το ποσο παει 120), κερδιζεις 20 ευρω συνολικα.

 

Υ.Γ.: Χωρις να το παρεις προσωπικα, το λεω για ολους τους νεους, φαντασου δηλαδη ποσο ασχετοι υπαρχουν και μπαινουν σε ενα τετοιο market περινοντας να γινουν εκατομμυριουχοι...

Επεξ/σία από Sartiv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι ετοιμος να αλλαξω 3 LTC σε 450 ριπλακια.....αλλα περιμενω λιγω μπας και παρω 1000 κομματια οπως παει....:P

Επεξ/σία από stefanos9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, morpheous είπε

Παιδιά, σαν μπούσουλας, στο τέλος της μέρας, πρέπει τα  coins που έχετε να outperform το bitcoin σε % ανόδου.

Η το etherium κτλ. Γενικά το νόμισμα βάσης που χρησιμοποιεί κάποιος για να αγοράσει,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Sartiv είπε

Λαθος μεγαλο.

πχ παιρνεις 100 νομισματα για 1 ευρω (100 ευρω), αν ανεβουν 10% (το ποσο παει 110) ,κερδιζεις 10 ευρω συνολικα.

αν παιρνεις 1 νομισμα για 100 ευρω (100 ευρω), αν ανεβει 20% (το ποσο παει 120), κερδιζεις 20 ευρω συνολικα.

Υ.Γ.: Χωρις να το παρεις προσωπικα, το λεω για ολους τους νεους, φαντασου δηλαδη ποσο ασχετοι υπαρχουν και μπαινουν σε ενα τετοιο market περινοντας να γινουν εκατομμυριουχοι...

Σωστό κι αυτό. Κι εγώ άσχετος είμαι και προσπαθώ να το μάθω. Εκατομμύρια, τουλάχιστον εγώ δεν περιμένω να βγάλω και σίγουρα δε θα ρίξω πολλά λεφτά γιατί ξέρω ότι στην αρχή θα τα χάσω, απλά θέλω να έχω κάποιο έσοδο και από εδώ μαθαίνοντας το σιγά σιγά, όπως το κατάφερα και στο στοίχημα.

Επεξ/σία από panos2171
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Sartiv είπε

Ρε παιδια εχω παρατηρησει πως πολλοι εδω σκεφτεστε τα μικρα νομισματα πχ 0.5 ευρω γιατι πιστευετε οτι θα ανεβουν πολυ.

Δεν παει ετσι, αυτο που πρεπει να κοιταξετε ειναι το ποσοστο ανοδου και τα προτζεκτ τους. Πχ ενα νομισμα 100 ευρω αμα εχει καλο προτζεκτ (που εχει προφανως λογω τιμης), μπορει να ανεβει 20%, ενω ενα μικρο μπορει να ανεβει 10%. Ολα ειναι σχετικα. 

Εξαλλου τα περισσοτερα μικρα ειναι shitcoin και δεν εχουν σοβαρο project, και ειναι σαν να παιζεις κινο .

Ακριβώς αυτό. Μην κοιτάτε τιμή. Μπορεί ένα νόμισμα να έχει 0.5, αλλά ο στόχος που έχει βάλει η ομάδα που το έφτιαξε να είναι εντελώς ανέφικτος. Να βλέπετε ποια project έχουν μέλλον και καθαρό στόχο. Βέβαια και το ανάποδο μπορεί να είναι λάθος. Αυτό που λες ότι επειδή έχει 100 ευρώ είναι καλό project είναι παγίδα. Μπορεί το νόμισμα να είχε εύκολο mining στην αρχή, να φαινόταν στα χαρτιά σοβαρό project με καλή ιστοσελίδα και λόγω υψηλού market cap, πολλοί να επένδυσαν σε αυτό. Αυτό όμως δεν το κάνει απαραίτητα καλό για μακροχρόνια επένδυση. Υπάρχουν πολλές παγίδες στη αγορά των crypto. Ο κάθε πικραμένος φτιάχνει νόμισμα επειδή έκανε fork το Ethereum ή το Bitcoin, φτιάχνει μια ωραία σελίδα, κάνει ένα roadmap, λέει ότι θα σώσει το πλανήτη και έτοιμος.

Διαλέγουμε coin με βάση ρεαλιστικούς στόχους για κάτι που αγορά όντως έχει ανάγκη και σοβαρό team (ψάξτε linked in να δείτε που έχουν δουλέψει στο παρελθόν). Έτσι είναι μεγαλύτερες οι πιθανότητες μετά από ένα χρόνο να έχει πιο μεγάλη αξία από πέρσι.

Ένα ώραιο post που διάβασα στο reddit για αυτό το θέμα (το subreddit δεν έχει σχέση):

 

Επεξ/σία από thomasG4
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Socratis_g είπε

Η το etherium κτλ. Γενικά το νόμισμα βάσης που χρησιμοποιεί κάποιος για να αγοράσει,

Ναι ακριβώς, απλά επειδή το BTC έιναι ο βασιλιάς και έχει dominance 35% και βάλε της αγοράς σε βάθος χρόνου ίσως είναι καλύτερα να κοιτάμε αυτό. Επίσης αν αρχίσεις το trading πρέπει να κοιτάς τι έκανε αυτό που άφησες σε σχέση με αυτό που πήρες. Το fiat value δεν έχει καμία σχέση πλεον. Μπαίνεις binance σήμερα βλέπεις 100 ευρώ κάτω πχ το portfolio σου αλλά σε BTC value είσαι πάνω απο χθές; Τότε απλά χαμογελάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, morpheous είπε

Παιδιά, σαν μπούσουλας, στο τέλος της μέρας, πρέπει τα  coins που έχετε να outperform το bitcoin σε % ανόδου.

 

3 λεπτά πριν, Socratis_g είπε

Η το etherium κτλ. Γενικά το νόμισμα βάσης που χρησιμοποιεί κάποιος για να αγοράσει,

Αυτό ισχύει βέβαια για νομίσματα που δεν έχουν απευθείας trade με fiat στα ανταλλακτήρια. Υπάρχουν ανταλλακτήρια για Ripple ας πούμε που έχει απευθείας ανταλλαγή με fiat, οπότε δεν σε νοιάζει τι κάνει το Bitcoin ή το Ethereum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους!

Παρακολουθώ την ομάδα από την αρχή και ήθελα να σας αναφέρω κι εγώ ένα token, που θεωρώ πολύ δυνατή επένδυση για το μέλλον.

Είναι το LockChain (LOC).

Έχουν έτοιμη πλατφόρμα εν λειτουργία για booking σε Ξενοδοχεία/Καταλύματα με 0% commissions (600+ Ξενοδοχεία/Καταλύματα ήδη και έπεται η ενσωμάτωση 100.000+ επιπλέον εντός Φεβρουαρίου 2018!!).

Οι founders είναι πολύ σοβαροί & έμπειροι, ενώ έχουν ένα από τα καλύτερα Telegram (https://t.me/Lockchainco).

Δείτε το, γιατί πιστεύω ότι αξίζει! Εγώ μπήκα από το ico.

Να τονίσω ότι είναι οι πρωτοπόροι στον τομέα αυτό.

Έχει μικρό circulating supply (περίπου 9.000.000 tokens) και μικρό total supply (18.000.000 tokens περίπου).

Αυτή τη στιγμή συναλλάσσεται στο HitBTC, το Mercatox & το Etherdelta, ενώ αυτές τις ημέρες θα μπει και στο Gatecoin (και έπονται και τα υπόλοιπα σύντομα).

Το site του project εδώ:  https://lockchain.co/

Φιλικά, Γιάννης

Επεξ/σία από donkarlos13
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

Αυτό ισχύει βέβαια για νομίσματα που δεν έχουν απευθείας trade με fiat στα ανταλλακτήρια. Υπάρχουν ανταλλακτήρια για Ripple ας πούμε που έχει απευθείας ανταλλαγή με fiat, οπότε δεν σε νοιάζει τι κάνει το Bitcoin ή το Ethereum.

Εν μέρη ναι, απο την άλλη, έτσι όπως το έχω καταλάβει εγώ, το safe bet είναι στο coin που κανει dominate την αγορά δλδ το BTC. Αν κάνεις outperform το bitcoin είσαι πάντα κερδισμένος όσο η αγορά δεν είναι στα τάρταρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, morpheous είπε

Εν μέρη ναι, απο την άλλη, έτσι όπως το έχω καταλάβει εγώ, το safe bet είναι στο coin που κανει dominate την αγορά δλδ το BTC. Αν κάνεις outperform το bitcoin είσαι πάντα κερδισμένος όσο η αγορά δεν είναι στα τάρταρα!

Καλά γενικά ναι το bitcoin συνήθως παρασύρει και τα υπόλοιπα όταν πέφτει. Αλλά μακροπρόθεσμα δεν παίζει ρόλο. Πολλές φορές είδαμε coin να κάνουν bull run, ενώ το bitcoin έμενε σταθερό ή έπεφτε κιόλας. Δεν είναι κανόνας δηλαδή αυτό.

Επεξ/σία από thomasG4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

Καλά γενικά ναι το bitcoin συνήθως παρασύρει και τα υπόλοιπα όταν πέφτει. Αλλά μακροπρόθεσμα δεν παίζει ρόλο. Πολλές φορές είδαμε coin να κάνουν bull run, ενώ το bitcoin έμενε σταθερό ή έπεφτε κιόλας. Δεν είναι κανόνας δηλαδή αυτό.

Σίγουρα δεν είναι κανόνας, αλλά για αρχή, αν θες να μπείς στην αγορά των crypto είναι ένας καλός μπούσουλας θα έλεγα. Αλλά έχει τις εξαιρέσεις που σωστά παρέθεσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχοντας μπει και γω στην αγορά απο το καλοκαίρι (eth - 200, xrp 0.20 κλπ)... ας κάνουμε μια πρόβλεψη για το τι μπορεί να γίνει μέχρι το Πάσχα. Προσωπικά η εκτίμησή μου είναι η παρακάτω (η ελπίδα μου). Δεν είναι συμβουλή το από κάτω!!!!! 

Ethereum ---> 10.000
Ripple ---> 3 
XRB ------> 30 
NEO----> 1.000
EDO-----> 10
ICX------> 50
IOT-----> 10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ξέρει κανείς τι παίζει με τα φορολογικά σχετικά με τα crypto?

Δλδ τι πρέπει να δηλώνουμε, πώς φορολογούνται κλπ...

Σχετικά με την πρόβλεψη του φίλου παραπάνω, θα συμφωνήσω με το ETH & το ΝΕΟ (αν και θεωρώ ότι θα χρειαστεί παραπάνω χρόνος).

Το Ripple (XRP) δεν θεωρώ ότι θα πάει πάλι τόσο ψηλά. Έχει τεράστιο circulating supply και γενικά όχι και την καλύτερη κοινότητα (δείτε το telegram τους και θα καταλάβετε. Οι περισσότεροι λένε "when Lambo"...)

Για τα υπόλοιπα δεν έχω άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...