Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινο ρευμα - ερωτησεις


overpower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο σπίτι που νοικιάζω έχω νυχτερινό, αλλά προφανώς είναι πριν το 1988, και όλο το χρόνο το ωράριο είναι 23:00-07:00, πάλι καλά που το πήρα χαμπάρι σχετικά έγκαιρα.

Γνωρίζει κανείς πώς γίνεται η διαδικασία αλλαγής ωραρίου ώστε το χειμώνα να έχω το σπαστό 15:00-17:00 και 02:00-08:00;

Πρέπει να αλλαχτεί το ρολόι, ή είναι πιο απλό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 185
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι, το έχω δει αυτό.

Εκτός κι αν εστιάζεις στο

Αναφορά σε κείμενο

Για να ενημερωθείτε σχετικά με το αν έχετε ενταχθεί στο συνεχές ή στο τμηματικό ωράριο μπορείτε να απευθυνθείτε στο αρμόδιο γραφείο εξυπηρέτησης για Υπηρεσίες Δικτύου του ΔΕΔΔΗΕ, που ανήκει το ακίνητο.

που δεν είμαι σίγουρος ότι απαντάει στην ερώτησή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο μπορει να συμβαινει σε πολυ παλιες παροχες 30 + ετων (ενιαιο νυχτεριννο)

 

Αν θελεις παρε το 11500

Αν ημουν στη δουλεια θα μπορουσα να το δω  με αριθμο παροχης αλλα θα παω απο Τριτη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πρόσφατα εντάχθηκα στο νυχτερινό τιμολόγιο και προκειμένου να εκκινηθούν οι διεργασίες για την ενεργοποίηση, έπρεπε να καταθέσω περίπου 40€...εντός 15ημέρου ήρθε το συνεργείο για τον έλεγχο/εγκατάσταση.

...όμως το ρολόϊ που ήδη είχα (όπως και όλα της οικοδομής, όσο κοίταξα) είχε διπλό μετρητή...σε αυτή τη περίπτωση δεν υπάρχει περίπτωση επιστροφής των 40€, αυτό το πληρώνεις είτε κάνουν κάποια νέα εγκατάσταση είτε όχι, σωστά;

Επεξ/σία από vgiozo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακως τα πληρωσες . Πγαινε το μεσημερι ή ωρες που υπαρχει νυχτερινη τιμολογηση και κοιτα ποιος μετρητης δουλευει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς την απάντησή σου

Τα 40€ τα πλήρωσα προκειμένου να ξεκινήσει η διαδικασία σύνδεσης με το νυχτερινό τιμολόγιο...αφού έκανα αίτηση, ήρθε ένα χαρτί στο σπίτι με το κόστος προς πληρωμή (όπου τονιζόταν ότι η διαδικασία θα αρχίσει μετά την εξόφληση), και αφού τα πλήρωσα, ύστερα από 10-14 μέρες, ήρθε το συνεργείο για τη σύνδεση...

...αλλα δεν χρειάστηκε να κάνει κάποια νέα εγκατάσταση, το ρολόϊ μου είχε ήδη διπλό μετρητή...κάποια εργασία έκαναν εκεί αλλά δεν ξέρω τί ακριβώς
(δυστυχώς δεν ήμουν παρόν όταν ήρθαν ώστε να κατέβω να παρακολουθώ...έφτασα λίγο πριν φύγουν, αφού άφησα τα πράγματα κατέβηκα να τους μιλήσω διεξοδικότερα, αλλά είχαν φύγει)

Μετά τις 23.00 (πλέον) αλλάζει ο μετρητής στο νυχτερινό...

το ερώτημα μου αφορουσε το αν αυτό το ποσό, των 40€, το πληρώνεις προκαταβολικά μεν, αλλά ειδικά για νέο ρολόι/μετρητή δε, αν χρειάζεται, κι αν δεν χρειάζεται, αν μπορεί να επιστραφεί...μέρος του τουλάχιστον...
....ή αν θεωρείται (μη επιστρεφόμενο) τέλος σύνδεσης με το νυχτερινό, ανεξαρτήτως εν τέλει, αν γίνει κάποια νέα εγκατάσταση ή όχι...

 

Επεξ/σία από vgiozo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δεν χρειαστηκαν να κανουν κατι ειχες ηδη νυχτερινο μετρητη . Τα ωραρια τα εγραψα πιο πανω 

 

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/timologia/oikiako-timologio-me-xronoxrewsi-oikiako-nuxterino/wrario 

 

Μαλλον δεν ειδαν στο συτημα οτι εχες ηδη νυχτερινο και σε χρεωσαν τα 40 ευρω .Πηγαινε σε ΔΕΔΔΗΕ να στα επιστρεψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αξίζει τον κοπο το νυχτερινο, γιατι ειναι 43€ η ενεργοποιηση και δεν ξερω αν ποτε θα γινει αποσβεση. Επισης κατι ακουσα οτι θα καταργηθει η εκπτωση στο νυχτερινο, και απλα θα γραφει στην χαμηλη σκαλα.

τι κανω το βαζω ή δεν αξιζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικα και συμφερει εκτος και εχεις παρα πολυ μικρη καταναλωση αλλα και παλι συμφερει .

Πλυντηριο , θερμοσιφωνα αλλα και κουζινα οταν υπαρχει το σπαστο ωραριο εξικονομουν ενεργεια .

 

Κανεις δεν ειπα οτι θα καταργηθει .Υπαρχει ομως μεγαλη έλλειψη νυχτερινων μετρητων και θελει μεγαλη αναμονη .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από 1η Μαΐου ξεκίνησε η θερινή περίοδος, που σημαίνει ότι για όλους είναι 23:00-07:00.

Το χειμώνα για την ηπειρωτική Ελλάδα είναι 02:00-08:00 και 15:00-17:00, ενώ για τα νησιά (κάποια) είναι 02:00-08:00 και 15:30-17:30.

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/timologia/oikiako-timologio-me-xronoxrewsi-oikiako-nuxterino/wrario

Απ' τη μία βολεύει γιατί το καλοκαίρι μπορείς π.χ. να δουλέψεις τα κλιματιστικά από πιο νωρίς, αλλά τα μεσημέρια τρως άκυρο.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/timologia/oikiako-timologio-me-xronoxrewsi-oikiako-nuxterino/wrario 

 

Ναι ειναι σιγουρο.Το εχω κοιταξει στο δικο μου ρολοι.Παντα για την χειμερινη περιοδο .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...