Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινο ρευμα - ερωτησεις


overpower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Σωστα .Αλλαζουν μαλιστα τον μετρητη με ηλεκτρονικο .

Ο μετρητής αυτός δίνει τις ενδείξεις ΑΥΤΟΜΑΤΑ η πάλι χρειάζεται να περνά ο υπάλληλος της καταμέτρησης ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 185
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ο μετρητής αυτός δίνει τις ενδείξεις ΑΥΤΟΜΑΤΑ η πάλι χρειάζεται να περνά ο υπάλληλος της καταμέτρησης ?

Στο...μελλον νομιζω ναι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται επίκειται η αντικατάσταση όλων των ρολογιών με έξυπνους μετρητές.
Θα ζητήσουν φαντάζομαι λεφτά για την αντικατάσταση.

Κι άσχετα του πόσο θα πάρει και πότε θα ξεκινήσει,
όταν υλοποιηθεί το πρόγραμμα, κάθε μετρητής λογικά θα μπορεί να μετρά και νυχτερινή κατανάλωση.
Θα είναι άλλα τα λεφτά και άλλος ο έξυπνος μετρητής που θα βάζουν
από τα λεφτά και το ηλεκτρονικό ρολόι που βάζουν σήμερα σε κάποιον που ζητά νυχτερινό;

Περισσότερο ρητορική η απορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Υποτίθεται επίκειται η αντικατάσταση όλων των ρολογιών με έξυπνους μετρητές.
Θα ζητήσουν φαντάζομαι λεφτά για την αντικατάσταση.

Κι άσχετα του πόσο θα πάρει και πότε θα ξεκινήσει,
όταν υλοποιηθεί το πρόγραμμα, κάθε μετρητής λογικά θα μπορεί να μετρά και νυχτερινή κατανάλωση.
Θα είναι άλλα τα λεφτά και άλλος ο έξυπνος μετρητής που θα βάζουν
από τα λεφτά και το ηλεκτρονικό ρολόι που βάζουν σήμερα σε κάποιον που ζητά νυχτερινό;

Περισσότερο ρητορική η απορία...

ΑΛΛΟΣ είναι ο ψηφιακός μετρητής που βάζουν ΤΩΡΑ και άλλος ο 'εξυπνος' που θα βάζουν στο μέλλον ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά από όσο ξέρω έχουν κάνει διαγωνισμό για τους έξυπνους μετρητές . Οπότε θα ειναι ίδιοι ή διαφορετικοί ανάλογα με το πιος θα κερδίσει τον διαγωνισμό.

Οι βασικές αρχες βέβαια είναι οι ίδιες. 

Οι έξυπνοι μετρητές καταγράφουν την κατανάλωση ανα ώρα της ημέρας. 

Οπότε μπορεί οι πάροχοι να δίνουν "νυχτερινό" όποια ώρα θεωρούν ότι έχουν περίσεια ενέργειας σε χαμηλή τιμή.

Επεξ/σία από Vasileios-gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό λέω

όσο κι αν θα υπάρχουν προδιαγραφές συμμόρφωσης
επειδή μάλλον είναι δύσκολο να προδιαγράψει κάποιος την έκβαση του διαγωνισμού
και τις πλήρεις προδιαγραφές συμβατότητας των τεχνολογιών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2018 στις 11:40 ΜΜ, overpower είπε

Σε αλλο thread με ενημερωσαν οτι πρεπει να πληρωσω 42 ευρω για το ρολοι. Σκεφτομουν να ρωτησω τον ιδιοκτητη αμα θελει να τα βαλει απο την τζεπη του αλλα δεν ξερω αν πχ μπορω να του πω τυπου οτι αν δεν θελει, θα παρω και το ρολοι φευγωντας. 

 

Ειναι εφικτο κατι τετοιο? Δηλαδη οταν τελειωσω τις σπουδες και φυγω απο το σπιτι, να ζητησω να αποσυνδεσουν το ρολοι πχ για να το παρω στο πατρικο μου (που εκει δεν εχουμε νυχτερινο)?

τι τον νοιαζει τον ιδιοκτητη αν βαλεις εσυ νυχτερινο, ημερησιο η δεν βαλεις καθολου ρευμα? η λογικη λεει οτι το πληρωνεις αν το θελεις εσυ. ουτε χαρη του κανεις ουτε χαρη σου κανει.  και ουτε παιρνουμε και τα ρολογια της δεη της δευαπ, του οτε και δεν ξερω εγω. δεν μας ανηκουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, xsterg είπε

τι τον νοιαζει τον ιδιοκτητη αν βαλεις εσυ νυχτερινο, ημερησιο η δεν βαλεις καθολου ρευμα? η λογικη λεει οτι το πληρωνεις αν το θελεις εσυ. ουτε χαρη του κανεις ουτε χαρη σου κανει.  και ουτε παιρνουμε και τα ρολογια της δεη της δευαπ, του οτε και δεν ξερω εγω. δεν μας ανηκουν. 

Ατυπα και μονο για  νυχτερινο ειναι υποχρεωμενος να το πληρωσει ο ιδιοκτητης γιατι θα μεινει για παντα στην παροχη 

Τον ΔΕΔΔΗΕ δεν τον νοιαζει ποιος θα πληρωσει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβώς άτυπα. 

Δεν μπορεις όμως να τον υποχρεώσεις. Αν δεν θέλει δεν θα το πληρώσει. 

Παρεπιπτόντως έχω δει πίνακες με ταμπελάκι που δείχνει ρελέ, και όμως ο προηγούμενος ενοικιαστής τον πήρε και έφυγε. Και μπράβο του αν δεν το πλήρωσε ο ιδιοκτήτης. 

Αλλά το ρολόι δεν μπορεις να το πάρεις. Δεν είναι δικό σου. και αυτό που πληρώνεις είναι συμμετοχή στα έξοδα της ΔΕΔΔΗΕ τα οποία σίγουρα είναι περισσότερα από 43 ευρώ.

Επεξ/σία από Vasileios-gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πουθενα δεν το εχω δει αυτο. ο ιδιοκτητης δεν ειναι υποχρεωμενος να πληρωσει για κανενα νυχτερινο ρευμα. ωφελουμενος ειναι ο ενοικιαστης. αυτος το θελει και αυτος ειναι ο ωφελουμενος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς και είναι παράλογο ο ιδιοκτήτης να είναι «υποχρεωμένος» σε κάτι που δεν έχει συμφωνήσει

η έννοια της υποχρέωσης δεν υπάρχει
μόνο κατόπιν συνεννόησης και αμοιβαίας συμφωνίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, xsterg είπε

πουθενα δεν το εχω δει αυτο. ο ιδιοκτητης δεν ειναι υποχρεωμενος να πληρωσει για κανενα νυχτερινο ρευμα. ωφελουμενος ειναι ο ενοικιαστης. αυτος το θελει και αυτος ειναι ο ωφελουμενος. 

Εννοείται.

Αυτό είναι ανάλογο με τον ηλιακό.

Συμφωνούν οι 2 πλευρές να μπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα μου έτυχε μια ανάλογη περίπτωση όπου ο ενοικιαστής θέλησε τριφασικό ρεύμα λόγω πολλών ψυγείων που έπρεπε να εγκαταστήσει. Ο ιδιοκτήτης αρνήθηκε και ο ενοικιαστής το πλήρωσε από την τσέπη του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...