Προς το περιεχόμενο

Square Off – η «ζωντανή» σκακιέρα που μοιάζει να βγήκε από τον κόσμο του Χάρι Πότερ


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Με μια πρώτη ματιά, το Square Off μοιάζει με μια απλή, κλασική σκακιέρα. Όπως αποδεικνύεται, όμως, τίποτα δεν είναι αυτό που φαίνεται, καθώς πρόκειται για μια συσκευή που επιτρέπει στον αντίπαλό σας να βρίσκεται σε οποιοδήποτε σημείο του πλανήτη ή να μην είναι καν άνθρωπος.

Κι αν αυτό είναι κάτι που ήδη κάνουν τόσες και τόσες σκακιστικές εφαρμογές σε υπολογιστές και κινητά, το Square Off επαναφέρει στο παιχνίδι την ίδια τη σκακιέρα ως φυσικό αντικείμενο, διατηρώντας παράλληλα τις ευκολίες μιας ψηφιακής εφαρμογής. Έτσι, όταν το παιχνίδι ξεκινά, τα πιόνια του αντιπάλου κινούνται μόνα τους, κάνοντάς σας να νιώθετε λιγάκι …Χάρι Πότερ.

Πιο συγκεκριμένα, ο κάτοχος του Square Off μπορεί να προκαλέσει σε παρτίδα άλλους κατόχους μέσω της mobile εφαρμογής που τη συνοδεύει ή να επιλέξει αντίπαλο από τους online παίκτες του chess.com. Εναλλακτικά, μπορεί να παίξει απέναντι στον ίδιο τον επεξεργαστή της συσκευής, που περιλαμβάνει 20 διαφορετικά επίπεδα δυσκολίας.

Για να επιτευχθεί το εντυπωσιακό αποτέλεσμα το Square Off αξιοποιεί ένα ρομποτικό χέρι που τοποθετείται στο εσωτερικό της σκακιέρας και στην άκρη του διαθέτει ηλεκτρομαγνήτη. Τα πιόνια, με τη σειρά τους, έχουν κι αυτά στη βάση τους ηλεκτρομαγνήτες. Όταν γίνεται κίνηση στην εφαρμογή, το smartphone στέλνει το σήμα μέσω Bluetooth στο ρομποτικό χέρι και αυτό μετακινείται κάτω από την σκακιέρα, μεταφέροντας μαζί του το κατάλληλο πιόνι.

Στην ουσία, δηλαδή, η ψηφιακή κίνηση του αντιπάλου προσομοιώνεται με αναλογικό τρόπο στην σκακιέρα. Όπως μας εξήγησε άνθρωπος της εταιρείας, ακόμη και στην περίπτωση του αυτόματου παιχνιδιού κάθε κίνηση του υπολογιστή καθυστερεί δύο δευτερόλεπτα, ώστε να δοθεί η ψευδαίσθηση ότι ο αντίπαλος σκέφτεται πριν κάνει την κίνησή του.

Το Square Off έρχεται σε δύο διαφορετικές εκδόσεις: την κλασική, Kingdom Set, στα 249 δολάρια και την Grand Kindom Set στα 299 δολάρια. Η διαφορά της δεύτερης είναι ότι διαθέτει διαφορετικά πιόνια, χώρο «παρκαρίσματος» των πιονιών που βγαίνουν εκτός παιχνιδιού, καθώς και δυνατότητα αυτόματης τακτοποίησής τους στις σωστές θέσεις όταν μια νέα παρτίδα ξεκινά.  


Δείτε ολόκληρο το article

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 minutes ago, bluesattack said:

To κοψιμο των κομματιων . οι κινησεις του αλογου ειδικοτερα και το ροκε πρεπει να εχουν πολυ γελιο :D

Το σκεφτηκα κι εγω αυτο λογικα παραμεριζονται οσα ειναι μπροστα του :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσην ώρα του έπαιρνες τη βασίλισσα με τον αξιωματικό... Όσον αφορά τη σκακιέρα, ωραία, αλλά πάρε και αυτήν την βασίλισσα να πάρουμε και το ματσάκι! :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεος, ο ανθρωπος ειναι εντελώς άσχετος απο σκάκι.

Δεν μπορούσαν να βρουν έναν που να γνωρίζει έστω και ελάχιστα το αντικείμενο. Γελάνε και τα πιόνια.

Κατα τα άλλα, είναι ενδιαφέον. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Το σκεφτηκα κι εγω αυτο λογικα παραμεριζονται οσα ειναι μπροστα του :P

Φανταζεσαι να δοκιμαζει διαφορες βαριαντες ? Μια να μετακινουνται τα πιονια  μπροστα απο το αλογο , μια να κανει το γυρο του τραπεζιου ? Οι υπολογισμοι μονο για την βελτιστη μετακινηση μπορει να το καθιστουν εξισου πολυπλοκο με το σκακι :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Σκακιέρα θελει δυο :) αν ειχα να διαλέξω ανεμεσα στο pc και σε μια σκακιερα μονος μου θα έπαιζα στο pc :) ασε που ειναι και creepy να μπει καμια μανα μεσα και να τα δει να κουνιούνται μονα τους και να παθει καμια ανακοπή :P :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KOSTAS4_XT είπε

Ελεος, ο ανθρωπος ειναι εντελώς άσχετος απο σκάκι.

Δεν μπορούσαν να βρουν έναν που να γνωρίζει έστω και ελάχιστα το αντικείμενο. Γελάνε και τα πιόνια.

Κατα τα άλλα, είναι ενδιαφέον. :)

Ναι, την επόμενη φορά να στείλουν στη CES κάποιον που να ξέρει από σκάκι, κάποιον που να ξέρει από κρίκετ και κάποιον άσο στο μπιλιάρδο. Την παλεύετε ρε 'σεις ορισμένοι;

49 λεπτά πριν, el97639 είπε

ασχετος γενικα. «θα παιξουμε με τον εηαη» και αγγλικα απο το φροντιστηριο του αλεξη

Ενώ εσύ πανεπιστήμονα από πού αποφοίτησες; Κάνε αίτηση με τον άλλο γραφικό πιο πάνω, να πάτε εσείς του χρόνου.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ηλεκτομαγνητικη σκακιερα με smartphone ability θεωρειται επιτευμα εν ετη 2018; Ενα μεγαλο μαγνητη εχει απο κατω και κουναει τα πιονια...σιγα.εχω και εγω ενα ιδιο σπιτι χωρις μαγνητη και internet

Επεξ/σία από Zerg13
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, el97639 είπε

Δε τιθεται θεμα οτι στα τυπικα προσοντα ειμαι πιο πανω κ επιστημονικα κ στα αγγλικα αλλα αυτο ειναι τελειως αστετο. ποσο ζωο πρεπει να εισαι οταν λες οκ θα παιξουμε με τον κυριο ΑΙ??  Αγγλικα δεν ειναι τοσο δυσκολο να μαθεις να μιλας χωρις να ακουγεσαι αλεξης, και γενικα επειδη ειδα κ την παρουσιαση του engadget ειναι σαν να πηγε σε αλλη εκθεση . Ειχε τουλαχιστον 20 φανταστικα θεματα κ δεν ειδα ουτε ενα απο αυτα στο Insomnia. H nvidia εκανε τις πιο σοκαριστικες ανακοινωσεις ισως στην ιστορια αλλα επειδη ειχαν ολες να κανουν με τον κυριο ΑΙ προφανως δεν τον ξερουμε τον κυριο στο ελλαντα και δεν ασχοληθηκαμε

Πολυ ευχαριστως να παω εγω την επομενη φορα . θα τα ειχα θειξει ολα αυτα τα θεματα

Έχετε πάρει χαμπάρι ότι ο κύριος που κατηγορείτε είναι ο admin του insomnia.gr?λίγο σεβασμό...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Μια ηλεκτομαγνητικη σκακιερα με smartphone ability θεωρειται επιτευμα εν ετη 2018; Ενα μεγαλο μαγνητη εχει απο κατω και κουναει τα πιονια...σιγα.εχω και εγω ενα ιδιο σπιτι χωρις μαγνητη και internet

To θεμα δεν ειναι οτι κουναει τα πιονια με μαγνητη βρε τραχανα. Το θεμα ειναι και το AI  που πλεον δεν βρισκεται μονο στον υπολογιστη αλλα μεταφερεται και στον πραγματικο κοσμο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...