Προς το περιεχόμενο

Τεράστιες ποσότητες πάγου ανακαλύφθηκαν στο υπέδαφος του Άρη


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, Expecto Patronum said:

Ότι πείς.

Άλλωστε κατάλαβα το επίπεδό σου απο την αρχή.

Πιό low δεν γίνεται.

Το επιπεδο μου και το επιπεδο σου δεν αλλαζουν τα γεγονοτα. Αν εχω δικιο εχω δικιο ανεξαρτητως του επιπεδου μου και της γνωμης σου περι αυτου, και εν προκειμενω δυστηχως εχω. Συνεχισε τωρα να υπεκφευγεις με αυτο το ερμαιο το link που ερμηνευσες κατα το δοκουν για να σου βγουν τα κουκια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, strawman είπε

Το επιπεδο μου και το επιπεδο σου δεν αλλαζουν τα γεγονοτα. Αν εχω δικιο εχω δικιο ανεξαρτητως του επιπεδου μου και της γνωμης σου περι αυτου, και εν προκειμενω δυστηχως εχω. Συνεχισε τωρα να υπεκφευγεις με αυτο το ερμαιο το link που ερμηνευσες κατα το δοκουν για να σου βγουν τα κουκια ;)

Εσύ ώς παντογνώστης μπορείς να το βρείς.'

Εγώ λέω ψέμματα...:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, Expecto Patronum said:

Εσύ ώς παντογνώστης μπορείς να το βρείς.'

Εγώ λέω ψέμματα...:D

Νταξει, το παρακανα. Δεν λες ψεμματα. Απλα ερμηνευεις κατα το δοκουν για να σου βγουν τα κουκια. Αλλιως θα το δινες το link να βουλωσεις στοματα ;) Δεν γινεται χωρις να το εχω δει να σου τζογαρω 1000€ και να το παιζεις παπια

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, strawman είπε

Απλα ερμηνευεις κατα το δοκουν για να σου βγουν τα κουκια. Αλλιως θα το δινες το link να βουλωσεις στοματα ;)

Συνεπώς λέω ψέμματα.^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, Expecto Patronum said:

Συνεπώς λέω ψέμματα.^_^

Αν συνηδειτα ερμηνευεις κατα το δοκουν, ναι. Αλλα πιστευω πιο πολυ οτι ζεις σε reality distortion field και τα περνας ολα απο τα godglasses αυτοματα, χωρις να το κανεις επιτηδες. 

Επεξ/σία από strawman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, strawman είπε

Αν συνηδειτα ερμηνευεις κατα το δοκουν, ναι. Αλλα πιστευω πιο πολυ οτι ζεις σε reality distortion field και τα περνας ολα απο τα godglasses αυτοματα, χωρις να το κανεις επιτηδες. 

Δική σου θεώρηση. Όχι γεγονός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, Expecto Patronum said:

Δική σου θεώρηση. Όχι γεγονός.

Καλα με κουρασες. Αγνοεισαι μεχρι να δωσεις το link να γελασουν και τα κατσικια. Συνεχισε μονος σου, τα λεμε


PS1. Αν μιλας για τον Penrose, κατσε να σου χαλασω το παρτυ. Αθεος ηταν. Και φυσικα οπως προεβλεψα, δεν λεει αυτο που παπαγαλιζεις οτι λεει. Ποιος να το πιστευε ε? :lol:

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, strawman είπε

Καλα με κουρασες. Αγνοεισαι μεχρι να δωσεις το link να γελασουν και τα κατσικια.


PS1. Αν μιλας για τον Penrose, κατσε να σου χαλασω το παρτυ. Αθεος ηταν. Και φυσικα οπως προεβλεψα, δεν λεει αυτο που παπαγαλιζεις οτι λεει. Ποιος να το πιστευε ε? :lol:

Παρόλο που όντως ήταν Άθεος, όχι δεν είναι αυτός.

Οι περισσότερες επιβεβαιώσεις της Βιβλικής εξιστόρησης ήταν απο Άθεους.

Ειρωνικό ε;

Συνέχισε...

Επεξ/σία από Expecto Patronum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Expecto Patronum είπε

Παρόλο που όντως ήταν Άθεος, όχι δεν είναι αυτός.

Οι περισσότερες επιβεβαιώσεις της Βιβλικής εξιστόρησης ήταν απο Άθεους.

Ειρωνικό ε;

Συνέχισε...

Κοίταξε μπορείς να πιστεύεις ότι θες, κανείς εδώ δεν σου λέει το αντίθετο.
Μπορείς να πιστεύεις στα ξωτικά και τις νεράιδες,
στο θεό τον Ελληνικό ορθόδοξο, τους Δώδεκα θεούς του Ολύμπου, στον καθολικό θεό, τον ισλαμικό ή ακόμα και στον δικό σου.
Είναι αναφαίρετο δικαίωμα σου και κανείς δεν θέλει να στο στερήσει. 

Η αντίθεση είναι σε αυτά που λες, και τις φερόμενες αποδείξεις που νομίζεις πως παραθέτεις, ενώ είναι απλά διεστραμμένα επιστημονικά δεδομένα με εντελώς διεστραμμένη χρήση. 
Το ότι χρησιμοποιείς λέξεις όπως "πιθανότητες" δεν σημαίνει πως κάνεις επιστημονική κουβέντα και είναι δυστυχώς αρκετά προφανές από αυτά που λες πως δεν κατανοείς τι σημαίνουν. 

Επίσης χρησιμοποιείς την εντελώς εσφαλμένη λογική πως αν δεν ξέρω κάτι -----> είναι απόδειξη πως υπάρχει θεός. 
Στην επιστήμη είναι πάρα πολλά αυτά που ακόμα δεν ξέρουμε και η έρευνα είναι ακριβώς αυτό, να ψάχνεις στο άγνωστο.
Το ότι δεν ξέρεις γιατί έχει σύννεφα ο ουρανός, δεν σημαίνει πως υπάρχει θεός, σημαίνει απλά ότι δεν ξέρεις γιατί έχει σύννεφα ο ουρανός. Όταν βρεις το λόγο που έχει σύννεφα θα ξέρεις γιατί έχει σύννεφα και τι επίσης πραγματικά είναι τα σύννεφα. 

Αν ψάχνεις αποδείξεις πως υπάρχει θεός δεν μπορείς να θεωρείς ούτε την τύχη ούτε την άγνοια ως απόδειξη. Βρες πραγματικές αποδείξεις.
(Οι αποδείξεις προφανώς δεν χρειάζονται για να πιστεύεις σε ότι εσύ θες, χρειάζονται αν θες να πείσεις άλλους για την λογική σου. Αν θες να είσαι απλά παράλογος δεν χρειάζονται τότε επίσης...)

Ο θεός θεωρείται και πατέρας για πολλούς. Πατέρας του ανθρώπου. 
Αν είσαι παιδί και δεν ξέρεις κάτι (πχ να ανοίξεις το κινητό και να πάρεις τηλέφωνο) αυτό δεν σημαίνει πως υπάρχει πατέρας,
ξέρεις ότι υπάρχει πατέρας γιατί τον βλέπεις, σε παίρνει αγκαλιά και σε πάει στο κρεβάτι για ύπνο, σου διαβάζει ιστορίες κλπ (τον βλέπεις, το ακούς, τον ακουμπάς και μπορεί να αλληλεπιδράσει με εσένα και τον κόσμο σου, μετακινεί πράγματα, φέρνει νέα αντικείμενα , φτιάχνει φαΐ κλπ)
Το ότι έξω τώρα βρέχει, δεν είναι απόδειξη πως υπάρχει πατέρας και το ότι έχει κεραυνούς επίσης δεν είναι !

 

Επεξ/σία από lampros321
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, lampros321 είπε

Κοίταξε μπορείς να πιστεύεις ότι θες, κανείς εδώ δεν σου λέει το αντίθετο.
Μπορείς να πιστεύεις στα ξωτικά και τις νεράιδες,
στο θεό τον Ελληνικό ορθόδοξο, τους Δώδεκα θεούς του Ολύμπου, στον καθολικό θεό, τον ισλαμικό ή ακόμα και στον δικό σου.
Είναι αναφαίρετο δικαίωμα σου και κανείς δεν θέλει να στο στερήσει. 

Η αντίθεση είναι σε αυτά που λες, και τις φερόμενες αποδείξεις που νομίζεις πως παραθέτεις, ενώ είναι απλά διεστραμμένα επιστημονικά δεδομένα με εντελώς διεστραμμένη χρήση. 
Το ότι χρησιμοποιείς λέξεις όπως "πιθανότητες" δεν σημαίνει πως κάνεις επιστημονική κουβέντα και είναι δυστυχώς αρκετά προφανές από αυτά που λες πως δεν κατανοείς τι σημαίνουν. 

Επίσης χρησιμοποιείς την εντελώς εσφαλμένη λογική πως αν δεν ξέρω κάτι -----> είναι απόδειξη πως υπάρχει θεός. 
Στην επιστήμη είναι πάρα πολλά αυτά που ακόμα δεν ξέρουμε και η έρευνα είναι ακριβώς αυτό, να ψάχνεις στο άγνωστο.
Το ότι δεν ξέρεις γιατί έχει σύννεφα ο ουρανός, δεν σημαίνει πως υπάρχει θεός, σημαίνει απλά ότι δεν ξέρεις γιατί έχει σύννεφα ο ουρανός. Όταν βρεις το λόγο που έχει σύννεφα θα ξέρεις γιατί έχει σύννεφα και τι επίσης πραγματικά είναι τα σύννεφα. 

Αν ψάχνεις αποδείξεις πως υπάρχει θεός δεν μπορείς να θεωρείς ούτε την τύχη ούτε την άγνοια ως απόδειξη. Βρες πραγματικές αποδείξεις.
(Οι αποδείξεις προφανώς δεν χρειάζονται για να πιστεύεις σε ότι εσύ θες, χρειάζονται αν θες να πείσεις άλλους για την λογική σου. Αν θες να είσαι απλά παράλογος δεν χρειάζονται τότε επίσης...)

Ο θεός θεωρείται και πατέρας για πολλούς. Πατέρας του ανθρώπου. 
Αν είσαι παιδί και δεν ξέρεις κάτι (πχ να ανοίξεις το κινητό και να πάρεις τηλέφωνο) αυτό δεν σημαίνει πως υπάρχει πατέρας,
ξέρεις ότι υπάρχει πατέρας γιατί τον βλέπεις, σε παίρνει αγκαλιά και σε πάει στο κρεβάτι για ύπνο, σου διαβάζει ιστορίες κλπ (τον βλέπεις, το ακούς, τον ακουμπάς και μπορεί να αλληλεπιδράσει με εσένα και τον κόσμο σου, μετακινεί πράγματα, φέρνει νέα αντικείμενα , φτιάχνει φαΐ κλπ)
Το ότι έξω τώρα βρέχει, δεν είναι απόδειξη πως υπάρχει πατέρας και το ότι έχει κεραυνούς επίσης δεν είναι !

9 ώρες πριν, lampros321 είπε

εις ότι υπάρχει πατέρας γιατί τον βλέπεις, σε παίρνει αγκαλιά και σε πάει στο κρεβάτι για ύπνο, σου διαβάζει ιστορίες κλπ (τον βλέπεις, το ακούς, τον ακουμπάς και μπορεί να αλληλεπιδράσει με εσένα και τον κόσμο σου, μετακινεί πράγματα, φέρνει νέα αντικείμενα , φτιάχνει φαΐ κλπ)
Το ότι έξω τώρα βρέχει, δεν είναι απόδειξη πως υπάρχει πατέρας και το ότι έχει κεραυνούς επίσης δεν είναι !

Επειδή όλα αυτά που είπες είναι πολύ τρικυμίω εν κρανίω...θα σου το πώ απλά.

Όλα αυτά που διαβάζουμε περί επιστήμης ελάχιστα έχουν αποδειχθεί. Τα περισσότερα είναι Θεωρίες και Θεωρήσεις δίνοντας ή προσπαθώντας να δώσουν μία αίγλη στο επιστημονικό κομμάτι.

Κανείς δεν κατηγόρησε όλους αυτούς για αερολογία ακριβώς επειδή είναι Θεωρία. Ο καθένας προσπαθεί να προσεγγίσει το άγνωστο με την δική του σκέψη και τρόπο. Πόσα είπε ο Hawking (κάθε φορά έρχεται και με κάτι καινούριο) και πόσα αποδειχθήκανε όπως και γνωστών συναδέλφων του στο παρελθόν και στο παρόν;

Γνωρίζω μία τιμή μίας Πιθανότητας και με βάσει μίας Ολοκληρωτικής Θεώρησης θεωρώ τα δικά μου πιστεύω. Κάνω δική μου Θεώρηση.

Το άν υπάρχει Θεός ή όχι θα σου επιστήσω την προσοχή σε ανθρώπους που φάγανε την ζωή τους στα Πανεπιστήμια που μάλλον εσύ θα ξέρεις περισσότερα απο αυτούς. Χαρακτηριστικά...

Όταν ο Αινσταιν σου έχει αποδείξει E=mc2  και εσείς δεν πιστεύετε σε τίποτε απο αυτό , εγώ τί να πώ; Έχει αμέτρητες εκπομπές του κάθισε και μελέτησέ τες.

http://tvxs.gr/news/sci-tech/ti-yparxei-ekei-ekso-sto-sympan-poy-anatrepei-osa-kserame-o-manos-danezis-eksigei

Διάβασε την τελευταία παράγραφο. Δεν τα λέω εγώ, τα λέει ο Καθηγητής.

Και ερωτώ εσύ πιστεύεις στην Αθανασία της Ψυχής, Πιστεύεις στην Ψυχή;

Αν τελικώς υπάρχει, πού μεταβαίνει; Ποιά είναι η Αποστολή και το νόημα της Ύπαρξης της Ψυχής; τί είναι η Συνείδηση; Πού χρησιμεύει; Και άλλα πολλά...

Αντί να αναλώνεστε σε συζητήσεις προσπαθώντας να πλήξεται τον διάλογο με τον συνομιλητή σας για να ικανοποιήσετε τον εγωισμό σας , σκεφτείτε πρώτα και μετά μιλήστε. Είναι πιό σώφρων. Δεν ήρθα εδώ να αποδείξω σε κάποιον οτι υπάρχει Θεός, διότι με τα δεδομένα και την ανθρώπινη προσέγγιση ή τις μεθόδους της Επιστήμης ίσως να μην το αποδείξεις ποτέ (ποτέ στα μεγέθη της ανθρωπότητας). Όχι επειδή δεν θα υπάρχει αλλά επειδή ίσως να ακολουθείς λάθος τρόπους για να τον προσεγγίσεις.

Μπορεί και όντως να μην υπάρχει. Εσύ τί αποδείξεις έχεις μέχρι τώρα; ΚΑΜΙΑ.

Γιατί λοιπόν όλη αυτή η φαγωμάρα σας ή τα σπυράκια που βγάζετε όταν βλέπετε την Λέξη "Θεός";

Πόσοι αιώνες θα χρειαστούνε για να αποδείξετε ή να μην αποδείξετε την ύπαρξη του Θεού και τί θα στοιχήσει σε όλους αυτούς τους ανθρώπους που θα σας έχουν ακολουθήσει στην "Επιστημονική Λογική και Απόδειξη" σας. Ο ίδιος ο Δανέζης είπε οτι η Επιστήμη δεν έχει σήμερα την μορφή ή δεν ενστερνίζεται αυτά που έλεγε κάποτε. 

Και σε μερικούς αιώνες δεν θα λέτε αυτά που λέτε σήμερα. Καταλήγουμε κάπου;

https://www.klik.gr/gr/el/body-and-soul/robert-lanza-i-psuchi-den-pethainei-meta-ton-thanato/

Βγάζουμε ασφαλή συμπεράσματα για κάτι;  Το σύμπαν ο Γαλαξίας μας "αργοσβήνει" και εμείς στενοχωριόμαστε άν θα πάμε στον παραδιπλανό πλανήτη για να μεταφέρουμε την ανοησία μας, τον εγωισμό και την υπερηφάνεια μας. Καταστρέφουμε τον πλανήτη Γή για να πάμε σε άλλον και να κάνουμε τό ίδιο; Είχε αναφερθεί ο Μάνος Δανέζης σε αυτή την ηλιθιότητα μερικών. 

Σκέφτηκες ποτέ οτι το τέλος όπως το ζούμε σήμερα είναι τελικά ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΟ και μετά απο αυτό ακολουθεί κάτι άλλο;

Άν βρέχει έξω τώρα δεν έχει σημασία. 

Εσύ έχεις αποδείξεις για το αντίθετο που προβάλλεις;

Σκέφτηκες οτι η Επιστήμη όπως θεωρείται σήμερα ίσως να μην προσφέρει κάτι περισσότερο ή λίγο περισσότερο απο αυτό που βλέπεις και όλα αυτά που συζητάμε είναι μάταια; Και άν πάτε σε έναν πλανήτη που τελικά σας συμπαρασύρει στον Θάνατό του, ποιό το κέδρος;

Σκεφτείτε λίγο αυτά που λέτε. Δεν είναι κακό.

Αναφέρεται κάποιος στην έννοια Θεός και ξαφνικά τρέχουν μερικοί να τον βάλουν μέσα στα καλούπια τους λές και το σύμπαν το Δημιούργησε με μυστρί και πηλοφόρι.

Φιλική συμβουλή. Ζήσε την ζωούλα σου όσο σου δίνεται σήμερα και άσε το άυριο σε αυτόν ή σε αυτό που ευθύνεται ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.

Επεξ/σία από Expecto Patronum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Expecto Patronum είπε

Σκέφτηκες οτι η Επιστήμη όπως θεωρείται σήμερα ίσως να μην προσφέρει κάτι περισσότερο ή λίγο περισσότερο απο αυτό που βλέπεις και όλα αυτά που συζητάμε είναι μάταια; Και άν πάτε σε έναν πλανήτη που τελικά σας συμπαρασύρει στον Θάνατό του, ποιό το κέδρος;

Τι εννοείς φίλε μου; Βλέπεις τι γράφεις; Αυτό που ρωτάς είναι αν υπάρχει λόγος να κάνουμε το οτιδήποτε επειδή  κάποια στιγμή μπορεί να πεθάνουμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BabyRage είπε

Τι εννοείς φίλε μου; Βλέπεις τι γράφεις; Αυτό που ρωτάς είναι αν υπάρχει λόγος να κάνουμε το οτιδήποτε επειδή  κάποια στιγμή μπορεί να πεθάνουμε; 

Όχι, αυτό που ρωτάω είναι άν ότι και να κάνουμε μας οδηγήσει στον Θάνατο ώς ανθρωπότητα.

Ο 'Ανθρωπος ώς σκεπτόμενο και ελεύθερο Ών έχει δικαίωμα να εκφράζεται με τον τρόπο που επιθυμεί (δηλαδή, Επιστήμη) και έχει το δικαίωμα να ψάχνει να βρεί την αλήθεια.

Ο ίδιος ο Μέγας Βασίλειος το είπε, όπως το παρέθεσα σε προηγούμενο σχόλιο.

Το άν η αλήθεια ερμηνεύεται σήμερα απο διαφορετικές πλευρές με τον δικό της τρόπο ή οικιοποιείται αναλόγως συμφέροντως, αυτό δεν σημαίνει απλά τίποτε.

Τα γεγονότα στην Συμπαντική Δημιουργία και νόμους δεν αλλάζουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που γράφεις δεν έχουν καμία συνοχή. Είναι φράσεις που μπορώ απλά να πω, Ναι οκ, και τρεις τελίτσες στο τέλος. Δηλαδή, Ναι οκ...

Γράφεις ποιο το κέρδος να πάμε σε άλλο πλανήτη από την στιγμή που μπορεί να πεθάνουμε; Αυτό είναι ισοδύναμο με ποιο το κέρδος να βγω από το σπίτι σήμερα, αφού μπορεί να πεθάνω εκεί έξω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Expecto Patronum είπε

Επειδή όλα αυτά που είπες είναι πολύ τρικυμίω εν κρανίω...θα σου το πώ απλά.

Όλα αυτά που διαβάζουμε περί επιστήμης ελάχιστα έχουν αποδειχθεί. Τα περισσότερα είναι Θεωρίες και Θεωρήσεις δίνοντας ή προσπαθώντας να δώσουν μία αίγλη στο επιστημονικό κομμάτι.

Κανείς δεν κατηγόρησε όλους αυτούς για αερολογία ακριβώς επειδή είναι Θεωρία. Ο καθένας προσπαθεί να προσεγγίσει το άγνωστο με την δική του σκέψη και τρόπο. Πόσα είπε ο Hawking (κάθε φορά έρχεται και με κάτι καινούριο) και πόσα αποδειχθήκανε όπως και γνωστών συναδέλφων του στο παρελθόν και στο παρόν;

Γνωρίζω μία τιμή μίας Πιθανότητας και με βάσει μίας Ολοκληρωτικής Θεώρησης θεωρώ τα δικά μου πιστεύω. Κάνω δική μου Θεώρηση.

Το άν υπάρχει Θεός ή όχι θα σου επιστήσω την προσοχή σε ανθρώπους που φάγανε την ζωή τους στα Πανεπιστήμια που μάλλον εσύ θα ξέρεις περισσότερα απο αυτούς. Χαρακτηριστικά...

Όταν ο Αινσταιν σου έχει αποδείξει E=mc2  και εσείς δεν πιστεύετε σε τίποτε απο αυτό , εγώ τί να πώ; Έχει αμέτρητες εκπομπές του κάθισε και μελέτησέ τες.

http://tvxs.gr/news/sci-tech/ti-yparxei-ekei-ekso-sto-sympan-poy-anatrepei-osa-kserame-o-manos-danezis-eksigei

Διάβασε την τελευταία παράγραφο. Δεν τα λέω εγώ, τα λέει ο Καθηγητής.

Και ερωτώ εσύ πιστεύεις στην Αθανασία της Ψυχής, Πιστεύεις στην Ψυχή;

Αν τελικώς υπάρχει, πού μεταβαίνει; Ποιά είναι η Αποστολή και το νόημα της Ύπαρξης της Ψυχής; τί είναι η Συνείδηση; Πού χρησιμεύει; Και άλλα πολλά...

Αντί να αναλώνεστε σε συζητήσεις προσπαθώντας να πλήξεται τον διάλογο με τον συνομιλητή σας για να ικανοποιήσετε τον εγωισμό σας , σκεφτείτε πρώτα και μετά μιλήστε. Είναι πιό σώφρων. Δεν ήρθα εδώ να αποδείξω σε κάποιον οτι υπάρχει Θεός, διότι με τα δεδομένα και την ανθρώπινη προσέγγιση ή τις μεθόδους της Επιστήμης ίσως να μην το αποδείξεις ποτέ (ποτέ στα μεγέθη της ανθρωπότητας). Όχι επειδή δεν θα υπάρχει αλλά επειδή ίσως να ακολουθείς λάθος τρόπους για να τον προσεγγίσεις.

Μπορεί και όντως να μην υπάρχει. Εσύ τί αποδείξεις έχεις μέχρι τώρα; ΚΑΜΙΑ.

Γιατί λοιπόν όλη αυτή η φαγωμάρα σας ή τα σπυράκια που βγάζετε όταν βλέπετε την Λέξη "Θεός";

Πόσοι αιώνες θα χρειαστούνε για να αποδείξετε ή να μην αποδείξετε την ύπαρξη του Θεού και τί θα στοιχήσει σε όλους αυτούς τους ανθρώπους που θα σας έχουν ακολουθήσει στην "Επιστημονική Λογική και Απόδειξη" σας. Ο ίδιος ο Δανέζης είπε οτι η Επιστήμη δεν έχει σήμερα την μορφή ή δεν ενστερνίζεται αυτά που έλεγε κάποτε. 

Και σε μερικούς αιώνες δεν θα λέτε αυτά που λέτε σήμερα. Καταλήγουμε κάπου;

https://www.klik.gr/gr/el/body-and-soul/robert-lanza-i-psuchi-den-pethainei-meta-ton-thanato/

Βγάζουμε ασφαλή συμπεράσματα για κάτι;  Το σύμπαν ο Γαλαξίας μας "αργοσβήνει" και εμείς στενοχωριόμαστε άν θα πάμε στον παραδιπλανό πλανήτη για να μεταφέρουμε την ανοησία μας, τον εγωισμό και την υπερηφάνεια μας. Καταστρέφουμε τον πλανήτη Γή για να πάμε σε άλλον και να κάνουμε τό ίδιο; Είχε αναφερθεί ο Μάνος Δανέζης σε αυτή την ηλιθιότητα μερικών. 

Σκέφτηκες ποτέ οτι το τέλος όπως το ζούμε σήμερα είναι τελικά ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΟ και μετά απο αυτό ακολουθεί κάτι άλλο;

Άν βρέχει έξω τώρα δεν έχει σημασία. 

Εσύ έχεις αποδείξεις για το αντίθετο που προβάλλεις;

Σκέφτηκες οτι η Επιστήμη όπως θεωρείται σήμερα ίσως να μην προσφέρει κάτι περισσότερο ή λίγο περισσότερο απο αυτό που βλέπεις και όλα αυτά που συζητάμε είναι μάταια; Και άν πάτε σε έναν πλανήτη που τελικά σας συμπαρασύρει στον Θάνατό του, ποιό το κέδρος;

Σκεφτείτε λίγο αυτά που λέτε. Δεν είναι κακό.

Αναφέρεται κάποιος στην έννοια Θεός και ξαφνικά τρέχουν μερικοί να τον βάλουν μέσα στα καλούπια τους λές και το σύμπαν το Δημιούργησε με μυστρί και πηλοφόρι.

Φιλική συμβουλή. Ζήσε την ζωούλα σου όσο σου δίνεται σήμερα και άσε το άυριο σε αυτόν ή σε αυτό που ευθύνεται ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.

Πες μου σε παρακαλω οτι εισαι και εσυ ενας απο τους πολλους που νομιζουν οτι οι Θεωριες της φυσικης =μη αποδεδειγμενες. Εισαι? Αυτο νομιζεις? Ειναι σημαντικη η απαντηση σου. 

"Μπορεί και όντως να μην υπάρχει. Εσύ τί αποδείξεις έχεις μέχρι τώρα; ΚΑΜΙΑ.

Γιατί λοιπόν όλη αυτή η φαγωμάρα σας ή τα σπυράκια που βγάζετε όταν βλέπετε την Λέξη "Θεός";"

Ωραια,συμφωνουμε.Αρα κανεις απο τους δυο μας δε ξερει. Μολις μπορεσουμε και το αποδειξουμε θα ειναι τεραστιο γεγονος διοτι θα μπορουμε να στηριζουμε τη σωτηρια μας επανω του η να επικεντρωθουμε σε αλλα πιο σημαντικα θεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Suzumebachi είπε

Πες μου σε παρακαλω οτι εισαι και εσυ ενας απο τους πολλους που νομιζουν οτι οι Θεωριες της φυσικης =μη αποδεδειγμενες. Εισαι? Αυτο νομιζεις? Ειναι σημαντικη η απαντηση σου. 

"Μπορεί και όντως να μην υπάρχει. Εσύ τί αποδείξεις έχεις μέχρι τώρα; ΚΑΜΙΑ.

Γιατί λοιπόν όλη αυτή η φαγωμάρα σας ή τα σπυράκια που βγάζετε όταν βλέπετε την Λέξη "Θεός";"

Ωραια,συμφωνουμε.Αρα κανεις απο τους δυο μας δε ξερει. Μολις μπορεσουμε και το αποδειξουμε θα ειναι τεραστιο γεγονος διοτι θα μπορουμε να στηριζουμε τη σωτηρια μας επανω του η να επικεντρωθουμε σε αλλα πιο σημαντικα θεματα.

Ανέφερε πρώτα τις "Θεωρίες" στις οποίες αναφέρεσαι και συνεχίζουμε.

[Μολις μπορεσουμε και το αποδειξουμε θα ειναι τεραστιο γεγονος διοτι θα μπορουμε να στηριζουμε τη σωτηρια μας επανω του η να επικεντρωθουμε σε αλλα πιο σημαντικα θεματα.]

Ακόμη και άν αυτό χρειαστεί εκατομμύρια χρόνια; Ακόμη και άν τελικά τον γνωρίσεις με άλλη μορφή και όχι με την υλική-σωματική; Για όσο θα υπάρχει και δεν θα τον ακολουθείς τί δικαιολογία θα έχεις;

Δεν ήξερα δεν ρώταγα; Ή μήπως επειδή περίμενες το "σωματίδιο" του Θεού για να επιβεβαιωθείς; Όλες αυτές οι ψυχές των ανθρώπων να φανταστώ οτι εσύ θα τις έχεις στο λαιμό σου;

Και όλα αυτά τα ψέμματα που θα έχει πεί η Επιστήμη ανά τους αιώνες ποιά θα είναι η ευθύνη της και όσων την ακολουθούνε απέναντι στην ανθρωπότητα; Σαν αυτή των πολιτικών;

Δεν μας τα λές καλά φίλτατε και ακριβώς γιατί μέχρι να αποδειχθεί ο ισχυρισμός σου η Πίστη είναι Πίστη και η Επιστήμη Επιστήμη, καλό είναι να είμαστε μετριασμένοι στα λόγια μας.

Δέχομαι το Θεό προσωπικά δέχομαι και την Επιστήμη. Ο ένας συμπληρώνει τον άλλον και δεν χώνεται στα χωράφια ο ένας παράλληλα στου άλλου.

Η επιστήμη και η Πίστη πρέπει πάντα να αξιολογούνται και να μελετώνται.

 

Επεξ/σία από Expecto Patronum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...