Προς το περιεχόμενο

Νέες τηλεοράσεις με τεχνολογία ThinQ και a (Alpha) επεξεργαστή ανακοίνωσε η LG


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ThReSh νομιζω υπάρχουν και rgbw με full ανάλυση στις ακριβές lcd όπως και στις oled. Νομίζω μόνο στις φθηνές lcd το rgbw κόβει από την ανάλυση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Expecto Patronum said:

Tόσα χρόνια δεν είδα ποτέ κανέναν να μπαίνει σε store και να λέει γειά σας...θα ήθελα μία RGB-W...θέλω αυτή...πληρώνω...γειά σας.

Αυτό που λές λίγοι ίσως μόνο εσύ θα το έλεγες.

Το ότι δεν είδες κάποιον ή ότι η μάζα δεν γνωρίζει τις διαφορές ή το τι αγοράζει δεν αποτελεί κριτήριο/επιχείρημα...

Κατά τα άλλα πολλά posts για "Τί λένε οι άλλοι...με αφήνει αδιάφορο.",  που να μην σε άφηνε αδιάφορο κιόλας...  :P

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, ThReSh είπε

Δεν έκρινα ποτέ βάση εμπορικής ονομασίας, αλλά βάση του τι panel φοράει η κάθε εταιρεία στο κάθε μοντέλο της.

Η LG έχει RGBW σε όλα τα "απλά" UHD LCD της και σε μερικά Super UHD, ενώ η Samsung έχει σε όλα RGB ανεξαρτήτως αν η εμπορική τους ονομασία έιναι UHD/Super UHD/κτλπ

 

RGB δεν έχει μόνο η Samsung , αλλά όλες οι LCD από τότε που βγήκαν. Προφανώς δεν είναι κάτι νέο ...

Εκτός και αν είναι True RGB (με οπίσθιο RGB φωτισμό)  ! Που φαντάζομαι η Samsung δεν έχει σε κανένα μοντέλο. 

Επεξ/σία από lampros321
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, Retromaniac said:

@ThReSh νομιζω υπάρχουν και rgbw με full ανάλυση στις ακριβές lcd όπως και στις oled. Νομίζω μόνο στις φθηνές lcd το rgbw κόβει από την ανάλυση.

Αν ψάξεις τα Super UHD μοντέλα εδώ https://www.displayspecifications.com/en/brand/a1025 θα δεις ότι τα top έχουν κανονικό RGB και τα πιο φτηνά RGBW που διευκρίνιζει ότι είναι με 2880 RGB + 960 W pixels.

Πχ αυτό https://www.displayspecifications.com/en/model/ae48ae4

Ενώ πχ αυτό https://www.displayspecifications.com/en/model/e55dadc που είναι το κορυφαίο, έχει κανονικό.

5 minutes ago, lampros321 said:

RGB δεν έχει μόνο η Samsung , αλλά όλες οι LED από τότε που βγήκαν. Προφανώς δεν είναι κάτι νέο ...

Προφανώς, απλά την ανέφερα επειδή έβαλε το video με Samsung λίγο πιο πάνω από το post που quotαρες...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ThReSh είπε

Αν ψάξεις τα Super UHD μοντέλα εδώ https://www.displayspecifications.com/en/brand/a1025 θα δεις ότι τα top έχουν κανονικό RGB και τα πιο φτηνά RGBW που διευκρίνιζει ότι είναι με 2880 RGB + 960 W pixels.

Πχ αυτό https://www.displayspecifications.com/en/model/ae48ae4

Ενώ πχ αυτό https://www.displayspecifications.com/en/model/e55dadc που είναι το κορυφαίο, έχει κανονικό.

Προφανώς, απλά την ανέφερα επειδή έβαλε το video με Samsung λίγο πιο πάνω από το post που quotαρες...

Πάντως να σχολιάσω κάτι ακόμα που είναι ίσως θέμα παρεξήγησης. 

το "2880 RGB + 960 W pixels" είναι πολύ σωστό και ακριβές,

βέβαια είναι μεγάλο λάθος να πιστέψει κάποιος πως η τελική ανάλυση θα είναι 2880.

Όχι, θα είναι πολύ κοντά στο 3840. 

και αυτό γιατί τα 960W δεν είναι κλειστά στις έγχρωμες εικόνες, άρα πάντα θα προσθέτουν στην ανάλυση. 

Τα χρώματα που βγάζουν οι τηλεοράσεις ούτως ή άλλως δεν είναι πραγματικά. Είναι μια ψευδαίσθηση, όπως και το βίντεο που στην πραγματικότητα είναι ένα σύνολο από στατικές εικόνες. Δεν ξέρω εάν με το  2880 RGB + 960 W pixels ο άνθρωπος τελικά αντιλαμβάνεται ανάλυση 4Κ. Αυτό δεν το γνωρίζω και προφανώς δεν έχω διαβάσει καμιά μελέτη πάνω σε αυτό. 
Θέλω να πω πως είναι πιθανότατα άσκοπη η διαμάχη στο τι ανάλυση βγάζουν οι LG γιατί υπάρχει η σοβαρή πιθανότητα το ανθρώπινο μάτι να αντιλαμβάνεται πως είναι 4Κ. 

Είναι σαν να τσακωνόμαστε για το αν στα βίντεο ο άνθρωπος βλέπει κίνηση ή στατικές εικόνες ... 

 

 

(πως πχ η τηλεόραση δείχνει μια καφέ εικόνα, ενώ έχει μόνο κόκκινα, πράσινα και μπλε φωτάκια ?) 

Επεξ/σία από lampros321
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, lampros321 said:

βέβαια είναι μεγάλο λάθος να πιστέψει κάποιος πως η τελική ανάλυση θα είναι 2880.

Όχι, θα είναι πολύ κοντά στο 3840. 

και αυτό γιατί τα 960W δεν είναι κλειστά στις έγχρωμες εικόνες, άρα πάντα θα προσθέτουν στην ανάλυση. 

Δεν είπα κάπου ότι είναι 2880, απλά ότι δεν είναι True 4K. 

Στις φωτογραφίες πάντως η διαφορά στην ευκρίνεια είναι εμφανής.

Από εκεί και πέρα, αν στο κορυφαίο της SUHD βάζει RGB κι όχι RGBW, είναι ουσιαστικά σαν να παραδέχεται ότι δεν πρέπει να βάλω στην LCD ναυαρχίδα το χαμηλότερου κόστους panel.

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα συμφωνήσω με τον thresh, το rgbw όταν κόβει απο την ανάλυση είναι χειρότερο. Διαφορα τεστ που έχω δει όλα λένε το ίδιο. Δεν έχω όμως προσωπική εμπειρία.

όταν ομως το white δεν χρησιμοποιείται σαν ψευτο pixel αλλα μόνο για αποχρώσεις του γκρι όπως στις oled, τότε το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο από τις rgb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ThReSh είπε

Δεν είπα κάπου ότι είναι 2880, απλά ότι δεν είναι True 4K. 

Στις φωτογραφίες πάντως η διαφορά στην ευκρίνειας είναι εμφανής.

Από εκεί και πέρα, αν στα 2 κορυφαία της SUHD βάζει RGB κι όχι RGBW, είναι ουσιαστικά σαν να παραδέχεται ότι δεν πρέπει να βάλω στις 2 LCD ναυαρχίδες το χαμηλότερου κόστους panel.

Συγνώμη αν το πήρες προσωπικά,

Δεν το είπα για εσένα.

Το ανέφερα γιατί μπορεί κάποιος που διαβάζει τα σχόλια να μπερδευτεί.  

το κατάλαβα πως δεν εννοούσες πως η τελική ανάλυση είναι 2880, γιατί αν το πίστευες θα το έλεγες. 

 

Σωστό το επιχείρημά σου, παρόλα αυτά θα μπορούσε να κάνει απλά δοκιμή στην τεχνολογία ...

Επίσης προφανώς οι καλές τηλεοράσεις της Lg είναι οι OLED. 

Φαντάζομαι πως στις πιο φθηνές σειρές θα υπάρχουν πολύ πιο σοβαρά θέματα (σε σχέση με την τελική ποιότητα εικόνας) από το θέμα RGBW.
(βέβαια να πω επίσης πως και οι OLED της LG έχουν RGBW τεχνολογία, για πιο σοβαρούς βέβαια λόγους και με άλλη εφαρμογή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, lampros321 said:

Συγνώμη αν το πήρες προσωπικά,

Δεν το είπα για εσένα.

Όχι δεν το πήρα, απλά για σιγουριά όταν έρθουν τα αυριανά posts... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

εγώ θα συμφωνήσω με τον thresh, το rgbw όταν κόβει απο την ανάλυση είναι χειρότερο. Διαφορα τεστ που έχω δει όλα λένε το ίδιο. Δεν έχω όμως προσωπική εμπειρία.

όταν ομως το white δεν χρησιμοποιείται σαν ψευτο pixel αλλα μόνο για αποχρώσεις του γκρι όπως στις oled, τότε το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο από τις rgb.

Αυτό δεν νομίζω πως είναι αλήθεια.

Από όσο ξέρω στις OLED το W subpixel δεν χρησιμοποιείται μόνο για αποχρώσεις του γκρι, χρησιμοποιείται όλη την ώρα. 

Πιστεύω πως το καλύτερο είναι να κρίνει κάποιος το αποτέλεσμα, να δει  δηλαδή με τα μάτια του, ακόμα και οι φωτογραφίες μπορεί να μην είναι αντιπροσωπευτικές, γιατί η ψευδαίσθηση δεν περνάει πάντα σωστά από τις φωτογραφίες. 

Βέβαια ούτε εγώ τις έχω δει από κοντά (δίπλα σε άλλες 4Κ), πάντως εάν κάποιος το έκανε και έβλεπε διαφορά στην ανάλυση δεν θα δυσκολευόμουν να τον πιστέψω. 

Εμένα το βασικό επιχείρημα μου είναι  πως 1)4Κ είναι πολύ υψηλή ανάλυση και πρέπει να κάθεσαι πολύ κοντά για να διακρίνεις την διαφορά από full HD και 2) δεν υπάρχει ούτως η άλλος αρκετό περιεχόμενο σε 4Κ, άρα την συντριπτική πλειοψηφία του χρόνου θέασης θα την περάσεις σε full HD περιεχόμενο και όσα επιπλέον λεφτά δίνεις για 4Κ πάνε περίπου χαμένα ...

Επεξ/σία από lampros321
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, lampros321 είπε

Αυτό δεν νομίζω πως είναι αλήθεια.

Από όσο ξέρω στις OLED το W subpixel δεν χρησιμοποιείται μόνο για αποχρώσεις του γκρι, χρησιμοποιείται όλη την ώρα. 

Πιστεύω πως το καλύτερο είναι να κρίνει κάποιος το αποτέλεσμα, να δει  δηλαδή με τα μάτια του, ακόμα και οι φωτογραφίες μπορεί να μην είναι αντιπροσωπευτικές, γιατί η ψευδαίσθηση δεν περνάει πάντα σωστά από τις φωτογραφίες. 

Βέβαια ούτε εγώ τις έχω δει από κοντά (δίπλα σε άλλες 4Κ), πάντως εάν κάποιος το έκανε και έβλεπε διαφορά στην ανάλυση δεν θα δυσκολευόμουν να τον πιστέψω. 

Εμένα το βασικό επιχείρημα μου είναι  πως 1)4Κ είναι πολύ υψηλή ανάλυση και πρέπει να κάθεσαι πολύ κοντά για να διακρίνεις την διαφορά από full HD και 2) δεν υπάρχει ούτως η άλλος αρκετό περιεχόμενο σε 4Κ, άρα την συντριπτική πλειοψηφία του χρόνου θέασης θα την περάσεις σε full HD περιεχόμενο και όσα επιπλέον λεφτά δίνεις για 4Κ πάνε περίπου χαμένα ...

Δεν παίζουν σε καμία περίπτωση το ρόλο του έξτρα pixel οπως στις φθηνές lcd, αφού και να ήθελαν το σήμα δεν έχει έξτρα πληροφορία από 3840 pixels.

Αντίθετα...

http://www.displaymate.com/LG_OLED_TV_ShootOut_1.htm#Lab_Tests

White Sub-pixels

Every pixel on the LG OLED TV also has a 4th independent pure White sub-pixel in addition to the standard Red, Green and Blue sub-pixels found on other displays – that’s an extra 2.1 million sub-pixels, bringing the total up to 8.3 million. In principle, they aren’t necessary because White can be produced by the other sub-pixels, but White sub-pixels provide a number of key advantages: they improve color management that allows the Color Gamut to be easily adjusted, they improve the color balance of the White Point, particularly for the crucial Color Tracking accuracy of the gray scale, and they significantly improve the power efficiency of the display because a single sub-pixel is needed to make the underlying gray component of every pixel instead of powering three Red, Green and Blue sub-pixels to do the same job. Other displays also have White sub-pixels, but they are always used to boost brightness at the expense of color saturation and accuracy – LG is the first manufacturer I am aware of to use White sub-pixels to improve color accuracy rather than decrease it…

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Thresh έχει δίκιο ΑΛΛΑ

Ο λόγος που πέταξε τα RGBW είναι περισότερο για θέμα κατανάλωσης.

Ημουν έτοιμος να πάρω την 60SJ810V αρχικά.  Οι 800 σειρά είναι με 100/120άρια panel. Ολες οι άλλες είναι 60άρες (ΗΖ)

Ψάχνοντας όμως είδα και την 55SJ850V (RGB - μοντέλο 2017). Βασικές διαφορες το PMI 3200 σε σχέση με 2800PMI της 800V και το ηχοσύστημα. 2+2 στα μεγάλα γράμματα.

Στα ψιλά. Αυξημένη κατανάλωση κοντά 90watt σε σχέση με την 55SJ800V  (2017 - RGBW) το οποίο λάνσαρε η LG ως energy efficient και έτσι είναι διοτιβρίσκεται στα 69watt περίπου. Η 800V είναι με 2.0 αλλά δεν έχει να κάνει διότι η ηχομπάρα απλά παίζει τέλεια στα 15 τετραγωνικά.

ΣΤΟ ΧΙΛΙΑΡΙΚΟ η 55SJ800V (παραγωγής Μαιου / Ιουνίου 2017) μαζί με την ηχομπάρα SJ8 ήταν κορυφαία προσφορά / επιλογή οταν βγήκε πριν 3 μήνες (και πριν την black Friday)

H 810V (παραγωγής Ιανουαρίου / Φεβρουαρίου 2017) ενώ έχει RGB (σύμφωνα με την LG) δεν δείχνει τόσο καλά σε όσα review και test την έκαναν σε ευρωπαικά και αμερικάνικα forum και τα καλιμπρατήρια την έδειξαν κατώτερη της 800V. ΕΠΙΣΗΣ η 810V είναι με 8μπιτο panel + FRC μαζί με την 800 και την 850V. Μονο η 950V έχει 10μπιτo panel 110-120watt κατανάλωση και ξεφευγε στα χρήματα με πολυ μικρή διαφορά απο μια OLED. Οπότε δεν άξιζε.

Η επόμενη ΚΟΡΥΦΑΙΟΤΑΤΗ προσφορά ηταν η 55άρα OLED στα 1499. Το δικό μου όριο όμως ήταν 1000 για τηλεόραση σε υπνοδωμάτιο.

Νομίζω θες 65άρι και πάνω panel για να δείς ΚΑΛΑ το 4Κ. Στο 55άρι δεν φαίνεται. Ταινίες 1080p remux (25-30GB) φαίνονται σχεδόν το ίδιο.Δοκίμασα ΟΛΑ τα Transformers και τα F&F (60-80GB / 4Κ ΒΤ2020  / HDR) αλλα δεν μπορώ να βρώ τρελές διαφορές. Κρατάω μια επιφύλαξη λόγω και του μοντέλου. Μάλλον στο 950V ή σε κάποια OLED να φαίνεται περισσότερο η διαφορά.

Και επίσης ΚΑΜΙΑ δεν είναι True4K δίοτι είναι 3840χ2160 και όχι 4096χ2160. Το 4K είναι καθαρά μαρκετίστικο λογότυπο για ευκολία σε πωλήσεις και upselling.

Επεξ/σία από Seaside
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Δεν παίζουν σε καμία περίπτωση το ρόλο του έξτρα pixel οπως στις φθηνές lcd, αφού και να ήθελαν το σήμα δεν έχει έξτρα πληροφορία από 3840 pixels.

Αντίθετα...

http://www.displaymate.com/LG_OLED_TV_ShootOut_1.htm#Lab_Tests

White Sub-pixels

Every pixel on the LG OLED TV also has a 4th independent pure White sub-pixel in addition to the standard Red, Green and Blue sub-pixels found on other displays – that’s an extra 2.1 million sub-pixels, bringing the total up to 8.3 million. In principle, they aren’t necessary because White can be produced by the other sub-pixels, but White sub-pixels provide a number of key advantages: they improve color management that allows the Color Gamut to be easily adjusted, they improve the color balance of the White Point, particularly for the crucial Color Tracking accuracy of the gray scale, and they significantly improve the power efficiency of the display because a single sub-pixel is needed to make the underlying gray component of every pixel instead of powering three Red, Green and Blue sub-pixels to do the same job. Other displays also have White sub-pixels, but they are always used to boost brightness at the expense of color saturation and accuracy – LG is the first manufacturer I am aware of to use White sub-pixels to improve color accuracy rather than decrease it…

Καλό είναι να μην διαβάζουμε απλά τι λέει ο κατασκευαστής...

Αλλιώς όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που δίνουν για τις τηλεοράσεις πχ 1000000 αντίθεση, 600hz κλπ 

μπορεί και να είχαν κάποια αξία ... δεν έχουν καμία, είναι marketing απλά !

 

Ο λόγος που η LG έχει W pixel στις OLED είναι πρακτικός και μόνο. 

Με την τεχνολογία OLED υπάρχει ακόμα μεγάλο θέμα με τα Βlue OLED pixels. Με την χρήση, αυτοδιασπούνται και πέφτει η φωτεινότητα που μπορούν να αποδώσουν (πολύ πιο γρήγορα από τα R και G pixel). με την χρήση των W sub-pixel η LG κάνει πολύ λιγότερη χρήση των μπλε OLED και ουσιαστικά λύνει το πρόβλημα μικροζωήας τους. Αυτή την τεχνολογία την έχει πατεντάρει και οι άλλες εταιρίες δεν μπορούν να την χρησιμοποιήσουν. Οπότε μέχρι να βρούνε λύση για τα μπλε pixel ή κάποιον άλλο τρόπο δεν βγάζουν OLED. 

Αυτός είναι ο λόγος που έχει μόνο η LG OLED τηλεοράσεις και όσοι επιπλέον βγάζουν είναι με πάνελ της LG.

 

 

...Οπότε αυτά που λες πως δεν χρησιμοποιούν το W pixel αλλά και αυτά μαρκετινίστικα που πόσταρες καταλαβαίνεις τι αξία έχουν. 

Επεξ/σία από lampros321
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ το έχω διαβάσει αυτό για το μπλε pixel, και νομίζω είναι και ένας από τους λόγους που δεν έχουν βγει σε οθόνες PC. (σε συνδυασμό με το πρόβλημα burn in).

 

αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως πχ στα κινητά της η samsung δεν έχει τέτοια προβλήματα. Έχω δει σακατεμένα κινητά από αυτά που δείχνουν στατική εικόνα στα καταστήματα, αλλά αυτές είναι ακραίες περιπτώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, k_dinos είπε

και εγώ το έχω διαβάσει αυτό για το μπλε pixel, και νομίζω είναι και ένας από τους λόγους που δεν έχουν βγει σε οθόνες PC. (σε συνδυασμό με το πρόβλημα burn in).

αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως πχ στα κινητά της η samsung δεν έχει τέτοια προβλήματα. Έχω δει σακατεμένα κινητά από αυτά που δείχνουν στατική εικόνα στα καταστήματα, αλλά αυτές είναι ακραίες περιπτώσεις

είναι όντος εντυπωσιακό αυτό που έχει καταφέρει η samsung στα κινητά! 

νομίζω πως έχουν περισσότερα από ένα blue pixel έτσι ώστε να διπλασιάσουν τον χρόνο ζωής. 

Έχω δύο σκέψεις γιατί η samsung δεν έχει βγάλει OLED RGB τηλεοράσεις όπως κάνει τόσο καιρό με τα κινητά.

1) ο χρόνος χρήσης του κινητού είναι μικρότερος (2 με 3 χρόνια) από την τηλεόραση (3 με 6 χρόνια, ίσως και περισσότερο) και η τεχνολογία της δεν αντέχει σε τόσο μεγάλους χρόνους χρήσης. 

2) η τεχνολογία της είναι πολύ ακριβή για τηλεόραση (πχ 6 in οθόνη έχει περισσότερο από 130 φορές μικρότερη επιφάνεια από μια 50 in οθόνη) άρα εάν η 6in στοιχίζει 15€ η 50in θα έκανε πάνω από 2000€. (μόνο για το πανελ της 50in οπότε τελική τιμή πάνω από 3000€.)

Δεν ξέρω τι από τα δύο είναι αλήθεια αλλά προφανώς δεν είναι σε θέση να παράξει εμπορικά τηλεοράσεις OLED.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...