Προς το περιεχόμενο

clone hdd-ssd


george kesoglu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα το ερωτημα ειναι πολυ απλο πως μπορω να κανω ενα ειδολο ολου του συστηματος ,,,windows,, αρχεια προγραμματα κτλ και οταν αλλαξω σκληρο να κανει νεο αντιγραφο στον νεο σκληρο χωρις νεες εγκταστασεις windows ρυθμισεων και προγραμματων ????

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν προγράμματα για αυτον τον σκοπό όπως το Acronis αλλα δεν θα πρότεινα τέτοιο τρόπο , μπορεί καμια φορά παρόλο το image που έχεις κάνει να μην μεταφερθεί κατι καλά κυρίως απο τα αρχεία των windows ή τους drivers των συσκευών και να έχεις προβλήματα και να ψάχνεις μετα τι φταίει , δεν λέω οτι θα γίνει σίγουρα αλλα αν δεν ειναι μεγάλη ανάγκη καλύτερα να κάνεις μια καθαρή εγκατάσταση των windows και θα ειναι και καλύτερα μην σου πω απο το image του δίσκου.

Ο προηγούμενος δίσκος μπορεί να ειχε trojans και οτιδήποτε γιατι να τα πάρεις και αυτα τον καινούργιο , καλύτερα λοιπόν καθαρή εγκατάσταση , για το image απο εκει και πέρα θα σε καθοδηγήσουν τα παιδιά που εχουν ασχοληθεί περισσότερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι σίγουρος ότι η εγκατάσταση windows δεν έχει trojans  ή προβλήματα, προχωράς κανονικά και χωρίς φόβο (το έχω κάνει σε ουκ ολίγα PC, με τελευταίο το φορητό μου προχθές που άρχισε να τα "φτύνει" ο δίσκος).

Υπάρχουν αρκετά εργαλεία που κάνουν καλά τη δουλειά. Αν έχεις μόνο windows στο δίσκο, κατέβασε το Aomei Backupper που είναι δωρεάν και κάνει μια χαρά τη δουλειά (https://www.backup-utility.com/free-backup-software.html)

Αν έχεις ΚΑΙ linux, ενδεχομένως να μην μπορεί το AOMEI να δει τα partitions. Εμένα καλή δουλειά σε αυτήν την περίπτωση μου έκανε το Paragon Hard Disk Manager.

Καλή σουΐτα με διαγνωστικά ΚΑΙ προγράμματα για backup, έχει φτιάξει ένας Ρώσος (βέβαια πολλά είναι κλεμμένα). Ψάξε για Strelec.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για να μην ανοιγω νεο θεμα (αν χρειαστει θα ανοιξω):

Γινεται να κανουμε clone hdd laptop (του κουτιου) se ssd ..?

Το λαπτοπ δεν εχει ανοιξει καν. Να το παρω clone οπως ειναι! Ουτε καν το πρωτο reboot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tstavrou είπε

Παιδια για να μην ανοιγω νεο θεμα (αν χρειαστει θα ανοιξω):

Γινεται να κανουμε clone hdd laptop (του κουτιου) se ssd ..?

Το λαπτοπ δεν εχει ανοιξει καν. Να το παρω clone οπως ειναι! Ουτε καν το πρωτο reboot.

Δεν νομίζω οτι υπάρχει περιορισμός αλλα απο μηχανικό σε ssd clone προσωπικά πιστεύω ειναι αμαρτία καινούργιος ssd να του βάλεις clone , αποψη μου έτσι αλλα μπορείς να το κάνεις δεν νομίζω οτι εχει θέμα επειδή ειναι ssd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SPANK είπε

Δεν νομίζω οτι υπάρχει περιορισμός αλλα απο μηχανικό σε ssd clone προσωπικά πιστεύω ειναι αμαρτία καινούργιος ssd να του βάλεις clone , αποψη μου έτσι αλλα μπορείς να το κάνεις δεν νομίζω οτι εχει θέμα επειδή ειναι ssd

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Το λαπτοπ εχει 1 hdd τωρα ο οποιος θα αντικατασταθει με ssd. Εφοσον δεν εχει ανοιξει ακομη, σκεφτομαι να τον αφαιρεσω απο μεσα τον hdd και απο αλλο pc με acronis-easus (ή καποιο αλλο δε ξερω...) να το παρω ενα image οπως ειναι (να υπαρχει backup αχρειαστο να ειναι) και να το κανω πιστο αντιγραφο-clone σε ssd.

Και θα βαλω τον ssd να μπουταρει πρωτη φορα το λαπτοπ.

Απο οτι μου ειπαν, ο ssd ειναι 256GB και ο υπαρχον hdd ειναι 1TB.

Ειναι εφικτα αυτα που σκεφτομαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tstavrou είπε

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Το λαπτοπ εχει 1 hdd τωρα ο οποιος θα αντικατασταθει με ssd. Εφοσον δεν εχει ανοιξει ακομη, σκεφτομαι να τον αφαιρεσω απο μεσα τον hdd και απο αλλο pc με acronis-easus (ή καποιο αλλο δε ξερω...) να το παρω ενα image οπως ειναι (να υπαρχει backup αχρειαστο να ειναι) και να το κανω πιστο αντιγραφο-clone σε ssd.

Και θα βαλω τον ssd να μπουταρει πρωτη φορα το λαπτοπ.

Απο οτι μου ειπαν, ο ssd ειναι 256GB και ο υπαρχον hdd ειναι 1TB.

Ειναι εφικτα αυτα που σκεφτομαι?

Είναι εφικτά ναι αν και πραγματικά θα σου πρότεινα να περάσεις καθαρή εγκατάσταση των windows , το ξέρω οτι μπορεί να βαριέσαι ή οκ μπορεί και να μην γνωρίζεις πως να το κάνεις αλλα καλύτερα να γίνει καθαρή εγκατάσταση θα ειναι καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SPANK είπε

Είναι εφικτά ναι αν και πραγματικά θα σου πρότεινα να περάσεις καθαρή εγκατάσταση των windows , το ξέρω οτι μπορεί να βαριέσαι ή οκ μπορεί και να μην γνωρίζεις πως να το κάνεις αλλα καλύτερα να γίνει καθαρή εγκατάσταση θα ειναι καλύτερα

Δεν ειναι θεμα βαρεμαρας... Απο οτι μου ειπαν το λαπτοπ εχει προεγκατεστημενα windows στο hdd οποτε το πρωτο σεταρισμα θα το κανω εγω ετσι και αλλιως.

Απλως θελουν να τον αλλαξουν με ssd απο την αρχη. Οποτε μιας και θα τον αλλαξω ας το παρω και ενα image οπως ειναι στο αρχικο-αχρησιμοποιητο σταδιο να υπαρχει καπου ετσι ωστε αν χτυπα ξυλο αυριο-μεθαυριο χαλασει ο ssd να εχω το image του αρχικου δισκου (με τα 2 partitions λογικα) οπως ηταν αγορασμενος μαμα και να το περασω πανω στο νεο δισκο (και να ξαναγινει απο την αρχη το νεο σεταρισμα).

Αυτο σκεφτομαι. Δε ξερω αν εγινα κατανοητος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντα με AcronisTrueImage2018 σε usb με xboot.
http://dl2.acronis.com/u/AcronisTrueImage2018_9660.iso  ειναι το τελευταιο 

Ετσι κραταω και Backup των μηχανηματων μου .

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, villasg είπε

Εγω παντα με AcronisTrueImage2018 σε usb με xboot.
http://dl2.acronis.com/u/AcronisTrueImage2018_9660.iso  ειναι το τελευταιο 

Ετσι κραταω και Backup των μηχανηματων μου .

Θα παιξει λες το xboot σε usb σε λαπτοπ που δεν εχει μπουταρει ποτε...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, villasg είπε

Βεβαιως , επισης με αυτο τον τροπο θα εχεις backup και το διαμερισμα αποκαταστασης με τα windows κλπ

Σε ευχαριστω!

Οπότε φτιάχνω με το xboot και το συγκεκριμένο iso ενα bootable usb.

Το βάζω πανω στο λαπτοπ --> power on to laptop --> Μπαίνω BIOS και επιλεγω boot απο usb --> μπουτάρει --> ανοίγει (φαντάζομαι επιτοπου) το Acronis και απο εκει και μετα πότε βάζω τον SSD? Ή βάζω ενα δευτερο USB σκληρο σε μια άλλη θύρα και παίρνω image (δε το έχω ψάξει παραπέρα) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνδεεις ενα εξωτερικο σκληρο δισκο που να εχει χωρο ελευθερο .
Μετα βάζεις  το στικακι πανω στο λαπτοπ  --> power on to laptop --> Μπαίνεις BIOS και επιλεγεις boot απο usb --> μπουτάρει --> ανοίγει το μενου του xboot ----> πατας το Acronis και μολις φορτώσει επιλεγεις BACKUP το σκληρο σου με ολα τα διαμερισματα που εχει  , επιλεγεις αποθηκευση στον εξωτερικο το backup και περιμενεις να τελειωσει .

Αλλαζεις το δισκο κανεις παλι την διαδικασια και αντι για backup επιλεγεις RESTORE , του λες τι θα κανει restore ( το image απο τον εξωτερικο ) και μολις τελειωσει εισαι  OK

look

Spoiler

 

Snap1.png

Snap2.png

Snap3.png

Snap5.png

Snap4.png

 

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, villasg είπε

Συνδεεις ενα εξωτερικο σκληρο δισκο που να εχει χωρο ελευθερο .
Μετα βάζεις  το στικακι πανω στο λαπτοπ  --> power on to laptop --> Μπαίνεις BIOS και επιλεγεις boot απο usb --> μπουτάρει --> ανοίγει το μενου του xboot ----> πατας το Acronis και μολις φορτώσει επιλεγεις BACKUP το σκληρο σου με ολα τα διαμερισματα που εχει  , επιλεγεις αποθηκευση στον εξωτερικο το backup και περιμενεις να τελειωσει .

Αλλαζεις το δισκο κανεις παλι την διαδικασια και αντι για backup επιλεγεις RESTORE , του λες τι θα κανει restore ( το image απο τον εξωτερικο ) και μολις τελειωσει εισαι  OK

look

  Απόκρυψη περιεχομένων

Snap1.png

Snap2.png

Snap3.png

Snap5.png

Snap4.png

Φιλε μου εισαι πρωτος! Μολις εχω στα χερια μου το λαπτοπ (και τον ssd) θα το δοκιμασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...