Προς το περιεχόμενο

"Κλέβετε" το ebay;


Voodooman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

να δούμε πόσο θα κρατήσει ακόμα.

απο τη μια δε θα παραγγέλνουμε εμείς λόγω τελωνείων, από την άλλη δε θα μας στέλνουν οι ξένοι με αυτά τα χάλια και τις κλεψιές.

ζω για τη στιγμή που η χώρα μας θα φιγουράρει ανάμεσα σε Αλβανία, Σομαλία, Νιγηρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κανετε reportt και dispute παιδια :) καλα κανετε οσοι κανετε.,.φατε τους γιατι θα σας φανε αυτοι :) θειο δωρο ειναι οι καθυστερησεις στο τελωνειο, καταλαβετε το. 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαραδεκτο και που υπαρχει τετοιο θεμα.Για 3 και 4 ευρω να γινεσαι κλεφτης(τι διαφορα εχει το να παραλαβεις και το προιον και να παρεις το refund,απο το να μπεις στο μαγαζι του κινεζου στην σανγκαη να βαλεις το προιον στην τσεπη και να φυγεις?)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Spect~ είπε

Ναι και οταν καποια στιγμη δεν θα στελνουν Ελλαδα ή θα χτυπανε στα εξοδα μεταφορας τοτε θα ξερουμε γιατι.

Οταν ο πωλητης σου λεει οτι το δεμα θα ερθει το μεγιστο σε 20 μερες, και ερχεται στις 50, τοτε ειναι δικο του προβλημα.

Εγω εχω υπολογισει οτι θα ερθει σε 20, και το χρειαζομαι μεχρι τοτε, θα ζητησω τα λεφτα μου πισω και θα παω να το παρω απο αλλου.

Αν ηταν να περιμενω 2 μηνες, δε θα το επαιρνα καθολου.

Αν δεν μπορει να εγγυηθει οτι θα ερθει μεσα σε Χ μερες, τοτε να μην το αναφερει καν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Οταν ο πωλητης σου λεει οτι το δεμα θα ερθει το μεγιστο σε 20 μερες, και ερχεται στις 50, τοτε ειναι δικο του προβλημα.

Εγω εχω υπολογισει οτι θα ερθει σε 20, και το χρειαζομαι μεχρι τοτε, θα ζητησω τα λεφτα μου πισω και θα παω να το παρω απο αλλου.

Αν ηταν να περιμενω 2 μηνες, δε θα το επαιρνα καθολου.

Αν δεν μπορει να εγγυηθει οτι θα ερθει μεσα σε Χ μερες, τοτε να μην το αναφερει καν.

Ναι ο πωλητής ευθύνεται για τα τελωνεία της ΜΠΑΝΑΝΙΑΣ που ζεις...

Ναι ο πωλητής ευθύνεται που στέλνει ένα προϊόν σε τύπους σαν εσένα που σκέφτονται πως θα του φάνε τα λεφτά με προσχήματα...

Ναι ο πωλητής θα φταίει όταν θα θες να αγοράσεις και θα βρίσκεις τις πόρτες κλειστές...

 

Προσωπικά έχω επικοινωνήσει εδώ και 1+ χρόνο με το PayPal και το Amazon για να τους βοηθήσω να αποκτήσουν μια αυτοματοποιημένη διαδικασία να κυνηγούν απατεώνες που κατ' εξακολούθηση κάνουν κατάχρηση των υπηρεσιών που προσφέρονται για την ασφάλεια και την εξυπηρέτηση των πελατών τους. Μην σε ξαφνιάσει λοιπόν αν μια μέρα έρθει ένα χαρτάκι στην πόρτα σου μαζί το δικαστικό επιμελητή , είναι απλά μέχρι να το πάρουν απόφαση...

 

Επεξ/σία από Looter
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι δεν ευθύνεται ο πωλητής που στην Ελλάδα στο τελωνείο ή ταχυδρομείο είτε δεν έχουν προσωπικό είτε κωλοβαράνε με αποτέλεσμα πακέτα να κάθονται για μήνες αφότου φτάσουν στη χώρα μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Looter είπε

Ναι ο πωλητής ευθύνεται για τα τελωνεία της ΜΠΑΝΑΝΙΑΣ που ζεις...

Ναι ο πωλητής ευθύνεται που στέλνει ένα προϊόν σε τύπους σαν εσένα που σκέφτονται πως θα του φάνε τα λεφτά...

Ναι ο πωλητής θα φταίει όταν θα θες να αγοράσεις και θα βρίσκεις τις πόρτες κλειστές...

Δεν με ενδιαφερει ποιος ευθυνεται. Να κατσει να κοψει το κωλο του να βαζει ρεαλιστικες ημερομηνιες παραδοσης.

Οπως τα σκρουτζομαγαζα, βαζουν παραδοση 1-3 μερες και στο φερνουν μετα απο 15. 

Να κατανοησω οτι εχει κολλησει στο τελωνειο, γιατι θα το δω με το τρακινγκ ναμπερ, αλλα οτιδηποτε αλλο ειναι προβλημα του πωλητη, αυτος παιρνει τα λεφτα, αυτος εγγυαται ημερες παραδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Δεν με ενδιαφερει ποιος ευθυνεται. Να κατσει να κοψει το κωλο του να βαζει ρεαλιστικες ημερομηνιες παραδοσης.

Οπως τα σκρουτζομαγαζα, βαζουν παραδοση 1-3 μερες και στο φερνουν μετα απο 15. 

Να κατανοησω οτι εχει κολλησει στο τελωνειο, γιατι θα το δω με το τρακινγκ ναμπερ, αλλα οτιδηποτε αλλο ειναι προβλημα του πωλητη, αυτος παιρνει τα λεφτα, αυτος εγγυαται ημερες παραδοσης.

Εσύ επιλέγεις φτηνούς τρόπους παράδοσης για να μην περάσεις τελωνείο , υπάρχουν και άλλες επιλογες αποστολής με το αντίστοιχο κόστος.

Το προϊόν που σου στέλνω είναι περιουσία μου και αν δεν πληρωθώ , ή στο παίρνω πίσω ή σε κυνηγάω δικαστικά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω μόνο η συζήτηση που ξεκίνησε τώρα τελευταία και σύμφωνα με την οποία ο πωλητής θα χρεώνει φόρους εισαγωγής εξαρχής, όπως το Amazon.com, να ομαλοποιήσει την κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ebay τουλάχιστον το εκτιμώμενο πλέον είναι 2 μήνες που σου δίνουν οι πωλητές. Επίσης πληρώνεις κάτι 70 cents , δε δίνεις κάτι επιπλέον για μεταφορικά ή τράκινγκ, o πωλητής δεν έχει τρόπο να επισπεύσει τις καταστάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγοράζετε κάτι και συμφωνείτε μια τιμή.

Τα μεταφορικά είναι είτε δωρεάν , είτε σε μια τιμή χώμα γιατί μιλάμε για απλό ταχυδρομείο χωρίς tracking ή μη συστημένο.

Κατά την αγορά αναφέρεται ότι δεν περιλαμβάνεται το τελωνείο που μπορεί να υπάρξει διότι κάθε χώρα έχει τους νόμους και τους κανόνες της.

Ένα δέμα φαίνεται πότε έφτασε στην Ελλάδα και συνεπώς μπορεί εύκολα να διαπιστωθεί που υπάρχει η καθυστέρηση και αν ευθύνεται ο πωλητής ή όχι.

 

Συνεχίστε να λειτουργείτε έτσι και απλά θα περιμένω μια μέρα ΜΕ ΧΑΡΑ να διαβάσω το θέμα για το δικαστικό κυνήγι που θα φάνε όσοι μικροαπατεώνες το παίζουν έξυπνοι επειδή πιστεύουν ότι κανένας "κινέζος" , κανένα ebay , κανένα Amazon δε θα τους κυνηγήσει..

Είμαι ενεργό μελος στο ebay από το 2003 και ψωνίζω από το Amazon από το 2004 και έχω ζήσει πάρα πολλές φορές τη ΔΙΚΑΙΗ προκατάληψη για τους Έλληνες χωρίς να φταίω σε τίποτα.

ΑΝΤΕ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΞΕΒΡΩΜΙΣΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

Επεξ/σία από Looter
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Looter είπε

Εσύ επιλέγεις φτηνούς τρόπους παράδοσης για να μην περάσεις τελωνείο , υπάρχουν και άλλες επιλογες αποστολής με το αντίστοιχο κόστος.

Το προϊόν που σου στέλνω είναι περιουσία μου και αν δεν πληρωθώ , ή στο παίρνω πίσω ή σε κυνηγάω δικαστικά.

Ο πωλητης επιλεγει τους φτηνους τροπους αποστολης, για να ειναι ανταγωνιστικος σε σχεση με αλλα μαγαζια (εγχωρια και μη)

Υπαρχουν πολλοι σοβαροι πωλητες που δεν στελνουν χωρις tracking number.

Φανταζομαι αυτοι ειναι ηλιθιοι και δεν ξερουν.

7 λεπτά πριν, Looter είπε

Αγοράζετε κάτι και συμφωνείτε μια τιμή.

Τα μεταφορικά είναι είτε δωρεάν , είτε σε μια τιμή χώμα γιατί μιλάμε για απλό ταχυδρομείο χωρίς tracking ή συστημένο.

Κατά την αγορά αναφέρεται ότι δεν περιλαμβάνεται το τελωνείο που μπορεί να υπάρξει διότι κάθε χώρα έχει τους νόμους και τους κανόνες της.

Ένα δέμα φαίνεται πότε έφτασε στην Ελλάδα και συνεπώς μπορεί εύκολα να διαπιστωθεί που υπάρχει η καθυστέρηση και αν ευθύνεται ο πωλητής ή όχι.

Συνεχίστε να λειτουργείτε έτσι και απλά θα περιμένω μια μέρα ΜΕ ΧΑΡΑ να διαβάσω το θέμα για το δικαστικό κυνήγι που θα φάνε όσοι μικροαπατεώνες το παίζουν έξυπνοι επειδή πιστεύουν ότι κανένας "κινέζος" , κανένα ebay , κανένα Amazon δε θα τους κυνηγήσει..

Είμαι ενεργό μελος στο ebay από το 2003 και ψωνίζω από το Amazon από το 2004 και έχω ζήσει πάρα πολλές φορές τη ΔΙΚΑΙΗ προκατάληψη για τους Έλληνες χωρίς να φταίω σε τίποτα.

ΑΝΤΕ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΞΕΒΡΩΜΙΣΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

Επισης οταν αγοραζω κατι συμφωνω και σε μια ημερομηνια παραδοσης.

Αν δεν μπορει να την τηρησει  να μην την εχει, η να βαλει 300 μερες

Αλλα προφανως κανεις δεν θα αγοραζε απο αυτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Ο πωλητης επιλεγει τους φτηνους τροπους αποστολης, για να ειναι ανταγωνιστικος σε σχεση με αλλα μαγαζια (εγχωρια και μη)

Υπαρχουν πολλοι σοβαροι πωλητες που δεν στελνουν χωρις tracking number.

Φανταζομαι αυτοι ειναι ηλιθιοι και δεν ξερουν.

Επισης οταν αγοραζω κατι συμφωνω και σε μια ημερομηνια παραδοσης.

Αν δεν μπορει να την τηρησει  να μην την εχει, η να βαλει 300 μερες

Αλλα προφανως κανεις δεν θα αγοραζε απο αυτον.

Εσύ επιλέγεις το συγκεκριμένο πωλητή εν γνώση σου γιατί προφανώς θέλεις να πετύχεις την καλύτερη τιμή και όχι κάποιον ο οποίος προσφέρει γρηγορότερη παράδοση.

Μην μπλέκεις τον τρόπο αποστολής με την αγορά , είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα.

Εξάλλου το πακέτο φαίνεται πότε μπήκε στη χώρα άρα και η ευθύνη του πωλητή σταματάει εκεί.

 

Το σταματάω εδώ , τα υπόλοιπα προσεχώς...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...