Προς το περιεχόμενο

Cryptocurrencies - News, Exchanges, Trading etc


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Bspus είπε

ενω αυτοι πληρωνουν με crypto, ο πωλητης τα τιμολογει και μετατρεπει αμεσως σε Fiat με καποιο Payment processor, οποτε.... ακυρο

Ακριβώς,  εσύ μπορεί να νομίζεις οτι  πληρώνεις με χρυσό, στην ουσία όμως ο χρυσός αυτός μέσω ενός τρίτου(φίλου, συγγενή, υπηρεσίας) μετατρέπονται σε fiat χρήμα και αυτό το fiat χρήμα είναι που τελικά δέχεται ο έμπορος σαν μέσο συναλλαγής, όχι ο χρυσός, πόσο δύσκολο είναι να το καταλάβετε αυτό επιτέλους? 

 

1 ώρα πριν, Bspus είπε

Πχ ενας φιλος που ζει στην Ολλανδια μου ελεγε οτι διαπραγματευεται να αγορασει μια κιθαρα απο καποιον και ο αλλος του ζητησε αν ηθελε να πληρωσει με bitcoin! Εχω δει επισης παλαιοτερα αγγελιες που πολλοι προσφερουν μαθηματα ιδιαιτερα μεσω skype πχ για crypto.

Ωραία παραδείγματα, στην πρώτη περίπτωση, εαν ο πωλητής της κιθάρας την πουλούσε καθαρά απο ανάγκη επειδή χρειαζόταν να καλύψει κάποιες έκτακτες άμεσες ανάγκες τότε δεν έχει κανένα λόγο να δεχτεί crypto σα μέσο πληρωμής γιατί όταν θα του ζητηθεί να πληρώσει το ενοίκιο το σουπερμάρκετ η το νοσοκομείο κατα 99,99% θα του ζητηθεί fiat χρήμα. Στην περίπτωση όμως που δεν έχει άμεση ανάγκη απο τα χρήματα και απλά την πουλάει για να αδειάσει χώρο στο σπίτι του, τότε ναι, υπάρχει περίπτωση να δεχτεί πληρωμή σε crypto για speculation λόγους όμως.

Η δεύτερη περίπτωση παρόλο που είναι το ίδιο πράγμα έχει το εξής ενδιαφέρον, με μια ώρα εργασίας κάποιος αγοράζει απευθείας crypto αξίας μιας ώρας, ενώ αν δεχθεί fiat για την εργασία του τότε θα πρέπει να πληρώσει φόρο εισοδήματος στο τέλος της χρονιάς και κατα συνέπεια το ποσό που θα του απομείνει απο αυτή την ώρα εργασίας για να αγοράσει crypto θα είναι μικρότερο! 

2 ώρες πριν, Bspus είπε

Αλλα παρε και αυτο μηπως σε ενδιαφερει

https://cointelegraph.com/news/us-georgia-next-state-in-line-to-accept-crypto-for-taxes-licenses

Μην μπερδεύεσαι, πάλι δολάρια θα μπαίνουν στις τσέπες τους, το αν εσύ θα πουλάς χρυσό, crypto η πατάτες μέσω τρίτου για να πληρώσεις τις υποχρεώσεις σου ποσώς τους ενδιαφέρει.

Αναφορά σε κείμενο

once payments are received, the commissioner will convert the cryptocurrency to US dollars within a period no longer than 24 hours.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 2/26/2018 στις 4:15 ΜΜ, chryspano είπε

Ως μέσο συναλλαγών μόνο απο εγκληματίες και απο πρεζόνια χρησιμοποιείται μέχρι στιγμής και αυτό ίσως όχι για πολύ ακόμη http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=927411

 

https://www.cryptomorrow.com/2017/12/11/merchants-accepting-bitcoins-and-altcoins/

Eπίσης υπάρχουν εταιρείες που δέχονται τα cryptos σαν collateral (https://www.saltlending.com/). 

Δεν έχω καταλλάβει γιατί να βρίζουμε. Εκτός και αν εννοείς σε ευρεία κλίμακα να γίνουν αποδεκτά. Κάτι που είναι αρκετά δύσκολο δίχως να υπάρχει αρχή που να τα εποπτεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος πρόβλημα με μεταφορά Electroneum από Cryptopia στο πορτοφόλι του? 

Για κάποιο λόγο βγάζει Insufficient funds ενώ είμαι σίγουρος ότι όλα τα πεδία είναι σωστά συμπληρωμένα. 

Edit : Άκυρο έβγαλα άκρη. 

Επεξ/σία από jimmakosapple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, shadowfax-1- είπε

https://www.cryptomorrow.com/2017/12/11/merchants-accepting-bitcoins-and-altcoins/

Eπίσης υπάρχουν εταιρείες που δέχονται τα cryptos σαν collateral (https://www.saltlending.com/). 

Δεν έχω καταλλάβει γιατί να βρίζουμε. Εκτός και αν εννοείς σε ευρεία κλίμακα να γίνουν αποδεκτά. Κάτι που είναι αρκετά δύσκολο δίχως να υπάρχει αρχή που να τα εποπτεύει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, chryspano είπε

Ακριβώς,  εσύ μπορεί να νομίζεις οτι  πληρώνεις με χρυσό, στην ουσία όμως ο χρυσός αυτός μέσω ενός τρίτου(φίλου, συγγενή, υπηρεσίας) μετατρέπονται σε fiat χρήμα και αυτό το fiat χρήμα είναι που τελικά δέχεται ο έμπορος σαν μέσο συναλλαγής, όχι ο χρυσός, πόσο δύσκολο είναι να το καταλάβετε αυτό επιτέλους? 

Ωραία παραδείγματα, στην πρώτη περίπτωση, εαν ο πωλητής της κιθάρας την πουλούσε καθαρά απο ανάγκη επειδή χρειαζόταν να καλύψει κάποιες έκτακτες άμεσες ανάγκες τότε δεν έχει κανένα λόγο να δεχτεί crypto σα μέσο πληρωμής γιατί όταν θα του ζητηθεί να πληρώσει το ενοίκιο το σουπερμάρκετ η το νοσοκομείο κατα 99,99% θα του ζητηθεί fiat χρήμα. Στην περίπτωση όμως που δεν έχει άμεση ανάγκη απο τα χρήματα και απλά την πουλάει για να αδειάσει χώρο στο σπίτι του, τότε ναι, υπάρχει περίπτωση να δεχτεί πληρωμή σε crypto για speculation λόγους όμως.

Η δεύτερη περίπτωση παρόλο που είναι το ίδιο πράγμα έχει το εξής ενδιαφέρον, με μια ώρα εργασίας κάποιος αγοράζει απευθείας crypto αξίας μιας ώρας, ενώ αν δεχθεί fiat για την εργασία του τότε θα πρέπει να πληρώσει φόρο εισοδήματος στο τέλος της χρονιάς και κατα συνέπεια το ποσό που θα του απομείνει απο αυτή την ώρα εργασίας για να αγοράσει crypto θα είναι μικρότερο! 

Μην μπερδεύεσαι, πάλι δολάρια θα μπαίνουν στις τσέπες τους, το αν εσύ θα πουλάς χρυσό, crypto η πατάτες μέσω τρίτου για να πληρώσεις τις υποχρεώσεις σου ποσώς τους ενδιαφέρει.

Μια χαρα καταλαβαινουμε τη διαδικασια. Αυτο που δεν καταλαβαινουμε ειναι γιατι πρεπει να μας νοιαζει. Αυτο που μας νοιαζει ειναι οτι δινουμε αυτο που θελουμε να δωσουμε σε συμφωνημενη τιμη ανταλλαγης και ο καθενας παιρνει αυτο που θελει.

Το αν εσυ η οποιοσδηποτε εχει βρει εναν ορισμο συμφωνα με τον οποιο αυτο δεν ειναι συναλλαγη επειδη συμπεριλαμβανεται και τριτος ενδιαμεσος, η επειδη τα προιοντα τιμολογουνται στο επισημο νομισμα συναλλαγης του κρατους που βρισκεται η επιχειρηση η οτιδηποτε αλλο τελος παντων σας ενοχλει ειναι πρωτιστως δικο σας προβλημα.

Αυτο που ενδιαφερει εμενα ειναι οτι μπορω να κανω ηλεκτρονικες συναλλαγες με ενα digital asset το οποιο ανα πασα στιγμη εχω δυνατοτητα να μετατρεψω και σε επισημο νομισμα κρατους ή να το κρατησω στον απολυτο ελεγχο μου (σε αντιθεση με τα χρηματα πλην μετρητων).

Δεν με ενδιαφερει να επιχειρηματολογησω για το αν συμφωνα με οποιοδηποτε ορισμο τα crypto μπορουν να θεωρηθουν currency. Το ολο θεμα για μενα ειναι ανουσιο

Για τα αλλα δεν καταλαβαινω που θες να καταληξεις. Θα εξετασουμε και τη σκοπιμοτητα καποιου που θελει να κανει barter μια κιθαρα με bitcoin και θα κανουμε εικασιες για την οικονομικη του κατασταση?

Για την πολιτεια που εξεταζει το ενδεχομενο να δεχεται crypto για φορους, οσο τους ενδιαφερει αυτους αυτο που λες αλλο τοσο και μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, chryspano είπε

Asset & collateral είναι σήμερα και το έχω γράψει στο παρελθόν αυτό. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι που το δέχονται σαν μέσος συναλλαγής με οποιονδήποτε τρόπο.

Βασικά αυτό το video το έβαλες σαν επίκληση στην αυθεντία και σαν επίσημη πηγή για να το θέσεις ως reference στο comment;

Με δυο λόγια: δεν έχεις καθόλου κριτική σκέψη και απλά περιμένεις απο κάποια "επίσημη" πηγή να σε ταΐσει με ειδήσεις γνώμες και απόψεις?  

Προσωπικά:

κρίνω την άποψη/γνώμη και όχι το ίδιο το άτομο/πηγή, 
ο οποιοσδήποτε ανα πάσα ώρα και στιγμή μπορεί να λέει τις μεγαλύτερες αλήθειες ή τις μεγαλύτερες ανοησίες. "Το είπε ο τάδε άρα είναι αλήθεια" δε μου λέει απολύτως τίποτα. 
 


  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν ισχύει ούτε το δεύτερο παράδειγμα που είπε ο φίλος για τα μαθήματα κιθάρας μιας και μπορεί απλά και στα ελληνικά η εργασία να είναι αδήλωτη και το εισόδημα να μην φορολογείται. 

Βέβαια δεν είναι το ίδιο μέγεθος παρανομίας με το να χρησιμοποιείς κρύπτος για ναρκωτικά...και προφααανώωως ο λόγος που διάφορες εταιρείες όπως IBM, MoneyGram etc etc Investάρουν ή ότι η Microsoft σε Xbox, το steam και η Tesla δέχονται ΒΤC είναι όπως είπε ο φίλος:είναι είτε εγκληματίες είτε πρεζόνια(inb4:τα παίρνουν και τα κάνουν Fiat mpla mpla mpla...Βέβαια στο κόσμο των κρύπτο η ζήτηση και η αγορά είναι η μόνη που μας ενδιαφέρει και αν περισσότερες εταιρείες ζητάνε-δέχονται κρύπτος τόσο θα ανεβαίνει η Fiatική αξία τους αλλά οκ μπορεί για κάποιον να είναι αδιάφορο αυτό).

Λογικά πάντως είτε θα θέλει ο Μασκ να αγοράσει καμιά τζούρα κόκα είτε να αγοράσει το ΑΚ47 για να μπορέσει να κάνει τα "εγκλήματά του" θα τα δέχεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην πάρω κανέναν στο λαιμό μου δεν την έχω χρησιμοποιήσει αλλά την έχουν χρησιμοποιησεί αρκετά παιδιά που μιλάμε σε slack εδώ και καιρό και λένε ότι η mistertango κάρτες χρεωστικές δουλεύουν άψογα και χωρίς κανένα πρόβλημα. Την φορτώνεις με Bitcoin με 1% κράτηση και πώληση τιμή αγοράς ως συνήθως αν και απο τι μου λένε θέλει προσοχή στην πώληση γιατί το ανταλλακτήριο που συνεργάζονται έχει πολύ χαμηλή ρευστότητα και μπορεί να την πατήσεις.

https://mistertango.com/en/

θα την παραγγείλω asap και θα ενημερώσω 

Επεξ/σία από chek2fire
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

11 ώρες πριν, Bspus είπε

Μια χαρα καταλαβαινουμε τη διαδικασια. Αυτο που δεν καταλαβαινουμε ειναι γιατι πρεπει να μας νοιαζει. Αυτο που μας νοιαζει ειναι οτι δινουμε αυτο που θελουμε να δωσουμε σε συμφωνημενη τιμη ανταλλαγης και ο καθενας παιρνει αυτο που θελει.

Κανένα πρόβλημα τότε, παρόλο που και αυτό έχει τα θεματάκια του. "Πρόβλημα" υπάρχει όταν κάποιος πιστεύει πως ένα crypto όπως το btc(η κάποιος κλώνος του) είναι currency και κατα συνέπεια θα αντικαταστήσει το fiat και to the mooooon!!!!, αυτός είναι άλλωστε και ο λόγος που "αντιδράνε" μερικοί, το btc/crypto τους "πουλήθηκε" σαν αντικαταστάτης του fiat και τώρα δυσκολεύονται να πιστέψουν οτι τα πράγματα δεν είναι "ακριβώς" έτσι και οτι υπάρχουν θέματα με αυτό το αφήγημα.

 

9 ώρες πριν, Bspus είπε

επειδη τα προιοντα τιμολογουνται στο επισημο νομισμα συναλλαγης του κρατους

 

Πολύ σωστά :)

9 ώρες πριν, Bspus είπε

Αυτο που ενδιαφερει εμενα ειναι οτι μπορω να κανω ηλεκτρονικες συναλλαγες με ενα digital asset το οποιο ανα πασα στιγμη εχω δυνατοτητα να μετατρεψω και σε επισημο νομισμα κρατους ή να το κρατησω στον απολυτο ελεγχο μου (σε αντιθεση με τα χρηματα πλην μετρητων).

Δεν αντιλέγω, για όσο δεν υπάρχει η αυταπάτη ότι θα αντικαταστήσει το fiat (τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον και όπως το "οραματίζονται" οι "παραμυθάδες" κυρίως του btc) και εγώ μαζί σου είμαι. To να θέλουμε να το βαφτίσουμε σώνει και καλά "currency" είναι τουλάχιστον παραπλανητικό, αλλά αυτή είναι η δουλειά των παραμυθάδων.

10 ώρες πριν, Bspus είπε

Θα εξετασουμε και τη σκοπιμοτητα καποιου που θελει να κανει barter μια κιθαρα με bitcoin και θα κανουμε εικασιες για την οικονομικη του κατασταση?

Ναι θα το κάνουμε, γιατί η άποψη των "παραμυθάδων" είναι η μία όψη του νομίσματος, ή άλλη όψη είναι ότι το speculation είναι αυτό που δίνει αξία στα crypto μέχρι στιγμής και τίποτα άλλο, και μη μου πεις ότι εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος εδώ μέσα δεν είχε σαν κύριο κίνητρο το speculation όταν "χώθηκε" στα crypto. 

 

10 ώρες πριν, shadowfax-1- είπε

Βασικά αυτό το video το έβαλες σαν επίκληση στην αυθεντία και σαν επίσημη πηγή για να το θέσεις ως reference στο comment;

Αυτό το βίντεο το έβαλα για να δοθεί ένα ακόμη παράδειγμα απο μια διαφορετική οπτική γωνία, τώρα το πως το εξέλαβε αυτό η δική σου "αυθεντία" αυτό είναι ένα άλλο θέμα. 

 

 

 

 

 

8 ώρες πριν, jonkyr είπε

@shadowfax-1- έγραψα ήδη για το confirmation bias, που ταιριάζει ταμάμ. Αλλά λογικά δεν κατάλαβε καν τι είναι :D

Ίσως δεν είμαι τόσο έξυπνος όσο η αφεντιά σου.

https://en.wikipedia.org/wiki/Dunning–Kruger_effect

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, chryspano είπε

Ναι θα το κάνουμε, γιατί η άποψη των "παραμυθάδων" είναι η μία όψη του νομίσματος, ή άλλη όψη είναι ότι το speculation είναι αυτό που δίνει αξία στα crypto μέχρι στιγμής και τίποτα άλλο, και μη μου πεις ότι εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος εδώ μέσα δεν είχε σαν κύριο κίνητρο το speculation όταν "χώθηκε" στα crypto. 

 

Προσωπικα, ασχολουμαι πανω απο 5 χρονια, τοτε που ακομα ηταν σε διψηφια νουμερα. Ενδιαφερθηκα για την τεχνολογικη του καινοτομια και τις δυνατοτητες που προσφερει και που μπορει δυνητικα να προσφερει στο μελλον.

Διαβαζα για μηνες πως λειτουργει πριν σκεφτω καν να κανω καποια συναλλαγη και περασαν αρκετα χρονια μεχρι να βγαλω οποιοδηποτε κερδος. Φυσικα το κερδος ειναι ευπροσδεκτο αλλα οχι, δεν ξεκινησα να ασχολουμαι για speculation. Ειτε το πιστευεις ειτε οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, shadowfax-1- είπε

ο λόγος που διάφορες εταιρείες όπως IBM, MoneyGram etc etc Investάρουν

Ναι INVESTΑRΟΥΝ, υπάρχει μεγάλη διαφορά

 

7 ώρες πριν, shadowfax-1- είπε

ή ότι η Microsoft σε Xbox, το steam και η Tesla δέχονται ΒΤC

Δολάρια μπαίνουν στις τσέπες τους, τι δεν καταλαβαίνεις και πόσες φορές πρέπει να το ξαναγράψω?

O μόνος που γνωρίζω πως κρατούσε ένα μικρό ποσοστό σε Btc και δεν τα μετέτρεπε όλα σε $$$ ήτανε η Overstock  και αυτό το έκανε καθαρά για speculation. Τα υπόλοιπα που γράφεις είναι απλά ασυναρτησίες.

13 λεπτά πριν, Bspus είπε

Προσωπικα, ασχολουμαι πανω απο 5 χρονια, τοτε που ακομα ηταν σε διψηφια νουμερα. Ενδιαφερθηκα για την τεχνολογικη του καινοτομια και τις δυνατοτητες που προσφερει και που μπορει δυνητικα να προσφερει στο μελλον.

Διαβαζα για μηνες πως λειτουργει πριν σκεφτω καν να κανω καποια συναλλαγη και περασαν αρκετα χρονια μεχρι να βγαλω οποιοδηποτε κερδος. Φυσικα το κερδος ειναι ευπροσδεκτο αλλα οχι, δεν ξεκινησα να ασχολουμαι για speculation. Ειτε το πιστευεις ειτε οχι.

Ακούγεσαι ειλικρινής και σε πιστεύω.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...