Προς το περιεχόμενο

Cryptocurrencies - News, Exchanges, Trading etc


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
8 λεπτά πριν, grinder_ είπε

το ότι σαβουρονομίσματα έχουν καλύτερες επιδόσεις απο το bitcoin όπως λες, οφείλεται στο ότι το bitcoin απλά υπάρχει.

Λάθος, οφείλεται στο ότι αρκετοί ποντάρουν πως οι αποδόσεις ακόμη και στα σαβουρονομίσματα δεν θα είναι και τόσο χειρότερες σε σχέση με το "βασιλιά".

 

10 λεπτά πριν, grinder_ είπε

Αυτό και ένας ηλίθιος το καταλαβαίνει...

Ας αφήσουμε τους ηλίθιους εκτός.

 

52 λεπτά πριν, grinder_ είπε

Καλώς ή κακώς το bitcoin είναι αυτό που άνοιξε το δρόμο για μια νέα πρωτοποριακή τεχνολογία.

Αυτό έγινε το 2008, σήμερα βρισκόμαστε στο 2018, ήμουνα νιος και γέρασα. Δες πόσο έχει αλλάξει η κατάσταση απο το 2013 μέχρι σήμερα για τα "altcoins" https://coinmarketcap.com/historical/20130428/ και σύγκρινε τα με τα βήματα χελώνας του btc.

 

11 λεπτά πριν, grinder_ είπε

Δεν καταλαβαίνω αυτή την εμμονή σου να μηδενίσεις με κάθε αφορμή κάτι που έχει αποδείξει την όποια αξία έχει στον χρόνο.

Του δίνω την αξία που πιστεύω πως έχει, δε χρειάζεται να συμφωνούμε. 

 

11 λεπτά πριν, grinder_ είπε

Εάν υπάρξει κάποιο άλλο νόμισμα που θα πάει το όλο θέμα 2 βήματα παρακάτω, καλώς να έρθει.
Σε αυτό δεν διαφωνεί κανένας, φαντάζομαι ούτε ο checkfire.

Φαντάζεσαι λάθος! και ήδη βρισκόμαστε 2 και 3 βήματα παρακάτω, το bitcoin για την ώρα διατηρεί το network effect του, το πως θα συνεχίσει την πορεία του.... ο καθένας έχει την άποψή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε παίδες έχει καταντήσει κουραστικό το νήμα, το θέμα είναι να μοιραζόμαστε γνώσεις, πληροφορίες, προτάσεις, προβλέψεις για τα crypto και έχει καταντήσει ένα καφενείο. 

 

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 3/1/2018 στις 8:57 ΜΜ, Praetorianos είπε

Επειδή πλέον η αγορά και η πληθώρα των κρυπτονομισμάτων (cryptocurrencies) είναι τεράστια και με αφορμή το derailment που έγινε στο thread του Bitcoin, σκέφτηκα να δημιουργηθεί ένα καινούριο θέμα, για όλα τα altcoins εκεί έξω.

Η συζήτηση μπορεί να περιστρέφεται από αγορές και ανταλλακτήρια που εμπιστευόμαστε, μέχρι sceculations, υποθέσεις, στρατηγικές, recommendations, νέα και γενικά, συζήτηση.

Απο το OP

Εντελώς πληροφοριακά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Heybro είπε

Το zclassic τι έγινε? 9 δολάρια σε λίγες μέρες από 180 που ήταν. Απίστευτη πτώση. 

Έγινε το fork του.

@jimmakosapple Το νήμα καφενειακό ήταν εξ'αρχής... απλά δεν είχαμε προσωπικές αντιπαραθέσεις και η όποια εμπάθεια ήταν σε πιο ανεκτά επίπεδα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Έγινε το fork του.

@jimmakosapple Το νήμα καφενειακό ήταν εξ'αρχής... απλά δεν είχαμε προσωπικές αντιπαραθέσεις και η όποια εμπάθεια ήταν σε πιο ανεκτά επίπεδα.

Ναι είδα ότι θα βγάλουν btcp αλλά πιστεύεις θα ξανά ανέβει? Αν πάει κάνα ευρώ πάντως θα πάρω καμιά 50αρια και ας κάνει ότι θέλει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η όλη άνοδος προέκυψε από το hype για το btcp, αλλιώς πριν απ'αυτό το Ζικλ βολόδερνε κάπου στα $1.50-$10 (όπως και το HUSH). Τα δικά μου φύγανε μόλις άνοιξε το bittrex το πορτοφόλι μετά το fork, δεν είδα κάποιο λόγο να τα κρατήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Έγινε το fork του.

@jimmakosapple Το νήμα καφενειακό ήταν εξ'αρχής... απλά δεν είχαμε προσωπικές αντιπαραθέσεις και η όποια εμπάθεια ήταν σε πιο ανεκτά επίπεδα.

Ναι βρε, δεν είπα να κάνουμε αναλύσεις πανεπιστημιακού επιπέδου, αλλά εμένα στις αρχές το νήμα με βοήθησε αρκετά που ήμουν νέος στα crypto για το πως θα μπω, τι θα παίξω, τι να κοιτάω κτλ.

Τώρα βλέπουμε μόνο αντιπαραθέσεις και από ουσία τίποτα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η περίοδος τέτοια, δεν έχουμε και πολλά να πούμε, κάτι +- 5-10% είναι βαρετά, αν δεν παίξει κανά +-30% δεν έχει κίνηση το νήμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimmakosapple είπε

Ρε παίδες έχει καταντήσει κουραστικό το νήμα, το θέμα είναι να μοιραζόμαστε γνώσεις, πληροφορίες, προτάσεις, προβλέψεις για τα crypto και έχει καταντήσει ένα καφενείο. 

εγώ σας το είπα ότι αυτός ο τύπος θα κάνει το forum και το νήμα μπάχαλο :P

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 ώρες πριν, chek2fire είπε

εγώ σας το είπα ότι αυτός ο τύπος θα κάνει το forum και το νήμα μπάχαλο :P

Μια σειρά ανούσιων και ανόητων  ποστ σαν και αυτό είναι που κάνουν το thread "μπάχαλο", δυστυχώς ορισμένοι δεν έχετε βάλει ακόμη μυαλό παρόλη την πληθώρα των ποστ σας που έχουν ήδη διαγραφεί και διαγράφονται καθημερινά.   

Με εκείνον τον "πληθωρισμό" του Cardano τι θα γίνει? Θα δώσεις καμιά απάντηση η περιορίζεσαι μόνο στο να τρολάρεις, και να ρίχνεις λάδι στη φωτιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, chryspano είπε

Αυτό έγινε το 2008, σήμερα βρισκόμαστε στο 2018, ήμουνα νιος και γέρασα. Δες πόσο έχει αλλάξει η κατάσταση απο το 2013 μέχρι σήμερα για τα "altcoins" https://coinmarketcap.com/historical/20130428/ και σύγκρινε τα με τα βήματα χελώνας του btc.

.

Δεν θα τα ελεγα βηματα χελωνας. Το btc δεν εχει την πολυτελεια να πειραματιζεται κανοντας Hard fork για ψυλλου πηδημα.

Προς αποφυγη παρεξηγησεων, δεν εννοω Hard fork τυπου bitcoin cash που καποιοι αλλοι θελουν να δημιουργησουν δικο τους blockchain. Εννοω το ιδιο το bitcoin core να αλλαξει το πρωτοκολλο του ετσι ωστε να φτιαχνει blocks που ειναι ασυμβατα με το τωρινο. Το να αυξησει το Block size θα ηταν ενα τετοιο παραδειγμα.

Αν κανανε κατι τετοιο, που κατα καιρους το εχω σκεφτει και θα ελυνε καποια προβληματα, δυστυχως μπορει να δημιουργουσε πολυ περισσοτερα. 99% θα ειχαμε πραγματικο split στο blockchain καθως πολυς κοσμος θα εμενε στον παλιο client και η συγχυση που θα επικρατουσε θα ηταν καταστροφικη.

Το οτι αλλα altcoins μπορουν να κανουν αλλαγες πιο ευκολα οφειλεται στο οτι λειτουργουν σε πολυ μικροτερη κλιμακα, κατι που αναμφιβολα τους δινει μια σχετικη ευελιξια, την οποια ομως θα χανανε αν φτανανε στα επιπεδα dominance του bitcoin. Το eth τα καταφερε, παροτι μια μειοψηφια διασπαστηκε στο classic γιατι οταν το εκανε ηταν πολυ μικροτερο απ'οτι τωρα, και επειδη υπαρχει μια ηγετικη φιγουρα στο οικοσυστημα τους που γενικως ολοι ακολουθουν.

Γι αυτο επιλεξανε την πολυ πιο επωδυνη προγραμματιστικα λυση του segwit που ειναι soft-fork με backwards compatibility και τη δυνατοτητα καποιος να αναβαθμισει με ανεση χρονου. Πραγματικα προκειται για κατορθωμα οταν το βλεπω in retrospect, οσο αστειο και αν σου φαινεται. Και συνεχιζουν με innovations βασισμενα στο νεο block type οπως schnorr signatures που θα βελτιωσουν ακομα περισσοτερο το efficiency, παραμενοντας σε soft-fork, και φυσικα τα layer 2 solutions που δεν θα απαιτουν fork.

Δεν ξερω κατα ποσο θα μπορουν να αποφευγουν το hard fork επαοριστον και τι επιπτωσεις θα εχει αν ποτε γινει αναγκαστικο. Παντως το να λες οτι δεν υπαρχει innovation ειναι μαλλον επιφανειακο. Μπορεις να πεις οτι δεν συμφωνεις με τις επιλογες και την κατευθυνση που τραβαει, αυτο ειναι αλλο θεμα.

 

Σχετικα με cardano που συζητειται, οντως το εψαξα απο περιεργεια και δεν μπορω να βρω κατι για τον πληθωρισμο.

https://cardanodocs.com/cardano/monetary-policy/

31 δις σε κυκλοφορια, 45 δις συνολο μεχρι το 2050 δεν το λες μεγαλο πληθωρισμο. Αυτο που οντως εχει ειναι υπερβολικα μεγαλο supply (και primine 11%) και πιθανως αφου περασε το αρχικο hype αρχισε το correction με αργους ρυθμους. Αν βεβαια κρατησει τις οποιες υποσχεσεις του αυτο μπορει να αντιστραφει στο μελλον.

 

Επεξ/σία από Bspus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στα παιδιά...έχω 9 ltc τα οποία θέλω να ρευστοποίηση.μετα απο λιγο ψάξιμο είδα οτι το coinbase προσφέρει αυτην την υπηρεσία που χρειαζομαι.εδώ και 2 βδομάδες περιμένω να γίνω verify ο τραπεζικοςλογαριασμός μου,να ανησυχω; έχετε τπτ να προτεινετε;; έστω ltc σε btc; ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να προσθέσω μόνο για το Cardano πως η Reward Era θα αρχίσει νομίζω Q2 2018, τότε θα ξεκινήσουν τα νομίσματα του απο 31δις να αυξάνονται σταδιακά μέχρι το στοχο των 45δις

 

13 λεπτά πριν, ViciousSkeleton είπε

Καλημέρα στα παιδιά...έχω 9 ltc τα οποία θέλω να ρευστοποίηση.μετα απο λιγο ψάξιμο είδα οτι το coinbase προσφέρει αυτην την υπηρεσία που χρειαζομαι.εδώ και 2 βδομάδες περιμένω να γίνω verify ο τραπεζικοςλογαριασμός μου,να ανησυχω; έχετε τπτ να προτεινετε;; έστω ltc σε btc; ευχαριστώ...

Ρίξε μια ματιά και στο https://www.kraken.com/, με Tier 2 verification μπορείς άνετα να κάνεις τη δουλειά σου με € $ ή btc το ερώτημα είναι τι φόρτο εργασίας έχουν και πόσο σύντομα θα κάνουν το verify.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ViciousSkeleton είπε

Καλημέρα στα παιδιά...έχω 9 ltc τα οποία θέλω να ρευστοποίηση.μετα απο λιγο ψάξιμο είδα οτι το coinbase προσφέρει αυτην την υπηρεσία που χρειαζομαι.εδώ και 2 βδομάδες περιμένω να γίνω verify ο τραπεζικοςλογαριασμός μου,να ανησυχω; έχετε τπτ να προτεινετε;; έστω ltc σε btc; ευχαριστώ...

Δοκίμασε να γραφτείς στο Kraken .

Εγώ έγινα verify μέχρι και Tier 3, όπου μπορείς να κάνεις withdraw fiat μέχρι και 20Κ , σχετικά εύκολα.

Από Tier 2 σε Tier 3 άνοιξα ένα ticket-άκι και η λύση δόθηκε σχετικά εύκολα. Έστειλα με email τα χαρτιά και σε 5 mins, ήμουν authedicated.

Μετά με μεταφορά ΣΕΠΑ, τα λεφτά φάνηκαν στον λογαριασμό μου, μέσα σε 2 εργάσιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, tsakfot είπε

Μετά με μεταφορά ΣΕΠΑ, τα λεφτά φάνηκαν στον λογαριασμό μου, μέσα σε 2 εργάσιμες

χμ... περίεργο, τι τράπεζα έχεις? Στην Πειραιώς την επόμενη εργάσιμη ημέρα το μεσημέρι τα χρήματα είναι πάντα στο λογαριασμό μου.  

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...