Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788v v3


koskappas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, mclound είπε

50 έχω και ναι το έχω διαβάσει αυτό. Αλλά σε έναν συμφορουμίτη (ή εδώ ή στο adsl.gr) τους έκραξε και του το άλλαξαν. Αλλά αν είναι να κράζουμε, να το χ3σω!

Οκ θα το προσπαθήσω και εγώ τότε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας. Πρώην συνδρομητής ADSL2+ και νυν VDSL2 της Wind. Παρέλαβα και γω αυτό το "τιμημένο" router. Άθλιο... το παλιό Linksys WAG200G που είχα απείρως καλύτερο. Ήταν και κατασκευής 2006!

Προφανώς έχω το τελευταίο firmware, το οποίο έχει κλειστές ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΡΥΠΕΣ... δεν μπορώ από πουθενά να κάνω netcat. Ίσως να πιάνει από Mobile, αλλά δεν έχω modemακι 4G πόσο μάλλον να έχω και καρτούλα ΣΙΜ που να δουλεύει.

Αθλιο το μόντεμ πάντως...:

1) Πάρα πολύ αργή εκκίνηση και συγχρονισμός... το Linksys είχε πολύ καλό firmware... μέσα σε μάξιμουμ 2 λεπτό τα είχε ολοκληρώσει όλα, συμπεριλαμβανομένης και της σύνδεσης στο internet!

2) Με τις δοκιμές εισαγωγής που πραγματοποιούσα δεν δουλεύει το log στο user management.

3) Δεν μπορώ να αλλάξω DNS!!!

4) Δεν μπορώ να αποκρυπτογραφήσω το config.bin

5) Δεν μπορώ να αποκτήσω πρόσβαση μέσω ssh κι ας το διαφημίζουν στο φυλλάδιο τους... Αν ήμασταν ΗΠΑ θα έτρωγαν μια μήνυση που θα ήταν όλη δικιά τους.

6) Πολύ κακό στις επιδόσεις WiFi: 

 

Άκουσα ότι αν μου δώσει κάποιος ένα config.txt από ξεκλειδωμένο router κάτι μπορεί να γίνει.

Επεξ/σία από twilight0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, twilight0 είπε

Καλησπέρα σας. Πρώην συνδρομητής ADSL2+ και νυν VDSL2 της Wind. Παρέλαβα και γω αυτό το "τιμημένο" router. Άθλιο... το παλιό Linksys WAG200G που είχα απείρως καλύτερο. Ήταν και κατασκευής 2006!

Προφανώς έχω το τελευταίο firmware, το οποίο έχει κλειστές ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΡΥΠΕΣ... δεν μπορώ από πουθενά να κάνω netcat. Ίσως να πιάνει από Mobile, αλλά δεν έχω modemακι 4G πόσο μάλλον να έχω και καρτούλα ΣΙΜ που να δουλεύει.

Αθλιο το μόντεμ πάντως...:

1) Πάρα πολύ αργή εκκίνηση και συγχρονισμός... το Linksys είχε πολύ καλό firmware... μέσα σε μάξιμουμ 2 λεπτό τα είχε ολοκληρώσει όλα, συμπεριλαμβανομένης και της σύνδεσης στο internet!

2) Με τις δοκιμές εισαγωγής που πραγματοποιούσα δεν δουλεύει το log στο user management.

3) Δεν μπορώ να αλλάξω DNS!!!

4) Δεν μπορώ να αποκρυπτογραφήσω το config.bin

5) Δεν μπορώ να αποκτήσω πρόσβαση μέσω ssh κι ας το διαφημίζουν στο φυλλάδιο τους... Αν ήμασταν ΗΠΑ θα έτρωγαν μια μήνυση που θα ήταν όλη δικιά τους.

6) Πολύ κακό στις επιδόσεις WiFi: 

Άκουσα ότι αν μου δώσει κάποιος ένα config.txt από ξεκλειδωμένο router κάτι μπορεί να γίνει.

Ναι, είναι ένα χάλι ή έτσι το έχει καταντήσει η Wind. Μπορείς να αλλάξεις DNS με κάποια IP από το εσωτερικό σου δίκτυο, αλλά όχι από έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mclound είπε

Ναι, είναι ένα χάλι ή έτσι το έχει καταντήσει η Wind. Μπορείς να αλλάξεις DNS με κάποια IP από το εσωτερικό σου δίκτυο, αλλά όχι από έξω.

Τώρα βάζω σε κάθε συσκευή Cloudflare DNS, μαζί με στατικές IP, γιατί βαριέμαι να σετάρω dnsmasq στο orange pi zero που είναι μονίμως συνδεδεμένο με καλώδιο και εκτελεί χρέη print server, & samba server. PiHole είχα παλαιότερα, αλλά δεν σεβόταν την whitelist όπως θα έπρεπε. Προτιμώ λύσεις όπως /etc/hosts αντ' αυτού.

Το θέμα είναι ότι και οι επιδόσεις στο WiFi είναι ΤΡΑΓΙΚΟΤΑΤΕΣ... Σκέφτομαι να φτιάξω δικό μου router με κάποιο boardακι που θα είναι συμβατό με OpenWRT και θα έχει οπωσδήποτε 802.11ac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ ξέρεις πολλά όμως και μπορείς. Εμείς οι πιο απλοί χρήστες;;; Κάτι τέτοιο  που είναι και σε προσφορά, θα δουλεύει με τη Wind άραγε;

https://www.skroutz.gr/s/9008971/Asus-DSL-AC52U.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@twilight0 Το config ειναι signed με ena config hash key οπότε δεν ξέρω αν μπορεσεις να περάσεις unsigned key σε signed.

μπορώ να σου στείλω ένα να δοκιμάσεις πάντως με τα default της wind αλλά ενεργοποιημενο το ssh και disabled το cwmp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/2/2019 στις 6:20 ΠΜ, spell1977 είπε

@twilight0 Το config ειναι signed με ena config hash key οπότε δεν ξέρω αν μπορεσεις να περάσεις unsigned key σε signed.

μπορώ να σου στείλω ένα να δοκιμάσεις πάντως με τα default της wind αλλά ενεργοποιημενο το ssh και disabled το cwmp

Στείλε μου τότε ένα κρυπτογραφημένο config.bin και ένα απλού κειμένου να τα δοκιμάσω και ότι γίνει. Θα το ρισκάρω και ας κάψω το μηχανάκι... γιατί δεν παλεύεται η κατάσταση... Εχτές δοκίμασα 11 διαφορετικά κανάλια του Wifi γιατί σε όλα είχα 5.5 Mbps.. τι έφταιγε δεν ξέρω... Όσο για τα credentials του internet θα τους καλέσω να μου τα δώσουν, για να μπορέσω να τα περάσω αφού πετύχει η εισαγωγή του config.bin. Το πολύ-πολύ ίσως να χρειαστεί να αλλάξω το κλειδί που λες με ένα hex editor.

Επεξ/σία από twilight0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρέθηκε λύση τελικά, έκλεισα και το ρημαδο-cwmp, τώρα να δω πως θα αλλάξω μερικά πραγματάκια γιατί μερικές από τις παραπάνω εντολές βγάζουν invalid paths.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να αλλάξω το Technicolor TG788v v3 που μου έχει δώσει η wind με άλλο router δικό τους από το site? Αν γίνεται ποιο είναι καλύτερο να επιλέξω? Όλα τα router είναι εδώ:

https://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/upostirixi-statheri-internet/all-routers/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω φιλε. Καιρό τώρα!!

Αποσυνδέσεις συνέχεια με 7 τηλέφωνα σε 13700 της wind να βριζω και να μη μου αλλάζουν συσκευή.

Μετά από βοήθεια συμφορουμιτών αλλαξα τo DCHP Least TIme σε 1ώρα από 12ώρες και οι αποσυνδέσεις μειώθηκαν και γίνεται γρήγορα η επανασύνδεση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το έχω παροπλίσει με το που έγινε update στην τελευταία έκδοση, κυρίως λόγω των μηνυμάτων του OOM killer που παρατήρησα, αν βγεί κάμμια άκρη με το config μπορεί να το ξαναβάλω...Πάντως γενικά απαράδεκτο που έχουν πετσοκοπεί δίαφορα features μέσω firmware. Επίσης απο stick δεν κατάφερα κάτι όσο είχα παίξει τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, higher είπε

Αν και το έχω παροπλίσει με το που έγινε update στην τελευταία έκδοση, κυρίως λόγω των μηνυμάτων του OOM killer που παρατήρησα, αν βγεί κάμμια άκρη με το config μπορεί να το ξαναβάλω...Πάντως γενικά απαράδεκτο που έχουν πετσοκοπεί δίαφορα features μέσω firmware. Επίσης απο stick δεν κατάφερα κάτι όσο είχα παίξει τότε.

Ποιό έχεις βάλει δλδ? Με Wind είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έβαλες και παίζει κατευθείαν; ή θέλει συγκεκριμένες ρυθμίσεις; Με ενδιαφέρει να αλλάξω για να έχω κάναν έλεγχο παραπάνω γι'αυτό ρωτάω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...