Προς το περιεχόμενο

Ταχύτητα wordpress site


Sir_JIM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παίδες..

Παιδιά παρατήρησα ότι το site μόλις ανέβηκε στον server σέρνεται.. αργεί πάρα πολύ να φορτώσει τις σελίδες.. τι μπορεί να φταίει; Πως διορθώνεται αυτό; Ο σέρβερ δεν φταίει γιατί άλλα site δουλεύουν καλά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Sir_JIM είπε

Καλημέρα παίδες..

Παιδιά παρατήρησα ότι το site μόλις ανέβηκε στον server σέρνεται.. αργεί πάρα πολύ να φορτώσει τις σελίδες.. τι μπορεί να φταίει; Πως διορθώνεται αυτό; Ο σέρβερ δεν φταίει γιατί άλλα site δουλεύουν καλά.. 

Βάλε ένα cashing plugin, όπως το w3 total cache σε free η WP rocket σε paid με ευκολότερο setup και support. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει  να βάλεις ένα plugin που κάνει cache τα αρχεία,να κάνεις minify τις εικόνες, να βγάλεις τα plugins τα οποία δεν χρησιμοποιείς. Το θέμα μπορεί να ειναι πολύ βαρύ με πολύ περιοχόμενο είτε κακογραμμένο δές αν μπορείς να κάνεις combine στατικών αρχείων είτε με plugin είτε με το χέρι(δεν το προτείνω).Κάτι τέτοια θέματα μου έκανε και εμένα το wordpress και το σούταρα και δεν φταίει το wordpress γιατί ο αρχικός του σκοπός ήταν να φτιάχνεις blogs.

Επεξ/σία από beefmazi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, leonidas_fs είπε

Κανε ενα report σε GTMetrix ή Pagespeed insights και θα σου πει τι φταίει!

είναι τόσο αργό φίλε που και τα δύο που ανέφερες πετάνε μήνυμα Λήξη χρονικού ορίου 

 

ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας.. θα δοκιμάσω κι αυτό με το plugin που αναφέρατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Sir_JIM είπε

είναι τόσο αργό φίλε που και τα δύο που ανέφερες πετάνε μήνυμα Λήξη χρονικού ορίου 

ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας.. θα δοκιμάσω κι αυτό με το plugin που αναφέρατε.

Πρώτα από όλα σκαναρε την με το Pagespeed insights όπως είπε ο Λεωνίδας. Μπορεί να έχεις πολλές εικόνες και να θέλουν συμπίεση κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, beefmazi είπε

Κάτι τέτοια θέματα μου έκανε και εμένα το wordpress και το σούταρα και δεν φταίει το wordpress γιατί ο αρχικός του σκοπός ήταν να φτιάχνεις blogs.

Καλά, από τότε έχει γκρεμιστεί και ξαναχτιστεί ο Παρθενώνας. Το wordpress κάνει παπάδες, άλλο ήταν το πρόβλημά σου.

@Sir_JIM αν θέλεις και μπορείς, πες το url να το δούμε, μήπως είναι κάτι προφανές.
πάντως για να πετάει timeout, δεν είναι θέμα cache :P

Επεξ/σία από vadou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, vadou είπε

Καλά, από τότε έχει γκρεμιστεί και ξαναχτιστεί ο Παρθενώνας. Το wordpress κάνει παπάδες, άλλο ήταν το πρόβλημά σου.

 

Τα προβλήματα τα έφτιαχνα αυτά που είχαν να κάνουν με την ταχύτητα απόκρισης.Παρόλα αυτά πολύ κακογραμμένα θέματα στο market και για να κάνεις 2 πράγματα παραπάνω πρέπει να βάλεις plugins και μπορεί να γίνει το site bloatware  απευθείας. Και μην μου πείς για καστομιές γιατί ο σκοπός του είναι να είναι noob friendly σαν αποτέλεσμα να  προσελκύει το  ανάλογο κοινό. Το κάνει παπάδες είναι αόριστο αν και συμφωνώ οτι αν δεν έχεις αρκετό χρόνο και θές να φτιάξεις ενα site η είτε ενα μικρό μαγαζί σε βγάζει ασπροπρόσωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, beefmazi είπε

Πρέπει  να βάλεις ένα plugin που κάνει cache τα αρχεία,να κάνεις minify τις εικόνες, να βγάλεις τα plugins τα οποία δεν χρησιμοποιείς. Το θέμα μπορεί να ειναι πολύ βαρύ με πολύ περιοχόμενο είτε κακογραμμένο δές αν μπορείς να κάνεις combine στατικών αρχείων είτε με plugin είτε με το χέρι(δεν το προτείνω).Κάτι τέτοια θέματα μου έκανε και εμένα το wordpress και το σούταρα και δεν φταίει το wordpress γιατί ο αρχικός του σκοπός ήταν να φτιάχνεις blogs.

Το θέμα είναι καλό γρήγορο.. νομίζω το πρόβλημα είναι με τις εικόνες γι αυτό αργεί τόσο πολύ, τσεκαρα με αυτό το site https://tools.pingdom.com γιατί με τα άλλα δεν μπόρεσα επειδή αργεί πάρα πολύ.. και σε όλα έβγαλε καλή βαθμολογία Α και ενώ σε ένα έβγαλε F και όταν το άνοιξα να δω λεπτομερώς τι παίζει έβγαζε όλα τα αρχεία που ήταν εικόνες. Δηλαδή φταίνε οι εικόνες που αργεί τόσο πολύ σωστά κατάλαβα;; 

Πως θα τις διορθώσω; Αυτό το minify τι είναι φίλε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Sir_JIM είπε

Το θέμα είναι καλό γρήγορο.. νομίζω το πρόβλημα είναι με τις εικόνες γι αυτό αργεί τόσο πολύ, τσεκαρα με αυτό το site https://tools.pingdom.com γιατί με τα άλλα δεν μπόρεσα επειδή αργεί πάρα πολύ.. και σε όλα έβγαλε καλή βαθμολογία Α και ενώ σε ένα έβγαλε F και όταν το άνοιξα να δω λεπτομερώς τι παίζει έβγαζε όλα τα αρχεία που ήταν εικόνες. Δηλαδή φταίνε οι εικόνες που αργεί τόσο πολύ σωστά κατάλαβα;; 

Πως θα τις διορθώσω; Αυτό το minify τι είναι φίλε; 

Ακριβώς μπορείς είτε να τις κατεβάσεις τοπικά και να τις κάνεις optimize με δικό σου εργαλείο είτε να βάλεις plugin.Για plugin θα σου πρότεινα το wp-smush.

minify κάνεις τα στατικά αρχεία πχ css και js και κάνει το κώδικα μια γραμμή σαν αποτέλεσμα τα αρχεία να μικρύνουν σε μέγεθος.Θεωρώ οτι είναι ειδη minified αν το θέμα ειναι production ready.

Επεξ/σία από beefmazi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, beefmazi είπε

Ακριβώς μπορείς είτε να τις κατεβάσεις τοπικά και να τις κάνεις optimize με δικό σου εργαλείο είτε να βάλεις plugin.Για plugin θα σου πρότεινα το wp-smush.

minify κάνεις τα στατικά αρχεία πχ css και js και κάνει το κώδικα μια γραμμή σαν αποτέλεσμα τα αρχεία να μικρύνουν σε μέγεθος.Θεωρώ οτι είναι ειδη minified αν το θέμα ειναι production ready.

οι εικόνες είναι 50 -100 kilobyte ..αυτό το plugin αυτόματα τα κάνει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Sir_JIM είπε

οι εικόνες είναι 50 -100 kilobyte ..αυτό το plugin αυτόματα τα κάνει; 

Ναι. Παντως αν θέλεις δώσε link εδώ για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε περισσότερο.

Επεξ/σία από beefmazi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, beefmazi είπε

Ναι. Παντως αν θέλεις δώσε link εδώ για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε περισσότερο.

εδώ είναι το site φίλε.. είναι υπο κατασκευή ακόμα.. και θα αλλάξει server μάλλον μόλις τελειώσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Sir_JIM είπε

εδώ είναι το site φίλε.. είναι υπο κατασκευή ακόμα.. και θα αλλάξει server μάλλον μόλις τελειώσει.

Μόνο στο pingdom που με άφησε να δώ τι παίζει γιατι το gtmetrix και το pagespeed κάνει connection time out, είδα ότι πρέπει να κάνεις  cache κάποια αρχεία με κανα plugin οπως το w3total cache  και ένα  άλλο καλό plugin λέγεται page speed ninja αυτο φτιάχνει πολλά προβλήματα γενικά. Μετά δές λίγο τα resources του server γιατί μπορεί να ξεμένεις απο cpu, ram

Έκανε γύρω στα 50 sec να φορτώσει και είναι αρκετά. Errors δεν φάνηκε να είχες, μόνο ένα. Έκανε 68 requests που πρέπει να μειωθούν 

Επεξ/σία από beefmazi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα αυτά τα resources που λες πως να τα δω; δεν έχω πρόσβαση στον server. και το χειρότερο πιο είναι.. ότι δεν μπορώ να κάνω install plugin λόγο του ότι αργεί πολύ (τουλάχιστον αυτός είναι ο λόγος απ ότι μου είπε ο υπεύθυνος του server).

 

ερώτηση αν κατεβάσω το Plugin και το κάνω upload στον φάκελο wp-content/plugins/ θα δουλέψει; η θα μου δημιουργήσει προβλήματα στο site; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...