Προς το περιεχόμενο

Νέες OLED και LCD 4Κ HDR σειρές τηλεοράσεων ανακοίνωσε η Sony στην έκθεση CES 2018


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Necd συμφωνω απολυτα με το σχολιο σου.  Αν και στις απλες σειρες του '17 χρησιμοποιουσε ips panel προφανως για μειωση κοστους παραγωγης. Ακομα και ετσι η οπτικη αποδοση των τηλεορασεων sony ειμαι με διαφορα οτι καλυτερο. Σου προτεινω την σειρα 9005 της sony αλλα και το συγκεκριμενο μοντελο της sony που παραθετεις ειναι αρκετα καλο. Εδω σε ολες τις σειρες της samsung υπηρχε(δεν γνωριζω αν το εξαλειψαν) σοβαροτατο ελαττωμα https://www.flatpanelshd.com/review.php?subaction=showfull&id=1432627018  "Unfortunately, we also experienced micro stuttering a few times, typically associated with cut scenes or just a change of scene. It seems like it is a bug in the motion compensation system, as we have noticed it on several other Samsung TVs over the years. We were not able to eliminate the issues with Motion Plus either. " και το περνουσαν λογω δυνατου marketing στα ψιλα, ασε τα αφυσικα χρωματα και η μονιμη λανθασμενη σε τονο παλετα χρωματων. Για να μην μακρυγορω οι ιαπωνες δεν παιζονται, ετσι απλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ThodorisAthina είπε

Το 2017 εχει με διαφορα τις καλυτερες LED τηλεορασεις και το OLED μοντελο της ειναι καλυτερο απο τις LG παρ'ολο που εχουν ιδιο πανελ.

Το οτι δεν τις προωθουν οι πωλητες (και οι μεγαλες αλυσιδες) σε συνδιασμο με το οτι ειναι ακριβοτερες, δεν σημαινει οτι τα προιοντα της δεν ειναι οτι καλυτερο μπορεις να αγορασεις

υ.γ. μιλαω για τα high-end μοντελα της καθε εταιριας, εκει που φαινεται η καινοτομια και οι νεες τεχνολογιες

σε σχεση με την oled lg c7 που πηρα εγω εχει λιγο καλυτερο μαυρο και καλυτερο ηχο αλλα σε οσα reviews διαβαζα τονιζαν οτι δεν δικαιολογειται η διαφορα τιμης που στην περιπτωση μου ηταν 600 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, necd είπε

Respect στην sony μονο και μονο γιατι ειναι τιμια εταιρια. Σωστή τιμολόγηση, πολύ RnD και high performance προϊόντα.

Αρκετά με τις μαρκετιστικές παπατζες της samsung, qled και τριχες. Πηραν μια lcd ,εβαλαν αλλο ενα element , το βαπτισαν quantum pixel, εδωσαν ενα ονομα να μοιαζει με OLED ,το QLED και πουλανε στο θεο. Τα ιδια εχουν κανει και καποτε με τις LED (οπου αντι για CCFL backlight εβαλαν ledaκια). 

Τα panel τις sony και οι επεξεργαστές, ειδικά απο το '17 και μετα οταν γύρισε σε VA εχουν εξαιρετική απόδοση.

(μπα δεν ειμαι sonάκιας....panasonic τηλεόραση εχω και ελπίζω σύντομα μια 65αρα XE85)

Και εμενα μου αρεσουν οι Sony αλλα μην ειμαστε και υπερβολικοι.Η 55B7V με την 55A1 εχουν 1300 ευρω διαφορα με σημερινες τιμες.Στα reviews δινουν λιγο καλυτερη τη Sony, αλλα αξιζει αυτη η διαφορα?Δεν νομιζω, και φυσικα θα δεις ελαχιστες διαφορες στην εικονα σε σωστα καλιμπραρισμενη τηλεοραση.


Προτιμω να δωσω αλλα 350 και να παρω αλλη μια LG και να βαλω τηλεοραση μεχρι και στην κουζινα.

Για τις Qled συμφωνω απολυτα.

Επεξ/σία από ScorpioX777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lak10 είπε

σε σχεση με την oled lg c7 που πηρα εγω εχει λιγο καλυτερο μαυρο και καλυτερο ηχο αλλα σε οσα reviews διαβαζα τονιζαν οτι δεν δικαιολογειται η διαφορα τιμης που στην περιπτωση μου ηταν 600 ευρω.

Δεν συγκρινεται με την B7-C7 γιατι εχει ενσωματωμενη ηχομπαρα (και μαλιστα με πολυ καλο ηχο) καθως και design-stant.

Εκτος απο τον ηχο, εχει και καλυτερη επεξεργασια εικονας (δες τι κανει το X1 chipeset αν θες παραπανω πληροφοριες).

Σαν value-for-money, τιποτα δεν κερδιζει την B7 ειδικα με την προσφορα του Πλαισιου αλλα και με την τιμη που επαιξε Black friday.

Επεξ/σία από ThodorisAthina
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, lak10 είπε

σε σχεση με την oled lg c7 που πηρα εγω εχει λιγο καλυτερο μαυρο και καλυτερο ηχο αλλα σε οσα reviews διαβαζα τονιζαν οτι δεν δικαιολογειται η διαφορα τιμης που στην περιπτωση μου ηταν 600 ευρω.

δεν υπαρχει λιγο η πολυ καλυτερο μαυρο!!!! τα panel oled εχουν το απολυτο μαυρο. τι παραμυθια ειναι αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, ThodorisAthina είπε

Δεν συγκρινεται με την B7-C7 γιατι εχει ενσωματωμενη ηχομπαρα (και μαλιστα με πολυ καλο ηχο) καθως και design-stant.

Εκτος απο τον ηχο, εχει και καλυτερη επεξεργασια εικονας (δες τι κανει το X1 chipeset αν θες παραπανω πληροφοριες).

Σαν value-for-money, τιποτα δεν κερδιζει την B7 ειδικα με την προσφορα του Πλαισιου αλλα και με την τιμη που επαιξε Black friday.

Το να παρεις μια OLED οποιας εταιρειας και να ειναι εχοντας αυτη την εξαιρετικη εικονα, και να την αφησεις με τα ηχεια της η ηχομπαρα της η και να αγορασεις και την καλυτερη ηχομπαρα ειναι τεχνολογικο εγκλημα.


Θελει τουλαχιστον ενα 5.1 Home cinema για να πεις οτι εχεις αξιοπρεπη ηχο.

Επεξ/σία από ScorpioX777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ScorpioX777 είπε

Το να παρεις μια OLED οποιας εταιρειας και να ειναι εχοντας αυτη την εξαιρετικη εικονα, και να την αφησεις με τα ηχεια της η ηχομπαρα της η και να αγορασεις και την καλυτερη ηχομπαρα ειναι τεχνολογικο εγκλημα.


Θελει τουλαχιστον ενα 5.1 Home cinema για να πεις οτι εχεις αξιοπρεπη ηχο.

Δεν διαφωνω, αλλα πολλοι δεν εχουν τρελα με τον ηχο οσο με την εικονα, ή τον υποτιμουν. Επισης, ειναι και θεμα καλωδιων-χωρου.

Το βασικο που εχουν τα ακριβοτερα μοντελα παραπανω, ειναι το design παντως, ειναι σαν εργα τεχνης στο σαλονι σου και οχι μια ακομα τηλεοραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kisa είπε

δεν υπαρχει λιγο η πολυ καλυτερο μαυρο!!!! τα panel oled εχουν το απολυτο μαυρο. τι παραμυθια ειναι αυτα?

Για την ακρίβεια υπάρχει σε panel oled. Η μικρότερη τιμή φωτεινότητας που έχει  μια oled tv είναι 0,002 nits. Η μεγαλύτερη τιμή φωτεινότητας που έχει η 65A1 είναι 750 nits. Ενώ η 65C7 που αναφέρθηκε παραπάνω έχει 620 nits. Ακόμα και η κορυφαία Lg 65E7 έχει 700 nits. Όπως καταλαβαίνεις η αντίθεση είναι μεγαλύτερη στην Oled A1. Οπότε πρακτικά τα μαύρα φαίνονται πιο μαύρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, kakamarotsos είπε

Για την ακρίβεια υπάρχει σε panel oled. Η μικρότερη τιμή φωτεινότητας που έχει  μια oled tv είναι 0,002 nits. Η μεγαλύτερη τιμή φωτεινότητας που έχει η 65A1 είναι 750 nits. Ενώ η 65C7 που αναφέρθηκε παραπάνω έχει 620 nits. Ακόμα και η κορυφαία Lg 65E7 έχει 700 nits. Όπως καταλαβαίνεις η αντίθεση είναι μεγαλύτερη στην Oled A1. Οπότε πρακτικά τα μαύρα φαίνονται πιο μαύρα!

Δεν τα λες σωστα, η Α1 εχει 679 και η C7 732.Και δεν καταλαβαινω γιατι το ανεφερες αφου με τοση μικρη διαφορα στις τιμες δεν υπαρχει περιπτωση να καταλαβεις κατι.


Ναι ωραια τηλεοραση ειναι η A1 αλλα μην το παρακανουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, ScorpioX777 είπε

Και εμενα μου αρεσουν οι Sony αλλα μην ειμαστε και υπερβολικοι.Η 55B7V με την 55A1 εχουν 1300 ευρω διαφορα με σημερινες τιμες.Στα reviews δινουν λιγο καλυτερη τη Sony, αλλα αξιζει αυτη η διαφορα?Δεν νομιζω, και φυσικα θα δεις ελαχιστες διαφορες στην εικονα σε σωστα καλιμπραρισμενη τηλεοραση.


Προτιμω να δωσω αλλα 350 και να παρω αλλη μια LG και να βαλω τηλεοραση μεχρι και στην κουζινα.

Για τις Qled συμφωνω απολυτα.

χμμ..σε γενικές γραμμές αναφέρομαι στις LCD. Οι OLED ειναι αλλη ιστορία...μονο και μονο οτι panel αυτή τη στιγμή φτιάχνει μονο η LG αρκεί να καταλάβουμε οτι κανεις 3ος δεν μπορεί να την χτυπήσει σε τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, kakamarotsos είπε

Για την ακρίβεια υπάρχει σε panel oled. Η μικρότερη τιμή φωτεινότητας που έχει  μια oled tv είναι 0,002 nits. Η μεγαλύτερη τιμή φωτεινότητας που έχει η 65A1 είναι 750 nits. Ενώ η 65C7 που αναφέρθηκε παραπάνω έχει 620 nits. Ακόμα και η κορυφαία Lg 65E7 έχει 700 nits. Όπως καταλαβαίνεις η αντίθεση είναι μεγαλύτερη στην Oled A1. Οπότε πρακτικά τα μαύρα φαίνονται πιο μαύρα!

ok. οτι πεις. οποτε για να ξερω και γω, οταν ο κατασκευαστης λεει '' When an OLED screen goes black, its pixels actually produce no light whatsoever. '' σημαινει οτι σε και καποια oled  panel παραγει λιγο φως και σε αλλα λιγοτερο. μαλλον ξερεις κατι παραπανω εσυ απο τον κατασκευαστη. ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...