Προς το περιεχόμενο

Ανακαλύφθηκε σημαντική ευπάθεια σε CPUs της Intel και το fix ίσως κάνει το PC σας πιο αργό έως και κατά 30%


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α ωραία και δεν  ήξερα τι να κάνω με τις ταχύτητες του υπολογιστή μου. Θα μου ρίξουν τις επιδώσεις και θα είμαι χάπι τώρα. Μάλλον πέσαν οι πωλήσεις σε hardware και πρέπει να μας κάνουν να ψωνίζουμε ξανά ε; 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 146
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρέπει να είναι το σοβαρότερ bug στην ιστορία της τεχνολογίας. Η μόνη λύση είναι άμεση αντικατάσταση της cpu. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να αντιμετωπίστεί το πρόβλημα. 

Και το πρόβλημα είναι σοβαρό καθώς μπορεί να δει κάποιος απομακρυσμένα και μέσω javascript που τρέχουν σε κάποιον broswer όλα τα password σας που βάζετε σε ιστοσελίδες η που πληκτρολογείτε ακόμα και στο pc σας!.  

Στην ουσία το bug διαβάζει την cache στον  υπολογιστή σας.

DSsBk02XUAANvPe.jpg

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, haris013 είπε

καλόπιοτο..

χθες έκανα αναβάθμιση όλα τα VM στο azure για να patchαριστούν από το bug, δεν έχω διαπιστώσει ακόμα κάποιο impact στο performance βέβαια..

Κάποιοι άλλοι έχουν δει με το ίδιο load μεγαλύτερη χρήση πόρων ..... 

 

Τουλάχιστον Linux, Apple και Microsoft είναι έτοιμοι με τα patches και τώρα είναι η ώρα να δώσει τις απαραίτητες πληροφορίες η Intel.

 

2 λεπτά πριν, chek2fire είπε

Πρέπει να είναι το σοβαρότερ bug στην ιστορία της τεχνολογίας. Η μόνη λύση είναι άμεση αντικατάσταση της cpu. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να αντιμετωπίστεί το πρόβλημα. 

Και το πρόβλημα είναι σοβαρό καθώς μπορεί να δει κάποιος απομακρυσμένα και μέσω javascript που τρέχουν σε κάποιον broswer όλα τα password σας που βάζετε σε ιστοσελίδες η που πληκτρολογείτε ακόμα και στο pc σας!.  

Στην ουσία το bug διαβάζει την cache στον  υπολογιστή σας.

 

Σε Chrome πηγαίνετε και κάντε copy-paste το παρακάτω και κάντε enable το Strict site isolation

chrome://flags/#enable-site-per-process

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, coffeex είπε

Κάποιοι άλλοι έχουν δει με το ίδιο load μεγαλύτερη χρήση πόρων ..... 

Τουλάχιστον Linux, Apple και Microsoft είναι έτοιμοι με τα patches και τώρα είναι η ώρα να δώσει τις απαραίτητες πληροφορίες η Intel.

εγώ δεν μπορώ να το επαληθεύσω από το resource monitor καθώς είναι τέτοιο το infrastructure που έχουμε καθώς και η χρήση που γίνεται που δεν έχω σταθερά μοτίβο φόρτου. Τα μηχανήματα μπορεί να κάνουν και 3 φορές τη μέρα auto scale up ή μπορεί να τα κάνω scale down επειδή κάθονται. 

 

Όπως και να έχει, περιμένω να δω αν θα βγάλουν ανακοίνωση για μείωση τιμής στις βαθμίδες των VM. Είναι το ελάχιστο που πρέπει να κάνουν...

Επεξ/σία από haris013
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, ZELOMOTH είπε

Ακομα μεγαλυτερη πλακα τοτε! Εκει ειναι τα τρελα λεφτα! Στους servers!:-)

Ακριβως, και η πλακα ειναι οτι η ιντελ εχει τεραστια αγορα στους σερβερ. Αν και πιστεύω θα τη γλυτωσει αυτη τη φορα, αμα της ξαναξεφυγει κατι τετοιο βλεπω να γεμιζουν τα datacenter με amd

Anyway, ειχα δει κατι που δεν αναφερει εδω, αλλα στις σειρες i το προβλημα παει μεχρι την 6η γενια. Ισχυει?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To άρθρο είναι ανακριβές. Η συγκεκριμένη ευπάθεια εμφανίζεται και σε ARM επεξεργαστές.

Καλό είναι να ενημερωθεί μετά τις τελευταίες ανακοινώσεις.

Η Apple έχει patcharei μέρος της επαύθειας στο πηγούμενο update και θα το κλείσει στο update του ιανουαρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SPANK είπε

Ωραία και αν δεν εγκαταστήσουμε το patch που λένε οτι θα βγάλουν δεν θα υπάρχει μείωση επιδόσεων

Ωραια! Κι αν αυριο δεν μπορεις να μπεις με τον κωδικο σου στο ινσομνια, θα οφειλεται στο οτι θα σου εχω αλλαξει τον κωδικο εγω λογο της ευπαθειας!:lol:

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SPANK είπε

Ωραία και αν δεν εγκαταστήσουμε το patch που λένε οτι θα βγάλουν δεν θα υπάρχει μείωση επιδόσεων

εκτος και αν στο ζηταει καποιος τιτλος παιχνιδιου η κανα update εφαρμογη να εχεις τις τελευταιες ενημερωσεις ασφαλειας , εκει τι κανεις?

off topic: σε παραθεση γιατι γραφει 2 ωρες πριν? bug ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, μπουρτζοβλαχος είπε

εκτος και αν στο ζηταει καποιος τιτλος παιχνιδιου η κανα update εφαρμογη να εχεις τις τελευταιες ενημερωσεις ασφαλειας , εκει τι κανεις?

off topic: σε παραθεση γιατι γραφει 2 ωρες πριν? bug ειναι?

Άν ζητήσει παιχνίδι ή εφαρμογή κατι τέτοιο το βλέπουμε τοτε αλλα δεν θυμάμαι ποτε εχει γίνει αυτο απο παιχνίδι τουλάχιστον για να παίξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SPANK είπε

Άν ζητήσει παιχνίδι ή εφαρμογή κατι τέτοιο το βλέπουμε τοτε αλλα δεν θυμάμαι ποτε εχει γίνει αυτο απο παιχνίδι τουλάχιστον για να παίξει

Θα ρισκάρεις εσύ ή ο οποισδήποτε τέτοια ευπάθεια που έχει κόστος στο performance μόνο;

εκτός αν είναι ένα PC μόνο για games και εκτός δικτύου..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...