Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788v v3


koskappas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια το παρελαβα κι εγω και θα θελα να κανω μια απλη ερωτηση.

Δεν θελω να κανω κατι απο τα pro που συζητατε τοσες σελιδες,απλα να αλλαξω dns

Η ερωτηση μου ειναι,ειναι το ιδιο να αλλαξεις dns στο router με το να αλλαξεις μονο στις συσκευες,αφου δεν μπορεις στο router?

Kαι επισης θα δω διαφορα στην ταχυτητα του ιντερνετ αν τους καταφερω να μου στειλουν το 789?

Σε απλα πραγματα,πχ ανοιγμα σελιδων και downloads/uploads,δεν κανω τιποτα advanced πραγματα.Aλλιως να μη μπω στη διαδικασια με καταγγελιες τηλεφωνα και λοιπα.Το χω κανει τοσες φορες και βαριεμαι.

(2 τελικα οι ερωτησεις,απολογουμαι..!)

Επεξ/σία από azuli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 466
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χρόνια πολλά κύριοι, υπάρχει η δυνατότητα με το εν λόγω ρούτερ ή με άλλα να κανεις το κινητό να δέχεται κλήσεις σταθερές όταν βρίσκεται εντός της WiFi εμβέλειας του router;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/12/2019 at 21:24, azuli said:

Παιδια το παρελαβα κι εγω και θα θελα να κανω μια απλη ερωτηση.

Δεν θελω να κανω κατι απο τα pro που συζητατε τοσες σελιδες,απλα να αλλαξω dns

Η ερωτηση μου ειναι,ειναι το ιδιο να αλλαξεις dns στο router με το να αλλαξεις μονο στις συσκευες,αφου δεν μπορεις στο router?

Kαι επισης θα δω διαφορα στην ταχυτητα του ιντερνετ αν τους καταφερω να μου στειλουν το 789?

Σε απλα πραγματα,πχ ανοιγμα σελιδων και downloads/uploads,δεν κανω τιποτα advanced πραγματα.Aλλιως να μη μπω στη διαδικασια με καταγγελιες τηλεφωνα και λοιπα.Το χω κανει τοσες φορες και βαριεμαι.

(2 τελικα οι ερωτησεις,απολογουμαι..!)

a.ναι ειναιτο ιδιο.δεν ξερω αν στο 788v3 της forthnet μπορεις να αλλαξεις Dns αντιθετα με της wind που λενε οτι βγαζει error.

το 789 ειναι Dual band οποτε ειναι πιο ευκολο στα 5ghz να τερματισεις τα 50 Mbit της γραμμης σου.μιλαω για 50 Mbit σε μια συσκευη.και με το 788 V3 γινεται αλλα στα 2,4 ghz μπορει να μην ειναι παντα εφικτο.σε απλα πραγματα μπορει να μην δεις διαφορα καν.

On 25/12/2019 at 18:39, seithan said:

Χρόνια πολλά κύριοι, υπάρχει η δυνατότητα με το εν λόγω ρούτερ ή με άλλα να κανεις το κινητό να δέχεται κλήσεις σταθερές όταν βρίσκεται εντός της WiFi εμβέλειας του router;

το εχω δει σε fritz αλλα σε 788 δεν ξερω αν γινεται.

On 09/12/2019 at 15:02, vairass said:

Δεν έχω ethernet εκεί που θέλω να μπει όμως 

to tv box θες να παιρνει ασυρματα ή ενσυρματα ?αν το θες ασυρματα ναι κανει.αν το θες ενσυρματα δεν κανει και θες ειτε powerline ειτε καποιο repeater tp link ή και αλλη μαρκα αναλογως τα λεφτα  που βγαζει και ethernet.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

a.ναι ειναιτο ιδιο.δεν ξερω αν στο 788v3 της forthnet μπορεις να αλλαξεις Dns αντιθετα με της wind που λενε οτι βγαζει error.

το 789 ειναι Dual band οποτε ειναι πιο ευκολο στα 5ghz να τερματισεις τα 50 Mbit της γραμμης σου.μιλαω για 50 Mbit σε μια συσκευη.και με το 788 V3 γινεται αλλα στα 2,4 ghz μπορει να μην ειναι παντα εφικτο.σε απλα πραγματα μπορει να μην δεις διαφορα καν.

το εχω δει σε fritz αλλα σε 788 δεν ξερω αν γινεται.

to tv box θες να παιρνει ασυρματα ή ενσυρματα ?αν το θες ασυρματα ναι κανει.αν το θες ενσυρματα δεν κανει και θες ειτε powerline ειτε καποιο repeater tp link ή και αλλη μαρκα αναλογως τα λεφτα  που βγαζει και ethernet.

Ασύρματα θέλω... Καποια λύση οικονομική; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, vairass said:

Ασύρματα θέλω... Καποια λύση οικονομική; 

αν θες να παιρνεις ασυρματα και να δινεις ασυρματα πας σε tp link repeater Πχ re 850. αρκει εκει που θα μπειτο tp link να πιανει το αρχικο δικτυο ωστε να το αναμεταδοσει για να το πιασει το μηχανημα που θες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, poulinos είπε

αν θες να παιρνεις ασυρματα και να δινεις ασυρματα πας σε tp link repeater Πχ re 850. αρκει εκει που θα μπειτο tp link να πιανει το αρχικο δικτυο ωστε να το αναμεταδοσει για να το πιασει το μηχανημα που θες.

5 μετρα απόσταση λογικά θα πιάνει. 

Ευκολο στην εγκατάσταση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, vairass said:

5 μετρα απόσταση λογικά θα πιάνει. 

Ευκολο στην εγκατάσταση; 

αν μπορει η συσκευη να πιασει σημα απευθειας απο το Modem router τοτε δεν θες Repeater.εγω το θεωρω ευκολο στην εγκατασταση εως πολυ ευκολο.

αν η συσκευη παιζει ethernet μπορεις να πας και σε Powerlines Πχ tp link 4010p kit.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, poulinos είπε

αν μπορει η συσκευη να πιασει σημα απευθειας απο το Modem router τοτε δεν θες Repeater.εγω το θεωρω ευκολο στην εγκατασταση εως πολυ ευκολο.

αν η συσκευη παιζει ethernet μπορεις να πας και σε Powerlines Πχ tp link 4010p kit.

Βρε συ πες τα πιο απλά.... Έχω wifi στο σπίτι... Τι εννοείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, vairass said:

Βρε συ πες τα πιο απλά.... Έχω wifi στο σπίτι... Τι εννοείς; 

ηδη τα λεω απλα.παμε απο την αρχη

εχεις ενα modem router που εχεις wifi στο σπιτι.και εχεις και μια συσκευη αυτην που εγραψες(tv box).

αν το tv box πιανει το ασυρματο του 788 v3 εισαι οκ.

αν μπορει το tv box να παιξει με ethernet Μεχρι το 788v3 εισαι οκ.κοινως να περασεις καλωδιο.

αν το tv box δεν πιανει τοτε πρεπει ενδιαμεσα να βαλεις ενα Repeater Πχ tp link 850re το οποιο θα αναμεταδιδει το δικτυο και θα δινει στο tv box.

αν το tv box δεν πιανει αλλα μπορει να δεχτει ethernet τοτεα

α.βαζεις ενα repeater και απο το Repeater δινεις με καλωδιο ethernet μεχρι το tv box.σαν αυτο που εγραψα πιο πανω απλα για καλυτερα δινεις με ethernet απο το Repeater στο tv box.

β.βαζεις powerline Πχ 4010p kit tp link 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, poulinos είπε

ηδη τα λεω απλα.παμε απο την αρχη

εχεις ενα modem router που εχεις wifi στο σπιτι.και εχεις και μια συσκευη αυτην που εγραψες(tv box).

αν το tv box πιανει το ασυρματο του 788 v3 εισαι οκ.

αν μπορει το tv box να παιξει με ethernet Μεχρι το 788v3 εισαι οκ.κοινως να περασεις καλωδιο.

αν το tv box δεν πιανει τοτε πρεπει ενδιαμεσα να βαλεις ενα Repeater Πχ tp link 850re το οποιο θα αναμεταδιδει το δικτυο και θα δινει στο tv box.

αν το tv box δεν πιανει αλλα μπορει να δεχτει ethernet τοτεα

α.βαζεις ενα repeater και απο το Repeater δινεις με καλωδιο ethernet μεχρι το tv box.σαν αυτο που εγραψα πιο πανω απλα για καλυτερα δινεις με ethernet απο το Repeater στο tv box.

β.βαζεις powerline Πχ 4010p kit tp link 

Ωραιος... Δεν μπορώ να βάλω καθόλου καλώδιο μόνο μέσω WiFi... Στην απέναντι πρίζα στο ίδιο δωμάτιο. 

Θα παίξει καλα το TV box η πρπει απαραίτητα να βάλω καλώδιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, vairass said:

Ωραιος... Δεν μπορώ να βάλω καθόλου καλώδιο μόνο μέσω WiFi... Στην απέναντι πρίζα στο ίδιο δωμάτιο. 

Θα παίξει καλα το TV box η πρπει απαραίτητα να βάλω καλώδιο; 

εξαρτατε.αν μιλαμε για να περασεις νορμαλ κινηση ναι θα παιξει απο το Repeater>αν πας να περασεις 8k streaming ε ναι μπορει να εχεις θεμα .το tv box δεν πιανει σημα απο το ρουτερ κατευθειαν?θες Repeater υποχρεωτικα?παντως αν ηταν να παω σε repeater θα προτιμουσα powerline.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, poulinos είπε

εξαρτατε.αν μιλαμε για να περασεις νορμαλ κινηση ναι θα παιξει απο το Repeater>αν πας να περασεις 8k streaming ε ναι μπορει να εχεις θεμα .το tv box δεν πιανει σημα απο το ρουτερ κατευθειαν?θες Repeater υποχρεωτικα?παντως αν ηταν να παω σε repeater θα προτιμουσα powerline.

Πιάνει αλλά κατεβάζει πολύ χάλια... 

Χρειάζομαι κάτι να το κάνει boost. 

Powerline κάποιο φθηνό παίζει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, vairass said:

Πιάνει αλλά κατεβάζει πολύ χάλια... 

Χρειάζομαι κάτι να το κάνει boost. 

Powerline κάποιο φθηνό παίζει; 

tp link 4010p kit.απο τα πιο φτηνα.

ειναι απλο μοντελο αλλα την δουλεια του την κανει αμα δεν θες τρελλες απαιτησεις.

αλλιως μετα στα 7010P kit

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, poulinos είπε

tp link 4010p kit.απο τα πιο φτηνα.

ειναι απλο μοντελο αλλα την δουλεια του την κανει αμα δεν θες τρελλες απαιτησεις.

αλλιως μετα στα 7010P kit

Αυτό λογικά το κάνω setup ασύρματα; 

Αν όχι με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο γιατί εκεί που είναι το ρουτερ δεν έχω χώρο από πρίζα. 

Xiaomi Pro 300M

Εγώ έλεγα γιαυτό... 

Τι λες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, vairass said:

Αυτό λογικά το κάνω setup ασύρματα; 

Αν όχι με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο γιατί εκεί που είναι το ρουτερ δεν έχω χώρο από πρίζα. 

Xiaomi Pro 300M

Εγώ έλεγα γιαυτό... 

Τι λες; 

αλλο το Repeater Που πιανει ασυρματα και δινει ασυρματα αλλο το Powerline που περνας internet Μεσα απο τα καλωδια του ρευματος και μετα δινεις ενσυρματα και ασυρματα.για Iptv γενiκοτερα  θα δεις να χρησιμοποιουν Powerlines. το καθε ενα εχει τα συν και τα πλην σαν τεχνολογια. το powerline δεν εχει ασυρματο εκτος αν παρεις μοντελο με ασυρματο και ειναι Plug and play.to xiaomi ναι πρεπει να το σεταρεις ασυρματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...