Προς το περιεχόμενο

Cryptocurrencies - News, Exchanges, Trading etc


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, chryspano είπε

Μπερδεύει την έννοια του νομίσματος ως μέσο συναλλαγών με το legal tender (και όχι δεν είναι το ίδιο). Επίσης το όλο νόημα των ενδιάμεσων υπηρεσιών τύπου BitPay, LitePay κτλ είναι ότι αφαιρούν το ρίσκο της μεταβλητότητας από τον έμπορο, κάνοντας στιγμιαία μετατροπή. Και φυσικά τα cryptos ήδη χρησιμοποιούνται για συναλλαγές, οπότε τι άλλο να πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zaknafein είπε

Μπερδεύει την έννοια του νομίσματος ως μέσο συναλλαγών με το legal tender

Τίποτα δεν μπερδεύει, εσύ ίσως να μπερδεύεσαι ή να τα διάβασες κάπως βιαστικά, ξαναδιάβασε τι γράφει.:)

 

1 ώρα πριν, Zaknafein είπε

Επίσης το όλο νόημα των ενδιάμεσων υπηρεσιών τύπου BitPay, LitePay κτλ είναι ότι αφαιρούν το ρίσκο της μεταβλητότητας από τον έμπορο, κάνοντας στιγμιαία μετατροπή

Το νόημα των ενδιάμεσων είναι να βγάλουν κέρδος απο τα fees και να πληρώσουν τον έμπορο με το πραγματικό currency που ζητάει και όχι με το τι του βρίσκεται του καθενός μας, βλέπε bitcoin, crypto, χρυσό, μετοχές ή μια μερίδα γύρο χοιρινό απ'όλα.

 

1 ώρα πριν, Zaknafein είπε

Και φυσικά τα cryptos ήδη χρησιμοποιούνται για συναλλαγές

Αλήθεια? που? γιατί η συντριπτική πλειοψηφία εμπόρων που "δέχονται crypto" για πληρωμές, fiat χρήμα βάζουν στις τσέπες τους και όχι crypto.

 

1 ώρα πριν, Zaknafein είπε

οπότε τι άλλο να πούμε.

BITCOIN TO THE MOOOOOON!!!!

Sorry, δεν μπόρεσα να αντισταθώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"A currency has to be LEGAL TENDER as long as we have governments. That means it must be acceptable even by the government for taxes.  This cryptocurrency is not really a currency at all. It is simply a speculative investment. To be a real currency it must be used within society to conduct commerce. We cannot accept it for by the time we would go to convert it, who knows what the value would be. It is far too volatile."

Μια χαρά το διάβασα. Το legal tender δεν είναι προϋπόθεση για μια συναλλαγή, εκτός αν όλες οι συναλλαγές σου είναι αποκλειστικά και μόνο με κρατικές οντότητες. Για το κομμάτι του εμπορίου απάντησα, ο έμπορος όσο υπάρχει μεταβλητότητα είτε χρησιμοποιεί τους ενδιαμέσους, είτε βάζει καπέλο. Και στην μια και στην άλλη περίπτωση, το όποιο κρυπτονόμισμα χρησιμοποιείται ως μέσο συναλλαγών. Εκεί πήγαινε το τι άλλο να πούμε, αυταπόδεικτο είναι.

Δεν μου κάνει εντύπωση που δεν αντιστάθηκες, είσαι νέος στο φόρουμ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chryspano είπε

Και κάτι για τους γείτονες μας αν και κάπως άσχετο με τα κρυπτο.

https://www.armstrongeconomics.com/international-news/turkey/turkey-default-or-war/

Spoiler

 

Επειδή δεν καταλαβαίνω, ποιος είναι αυτός που απαντάει; Φαντάζομαι αντιλαμβάνεσαι ότι όσο αληθοφανές κι αν είναι κάτι, αποκτά διαφορετική υπόσταση ανάλογα με το ποιος παρουσιάζει μία άποψη.

Ο μπλόγκερ κάνει το ίδιο ακριβώς πράγμα (απάντηση από ένα φάντασμα) και σε παλιότερο κείμενό του. Είναι κάποιος που "έπρεπε" να ξέρουμε ήδη ως επισκέπτες του σαιτ; Ευχαριστώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

31 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

"A currency has to be LEGAL TENDER as long as we have governments. That means it must be acceptable even by the government for taxes.  This cryptocurrency is not really a currency at all. It is simply a speculative investment. To be a real currency it must be used within society to conduct commerce. We cannot accept it for by the time we would go to convert it, who knows what the value would be. It is far too volatile."

Μια χαρά το διάβασα. Το legal tender δεν είναι προϋπόθεση για μια συναλλαγή

  Πουθενά δε λέει ότι είναι προϋπόθεση, το να κάνεις out of context, quote μια φράση δε λέει τίποτα. 

9 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Για το κομμάτι του εμπορίου απάντησα, ο έμπορος όσο υπάρχει μεταβλητότητα είτε χρησιμοποιεί τους ενδιαμέσους, είτε βάζει καπέλο. Και στην μια και στην άλλη περίπτωση, το όποιο κρυπτονόμισμα χρησιμοποιείται ως μέσο συναλλαγών

Τι εννοείς "για όσο υπάρχει μεταβλητότητα"?  9 χρόνια τώρα η μεταβλητότητα βρίσκεται στη στρατόσφαιρα.

Όσο για το μέσο συναλλαγών, αυτό εξακολουθεί να είναι το fiat χρήμα, γιατί αυτό αποδέχεται ο έμπορος και γι'αυτό εσύ μέσω τρίτου πούλησες το bitcoin, χρυσό, μετοχές, γραμματόσημα σου.

Ως μέσο συναλλαγών μόνο απο εγκληματίες και απο πρεζόνια χρησιμοποιείται μέχρι στιγμής και αυτό ίσως όχι για πολύ ακόμη http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=927411

1 ώρα πριν, jonkyr είπε

Φαντάζομαι αντιλαμβάνεσαι ότι όσο αληθοφανές κι αν είναι κάτι, αποκτά διαφορετική υπόσταση ανάλογα με το ποιος παρουσιάζει μία άποψη.

Με ενδιαφέρει περισσότερο το "μήνυμα" παρά ο "αγγελιοφόρος", δεν ξέρω πόσο σωστές ή λάθος είναι οι απόψεις του, σίγουρα όμως είναι ενδιαφέρουσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, chryspano είπε

 Με ενδιαφέρει περισσότερο το "μήνυμα" παρά ο "αγγελιοφόρος", δεν ξέρω πόσο σωστές ή λάθος είναι οι απόψεις του, σίγουρα όμως είναι ενδιαφέρουσες.

Spoiler

 

Αυτή είναι η απάντηση που ΔΕΝ περίμενα να διαβάσω. Αλήθεια σου λέω, η ερώτηση που σου έκανα ήταν ειλικρινής διότι πραγματικά είναι ενδιαφέρουσα άποψη. Αλλά ισοπέδωσες τα πάντα με την απάντηση σου. Κακώς μας φταίνε μετά τα fake news, αφού όλα πάνε κάτω αμάσητα πια (βάζω κι εμένα μέσα μερικές φορές).

Συγγνώμη, δεν σε γνωρίζω-δεν με γνωρίζεις και δεν θέλω να φανεί ότι κάνω επίθεση, απλώς εντυπωσιάστηκα αρνητικά. Ευχαριστώ για το λινκ πάντως, θα προσπαθήσω να εντοπίσω ποιος δίνει την απάντηση. Να είσαι καλά.

EDIT: Στο μεταξύ ΤΩΡΑ κατάλαβα ποιος ρωτάει-ποιος απαντάει. Στην πρώτη ανάγνωση στάθηκα απλώς στο "μήνυμα" λόγω φόρτου εργασίας.

 

 

Επεξ/σία από jonkyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, jonkyr είπε

Αλλά ισοπέδωσες τα πάντα με την απάντηση σου. Κακώς μας φταίνε μετά τα fake news, αφού όλα πάνε κάτω αμάσητα πια (βάζω κι εμένα μέσα μερικές φορές).

Συγγνώμη, δεν σε γνωρίζω-δεν με γνωρίζεις και δεν θέλω να φανεί ότι κάνω επίθεση, απλώς εντυπωσιάστηκα αρνητικά.


Με δυο λόγια δεν έχεις καθόλου κριτική σκέψη και απλά περιμένεις απο κάποια "επίσημη" πηγή να σε ταΐσει με ειδήσεις γνώμες και απόψεις?  
     
[EDIT]

Να το θέσω διαφορετικά, κρίνω την άποψη/γνώμη και όχι το ίδιο το άτομο/πηγή, ο οποιοσδήποτε ανα πάσα ώρα και στιγμή μπορεί να λέει τις μεγαλύτερες αλήθειες ή τις μεγαλύτερες ανοησίες. "Το είπε ο τάδε άρα είναι αλήθεια" δε μου λέει απολύτως τίποτα. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
EDIT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, chryspano είπε


Με δυο λόγια δεν έχεις καθόλου κριτική σκέψη και απλά περιμένεις απο κάποια "επίσημη" πηγή να σε ταΐσει με ειδήσεις γνώμες και απόψεις?  
     

Spoiler

 

Το ακριβώς αντίθετο έκανα όταν σε ρώτησα για την ταυτότητα του "συνεντευξιαζόμενου", δεν είπα πουθενά τίποτα για "επίσημες" πηγές ή κάτι τέτοιο. Με νοιάζει να μάθω ποιος είναι η πηγή, όποιος κι αν είναι αυτός. Όλες οι πηγές, επίσημες ή ανεπίσημες, έχουν τη σημασία τους (μικρή ή μεγάλη).

Όμως προφανώς άλλα έγραψα, άλλα κατάλαβες. Ή θέλεις να καταλάβεις. Δεν πειράζει, είμαστε ήδη οφ τοπικ από ώρα. Δεν θα σου απαντήσω αν έχω μηδενική κριτική σκέψη, όπως δεν μου απάντησες ποτέ στην πραγματική ερώτηση: ποιός απαντάει :) Μπορεί να μην έχω, μπορεί να έχω, ελάχιστη σημασία. Το σίγουρο είναι ότι έβγαλες τα συμπεράσματά σου, έβγαλα τα δικά μου, όλα καλά.

Σταματώ εδώ, θα γίνει σπαμ το νήμα. Ευχαριστώ και πάλι για το λινκ, έχει την σημασία του κι ας μοιάζει σαν να κάνει αναλύσεις ο Alex Jones των οικονομικών. Πρέπει να το εξετάσω περισσότερο, δεν έχω χρόνο να διαβάσω άλλα άρθρα τώρα.

 

 

36 λεπτά πριν, chryspano είπε

[EDIT]

Να το θέσω διαφορετικά, κρίνω την άποψη/γνώμη και όχι το ίδιο το άτομο/πηγή, ο οποιοσδήποτε ανα πάσα ώρα και στιγμή μπορεί να λέει τις μεγαλύτερες αλήθειες ή τις μεγαλύτερες ανοησίες. "Το είπε ο τάδε άρα είναι αλήθεια" δε μου λέει απολύτως τίποτα. 

Spoiler

Τώρα είδα το edit. Απλά θα σου απαντήσω "ούτε εμένα" και σου προτείνω να διαβάσεις σχετικά με το confirmation bias, με την ελπίδα να σε βοηθήσει να καταλάβεις. Ταιριάζει άλλωστε πολύ με τον cryptoτζόγο που διακατέχει το νήμα. Κλείνω εδώ, καλή συνέχεια.

 

Επεξ/σία από jonkyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chryspano είπε

  Πουθενά δε λέει ότι είναι προϋπόθεση, το να κάνεις out of context, quote μια φράση δε λέει τίποτα. 

Τι εννοείς "για όσο υπάρχει μεταβλητότητα"?  9 χρόνια τώρα η μεταβλητότητα βρίσκεται στη στρατόσφαιρα.

Όσο για το μέσο συναλλαγών, αυτό εξακολουθεί να είναι το fiat χρήμα, γιατί αυτό αποδέχεται ο έμπορος και γι'αυτό εσύ μέσω τρίτου πούλησες το bitcoin, χρυσό, μετοχές, γραμματόσημα σου.

Ως μέσο συναλλαγών μόνο απο εγκληματίες και απο πρεζόνια χρησιμοποιείται μέχρι στιγμής και αυτό ίσως όχι για πολύ ακόμη http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=927411

Με ενδιαφέρει περισσότερο το "μήνυμα" παρά ο "αγγελιοφόρος", δεν ξέρω πόσο σωστές ή λάθος είναι οι απόψεις του, σίγουρα όμως είναι ενδιαφέρουσες.

Πώς γίνεται να κάνω out of context quote όταν σου βάζω όλη την παράγραφο, αντί για την φράση μόνο; Και η φράση αυτή είναι λάθος, είτε με τα συμφραζόμενα, είτε χωρίς.

Και οκ, προφανώς δεν έχει νόημα η συνέχεια της συζήτησης, αφού για σένα είναι μέσο συναλλαγών μόνο για εγκληματίες και πρεζόνια. Το οποίο πέραν από αναληθές, είναι και προσβλητικό για κάποιον που το έχει χρησιμοποιήσει ως τέτοιο, χωρίς να είναι εγκληματίας ή πρεζόνι. Καλή συνέχεια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, jonkyr είπε

Το ακριβώς αντίθετο έκανα όταν σε ρώτησα για την ταυτότητα του "συνεντευξιαζόμενου", δεν είπα πουθενά τίποτα για "επίσημες" πηγές ή κάτι τέτοιο.

Έκανες λόγο για fake news , "αμάσητα" και "αρνητικές εντυπώσεις", αλλά ναι, λόγο για επίσημες πηγές δεν έκανες, τα ευκόλως ενοούμενα παραλείπονται να υποθέσω.:)

 

11 λεπτά πριν, jonkyr είπε

Όμως προφανώς άλλα έγραψα, άλλα κατάλαβες. Ή θέλεις να καταλάβεις. Δεν πειράζει, είμαστε ήδη οφ τοπικ από ώρα. Δεν θα σου απαντήσω αν έχω μηδενική κριτική σκέψη, όπως δεν μου απάντησες ποτέ στην πραγματική ερώτηση: ποιός απαντάει :)

Δε σου απάντησα γιατί το όνομα του βρίσκεται σε περίοπτη θέση(όπως συμβαίνει σε κάθε άρθρο σε κάθε μέσο ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ στον κόσμο)  και δυσκολεύομαι να πιστέψω πως επρόκειτο για ειλικρινή ερώτηση. Πιστεύω πως ναι όμως, έχουμε βγεί εκτός θέματος.....    ώρα για ΣΚΑΙ channel, να δούμε τι πραγματικά παίζει στον κόσμο, έκλεισε και το MEGA ρε γ@μώτ0!

2 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Πώς γίνεται να κάνω out of context quote όταν σου βάζω όλη την παράγραφο

Βάζεις όλη την παράγραφο και απαντάς στις δυο λέξεις μόνο, επίσης αγνοείς τυχόν ερωτήσεις μου και προβληματισμούς που θέτω.

 

3 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Και οκ, προφανώς δεν έχει νόημα η συνέχεια της συζήτησης, αφού για σένα είναι μέσο συναλλαγών μόνο για εγκληματίες και πρεζόνια. Το οποίο πέραν από αναληθές, είναι και προσβλητικό για κάποιον που το έχει χρησιμοποιήσει ως τέτοιο, χωρίς να είναι εγκληματίας ή πρεζόνι. Καλή συνέχεια.

 Όταν μου βρεις κάποιον που το έχει χρησιμοποιήσει σαν μέσο συναλλαγής για οτιδήποτε άλλο, να τον ρωτήσεις που το χρησιμοποίησε και πως, περισσότεροι άνθρωποι πεθαίνουν κάθε μέρα γλιστρώντας στις σκάλες παρά χρησιμοποιούν τα crypto με τον τρόπο που νομίζεις, αυτή είναι η αλήθεια. Κατα τα άλλα καλή η προσπάθεια απο μέρους σου να δημιουργήσεις εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω ρε παλικαρια. Ειπα να βαλω τα νομισματακια μου στο exodus. Το θεωρώ αρκετά ασφαλές να ειμαι ειλικρινής.

Εντός της εφαρμογης εχει και exchange. Έχει τσεκαρει κανεις κατά πόσο "συμφέρει" να κανεις τα exchange εντος του exodus σε σχεση με καποιο γνωστό exchange τύπου poloniex, kraken, binance κλπ κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες, ξέρετε πόσο κάνει να φανεί μεταφορά LTC από Kraken σε Cryptopia?

ΟΚ, για την ιστορία έκανε κανένα 10λεπτο, τα έστειλα με την προοπτική να αγοράσω ETN αλλά για κάποιο λόγο η αγορά είναι "κάτω" και δεν με αφήνει να αγοράσω. 

Επεξ/σία από jimmakosapple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jimmakosapple είπε

Παίδες, ξέρετε πόσο κάνει να φανεί μεταφορά LTC από Kraken σε Cryptopia?

ΟΚ, για την ιστορία έκανε κανένα 10λεπτο, τα έστειλα με την προοπτική να αγοράσω ETN αλλά για κάποιο λόγο η αγορά είναι "κάτω" και δεν με αφήνει να αγοράσω. 

ειχε θεμα το etn με το cryptopia αλλα το εφτιαξαν ειπαν.Επισης cryptopia εχει μονο ETN/BTC οποτε πρεπει να αλλαξεις τα Litecoin σου...Και τελος καποιος δινει πονο και απο +7% το πηγε -10% μπαμ μπαμ..χθες στο +20% εγινε το ιδιο πραγμα..πολυ μεγαλος ογκος κομματιων σε πολυ μικρο διαστημα και σε premium δλδ εδινε εντολη σκουπα για 4-5 τιμες πανω...δεν ξερω τι γινεται..σαν να αλλαζουν πακετακια χερια :)..

Επεξ/σία από dimus1985
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...