Προς το περιεχόμενο

Cryptocurrencies - News, Exchanges, Trading etc


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, looperx είπε

Υπάρχει κάποιο app που να διαλέγουμε το coin  να βάζουμε μία τιμή που θέλουμε, είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω, και μόλις φτάσει την τιμή να μας ειδοποιεί; 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kyriakosalexandrou.coinmarketcap

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, rus είπε

Ναι, εβαλα στην αναζητηση "εμβασμα" και μου εβγαλε πρωτο αυτό το νημα, στο οποιο μιλάγανε περι εμβασματος. Μετα όμως ειδα ότι ειχε άλλο θεμα :)

Aπο ψαξιματακι που εκανα στο ιντερνετ ειδα πως αν υπαρχουν λαθος στοιχεια όπως αριθμος λογ/σμου ή ονομα, μπορει να γινει ακυρωση της συναλλαγης και τα χρηματα να επιστραφουν πισω.

Αν γίνει λάθος και το μπλοκάρει το έμβασμα η μια απο τις 2 τράπεζες τότε ο παραλήπτης δεν παίρνει τα λεφτά και πρέπει εσυ να επικοινωνήσεις με την τράπεζα σου για το πως θα σου επιστραφούν τα χρήματα. Σε περίπτωση που ο παραλήπτης έχει πάρει τα χρήματα όλα είναι καλά και δεν υπάρχει περίπτωση να του τα πάρουν πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, gassim είπε

Αν γίνει λάθος και το μπλοκάρει το έμβασμα η μια απο τις 2 τράπεζες τότε ο παραλήπτης δεν παίρνει τα λεφτά και πρέπει εσυ να επικοινωνήσεις με την τράπεζα σου για το πως θα σου επιστραφούν τα χρήματα. Σε περίπτωση που ο παραλήπτης έχει πάρει τα χρήματα όλα είναι καλά και δεν υπάρχει περίπτωση να του τα πάρουν πίσω.

Κοιταξε, δεν μπλοκαριστηκε ουτε εγινε λαθος. Το χρημα μπηκε. Απλα γραφτηκε λαθος ονομα παραληπτη. Ο παραληπτης εχει κι αλλα λεφτα στο λογ/σμο, οποτε δεν εχει νοημα να λεμε αν τα πηρε(αν τα σηκωσε δηλαδή) ή δε τα πηρε.

Το ερωτημα είναι, υπαρχει περιπτωση στο μελλον, με αφορμη το λαθος ονομα, ο αποστολεας ή οι τραπεζες να ακυρωσουν τη συναλλαγη αυτή και να βγουν τα λεφτα?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα εγω κανω διψηφιο αριθμό εμβασμάτων κάθε εβδομάδα βάζοντας πολύ συχνά λαθος όνομα παραλήπτη. Να τα μπλοκάρει κάποια τράπεζα και να μην τα πάρει ο δικαιούχος ποτέ μου έχει συμβεί. Να τα πάρει και μετά να του τα πάρει η τράπεζα πίσω δεν μου έχει συμβεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, rus είπε

Κοιταξε, δεν μπλοκαριστηκε ουτε εγινε λαθος. Το χρημα μπηκε. Απλα γραφτηκε λαθος ονομα παραληπτη. Ο παραληπτης εχει κι αλλα λεφτα στο λογ/σμο, οποτε δεν εχει νοημα να λεμε αν τα πηρε(αν τα σηκωσε δηλαδή) ή δε τα πηρε.

Το ερωτημα είναι, υπαρχει περιπτωση στο μελλον, με αφορμη το λαθος ονομα, ο αποστολεας ή οι τραπεζες να ακυρωσουν τη συναλλαγη αυτή και να βγουν τα λεφτα?

Πριν χρόνια είχαν μπεί σε λογαριασμο μου χρήματα από μια αντικαταβολή με γενική ταχυδρομική. Ημουν κι εγώ πελάτης τους και κατι μπερδευτηκε. Με πήραν από γενική ταχυδρομική και με όχι και τόσο ευγενικό τρόπο ζήτησαν αν επιστρεψω τα χρήματα. Από την τράπεζα τότε μου είχαν πεί ότι δεν μπορεί να ακυρωθεί η συναλλαγή η συναλλαγή από αυτους ή την αλλη τράπεζα χωρίς την συγκαταθεση μου. Αν δηλαδή μπήκαν τα λεφτά στον αλλο, δεν μπορούν να τα πάρουν πίσω χωρίς να τον ρωτήσουν. Αυτό μιλάμε εφόσον εχει περασει 1 εργασιμη γιατί την ίδια μέρα από όσο ξέρω γίνεται. Για την ιστορία τους επεστρεψα τα χρήματα μόνο όταν μου εστειλαν επίσημη επιστολή ότι μπήκαν από λαθος σε εμενα από αυτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μετανιώνω είναι που δεν εξαργύρωσα κάποιο ποσό όταν ήταν όλα πολύ ψηλά για να μπορώ να αγοράσω τώρα που είναι χαμηλά. Άλλη φορά θα προσπαθήσω να το κάνω γιατί άλλα λεφτά τώρα δεν βάζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zio10 είπε

Αυτό που μετανιώνω είναι που δεν εξαργύρωσα κάποιο ποσό όταν ήταν όλα πολύ ψηλά για να μπορώ να αγοράσω τώρα που είναι χαμηλά. Άλλη φορά θα προσπαθήσω να το κάνω γιατί άλλα λεφτά τώρα δεν βάζω.

Εγώ. όπως είπα και σε παλαιοτερο post, όσες φορές το εχω κανει αυτό εχουν παρει αμεσως την ανηφόρα και μετά βρεθηκα με λιγότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, gassim είπε

Κοίτα εγω κανω διψηφιο αριθμό εμβασμάτων κάθε εβδομάδα βάζοντας πολύ συχνά λαθος όνομα παραλήπτη. Να τα μπλοκάρει κάποια τράπεζα και να μην τα πάρει ο δικαιούχος ποτέ μου έχει συμβεί. Να τα πάρει και μετά να του τα πάρει η τράπεζα πίσω δεν μου έχει συμβεί.

Όταν λες "να τα παρει" (ο δικαιούχος) εννοεις να μπουν στο λογ/σμο του, σωστα?

Ώστε αν γραφτει λαθος ονομα, μπορει μια τραπεζα να τα μπλοκαρει, μπορει και όχι. Από μονη της να τα μπλοκαρει ή κατοπιν απαιτησης του αποστολεα?

 

16 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Πριν χρόνια είχαν μπεί σε λογαριασμο μου χρήματα από μια αντικαταβολή με γενική ταχυδρομική. Ημουν κι εγώ πελάτης τους και κατι μπερδευτηκε......................

Δε μιλαω για τετοια περιπτωση.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dark-o-phobia είπε

Καλημέρα, να ρώτησω τώρα με το θέμα που έχει προκύψει με τις κάρτες στο coinbase πως βάζουμε fiat?

Μπορούμε και με απλή μεταφορά με web banking και αν ναι πόσο θέλει για να φανούν τα χρήματα;

Στέλνεις μέσω εμβάσματος μέσω web banking και κάνει 1-2 εργάσιμες μέρες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, rus είπε

Όταν λες "να τα παρει" (ο δικαιούχος) εννοεις να μπουν στο λογ/σμο του, σωστα?

Ώστε αν γραφτει λαθος ονομα, μπορει μια τραπεζα να τα μπλοκαρει, μπορει και όχι. Από μονη της να τα μπλοκαρει ή κατοπιν απαιτησης του αποστολεα?

Δε μιλαω για τετοια περιπτωση.

Εγώ καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να ακυρωθεί η συναλλαγή και τζάμπα ανησυχείς :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα fees που χρεωνει ενα exchange για μεταφορά σε ενα πορτοφόλι ή αλλο exchange είναι ίδια για όλους; Δηλαδή ίδια περίπου θα πλήρωσω αν μεταφέρω από το kraken στο binance και ίδιο για το αντίστροφο; Είναι θεμα νομίσματος ή exchange;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Εγώ. όπως είπα και σε παλαιοτερο post, όσες φορές το εχω κανει αυτό εχουν παρει αμεσως την ανηφόρα και μετά βρεθηκα με λιγότερα.

Ε κάνε το άλλη μια φορά να πάρει την ανηφόρα και θα σου δώσουμε οι υπόλοιποι από τα κέρδη μας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, paoad είπε

Δύο αναλυτές που ακολουθώ στο γιουτιουμπι υποστηρίζουν ότι το κορεκτιον δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα. Παίζει να υπάρχει μια τελευταία βουτια κοντα στα 7,5κ πριν το bounce. 

Επομένως θα κάνω λίγο υπομονή πριν βάλω φιατ.

Συμφωνούν και οι δύο ότι είμαστε την τελική φάση του κορέκτιον. Για να δούμε τι μέρα μας ξημερώνει αύριο. 

Αυτοί που υποστηρίζουν ότι το correction δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα φαντάζομαι έχουν ρευστοποιήσει πλήρως όλες τις θέσεις τους και περιμένουν να αγοράσουν χαμηλότερα?

ή είναι από τους χιλιάδες "αναλυτές" εκεί έξω που τραβάνει 7000 γραμμές σε ένα γράφημα και όπου κι αν πάει η τιμή υποστηρίζουν ότι το "έβλεπαν" καθώς υπήρχαν εξόφθαλμα σημάδια?

Μην δίνετε σημασία σε χειρομάντες εκεί έξω, πάρτε δικές σας αποφάσεις αναλόγως των αντοχών σας.

Επεξ/σία από Praetorianos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, zio10 είπε

Αυτό που μετανιώνω είναι που δεν εξαργύρωσα κάποιο ποσό όταν ήταν όλα πολύ ψηλά για να μπορώ να αγοράσω τώρα που είναι χαμηλά. Άλλη φορά θα προσπαθήσω να το κάνω γιατί άλλα λεφτά τώρα δεν βάζω.

Αυτό ακριβώς έκανα εγώ και δεν έχω άγχος πλέον τι θα γίνει με τις τιμές.

Όταν ήταν ψηλά το BTC ένα ποσοστό από τα κέρδη μου τα έκανα ευρώ στο Kraken. Αν πέσει πολύ το BTC (στα 5Κ υπολογίζω) θα αγοράσω και άλλα BTC φτηνά με τα ευρώ μου και θα περιμένω να ανέβει....

Αν πάλι ανέβει απότομα το BTC τα αφήνω μέσα να κάθονται τα ευρώ και κάνω παιχνίδι με τα BTC μου.

Αν πάλι πάνε όλα στραβά και γίνει το μεγάλο μπαμ...έχω τα ευρώ για να πω ότι κάτι έβγαλα σε κέρδος και δεν πήρα τα @@ μου

Επεξ/σία από Avatar_GR
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Avatar_GR είπε

Αυτό ακριβώς έκανα εγώ και δεν έχω άγχος πλέον τι θα γίνει με τις τιμές.

Όταν ήταν ψηλά το BTC ένα ποσοστό από τα κέρδη μου τα έκανα ευρώ στο Kraken. Αν πέσει πολύ το BTC (στα 5Κ υπολογίζω) θα αγοράσω και άλλα BTC φτηνά με τα ευρώ μου και θα περιμένω να ανέβει....

Αν πάλι ανέβει απότομα το BTC τα αφήνω μέσα να κάθονται τα ευρώ και κάνω παιχνίδι με τα BTC μου.

Αν πάλι πάνε όλα στραβά και γίνει το μεγάλο μπαμ...έχω τα ευρώ για να πω ότι κάτι έβγαλα σε κέρδος και δεν πήρα τα @@ μου

Σωστός, εγώ σκέφτηκα να μη τα πειράξω. Θα μπορούσε να μου βγει αλλά δε μου βγήκε, 50-50 ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...