Προς το περιεχόμενο

Νέο κινητό αλλα ποιό?


Valasia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας,πριν ενα χρονο αγορασα το Alcatel pixi 4 πριν προλαβει να κλεισει χρονο αρχισε να κολαει πολυ,επισεις σε μια απο τις αναβαθμησεις του κατεβασε ενα προγραμμα που μου κανει ακομη πιο δυσκολη τη λειτουργια του.

Τωρα ψαχνω ενα κινητο μεχρι 200 ευρω που θα μπορεσω να το κρατησω 2-3 χρονια ισως και περισσοτερο.Το βασικοτερο για μενα ειναι η κυρια καμερα για να βγαζω τα μικρα μου καλες φωτογραφιες και μετα ερχεται η μπαταρια.Οσον αφορα το internet η χρηση ειναι η βασικη,λιγο να δω τα mail ή να μπω ελαχιστα στα social media και ολα αυτα 1-2 φορες τη βδομαδα,με λιγα λογια η χρηση του ειναι περιστασιακη οποτε δεν εχω μεγαλες απαιτησεις.

Δεν γνωριζω πολλα απο κινητα αλλα με λιγο ψαξιμο κατεληξα στα παρακατω

Smartphone Xiaomi Redmi Note 5A

Samsung J3 2017 J330 

Smartphone Sony Xperia XA1 

Για το Xiaomi δεν ειμαι σιγουρη γιατι ειναι κινεζικο και δεν ξερω ποσο αξιολογο μπορει να ειναι ή τι εγγυηση μπορει να εχει,επισεις θα προτιμουσα αν ειχε 16 mp καμερα αντι για 13mp,βεβαια η τιμη του ειναι δελεαστικη.

Το Samsung μπηκε στη λιστα γιατι ειναι μια γνωστη εταιρια με καλες κριτικες αλλα ισχυει το ιδιο για την καμερα 13 mp.

Στο Sony παλι η τιμη του ειναι αρκετα ανεβασμενη  και φοβαμαι την μπαταρια του,αλλα λατρευω το design του και την καμερα που ειναι 23 mp , ειναι μαλλον και ο μοναδικος λογος που θα ξεπερνουσα τοσο πολυ το baget μου.

Ειμαι ανοιχτη εννοειτε και σε αλλες προτασεις.Ευχαριστω πολυ και με συγχωρειτε για το μεγαλο κειμενο.

 

 

 

Επεξ/σία από Valasia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντί του xiaomi note 5a που κοιτάς καλύτερα δες  το xiaomi redmi 4x 32 gb Global Version EU η διαφορές μετάξι του 1gb ram επιπλέον και 4100 mah μπαταρία.

https://www.skroutz.gr/s/11425408/Xiaomi-Redmi-4x-32GB.html

Επεξ/σία από driverpit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Valasia είπε

Γεια σας,πριν ενα χρονο αγορασα το Alcatel pixi 4 πριν προλαβει να κλεισει χρονο αρχισε να κολαει πολυ,επισεις σε μια απο τις αναβαθμησεις του κατεβασε ενα προγραμμα που μου κανει ακομη πιο δυσκολη τη λειτουργια του.

Τωρα ψαχνω ενα κινητο μεχρι 200 ευρω που θα μπορεσω να το κρατησω 2-3 χρονια ισως και περισσοτερο.Το βασικοτερο για μενα ειναι η κυρια καμερα για να βγαζω τα μικρα μου καλες φωτογραφιες και μετα ερχεται η μπαταρια.Οσον αφορα το internet η χρηση ειναι η βασικη,λιγο να δω τα mail ή να μπω ελαχιστα στα social media και ολα αυτα 1-2 φορες τη βδομαδα,με λιγα λογια η χρηση του ειναι περιστασιακη οποτε δεν εχω μεγαλες απαιτησεις.

Δεν γνωριζω πολλα απο κινητα αλλα με λιγο ψαξιμο κατεληξα στα παρακατω

Smartphone Xiaomi Redmi Note 5A

Samsung J3 2017 J330 

Smartphone Sony Xperia XA1 

Για το Xiaomi δεν ειμαι σιγουρη γιατι ειναι κινεζικο και δεν ξερω ποσο αξιολογο μπορει να ειναι ή τι εγγυηση μπορει να εχει,επισεις θα προτιμουσα αν ειχε 16 mp καμερα αντι για 13mp,βεβαια η τιμη του ειναι δελεαστικη.

Το Samsung μπηκε στη λιστα γιατι ειναι μια γνωστη εταιρια με καλες κριτικες αλλα ισχυει το ιδιο για την καμερα 13 mp.

Στο Sony παλι η τιμη του ειναι αρκετα ανεβασμενη  και φοβαμαι την μπαταρια του,αλλα λατρευω το design του και την καμερα που ειναι 23 mp , ειναι μαλλον και ο μοναδικος λογος που θα ξεπερνουσα τοσο πολυ το baget μου.

Ειμαι ανοιχτη εννοειτε και σε αλλες προτασεις.Ευχαριστω πολυ και με συγχωρειτε για το μεγαλο κειμενο.

Επειδή βλέπω ότι κοιτάς τα mp να σου πω κάτι για να ξέρεις.

Δεν παίζουν ρόλο.

Δεν είναι τυχαίο ότι τα περισσότερα καλά κινητά (ναυαρχίδες)έχουν 12-13mp.

Εδώ σου έχω και ένα ποστ για να καταλάβεις τι εννοώ.

https://www.doctorandroid.gr/2015/04/aperture-iso-shutter-speed.html?m=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα μην τα κοιτας. Τα πολλα mo δεν σημαινουν καλυτερη φωτογραφια. Στους μικρους αισθητηρες μαλιστα των κινητων τα πολλα mp σημαινουν ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ φωτογραφια. Απο την αλλη για την ποιοτητα της πλειονοτητας των φωτο που θα παρεις δεν εχει νοημα να κανεις μεγενθυνσεις (θα φαινονται χαλια) οποτε ακομη και τα 8mp ειναι υπεραρκετα. Οι καλοι αισθητηρες καμερας κινητων σημερα ειναι στα 12-13mp οι καλυτεροι. Οτιδηποτε βλεπεις μεγαλυτερο εξ ορισμου εχει χειροτερη αποδοση σε φωτο. Δεν θα το αναλυσω αλλα εντελως απλα και γρηγορα για να καταλαβεις σημασια εχει το ποσο μεγαλο ειναι το καθε pixel του αισθητηρα και οχι το συνολο του αισθητηρα. Οποτε εαν χωρισεις το ιδιο μεγεθος αισθητηρα σε περισσοτερα pixels, το καθε ενα θα ειναι μικροτερο. Αρα θα μαζευει λιγοτερο φως . Οποτε στα 24mp θα εχεις μεγεθος pixel το μισο απ οτι στα 12mp, αρα θα μαζευεις το μισο φως οποτε θα εχεις πολυ χειροτερη φωτο. Δεν εχει νοημα να εχεις μια υψηλης αναλυσης κακη φωτογραφια. Θα παραμεινει κακη. Ενω μια χαμηλης αναλυσης καλη φωτογραφια θα παραμεινει καλη απλα δεν θα μπορεις να την μεγενθυνεις πολυ, κατι που δεν θα κανεις ουτως ή αλλως με τις φωτο των κινητων.

 

Τα Xiaomi μην τα φοβασαι. Οχι περισσοτερο απο οποιαδηποτε αλλη επωνυμη συσκευη. Σε αυτα τα χρηματα το Xiaomi Redmi Note 4X (προτεινω το 4/64gb) ειναι καλη επιλογη. Καλουτσικη για τα δεδομενα καμερα και μεγαλη μπαταρια 4.100mAh οπου σε συνδιασμο με την χαμηλη καταναλωση του επεξεργαστη σε παει μακρια.

 

Γενικα σε αυτη την κατηγορια τιμης οι καμερες ειναι μετριες. Σε καλο φως ειναι σχεδον ολες καλες. Σε χαμηλοτερους φωτισμους ολες δυσκολευονται και εκει φαινονται και οι οποιες διαφορες.

 

Καλη καμερα (συγκριτικα) εχει το Honor 6X που φοραει τον καλο αισθητηρα της Sony απο πολυ πιο ακριβα μοντελα αλλα χωρις οπτικη σταθεροποιηση. Ισως οτι καλυτερο σε καμερα στην κατηγορια τιμης μπορεις να βρεις.

 

Εχε υποψην σου οτι η φωτογραφηση παιδιων υπο κινηση ειναι εξαιρετικα δυσκολη αποστολη (απο τις δυσκολοτερες γενικα) ακομη και για ακριβες φωτογραφικες μηχανες οποτε δεν αναμενονται μεγαλο ποσοστο καλων φωτογραφιων απο κανενα κινητο ειδικα σε οχι καλες συνθηκες φωτισμου. Για να ξερεις τι αναμενεις.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα αυτό https://www.skroutz.gr/s/10183106/Huawei-Honor-6X-3GB-32GB.html δεν ξέρω αν σε βολεύει το μέγεθος(5.5")

Η με κάτι παραπάνω αυτό(5") https://www.skroutz.gr/s/10844371/Huawei-Nova-32GB.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειχες το pixi και μονο απλα ακου τα παιδια και παρε κατι απο αυτα που σου προτειναν και πιστεψε με η 2 ετια ειναι στο τσεπακι ευκολα αφου εγραψες ολοκληρο χρονο με το συγκεκριμενο alcatel.

με τιποτα στο j3 και στο xa1 γιατι πολυ απλα το xiaomi που προταθηκε αλλα ειδικα το nova ειναι πολυ καλυτερα στα 5ιντζα που θα συνηθίσεις ευκολα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας,τελικα κλεινω προς το Honor6 και ελπιζω να μου βγαλει το λιγοτερο 2 χρονια.

Γνωριζετε καθολου τι παιζει με την εγγυηση στα Huawei?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

honor 6 συσκευή του '14 ? και περιμένεις να σου βγάλει άλλα 2 χρονιά το λιγότερο?:blink:

Επεξ/σία από ziaba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ziaba είπε

honor 6 συσκευή του '14 ? και περιμένεις να σου βγάλει άλλα 2 χρονιά το λιγότερο?:blink:

Θα εννοεί το 6X .

2 λεπτά πριν, Valasia είπε

Γιατι να ειναι του '14? και οχι του '17? κατι δεν καταλαβα εδω.

Το honor 6X είναι το καινούργιο.

Το hunor 6 είναι αλλο μοντέλο του 2014 γι'αυτό στο είπε.

Επεξ/σία από saruman123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, saruman123 είπε

Θα εννοεί το 6X .

τι πρέπει να μυρίσουμε τα νυχιά μας ή πρέπει να μαστέ μάγοι σαν και σένα για να καταλάβουμε ποιο εννοεί? από την στιγμή που γράφει honor 6 κατάλαβα το honor 6
 

58 λεπτά πριν, Valasia είπε

Γιατι να ειναι του '14? και οχι του '17? κατι δεν καταλαβα εδω.

δώσε λινκ ποιο έχεις στο μυαλό το 6 απλό, το 6A, C, X κτλ για να βγάλουμε άκρη

Επεξ/σία από ziaba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...