Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788v v3


koskappas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρεα. Εχουμε εδω και πάνω απο 2 μηνο συχνές διακοπές στο WiFi με το συγκεκριμένο router. 

Κοκκινίζει το κουμπί του ίντερνετ.

Εχω μάθει απέξω σχεδόν ολο το τεχνικό τιμ της νοβα, αλλα λύση δεν εχει βρεθεί..

Εχουμε δοκιμάσει να αλλάξουμε channel, να αφαιρέσουμε τυχόν συσκευές δίπλα απο το ρουτερ αλλα λυση καμια. 

Έχει κάποιος αντιμετωπίσει παρόμοια ζητήματα? Μήπως είναι θέμα παροχου και όχι ρουτερ ? Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 466
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 minutes ago, Gvakalo said:

Καλησπέρα στην παρεα. Εχουμε εδω και πάνω απο 2 μηνο συχνές διακοπές στο WiFi με το συγκεκριμένο router. 

Κοκκινίζει το κουμπί του ίντερνετ.

Εχω μάθει απέξω σχεδόν ολο το τεχνικό τιμ της νοβα, αλλα λύση δεν εχει βρεθεί..

Εχουμε δοκιμάσει να αλλάξουμε channel, να αφαιρέσουμε τυχόν συσκευές δίπλα απο το ρουτερ αλλα λυση καμια. 

Έχει κάποιος αντιμετωπίσει παρόμοια ζητήματα? Μήπως είναι θέμα παροχου και όχι ρουτερ ? Ευχαριστώ πολύ 

Το internet δειχνει το traffic, οταν αναβοσβηνει σημαινει οτι υπαρχει κινηση (καποιος surfαρει)

Στα error logs, τι προβλημα σου δειχνει οταν γινεται κοκκινο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, DanielRGr είπε

Το internet δειχνει το traffic, οταν αναβοσβηνει σημαινει οτι υπαρχει κινηση (καποιος surfαρει)

Στα error logs, τι προβλημα σου δειχνει οταν γινεται κοκκινο; 

Αυτό που μπορώ να το ελέγξω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, έχω το εξής ζήτημα που είναι αφάνταστα εκνευριστικό. Στο 80% των περιπτωσεων η σελιδα του modem δεν φορτώνει κανονικά. Πρέπει να κάνω επαναλαμβανόμενα reload μπας και κάποιο τύχει να είναι πλήρες. Έχετε καμιά ιδέα; Ενδεικτικά, έτσι φορτώνει και με εκνευρίζει:

 

image.png.e53085d66c1f2fd9b613224bd96ba052.png

 

Και δεν υπάρχει διαφορά αν είναι logged in ο admin ή οχι κτλ.

EDIT: Να αναφέρω ότι όταν φορτώνει έτσι η σελίδα, οι παρούσες επιλογές δε μπορούν να κλικαριστούν.

 

Επεξ/σία από stekos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω το ιδιο θεμα. Συμβαινει απ'οτι καταλαβα σε συσκευες στις οποιες εβαλες καρφωτη ΙΡ με mac address.

Εκανες κατι παρομοιο απο αυτη που προσπαθεις να μπεις στο interface?

 

Προσωπικα το δηλωσα βλαβη στη wind γιατι ειναι εξαιρετικα εκνευριστικο!

Μαντεψε ποιο μου εστειλαν σε αντικατασταση οι θεουληδες!? 🤣

ΜΗΝ μπεις στον κοπο για factory reset, θα το ξαναβρεις μπροστα σου αυτο το θεματακι, ειδικα εαν συνδεονται πανω του παραπανω απο 3-4 συσκευες. Το εκανα και μου πηρε πολυ χρονο με τοσο αργο loading να το ξανασεταρω οπως το ειχα για να διαπιστωσω πως δεν λυνεται!

Σαπια ρουτερ δυστυχως.... δεν εχω βγαλει ακρη εδω και παραπανω απο ενα χρονο!

Επεξ/σία από >>Morpheus>>
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, stekos είπε

Καλησπέρα σε όλους, έχω το εξής ζήτημα που είναι αφάνταστα εκνευριστικό. Στο 80% των περιπτωσεων η σελιδα του modem δεν φορτώνει κανονικά. Πρέπει να κάνω επαναλαμβανόμενα reload μπας και κάποιο τύχει να είναι πλήρες. Έχετε καμιά ιδέα; Ενδεικτικά, έτσι φορτώνει και με εκνευρίζει:

 

image.png.e53085d66c1f2fd9b613224bd96ba052.png

 

Και δεν υπάρχει διαφορά αν είναι logged in ο admin ή οχι κτλ.

EDIT: Να αναφέρω ότι όταν φορτώνει έτσι η σελίδα, οι παρούσες επιλογές δε μπορούν να κλικαριστούν.

 

 

5 ώρες πριν, >>Morpheus>> είπε

Εχω το ιδιο θεμα. Συμβαινει απ'οτι καταλαβα σε συσκευες στις οποιες εβαλες καρφωτη ΙΡ με mac address.

Εκανες κατι παρομοιο απο αυτη που προσπαθεις να μπεις στο interface?

 

Προσωπικα το δηλωσα βλαβη στη wind γιατι ειναι εξαιρετικα εκνευριστικο!

Μαντεψε ποιο μου εστειλαν σε αντικατασταση οι θεουληδες!? 🤣

ΜΗΝ μπεις στον κοπο για factory reset, θα το ξαναβρεις μπροστα σου αυτο το θεματακι, ειδικα εαν συνδεονται πανω του παραπανω απο 3-4 συσκευες. Το εκανα και μου πηρε πολυ χρονο με τοσο αργο loading να το ξανασεταρω οπως το ειχα για να διαπιστωσω πως δεν λυνεται!

Σαπια ρουτερ δυστυχως.... δεν εχω βγαλει ακρη εδω και παραπανω απο ενα χρονο!

Το 788 έτσι όπως το έχει καταντήσει η Wind το έχει κάνει σαπάκι. Για πέταμα. Έχει καταφέρει και έχει πετσοκόψει τα μισά features και αντί για γίνει πιο ελαφρύ, το έκανε χάλια. Ζητήστε (από FB Messenger Wind support) να σας στείλουν το 789 που έχει την 5GH μπάντα για πιο γρήγορο WiFi. Ειδικά αν έχετε 100άρα γραμμή. Πάντως το θέμα αυτό το έχουν όλοι όσοι έχουν το 788 και θέλουν να μπαίνουν στο διαχειριστηκό μια στο τόσο (ή και πιο συχνά). Και το δικό μου μετά από 1-2 ώρες από reboot, πάλι δεν ήταν δυνατό να συνδεθώ στο admin.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα 

θελω να κανω μια ερωτηση, προσφατα εκανα 50αρι fiber με voip

μπορω να κανω το συγκεκριμενο ρουτερ wifi extender και να συνδεσω

και τηλεφωνο? δουλευει το voip μεσω wifi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 15/4/2021 στις 10:54 ΜΜ, Gvakalo είπε

Καλησπέρα στην παρεα. Εχουμε εδω και πάνω απο 2 μηνο συχνές διακοπές στο WiFi με το συγκεκριμένο router. 

Κοκκινίζει το κουμπί του ίντερνετ.

Εχω μάθει απέξω σχεδόν ολο το τεχνικό τιμ της νοβα, αλλα λύση δεν εχει βρεθεί..

Εχουμε δοκιμάσει να αλλάξουμε channel, να αφαιρέσουμε τυχόν συσκευές δίπλα απο το ρουτερ αλλα λυση καμια. 

Έχει κάποιος αντιμετωπίσει παρόμοια ζητήματα? Μήπως είναι θέμα παροχου και όχι ρουτερ ? Ευχαριστώ πολύ 

Έχω πάθει κάτι παρόμοιο με την σύνδεση ethernet.

Μόλις η Wind μου έκανε αναβάθμιση την γραμμή απο 50ρα σε 100ρα το pc δε συνδέεται με ethernet πάνω απο μισό λεπτό (μέχρι τότε συνδέεται σε κάθε ιστοσελίδα) και ρίχνει το internet όλου του σπιτιού (κοκκινίζει το λαμπάκι).

Πήρα 500 φορές την Wind και μόλις μίλησα με τεχνικό πήγε να βγάλει το pc χαλασμένο ενώ λειτουργούσε άψογα με την 50ρα γραμμή πριν δυο μέρες. Λίγο-πολύ του έπρηξα τα αρχίδια και κατέληξε να μου στείλει άλλο ρούτερ.

Μόλις έρθει θα δούμε εάν έφταιγε το pc, κάτι για το οποίο αμφιβάλλω.

Εν ολίγοις πρήξε τους να αλλάξεις ρούτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 14/6/2021 στις 8:27 ΜΜ, AugotaraxoKarditsas είπε

Έχω πάθει κάτι παρόμοιο με την σύνδεση ethernet.

Μόλις η Wind μου έκανε αναβάθμιση την γραμμή απο 50ρα σε 100ρα το pc δε συνδέεται με ethernet πάνω απο μισό λεπτό (μέχρι τότε συνδέεται σε κάθε ιστοσελίδα) και ρίχνει το internet όλου του σπιτιού (κοκκινίζει το λαμπάκι).

Πήρα 500 φορές την Wind και μόλις μίλησα με τεχνικό πήγε να βγάλει το pc χαλασμένο ενώ λειτουργούσε άψογα με την 50ρα γραμμή πριν δυο μέρες. Λίγο-πολύ του έπρηξα τα αρχίδια και κατέληξε να μου στείλει άλλο ρούτερ.

Μόλις έρθει θα δούμε εάν έφταιγε το pc, κάτι για το οποίο αμφιβάλλω.

Εν ολίγοις πρήξε τους να αλλάξεις ρούτερ.

Τελικά τους αλλάξαμε.. Διότι δεν δεχοντουσαν με τίποτα να αλλάξουν ρουτερ... Με έστειλαν σε service τους και μου ζήτησαν να μείνουμε χωρίς ίντερνετ για μια μέρα.. Σε καιρό τηλεργασιας..τώρα με την νεα εταιρεια είμαστε μια χαρά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 μήνες μετά...
Στις 18/4/2021 στις 2:57 ΜΜ, stekos είπε

Καλησπέρα σε όλους, έχω το εξής ζήτημα που είναι αφάνταστα εκνευριστικό. Στο 80% των περιπτωσεων η σελιδα του modem δεν φορτώνει κανονικά. Πρέπει να κάνω επαναλαμβανόμενα reload μπας και κάποιο τύχει να είναι πλήρες. Έχετε καμιά ιδέα; Ενδεικτικά, έτσι φορτώνει και με εκνευρίζει:

 

image.png.e53085d66c1f2fd9b613224bd96ba052.png

 

Και δεν υπάρχει διαφορά αν είναι logged in ο admin ή οχι κτλ.

EDIT: Να αναφέρω ότι όταν φορτώνει έτσι η σελίδα, οι παρούσες επιλογές δε μπορούν να κλικαριστούν.

 

Ειχα το ιδιο προβλημα, λυθηκε με hard-reset, αλλα περιμενα παραπανω απο 20sec, ενω το manual γραφει 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω αυτό το ρουτερ από nova.

Ξέρει κανείς τον admin κωδικό γιατί θέλω να έχω πρόσβαση στη usb θήρα και δεν μπορώ με τον απλό user κωδικό που μου έχουν δώσει από τη Nova.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας και πάλι κύριοι (και κυρίες  αν υπάρχουν).

 

- Έχω να προτείνω μια λύση με μερικά βήματα για όσους έχουν το συγκεκριμένο κωλορούτερ που συνεχώς το ίντερνετ κάνει διακοπές. H λύση αυτή αφορά και wireless αλλά και σταθερούς υπολογιστές με wired internet connection .

1. Για αρχή (μιας που το interface είναι buggaρισμένο και δεν φορτώνει αφήνοντας χρήστη να κάνει αλλαγές) θα πρέπει να κλείσετε το router για 10 -15 δευτερόλετα και να το ξανανάψετε.

2. Σε περίπτωση που έχετε κάποιο ενισχυτή σήματος wifi θα πρέπει να το έχετε απενεργοποιημένο μέχρι να κάνετε τις απαραίτητες αλλαγές.

3. Όταν συνδεθείτε και έχετε internet μπείτε στο interface του router και κάντε κλικ στο πεδίο ''Wireless'' και αλλάξτε το Channel από ''Auto'' ή οποιοδήποτε κανάλι το έχετε επιλέξει προηγουμένως στο κανάλι 3 και κάντε save τις αλλαγές. Ύστερα εφόσον όλα καλά κάντε και Log out από το interface. Τώρα μπορείτε να βάλετε ξανά σε λειτουργία τους ενισχυτές σήματος όσοι έχετε.

4. Εάν συνεχίσετε να έχετε διακοπές προσπαθήστε πάλι τα ίδια βήματα μόνο που αυτή τη φορά να επιλέξετε το Channel 4.

5. The End

 

Και μπορεί να απορεί κανείς που έχει κάνει και αυτός ψαχτήρι σχετικά με τα channels και να λέει μα γιατί το κανάλι 4 ή 3 και όχι το 1-6-11 που είναι τα στάνταρ λειτουργικά κανάλια για Ευρώπη ? Και εγώ παίδες ήμουνα στα κανάλια 6-11 όπως οι περισσότεροι σε forums προτείνουν όμως το πρόβλημα δεν είχε λυθεί μέχρι που διάβασα το ακόλουθο post σε ένα forum:

 

Well, I am a Ham Radio operator. I have done extensive testing. On my Actiontec or ZyXcel, channel 1 is abysmal! Channel 11 is a close second to the death of channel 1. ACTUAL power readings put 3 and 4 as the strongest signal output and throughput. Channels 6 and 9 are the standard preset. so actually avoid 1,6,9,11. I am a DSL tech also. I have walked people through changing channels from 9-10-11 to 3 or 4. They are amazed at the doubling of the wifi signal on all devices across the board. Leave the signal strength analysis to the experts kids. (it has to do with the relationship of the stage 1 pre-amp I F and the final stage RF, and just never mind)

 

EDIT: Καλύτερα να αρχίσετε τη δοκιμή πρώτα με το channel 3

EDIT_2: Aυτή τη φορά ενεργοποιήθηκε και το IPv6 επιτυχώς. https://imgur.com/a/A6dKtfc

Μπορεί να έπαιξε ρόλο το reset που έκανα πρόσφατα στο router.

Επεξ/σία από BaBaN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...