Προς το περιεχόμενο

Η Samsung ανακοίνωσε επίσημα το κορυφαίο Exynos 9810 SoC που θα βρίσκεται στα Galaxy S9 και S9+


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 hours ago, Rebel21 said:

Κλασικά οι καραμέλες για touchwiz, bloatware κλπ. Πόσα χρόνια έχετε να πιάσετε samsung galaxy /note? 

έχω Galaxy S8 και περιμένω να έρθει το Pixel 2 XL.
Η εμπερία μου με τόσα χρόνια κινητά και με κάποια galaxy....δεν είναι ότι κολλάνε,απλώς δεν κρατάνε την αρχική ταχύτητα.Αρχίζουν με τον καιρό να κάνουν το ίδιο πράγμα πιο αργά καμιά φορά.Απόλυτα ικανοποιητικά στην χρήση, μην λέμε βλακείες, αλλα το touchwiz είναι βαρύ. Όσο όμορφο είναι το κινητό και η οθόνη του, τόσο σε απογεητεύει το OS του.Προσωπική γνώμη.
Δεν lagαρουν ή κολλάνε, απλώς γίνονται λίγο πιο αργά.Να προσέχουμε τι λέμε.
Αυτο το αστραπιαίο του καθαρού android δεν....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

16 ώρες πριν, vagdesign είπε

Η επόμενη αγορά, S9 γιατί θα υποστηρίζει 4K στα 120fps... Μόνο και μόνο γι'αυτό, το αγοράζεις ως κάμερα ;)

Κάποιες τεχνικές πληροφορίες θα δείτε εδώ

Το 4Κ 120 fps  ειναι θεμα .Πολυ δυνατο και εδω βλεπουμε τις δυνατοτητες των συγχρονων ναυαρχιδων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, LaSFeaR είπε

Και ο 845 έχει 4Κ στα 120 σύμφωνα με το άρθρο που μας έστειλες. 

https://www.qualcomm.com/products/snapdragon-845-mobile-platform

 

O 845 υποστηρίζει 4k encoding στα 60fps. Όχι στα 120fps που υποστηρίζει ο exynos ακόμη απο exynos 7 series.

ο Exynos πάντα ήταν καλύτερος σε specs το θέμα είναι άν θα δούμε επιτέλους 4k στα 120fps. Βάζει η Samsung snapdragon και μετά ψαλιδίζει δυνατότητες στα smartphone της λόγω αυτού. Και στο Note 4 ο 5433 ήταν 64bit και λόγω snap 805 έμεινε το note 4 στα 32 bit.

Έτσι δεν προχωράει μία συσκευή...

Επεξ/σία από Expecto Patronum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dali13gr είπε

 

Και ο τωρινός Exynos υποστηρίζει αλλά το έχουν κλειδωμένο γιατί δεν υποστηρίζει ο 835 που φοράνε στην Αμερική τα S8.

Εξαιτίας του Snapdragon δεν θα δεί ο κοσμάκης 4k στα 120fps...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chriskirza είπε

έχω Galaxy S8 και περιμένω να έρθει το Pixel 2 XL.
Η εμπερία μου με τόσα χρόνια κινητά και με κάποια galaxy....δεν είναι ότι κολλάνε,απλώς δεν κρατάνε την αρχική ταχύτητα.Αρχίζουν με τον καιρό να κάνουν το ίδιο πράγμα πιο αργά καμιά φορά.Απόλυτα ικανοποιητικά στην χρήση, μην λέμε βλακείες, αλλα το touchwiz είναι βαρύ. Όσο όμορφο είναι το κινητό και η οθόνη του, τόσο σε απογεητεύει το OS του.Προσωπική γνώμη.
Δεν lagαρουν ή κολλάνε, απλώς γίνονται λίγο πιο αργά.Να προσέχουμε τι λέμε.
Αυτο το αστραπιαίο του καθαρού android δεν....

Αρκετή εμπειρία πάνω σε samsung και αυτό πρώτη φορά το διαβάζω. Έχω 5 καρτέλες με εφαρμογές, μέτρα πόσες είναι περίπου και το notely(πάντα eyxnos) πάει μπάλα...μάλλον κάτι δεν κάνετε καλά. Δεν εξηγείται αλλιώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδώ επαληθεύεται για άλλη μία φορά η παθογένεια της apple. Διαφημίζει και υπερκοστολογεί τεχνολογίες που πολύ γρήγορα είναι ξεπερασμένες (από τον ανταγωνισμό πάντα) ενώ η ίδια τις παντρεύεται για πολύ καιρό. Μπράβο στην πλειοψηφία που δεν έσκασε τα 1400 για δήθεν τεχνολογία του μέλλοντος, και ελπίζω και εδώ να μη σκάσει κανένας 1000+ για κάτι που σε 3 μήνες θα είναι δεύτερο. Και για να μην γκρινιάζω μόνο, μπράβο στις εταιρίες για τις τεχνολογικές εξελίξεις, είναι σημαντικό, αλλά δίνονται με τη μορφή αντιβίωσης, 1 κάθε 8ωρο, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, chriskirza είπε

έχω Galaxy S8 και περιμένω να έρθει το Pixel 2 XL.
Η εμπερία μου με τόσα χρόνια κινητά και με κάποια galaxy....δεν είναι ότι κολλάνε,απλώς δεν κρατάνε την αρχική ταχύτητα.Αρχίζουν με τον καιρό να κάνουν το ίδιο πράγμα πιο αργά καμιά φορά.Απόλυτα ικανοποιητικά στην χρήση, μην λέμε βλακείες, αλλα το touchwiz είναι βαρύ. Όσο όμορφο είναι το κινητό και η οθόνη του, τόσο σε απογεητεύει το OS του.Προσωπική γνώμη.
Δεν lagαρουν ή κολλάνε, απλώς γίνονται λίγο πιο αργά.Να προσέχουμε τι λέμε.
Αυτο το αστραπιαίο του καθαρού android δεν....

 

Και εκει ακριβως πρεπει να εστιασουν μερικοι. Οτι διαλεγεις και περνεις επιλογες ειναι. Εγω το λατρευω το GUI του touchwiz δινει το κατι παραπανω που θελω απο μια ναυαρχιδα με το full of features interface του. Και επειδη ξερω πως να μην γεμιζω με bloatware την συσκευη δεν εχω σχεδον ποτε θεμα. Η αν παρατηρησω οτι πεφτει η αποδοση μετα απο κανα χρονο κανω ενα fresh install και ειμαι αρχων. 
Αλλοι παλι γουσταρουν αμεση αποκριση και ειναι διατεθειμενοι να δουλευουν σε πιο μινιμαλ στοκ ή custom UI ειναι αυτο που τους εξιταρει να βλεπουν σε ενα κινητο. 

Αλλοι θελουν την ευκολια του οικοσυστηματος της Apple που εχουν συνηθισει χρονια τωρα και την αξιοπιστια του. Δεν θελουμε ολοι τα ιδια απο τα κινητα μας.

Βλεπω κατι βιντεακια στο ιντερνετ που ανοιγουν 40 εφαρμογες για να δειξουν ποσες εφαρμογες μπορει να κρατησει στην μνημη ενα κινητο, λες και στην καθημερινοτητα μου θα παιξω 14 παιχνιδια, θα ανοιξω 50 εφαρμογες και δεν θα κλεισω καμια απο 20 φορες την καθεμια για να βγαλω ενα κινητο νικητη. 
Αλλο να δω ενα benchmark που οκ και αυτο κατα πασα πιθανοτητα δεν θα το δω στην καθημερινοτητα συνηθως αλλα ειναι benchmark και αλλο κατι τετοιες βλακειες που υποτιθεται οτι δειχνουν και ποσο "δυνατο"ειναι ενα κινητο.

Αν καποιοι το καταλαβουν αυτο, οτι δηλαδη δεν θελουμε ολοι τα ιδια πραγματα απο τα πανακριβα κινητα μας θα ειμαστε ολοι χαρουμενοι και δεν θα χρειαζεται να γραφονται σεντονια καθε φορα.

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, d4ydr33m3r said:

Και εκει ακριβως πρεπει να εστιασουν μερικοι. Οτι διαλεγεις και περνεις. Εγω το λατρευω το GUI του touchwiz δινει το κατι παραπανω που θελω απο μια ναυαρχιδα. Και επειδη ξερω πως να μην γεμιζω με bloatware την συσκευη δεν εχω σχεδον ποτε θεμα. Η αν παρατηρησω οτι πεφτει η αποδοση μετα απο κανα χρονο κανω ενα fresh install και ειμαι αρχων. 
Αλλοι παλι γουσταρουν αμεση αποκριση και ειναι διατεθειμενοι να δουλευουν σε πιο μινιμαλ στοκ ή custom UI ειναι αυτο που τους εξιταρει να βλεπουν σε ενα κινητο. 

Αν καποιοι το καταλαβουν αυτο, οτι δηλαδη δεν θελουμε ολοι τα ιδια πραγματα απο τα πανακριβα κινητα μας θα ειμαστε ολοι χαρουμενοι και δεν θα χρειαζεται να γραφονται σεντονια καθε φορα.

Πολύ σωστά. Ο καθένας άμα ξέρει τι θέλει αγοράζει και ανάλογα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, greekfox1 είπε

Μη δω κανένα που έλεγε ότι το 4K/60fps βίντεο που τραβάει το iPhone 8/X, περιττό, να πανηγυρίζει για το 4Κ/120fps βίντεο του νέου exynos, έτσι;:lol:

 

Ενταξει και εγω μπορω να πω τα ιδια οταν ειχε 4k video το Samsung μου και εβλεπα οτι δεν χρειαζεται το 4k video τι να το κανεις απο μερικους iPhone users.. Αυτα παντα υπαρχουν ;)

Ασχετο που εγω εχω 3-4 χρονια και βαλε υλικου 4k πλεον για να απολαμβανω, ακομη και αν παλιοτερα δεν εβλεπαν χρησιμοτητα καποιοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d4ydr33m3r είπε

Ενταξει και εγω μπορω να πω τα ιδια οταν ειχε 4k video το Samsung μου και εβλεπα οτι δεν χρειαζεται το 4k video τι να το κανεις απο μερικους iPhone users.. Αυτα παντα υπαρχουν ;)

Ασχετο που εγω εχω 3-4 χρονια και βαλε υλικου 4k πλεον για να απολαμβανω, ακομη και αν παλιοτερα δεν εβλεπαν χρησιμοτητα καποιοι..

Δεν το εγραψα για να κάνουμε σύγκριση ποιος είπε τι, περισσότερο χιουμοριστικό ήταν το μήνυμα μου..

1 ώρα πριν, Geo4ever είπε

Και εδώ επαληθεύεται για άλλη μία φορά η παθογένεια της apple. Διαφημίζει και υπερκοστολογεί τεχνολογίες που πολύ γρήγορα είναι ξεπερασμένες (από τον ανταγωνισμό πάντα) ενώ η ίδια τις παντρεύεται για πολύ καιρό. Μπράβο στην πλειοψηφία που δεν έσκασε τα 1400 για δήθεν τεχνολογία του μέλλοντος, και ελπίζω και εδώ να μη σκάσει κανένας 1000+ για κάτι που σε 3 μήνες θα είναι δεύτερο. Και για να μην γκρινιάζω μόνο, μπράβο στις εταιρίες για τις τεχνολογικές εξελίξεις, είναι σημαντικό, αλλά δίνονται με τη μορφή αντιβίωσης, 1 κάθε 8ωρο, 

Που κολλάει πάλι η Apple σε αυτή την είδηση; Μην γίνει και αυτό το θέμα vs πάλι έλεος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, gasantony είπε

Το πρόβλημα αρχίζει όταν κάποιος προσπαθεί να πεί στους άλλους οτι κάνουν λάθος ..

 

Με λιγα λογια οταν εθελοτυφλεις και κανεις στραβα ματια για την επισημη αγαπημενη σου :D 

 

Εγω για να μιλησουμε επι του θεματος, θελω πραγματικα να δω εφοσον ισχυουν τα specs αυτα :
1. Πως θα καταφερει να βγαλει με παρομοια χαρακτηριστικα τοσο καλυτερη αποδοση ο Exynos απο τον 845; Θα εχει τοσο καλυτερο ipc και low level optimisation που να δικαιολογει τοσο μεγαλη διαφορα ειδικα σε single thread; 
2. Οκ παντα ηταν καλυτερος ο Exynos απο τους εκαστοτε Snapdragon τις περισσοτερες φορες αλλα οριακα συνηθως σε θεμα αποδοσης, ηταν παρομοιες πανω κατω οι επιδοσεις τοσο σε single/multi threaded ops. Αλλα τωρα αν ισχυουν αυτα μιλαμε για μεγαλη διαφορα επιδοσεων. Και με δεδομενο οτι η Samsung τα εχει κανει πλακακια με την Qualcomm και θα παρει παλι σχεδον ολο το πρωτο batch απο τους 845 για τα S9, θα πετσοκοψει τους Exynos αν ισχυουν οι επιδοσεις; Η θα τους βγαλει guns blazing και θα εχουμε 2 εκδοσεις με σοβαροτατες διαφορες σε επιδοσεις; Αυτο δεν θα προκαλεσει ποικιλες αντιδρασεις ειδικα απο Αμερικα μερια που περνουν συνηθως SD? Οκ ειναι καλυτερη η GPU στον SD  αλλα γενικοτερα σαν SoC το Exynos με αυτα που διαβασα δειχνει αλλης γενιας ή για να μην υπερβαλω τοσο δειχνει παραταιρο να χρησιμοποιηθει ταυτοχρονα με τον SD845 στο S9. 
Εγω θα τον κρατουσα να τον βαλω στο Νote 9 ας πουμε για να ξαναδουμε και μετα απο χρονια διαφοροποιηση πραγματικη σε h/w μεταξυ Galaxy S model και note.

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Rebel21 είπε

Κλασικά οι καραμέλες για touchwiz, bloatware κλπ. Πόσα χρόνια έχετε να πιάσετε samsung galaxy /note? 

S7 που το εδωσα για(απο android μερια) oneplus.Δεν χρειαζεται να σου περιγραψω νομιζω τις διαφορες στην εμπειρια χρησης.

Μαλλον αλλοι εχετε καιρο να πιασετε αλλη συσκευη περαν των Samsung και σας κανουν εντυπωση αυτα που γραφονται.Δηλαδη το γεγονος οτι η Samsung εχει διπλες εφαρμογες(της google αλλα και ξεχωριστες δικες της)ειναι οτι το καλυτερο?

12 ώρες πριν, Eragon1996 είπε

Πραγματικά τι κάνετε στα κινητά σας και σέρνονται ρε φίλε 14 μήνες είχα το s7 edge με άφησε απίστευτα ικανοποιημένο 

(Από iPhone ηρθα)   πλέον πήρα το s8 απλά δεν άξιζε η διαφορά των χρημάτων :P

Δεν μιλαω για θεμα lag οπως το γνωριζουμε απο τις παλιοτερες συσκευες(βεβαια το stutter πηγαινε συννεφο)αλλα περισσοτερο οι σαβουρο εφαρμογες που ειχε μεσα(κυριως οι διπλες της samsung)που δεν μπορεις να σβησεις κιολας(και στην LG που δοκιμασα τα ιδια χαλια αν και λιγοτερες).

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...