Προς το περιεχόμενο

Τον Ιούνιο και με Snapdragon 845 θα κυκλοφορήσει το OnePlus 6 σύμφωνα με τον CEO της εταιρείας


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, Fulgore είπε

το μεγαλο ατου της εταιρειας ειναι κατι που δεν το βρισκεις διαβαζοντας τα specs.Και αφορα το λειτουργικο/εμεπρια χρησης.

Κάτι μου θυμίζει αυτό το επιχείρημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, kirileman είπε

Κάτι μου θυμίζει αυτό το επιχείρημα...

Τα specs πάντα σημαίνουν κάτι αλλά είναι η μισή αλήθεια, η άλλη μισή είναι το λογισμικό και στο android τουλάχιστον αυτό δεν είναι κάτι δεδομένο αλλά κάτι που διαφέρει αρκετά από εταιρεία σε εταιρεία ή από συσκευή σε συσκευή.

 

Επειδή τα OnePlus δεν είναι και τόσο διαδεδομένα ας μπει κάποιος σε ένα μεγαλομαγαζο τύπου πλαίσιο public Κωτσο.. και ας τα βάλει δίπλα δίπλα να τα δουλεύει μαζί να μας πει τι βλέπει.. ας πιάσει για παράδειγμα ένα xz1 με το οποίο δεν ασχολείται κανείς και ας το δουλέψει δίπλα σε άλλες ναυαρχίδες με 835 να μας πει τι βλέπει..

Το ίδιο και χειρότερα αν πιάσει πίξελ σε σχέση με οτιδήποτε άλλο

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, kirileman είπε

Κάτι μου θυμίζει αυτό το επιχείρημα...

Πιστεψε με αλλα αν η Samsung βγαλει στο μελλον συσκευη galaxy S με stock android θα κλεισει παρα πολλες εταιρειες απο τις οποιες λιγοστες πωλησεις εχουν. Υπαρχουν παρα πολλοι που αγοραζουν αλλες συσκευες τυπου motorola,oneplus και εν μερη Sony,htc για το σχεδον stock android τους αντι του Touchwiz.

Εμενα προσωπικα αυτο ηταν το μονο μου μεγαλο παραπονο απο Samsung (και LG).Το αθλιο(για μενα)UI παρολο που σαν hardware ειδικα τα τελευταια Galaxy ειναι αριστα(και ας μην εχουμε την εκδοση με snapdragon).

Και βεβαια για οσους ασχολουνται(εγω προσωπικα δεν ασχολουμαι)εταιρειες οπως η Oneplus προσφερουν και root χωρις να χανεις την εγγυηση σε σχεση με το αντιστοιχο knox.Κοινως ειναι πραγματακια που δεν φαινονται στα specs των κινητων.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, ένας που δεν έχει πιάσει τις 2 αυτές συσκευές (S8 και OnePlus), διαβάζοντας τα σχόλια σας πιστεύει ότι το είναι είναι τρακτέρ (S8) και το άλλo Ferrari (OnePlus), σχετικά με την... εμπειρία χρήσης.

Να το κοιτάξετε αυτό παιδιά, απέχει από την πραγματικότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, VChris είπε

Πάντως, ένας που δεν έχει πιάσει τις 2 αυτές συσκευές (S8 και OnePlus), διαβάζοντας τα σχόλια σας πιστεύει ότι το είναι είναι τρακτέρ (S8) και το άλλo Ferrari (OnePlus), σχετικά με την... εμπειρία χρήσης.

Να το κοιτάξετε αυτό παιδιά, απέχει από την πραγματικότητα...

Αυτο που απεχει απο την πραγματικοτητα ειναι το δικο σου συμπερασμα που φυσικα πουθενα δεν ειπωθηκαν τοσο μεγαλες(οσο τα παραδειγματα σου)διαφορες στην ταχυτητα/ομαλοτητα.

Θα μπορουσα αντι του Oneplus να αναφερω προσωπικα το Google pixel 2 xl που ειναι αντιστοιχη(καλυτερη κιολας) περιπτωση αλλα

1)Δεν ειναι θεμα εδω που αφορα τα pixel

2)Κοστιζει τα διπλασια.

Αν το pixel 2 xl κοστιζε οσο το Galaxy s8+ αυτη την στιγμη απο Ελλαδα,τοτε κανεις(απο τους λιγους που αγοραζουν τελος παντων)δεν θα αγοραζε ή θα κοιταζε καν το Oneplus,αλλα η πραγματικοτητα δυστηχως(μιας και δεν εισαγεται επισημα στην χωρα μας)ειναι αυτη

https://www.skroutz.gr/s/12832803/Google-Pixel-2-XL-64GB.html

Το Nokia 8(ή ακομα καλυτερα το Sony XZ1 παλι τις γιορτες στα 399) στα 399ευρω που ειναι τωρα σε προσφορα ειναι μια ενδιαφερουσα περιπτωση λογω του snapdragon835 και του stock android του(ειναι και με android 8 αν δεν κανω λαθος),αλλα αυτο στην προηγουμενη τιμη των 499ευρω σχεδον σε ολα τα υπολοιπα ειναι χειροτερο των 2 παραπανω κινητων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως οποιος ειναι χρηματικα μεταξυ Galaxy S8 και Oneplus5t και τον ενδιαφερει πχ η καμερα,εννοειται οτι το galaxy στα χρηματα αυτα ειναι μονοδρομος και το ιδιο και η αδιαβροχοποιηση(μαζι με το φθηνοτερο LG G6 αν και το τελευταιο δεν εχει τοσο καλη κεντρικη καμερα οπως το galaxy).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, logistoulis είπε

Μια χαρά δεν είναι φίλε μου ποτέ δεν ήταν ούτε τώρα είναι.. είναι δράμα το πώς πηγαίνει και αυτό και της lg και της Huawei  (μερικά παραδείγματα που σκέφτομαι πρόχειρα)

Άλλο το ανεχεστε άλλο είναι μια χαρά

Κατά τη γνώμη σου δεν είναι και είναι σεβαστή, κατά τη γνώμη μου είναι, γι' αυτό και πιθανότατα θα ξαναγοράσω Sammy κινητό! Εγώ και δεκάδες εκατομμύρια άλλοι άνθρωποι βέβαια καθότι η Samsung είναι ο κορυφαίος πωλητής κινητών. Η όλη συζήτηση μου θυμίζει τους Apple φαν που επιμένουν ότι εν έτει 2018 το Android είναι ακόμα Lagdroid! Things change που λένε και στο χωριό μου. Ο καθείς πιστεύει ό,τι τον βολεύει βέβαια, μπορεί σε εμάς που δηλώνουμε ικανοποιημένοι από τα Samsung να μας έχουν κάνει βουντού ή να είμαστε μαζοχιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είπα ότι το android λαγκαρει

Το στοκ android πηγαίνει μια χαρά ακόμα και σε mid end συσκευές

Στη Samsung πάντα πηγαίνει χειρότερα από ότι το στοκ με δεδομένο ότι μιλάμε για αντίστοιχο ή ίδιο hardware

Το ότι είναι ανεκτό ή το ότι πουλάει δεν σημαίνουν κάτι, και η apple πουλάει..

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει σύγκριση για εμένα για ποιο λόγο πουλάει η Mercedes και για ποιο λόγο πουλάει η Apple

 

Η Mercedes δίνει πράγματα που δεν παίρνεις με λιγότερα χρήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Η Mercedes δίνει πράγματα που δεν παίρνεις με λιγότερα χρήματα

Προφανώς το ίδιο ισχύει και για τις Samsung/Apple.

Κάτι θα προσφέρουν που δεν προσφέρουν οι άλλες, όπως και οι άλλες προσφέρουν κάτι που δεν προσφέρουν Samsung/Apple. Που είναι το περίεργο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, VChris said:

Προφανώς το ίδιο ισχύει και για τις Samsung/Apple.

Κάτι θα προσφέρουν που δεν προσφέρουν οι άλλες, όπως και οι άλλες προσφέρουν κάτι που δεν προσφέρουν Samsung/Apple. Που είναι το περίεργο?

Η τιμη της Mercedes παντως περισσοτερο οφειλεται στην ποιοτητα κατασκευης παρα στο prestige. Ενταξει, δεν λεω οτι και εκει δεν πληρωνεις φιρμα, αλλα ενα Mercedes εχει μεγαλυτερο κοστος κατασκευης απο κατι κορεατικα Hyundai, αυτο ειναι δεδομενο. Το ιδιο δεν ειναι αληθεια και για ενα iPhone ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, strawman είπε

Η τιμη της Mercedes παντως περισσοτερο οφειλεται στην ποιοτητα κατασκευης παρα στο prestige. Ενταξει, δεν λεω οτι και εκει δεν πληρωνεις φιρμα, αλλα ενα Mercedes εχει μεγαλυτερο κοστος κατασκευης απο κατι κορεατικα Hyundai, αυτο ειναι δεδομενο. Το ιδιο δεν ειναι αληθεια και για ενα iPhone ομως.

Έχεις κάποια inside πηγή στην Apple και ξέρεις με τόση σιγουριά το κόστος κατασκευής του iPhone; Η νομιζεις πως το κόστος κατασκευής ενός προϊόντος είναι μόνο το άθροισμα του κόστους των επιμέρους υλικών από το οποίο αποτελείται;

Επεξ/σία από greekfox1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, greekfox1 said:

Έχεις κάποια inside πηγή στην Apple και ξέρεις με τόση σιγουριά το κόστος κατασκευής του iPhone; Η νομιζεις πως το κόστος κατασκευής ενός προϊόντος είναι μόνο το άθροισμα του κόστους των επιμέρους υλικών από το οποίο αποτελείται;

Δεν χρειαζεται inside πηγη για να ξερεις ποσο εχει ενα panel , μια camera , ενα μικροφωνο, η μνημη κτλπα. 

Και ναι, κατα 99.9% το κοστος κατασκευης μιας συσκευης ειναι το αθροισμα των επιμερους υλικων απο το οποιο αποτελειται. Και παλι δεν χρειαζεται ιδιαιτερες γνωσεις για να το κατανοησεις. Στην Κινα με μισθους δολλαριου παρασκευαζονται ολα τα κινητα, οποτε η διαφορα μεταξυ 2 συσκευων στο κοστος κατασκευης οφειλεται αποκλειστικα στο κοστος των επιμερους υλικων. Αν γνωριζεις κατι που δεν γνωριζω σε παρακαλω να με ενημερωσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...