Προς το περιεχόμενο

Cryptocurrencies - News, Exchanges, Trading etc


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω χτυπησα και 1000 ADA , γιατι μου λειπαν....και ας γινει ότι θελει ...εχω αρχισει και χωνω σε coins που δεν ειχα...

Επεξ/σία από stefanos9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, Heybro είπε

Καλή φάση 

Screenshot_20180206-214501.png

Είχες πάρει;

5 λεπτά πριν, stefanos9 είπε

εγω χτυπησα και 1000 ADA , γιατι μου λειπαν....

Σε καλή μεριά :P

 

Εγώ τελικά έδωσα κάτι μικρά και ltc  για eth και btc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zio10 είπε

Είχες πάρει;

Σε καλή μεριά :P

Εγώ τελικά έδωσα κάτι μικρά και ltc  για eth και btc.

1 αλλά δεν βλέπω κάποιο ανταλλακτηριο να έχει αυτή την τιμή. 

Δεν μπορώ να καταλάβω από που πέρνει πληροφορίες το coinmarketcap. Εδώ είναι να έχεις 40 50 να τα δώσεις να τσιμπήσεις λιγο χρήμα. 

 

 

Screenshot_20180206-220825.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πεσετε να με φατε κατευθειαν,αλλα γνωριζει κανεις γιατι ακριβως ειναι 90% και παραπανω ολων των coins η τιμη σχετικη με του bitcoin?Δηλαδη οποτε πεφτει πεφτουν και αυτα και οποτε ανεβαινει ανεβαινουν αντιστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Praetorianos είπε

Καλά στον τομέα του crypto ειδικά που μια μεγάλη πλειοψηφία επενδυτών έβγαλε λεφτά γιατί ....ξέχασε ότι είχε καταχωνιασμένα κάπου κάποτε BTC, η τύχη κάνει πάρτυ. Εκτός αν θεωρήσουμε και αυτούς επενδυτές.

Αλλά δεν είπα καν αυτό, απλά αμφισβήτησα την αξιοπιστία και την προβλεπτική ικανότητα της ΤΑ, ειδικά στον τομέα του crypto, ειδικά σε περίοδο κρίσης.

Στην αρχή δίνετε τιμές.
Όταν γίνονται challenge οι τιμές και το εύρος αυτών (1000 δολάρια??), αλλάζει το τροπάριο σε "δεν μπορεί να προβλέψει τιμές, μόνο exit/entry points"
Όταν γίνεται challenge και η ακρίβεια των entry/exit points, ξανααλλάζει το τροπάριο σε "δεν εγγυάται ακρίβεια στο entry/exit point, απλά προσφέρει indications"
Όταν γίνεται challenge η χρησιμότητα Indications όπως "πέρασε τα 6κ αποκλείεται να περάσει τα 5κ σε λίγα λεπτά, αλλά μπορεί και να τα περάσει (<--wtf?)", ξανααλλάζει σε "it works for me"

Δεν τα λέω αυτά για να πικάρω κανένα προσωπικά, όλοι με κόκκινα παλεύουμε, επαναλαμβάνω ότι τις πιλοτικές διαβάσεις και τα τριγωνικά ραντάρ τα γράφω για να χαλαρώσει λίγο το κλίμα με τη σφαγή που γίνεται. Αλλά όταν βλέπω 25 σελίδες προβλέψεις με όλες τις πιθανές τιμές και support/resistances, και πάτε και να υποστηρίξετε ότι υπάρχει ακρίβεια σε αυτό το πράγμα, ε, άδειο τέρμα.

@ADHD αφού ρώτησες, προσωπικά μπήκα προχθές σε τιμές που θεωρούσα υποτιμημένες βάσει του χαρτοφυλακίου μου σε LTC και XMR. Ειδικά XMR έχω πει ότι ακόμα και 10 cents να πάει, το πιστεύω, οπότε ειδικά τώρα έρχεται κουτί. Αν πέσει κι άλλο, bad luck, αλλά τόσο άντεχα, τόσο χτύπησα.

Τα μόνα δύο λάθη μου που πάνε τελείως εκτός πορείας από αυτή που "άντεχα" είναι FUN & XRP. Το μεν το έχει πάρει ο διάολος και θα το κρατήσω μέχρι τέλους έτσι για το γαμώτο και το δεύτερο δεν το περίμενα κάτω από 1$, οπότε το κρατάω μέχρι να πάει 3$ και μετά ρευστοποίηση του 90% της θέσης μου στο συγκεκριμένο. Και τα δύο τα έχω μόνο για in&out καταδρομικές επιχειρήσεις.

Tι recommended action βλέπουμε εδώ?

Να τα παρουμε ενα ενα..

Κανεις δεν ειπε οτι η TA δουλεύει αψεγάδιαστα, ειναι lagging indicators οποτε ποσο μαλιστα να περιμενεις σε crash να κανει σωστες "προβλέψεις".

Η διαφορα στο ευρος των τιμων μπορει να οφειλεται σε διαφορετικο timeframe/exchange που κοιταει ο καθενας καθως και στο τι βλεπει αναλογα τις γνωσεις του, επισης ειναι και καπως "προσωπικο" το θεμα οταν μιλαμε για patterns στην ουσια. Εγω μπορει να βλεπω Χ ο Zak Y ο heybro Z και παει λεγοντας για αυτο θεωρω καλο να λεει ο καθενας το δικο του και κρινει αυτος που βλεπει αναλογα.

Η τυχη στα cryptos παιζει τεραστιο ρολο ναι, δεν ειναι επενδυσεις ειναι high speculative market aka πες το τζογο αν θελεις w/e σε αυτο δεν διαφωνουμε.

Αυτο που ειπα για τα 5k ειναι οτι προκειται για δυνατο support και το θεωρω δυσκολο να σπασει γρηγορα αλλα οχι αδυνατο αν παμε σε γερο crash για τον Χ λογο, ναι ξερω ακουγεται σαν να λες "μπορει να κερδισει η μια ομαδα μπορει η αλλη αλλα παιζει να ερθει και Χ" αλλα δινω περισσοτερες πιθανοτητες να εχουμε accumulation σε αυτο το ευρος λογο past price action. Τιποτα παραπανω.

Απο τη στιγμη που κοιταξες charts για να δεις τιμες χρησιμοποιησες καποια μορφη ΤΑ κατα καποιο τροπο, αλλιως θα αγοραζες σε random νουμερα εντελως (οπως κανουν μερικοι). Καμια φορα δεν εχει διαφορα απο "common sense" οπως λες.

Το FUN εγινε delist απο bittrex και φημες ελεγαν και για binance εγω το ξεφορτωθηκα εδω και καιρο, το XRP ειναι useless σαν token απλα, XMR εχει το καλυτερο use case απο ολα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Heybro είπε

1 αλλά δεν βλέπω κάποιο ανταλλακτηριο να έχει αυτή την τιμή. 

Δεν μπορώ να καταλάβω από που πέρνει πληροφορίες το coinmarketcap. Εδώ είναι να έχεις 40 50 να τα δώσεις να τσιμπήσεις λιγο χρήμα. 

Screenshot_20180206-220825.png

στο https://www.coinexchange.io/markets

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Praetorianos είπε

Καλά στον τομέα του crypto ειδικά που μια μεγάλη πλειοψηφία επενδυτών έβγαλε λεφτά γιατί ....ξέχασε ότι είχε καταχωνιασμένα κάπου κάποτε BTC, η τύχη κάνει πάρτυ. Εκτός αν θεωρήσουμε και αυτούς επενδυτές.

Αλλά δεν είπα καν αυτό, απλά αμφισβήτησα την αξιοπιστία και την προβλεπτική ικανότητα της ΤΑ, ειδικά στον τομέα του crypto, ειδικά σε περίοδο κρίσης.

Καταρχάς έχω πει κι εγώ ο ίδιος ότι τα μεγαλύτερα κέρδη τα έβγαλα από cryptos που κυριολεκτικά ξέχασα. Έφαγα κανά 2ημερο το καλοκαίρι για να βρω παλιό disk image με το LTC wallet μου, που είχα αφήσει-ξεχάσει από το '14 και κάποια στιγμή είχε πάρει πόδι από format, αλλά backup FTW!

Από εκεί και πέρα, για να κάνω trading, δεν έχω άλλο τρόπο πλην ΤΑ + μια ματιά στο order book. Δεν είμαι εντελώς mechanical trader, χρησιμοποιώ και λίγο από market sentiment (πχ αν όλα πέφτουν, δεν περιμένω κάποιο μικρό να πάει +10-20% έναντι BTC/ETH, εκτός αν παίζει κάποια είδηση) + gut feeling, αλλά πραγματικά δεν ξέρω πως αλλιώς να προσδιορίσω σημείο εισόδου / εξόδου (αν και καμιά φορά για έξοδο ακολουθώ το run for the hills... :P )

Και εξυπακούεται ότι δεν παίρνω τπτ προσωπικά, κουβέντα κάνουμε.

Όσο για actionable plan, στο ZCL πχ η TA μου έδειξε ότι πάει για range trading, οπότε έτσι το αντιμετώπισα μέσα στον Γενάρη και συνεχίζω, μέχρι να δω ότι κάτι αλλάζει (α και αντιμετωπίζω τις στηρίξεις/αντιστάσεις ως "ζώνες" και όχι σημειακά):

Spoiler

zcl_trades.jpg.fee76538b577a2abed7898e03bf77e2b.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Heybro είπε

1 αλλά δεν βλέπω κάποιο ανταλλακτηριο να έχει αυτή την τιμή. 

Δεν μπορώ να καταλάβω από που πέρνει πληροφορίες το coinmarketcap. Εδώ είναι να έχεις 40 50 να τα δώσεις να τσιμπήσεις λιγο χρήμα. 

Screenshot_20180206-220825.png

Αν ισχύει η τιμή κάποιοι μπορεί να φτιάχτηκαν και για μια ζωή σήμερα πάντως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Sartiv είπε

164 ευρω στο ανταλλακτηριο coinEchnage.io, 100% απατη για να τσιμπησουν λεφτα απο ατομα που παρασερνονται και πεφτουν στην παγιδα. Προσοχη. 

wrt.png

 

που ειναι η απατη?

 

μηπως πρεπει να  αγορασουμε στα 4€ στο c-cex και να τα πουλησουμε στα 164€ στο coinexchange???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Xanou96 είπε

Μην πεσετε να με φατε κατευθειαν,αλλα γνωριζει κανεις γιατι ακριβως ειναι 90% και παραπανω ολων των coins η τιμη σχετικη με του bitcoin?Δηλαδη οποτε πεφτει πεφτουν και αυτα και οποτε ανεβαινει ανεβαινουν αντιστοιχα.

 

Γιατι το Btc ειναι το νομισμα αναφορας και σχεδον ολα τα coins για να τα αγορασεις θα το κανεις μεσω btc.

Οποτε, πεφτει ή ανεβαινει η τιμη του btc 10%, αλλα η τιμη των αλλων νομισματων στα ανταλλακτηρια που ειναι listed σε btc δεν αλλαζει εκτος αν γινουν ανεξαρτητα trades εκει.

Ομως οταν βλεπεις την τιμη των νομισματων σε συγκριση με το δολαριο, φυσικα εχουν πεσει και αυτα το ιδιο 10% +- τη δικη τους ανεξαρτητη διακυμανση με το Btc

Οταν κοιταω τις τιμες στο coinmarketcap προτιμω να επιλεγω τις τιμες να μου τις δειχνει σε btc

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτό τα λέει όλα https://bitcointalk.org/index.php?topic=1782863.msg29729284#msg29729284

 

τους πηρανε χαμπαρι και απο το coinmarketcap https://coinmarketcap.com/currencies/e-coin/

 

9FQsTn3.png

5XfWiNM.png

Επεξ/σία από pOLoS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο σε μια regulated αγορα θα λεγοταν τριγωνικη συναλλαγη και θα ειχε κυρωσεις πριν την πατησει πολυς κοσμος.Οπως και με τις τοσες ICO απο τα Lidl.Οταν σιγα σιγα απο τα white papers και τα ονειρα αρχιζουν να γινονται σοβαρα Plans Και εργα τοτε εμεις οι ιδιοι θα ζητησουμε regulation για να φυγει η σκαρταδουρα.Σε αυτο το κλιμα κινηθηκε και το US Congress και νομιζω ειναι και αναποφευκτο αν ποτε το Bitcoin γινει Mainstream, μεσο συναλλαγων..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαινόταν το e-coin ότι είναι παγίδα γενικά το coinexchange δεν είναι σοβαρό ανταλακτηριο μακριά. Πάντως βλέπω μια γενική εικόνα ανόδου τις τελευταίες ώρες? Για να δούμε αν αρχίσουν να περνουν τα πάνω τους σιγά σιγά θα είμαστε πάλι στο ath στα περισσότερα νομίσματα σε no time. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...