Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788v v3


koskappas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ok, το κατάφερα.... για κάποιο λόγο ήθελε το χρόνο του.... δε δοκίμαζε αμέσως με το που άνοιγε το internet.

Ευχαριστώ όλους όσους ξόδεψαν χρόνο και συγκέντρωσαν όλες αυτές τις πληροφορίες.

edit: και παίζουμε και σε bridge, θαύμα :) Ελπίζω να μην έχει θέμα όταν μου το γυρίσουν σε vdsl :P

Επεξ/σία από frap73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 466
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους

Ήθελα την βοήθεια σας, έχω το technicolor TG788v v3 με firmware version gold 17.1 από την wind. Κατάφερα με την βοήθεια του οδηγού και όρισα τον admin σαν enginieer και εμφανίστηκαν και οι επιπλέον επιλογές που ήταν κρυμμένες από την wind αλλα έχω το εξής πρόβλημα, όλο αυτό το έκανα για να έχω πρόσβαση στις ρυθμίσεις του usb και να το ενεργοποιήσω ώστε να είναι share στο δίκτυό ως NAS αλλά τίποτα πουθενά αυτές οι ρυθμίσεις, εξαφανισμενες , Ξέρει κανείς κάτι; Που θα τις βρω;

Ευχαριστώ πολύ

Επεξ/σία από loop80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει  content sharing...

Μόνο αν κατεβάσεις το samba pkg από το opkg , να κάνεις manual mount τον δίσκο και να τον μοιράσεις, αλλά δεν βλέπω τον λόγο για όλη αυτήν την ταλαιπωρία και ειδικά αν δεν είσαι εξοικειωμένος με linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/17/2018 στις 5:33 ΜΜ, frap73 είπε

edit: και παίζουμε και σε bridge, θαύμα :) Ελπίζω να μην έχει θέμα όταν μου το γυρίσουν σε vdsl :P

Πως το έκανες να παίξει με bridge; Δεν βλέπω κάτι στο webif, υπάρχει κάποιος οδηγός;

MediaAccess TG788v v3 από Wind
Software Version 17.1
Firmware Version 17.1.7821-0001029-2017090115035

Περιμένω και εγώ να ενεργοποιηθεί η VDSL σε μια βδομαδα, για να δούμε.

By the way thanks everyone for the sharing the info!

Επεξ/σία από petrogazz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, petrogazz είπε

Nevermind, θα το κάνω από κονσόλα.

Ναι, από την console μόνο, ούτε κι εγώ βρήκα κάτι στο web interface. Βλέπω κάποιους τρελαμένους που το γαργαλήσανε τρελά το web i/f στο 789vac αλλά δεν υπάρχει λόγος....

Χοντρικά, βγάλε ένα ethernet i/f, px to eth3 από το bridge που βρίσκεται μαζί με το wireless και φτιάξε ένα νέο bridge με το eth3, το μοντεμ και το atm με τo 8/35. Ταυτόχρονα, κλείσε το internet από το web interface καθώς και το DHCP αν δε το χρειάζεσαι.

Αν σκοντάψεις πες μου. Δε θυμάμαι τα ακριβώς το ονόματα των interfaces από έξω αλλά θα τα δω μόλις γυρίσω σπίτι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλμέρα σας,

Παρέλαβα κι εγω αυτόν τον router (TG788v v3) από Wind και θέλω να το βάλω σε bridge mode γιατί έχω μπροστα΄έναν ASUS RT-AC5300. Μέχρι τώρα είχα ένα ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η168Ν και όλα ήταν μια χαρά αλλά με την αναβάθμιση της γραμμής μου έφεραν τον Technicolor. Ξέρετε αν γίνεται και πως;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν το έχω δοκιμάσει και δεν έχω πρόσβαση να το τσεκάρω τώρα, αλλά θεωρητικά στο /etc/config/network πρόσθεσε την ethernet port 4 σε ένα νέο bridge

 

config interface 'bridge_wan' 
 option type 'bridge' 
 option ip6hint '0'
 option force_link '0' 
 list ifname 'eth3' 
 list ifname 'atm_8_35' 
 list ifname 'ptm0'

 

Μετά βγάλε την eth3 από το vlan_lan ή br-lan αν θυμάμαι καλά..

 

Επεξ/σία από spell1977
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK. Ευχαριστώ πολύ. Θα το δοκιμάσω. Ωστόσ τι εννοείς με το "βγάλε την eth3 από .....". Συγγνώμη αλλά δεν είμαι πολύ σχετικός με τα δικτυακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Σόρυ πυ το ξεθάβω, αλλά για να μην ανοίξω καινούργιο νήμα...

Πρόσφατα διαπίστωσα πως τα Parental Control, Printer Sharing, Content Sharing εξαφανίστηκαν. Είμαι σίγουρος πως ήταν εκεί γιατί είχα παραμετροποιήσει το Printer Sharing. Μήπως ξέρετε πως μπορεί να έγεινε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, spectaculator said:

Σόρυ πυ το ξεθάβω, αλλά για να μην ανοίξω καινούργιο νήμα...

Πρόσφατα διαπίστωσα πως τα Parental Control, Printer Sharing, Content Sharing εξαφανίστηκαν. Είμαι σίγουρος πως ήταν εκεί γιατί είχα παραμετροποιήσει το Printer Sharing. Μήπως ξέρετε πως μπορεί να έγεινε αυτό;

remote firmware update να εκαναν και να χαθηκαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, poulinos είπε

remote firmware update να εκαναν και να χαθηκαν?

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ. Έστειλα μήνυμα στην υποστήριξη. Για να δούμε τι θα πουν. Ξαφνικά είναι άχρηστο μιας και η USB θύρα πλέον δεν κάνει τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά. Να πω καταρχήν ότι είμαι αρχάριος στο θέμα router configuration. 

Θέλω να αλλάξω το dns του ρούτερ αυτού σε Google. Δυστυχώς ακολούθησα τον οδηγία που επισυνάψτε λίγο παραπάνω βάζω τα Google dns αλλά δεν το αποθηκεύει μου βγάζει μηνυμα λάθους παρόμοιο με το print screen που αναρτηθηκε λίγο παραπανω. Η ερώτηση μου είναι, υπάρχει κάποιος εύκολος - εναλλακτικός τρόπος για αρχάριους για  να αλλάξω το dns? 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από κοσνολα αφού μπεις με SSH  κάνε

sed -i "s,return nil\, T\"Public IP Range should not be used\",return true,g"  /www/docroot/modals/ethernet-modal.lp

και μετά σου επιτρέπει να αλλάξεις DNS από την διαχείριση...

επιβεβαίωσε με

uci show dhcp.lan.dhcp_option

υπάρχει και η παρακάτω εντολή , αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει

uci set dhcp.lan.dns='8.8.8.8'

 

Επεξ/σία από spell1977
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...