Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788v v3


koskappas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, higher είπε

Πρεπει να βάλεις username/password απo την wind (μου τα είχε στείλει με sms κατά την ενεργοποίηση), κατά τα άλλα τίποτα ιδιαίτερο.

Μόνο; τέλεια τότε! Γλυκοκοιτάζω το VR400v2 αλλά και το Asus DSL-AC52U όμως θέλω να είμαι σίγουρος πως θα παίξει χωρίς να κάνω μαϊμουδιές. Με VoIP κλπ; δεν έχει κάποια σχέση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, mclound είπε

Μόνο; τέλεια τότε! Γλυκοκοιτάζω το VR400v2 αλλά και το Asus DSL-AC52U όμως θέλω να είμαι σίγουρος πως θα παίξει χωρίς να κάνω μαϊμουδιές. Με VoIP κλπ; δεν έχει κάποια σχέση;

Αν έχεις VOIP τότε κανένα απο τα 2 δεν σου κάνει, θέλεις ένα να υποστηρίζει voip. Όμως επιπλέον η wind, απο όσο γνωρίζω, έχει πολιτική και δεν δίνει τους VOIP κωδικούς άρα ίσως η ποιο εύκολη λύση θα ήταν το bridge mode με το technicolor. Αν διαβάσεις το topic απο την αρχή αναφέρει κάποιες πληροφορίες. 

Επεξ/σία από higher
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, higher είπε

Αν έχεις VOIP τότε κανένα απο τα 2 δεν σου κάνει, θέλεις ένα να υποστηρίζει voip. Όμως επιπλέον η wind, απο όσο γνωρίζω, έχει πολιτική και δεν δίνει τους VOIP κωδικούς άρα ίσως η ποιο εύκολη λύση θα ήταν το bridge mode με το technicolor. Αν διαβάσεις το topic απο την αρχή αναφέρει κάποιες πληροφορίες. 

αμα τους αρχισεις στα αρχαια γαλλικα και σε μερικες καταγγελιες οπως εκανα εγω και το ρουτερ σου αλλαζουν και τους κωδικους σου δινουν μια χαρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, higher είπε

Αν έχεις VOIP τότε κανένα απο τα 2 δεν σου κάνει, θέλεις ένα να υποστηρίζει voip. Όμως επιπλέον η wind, απο όσο γνωρίζω, έχει πολιτική και δεν δίνει τους VOIP κωδικούς άρα ίσως η ποιο εύκολη λύση θα ήταν το bridge mode με το technicolor. Αν διαβάσεις το topic απο την αρχή αναφέρει κάποιες πληροφορίες. 

Ναι αναφέρει, αλλά όχι για την τελευταία firmware εκδοση που φοράμε πιά. Επίσης, και με SSH που μπήκα, δέχεται ελάχιστες εντολές, ούτε καν την "cd" δεν υποστηρίζει. Επομένως δε μπορώ να κάνω και τπτ με SSH.

1 ώρα πριν, mples είπε

αμα τους αρχισεις στα αρχαια γαλλικα και σε μερικες καταγγελιες οπως εκανα εγω και το ρουτερ σου αλλαζουν και τους κωδικους σου δινουν μια χαρα 

Κάτι πιο οργανωμένο μπορεί να γίνει; εννοώ πιο μαζικό. Γιατί από το να πρήζουμε το support που το μόνο που ξέρει να λέει είναι "να κάνουμε reset" θα ήταν καλύτερα αν μπορούσαμε όλοι μαζί να κινηθούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mclound είπε

Ναι αναφέρει, αλλά όχι για την τελευταία firmware εκδοση που φοράμε πιά. Επίσης, και με SSH που μπήκα, δέχεται ελάχιστες εντολές, ούτε καν την "cd" δεν υποστηρίζει. Επομένως δε μπορώ να κάνω και τπτ με SSH.

Κάτι πιο οργανωμένο μπορεί να γίνει; εννοώ πιο μαζικό. Γιατί από το να πρήζουμε το support που το μόνο που ξέρει να λέει είναι "να κάνουμε reset" θα ήταν καλύτερα αν μπορούσαμε όλοι μαζί να κινηθούμε.

φιλε μου ενας φιλος απο εδω μεσα μου το ειπε και εμενα που του το αλλαξαν μετα απο πολυ φασαρια και το εκανα και εγω  

τωρα για ομαδικο θα πρεπει να κανετε ομαδικη καταγγελια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/01/2019 at 16:48, mclound said:

Το θέμα είναι με το v3 που εδώ και μήνες "μοιράζει" η Wind. Ενημέρωσα τον -εξυπηρετικότατο- πωλητή μέσω του οποίου πήρα το πακέτο και μου πε πως θα ζητήσει το 789. Αν και δεν ελπίζω, θα περιμένω μια απάντηση.

αμα εχεις μεγαλο προβλημα ναι παιζει να στο αλλαζουν και ελπιζω να μην εχει και το 789 το ιδιο θεμα.εμενα παντως λυθηκε μετα απο Firmware update απλα το εχω απο αλλο παροχο.πιστευω οτι αργα ή γρηγορα θα το φτιαξουν και στην wind.ρωτησε τους  βεβαια αν εχει διορθωθει αυτο το προβλημα όπως και αν το router σου φοραει το τελευταιο firmware Που λογικα πρεπει να το φοραει αφου τα κανουν remotely firmware update μαζικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2019 στις 2:40 ΜΜ, poulinos είπε

αμα εχεις μεγαλο προβλημα ναι παιζει να στο αλλαζουν και ελπιζω να μην εχει και το 789 το ιδιο θεμα.εμενα παντως λυθηκε μετα απο Firmware update απλα το εχω απο αλλο παροχο.πιστευω οτι αργα ή γρηγορα θα το φτιαξουν και στην wind.ρωτησε τους  βεβαια αν εχει διορθωθει αυτο το προβλημα όπως και αν το router σου φοραει το τελευταιο firmware Που λογικα πρεπει να το φοραει αφου τα κανουν remotely firmware update μαζικα

Ναι, το τελευταίο φοράω. Δε νομίζω να μου το αλλάξουν διότι προφανώς δεν το θεωρούν πρόβλημα. Κάθε 5 μέρες δε μπορώ να μπω στο διαχειριστικό... Αλλά επειδή δεν βρήκα πως μπορώ να του βάλω κάποια παλαιότερη ROM, το έχω αφήσει το άθλημα. Έχω τουλάχιστον σταθερό internet από όσο μπορώ να δω και σταθερό τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχει καταφερει κανεις να αλλαξει το  dns? εμενα οταν βαζω 1.1.1.1 μου βγαζει σφαλμα Public IP Range should not be used

Επεξ/σία από kwstas_1993
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kwstas_1993 είπε

εχει καταφερει κανεις να αλλαξει το  dns? εμενα οταν βαζω 1.1.1.1 μου βγαζει σφαλμα Public IP Range should not be used

Αν έχεις Wind, όχι δεν αλλάζει γιατί το έχει κλειδώσει η Wind αυτό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν παιδιά από ότι έχω καταλάβει είναι κλειδωμένο σε local IP γιατί έχει βάλει την αλλαγή του DNS ως επιλογή μέσα στο WAN services (show advance)

Έχω παίξει λίγο με τις ρυθμίσεις και το ipv4 dns της cloudflare έχει περαστεί κανονικά. Για secondary dns και για ipv6 δεν είμαι σίγουρος καθώς είμαι σε κινητό και το τσεκάρω μέσω του http://www.whatsmydnsserver.com

Παραθέτω screenshot με τις ρυθμίσεις που έχω βάλει μέχρι στιγμής.

(Να αναφέρω ότι το router μου το έχει παρέχει η Nova)

Screenshot_2019-03-22-02-38-24-451_com.android.chrome.png

Επεξ/σία από marinos35
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, marinos35 είπε

Λοιπόν παιδιά από ότι έχω καταλάβει είναι κλειδωμένο σε local IP γιατί έχει βάλει την αλλαγή του DNS ως επιλογή μέσα στο WAN services (show advance)

Έχω παίξει λίγο με τις ρυθμίσεις και το ipv4 dns της cloudflare έχει περαστεί κανονικά. Για secondary dns και για ipv6 δεν είμαι σίγουρος καθώς είμαι σε κινητό και το τσεκάρω μέσω του http://www.whatsmydnsserver.com

Παραθέτω screenshot με τις ρυθμίσεις που έχω βάλει μέχρι στιγμής.

(Να αναφέρω ότι το router μου το έχει παρέχει η Nova)

Screenshot_2019-03-22-02-38-24-451_com.android.chrome.png

Από σήμερα το πρωί σταμάτησε να παίζει. Βέβαια μου έβγαλε και άλλα θέματα το router οπότε παίζει να είναι και ελαττωματικό γενικά το δικό μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/3/2019 στις 10:22 ΠΜ, mclound είπε

Αν έχεις Wind, όχι δεν αλλάζει γιατί το έχει κλειδώσει η Wind αυτό.

και εγω που εχω nova δεν μπορω να το πειραξω το ιδιο σφαλμα βγαζει... επισης εχει βρει κανεις τροπο να το ξεκλειδωσουμε μιας και το ρουτερ ειναι για τα πανηγηρια κολλαει συνεχεια το web interface του και δεν μπορω να μπω μονο αμα το ανοιξω και το κλεισω επανερχετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, takisxx είπε

και εγω που εχω nova δεν μπορω να το πειραξω το ιδιο σφαλμα βγαζει... επισης εχει βρει κανεις τροπο να το ξεκλειδωσουμε μιας και το ρουτερ ειναι για τα πανηγηρια κολλαει συνεχεια το web interface του και δεν μπορω να μπω μονο αμα το ανοιξω και το κλεισω επανερχετε

δεν έχει πέσει κάτι στην αντίληψή μου. Δυστυχώς, ένα αξιοπρεπές router, το κατάντησαν σαπίλα οι providers μας. Να τους χαιρόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...