Προς το περιεχόμενο

Με το InSpectre μπορείς να γνωρίζεις αν το PC σου είναι ευάλωτο στα CPU exploits, Meltdown και Spectre


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, atheatos είπε

Ξερω ακουγεται αστειο αλλα δεν ξερω αν εχουν patcharei  το virualbox  να ετρεχες το windows  10 απο εκει.Τουλαχιστον για τις συναλλαγες σου.

Οποιαδήποτε πρόταση που αφορά τα οικονομικά μου και την ασφάλεια των συναλλαγών μου, εξετάζεται με σοβαρότητα.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kirileman είπε

Οποιαδήποτε πρόταση που αφορά τα οικονομικά μου και την ασφάλεια των συναλλαγών μου, εξετάζεται με σοβαρότητα.

Παντως η VMware απο οσο διαβαζω το εχει patcharei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα βρε  παιδια, εγω τωρα δεν καταλαβα τι κανει αυτο; σου λεει αν εχεις καποιον ιο; εξεταζει τους επεξεργαστες; να το βαλω αλλα αν βγαλει κοκκινα τι ειναι; 

Επεξ/σία από panos0100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάτσαρα μόνος μου BIOS και το ΜΕ Firmware, μιας και η ASUS μας έχει χεσμ#νους. Απ' ότι ανακοίνωσαν, δεν θα ασχοληθούν με MOBOs κάτω από Ζ170. Προς το παρών το uCode για τους Haswell, το οποίο είχε βγει από τον Νοέμβριο, είναι buggy και δημιουργεί θέματα σε αρκετούς (reboots, WHEA errors). Εγώ δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής...

 

desk.jpg.00867ef02fd8e776e2b5b344e505f5bf.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Πάτσαρα μόνος μου BIOS και το ΜΕ Firmware, μιας και η ASUS μας έχει χεσμ#νους. Απ' ότι ανακοίνωσαν, δεν θα ασχοληθούν με MOBOs κάτω από Ζ170. Προς το παρών το uCode για τους Haswell, το οποίο είχε βγει από τον Νοέμβριο, είναι buggy και δημιουργεί θέματα σε αρκετούς (reboots, WHEA errors). Εγώ δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής...

 

desk.jpg.00867ef02fd8e776e2b5b344e505f5bf.jpg

Με Ι5 7600Κ και Μsi z270 sli plus έκανα το τελευταίο bios update(27/11/17 μάλλον δεν έχουν βγάλει ακόμα..) και η κατάσταση παραμένει ίδια..

Χωρίς τίτλο.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα update στο bios (ACER) αν και μόνο από ημερομηνία που είχε βγει το latest το καταλάβαινα (27/17) όποτε όπως και έλεγξα παραμένει το ίδιο Spectre -YES.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, koufs είπε

in gibson we trust

πολύτιμη και κλασσική ιστοσελίδα με πολλά εργαλεία ασφαλείας

επίσης από το ίδιο site μπορείτε να κατεβάσετε το trueCrypt, το ασφαλέστερο εργαλείο κρυπτογράφησης, απλά με ένα μειονέκτημα (όχι για εσάς), ότι δεν έχει "πίσω πόρτες"

 

Spoiler

Η αναπτυξη του TrueCrypt έχει σταματήσει εδώ και 3+ χρόνια. Υπάρχουν πολλές θεωρίες γιατί αλλά προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ πια για καλό και για κακό. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, grgz είπε

Με σύστημα Xeon E5450 σε Asus P5Q Deluxe socket 775 βγάζει αυτό. Ούτε που πρόκειται να ασχοληθώ.

Snap117.png

Αφου δε σου κοβει performance καλα εισαι... Εμενα με e5420 σε p5k μου λεει για καποιο λογο vulnerable στο spectre μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, είναι απίστευτο. Όλοι που ανησυχούν για την ασφάλεια του υπολογιστή τους έσπευσαν αμέσως να κατεβάσουν και να τρέξουν ένα πρόγραμμα για το οποίο ουσιαστικά δεν ξέρουν τίποτα! Και αν τους λέει ότι όλα είναι καλά, τότε δημοσιεύουν το screenshot και είναι happy! Λες και ζούμε σε έναν αγγελικό κόσμο που μπορούμε να εμπιστευόμαστε ό,τι ισχυρίζεται ότι είναι καλό για μας.
Δηλαδή ένας μελλοντικός Spectre exploit τι περιμένετε να λέει? "Θα σου κλέψω όλα τα στοιχειά σου"; Μάλλον θα λέει "πατήστε εδώ για να είναι ασφαλής ο υπολογιστής σας".

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Δε προκειται να βγαλουν update για Ζ97.

Παρολα αυτα αν καποιον τον καιει μπορει πανευκολα να μονταρει το μαμα βιος και να περασει microcode 23 που το πατσαρει.

Απλα δεν ειναι σταθερο σα microcode και προσθετει αρκετα whea errors ακομα και σε μαμα καταστασεις.

Πότε είπαν ότι δεν θα βγάλουν για z97?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Πότε είπαν ότι δεν θα βγάλουν για z97?

Δεν εχω διαβασει για καμια εταιρεια που να βγαλει update για 3 γενιες πισω.

Οι μονες  ανακοινωσεις που εχω διαβασει,ηταν οτι δε προκειται να ασχοληθουν.

Συγκεκριμενα απο msi και asus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, cp5120 είπε

Καλά, είναι απίστευτο. Όλοι που ανησυχούν για την ασφάλεια του υπολογιστή τους έσπευσαν αμέσως να κατεβάσουν και να τρέξουν ένα πρόγραμμα για το οποίο ουσιαστικά δεν ξέρουν τίποτα! Και αν τους λέει ότι όλα είναι καλά, τότε δημοσιεύουν το screenshot και είναι happy! Λες και ζούμε σε έναν αγγελικό κόσμο που μπορούμε να εμπιστευόμαστε ό,τι ισχυρίζεται ότι είναι καλό για μας.
Δηλαδή ένας μελλοντικός Spectre exploit τι περιμένετε να λέει? "Θα σου κλέψω όλα τα στοιχειά σου"; Μάλλον θα λέει "πατήστε εδώ για να είναι ασφαλής ο υπολογιστής σας".

Ποιος σου είπε ότι ανησυχώ; Έγραψα καθαρά ότι δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Όσο για το πρόγραμμα που τρέξαμε προέρχεται από αξιόπιστη πηγή οπότε τι θέλεις να πεις ακριβώς; Μας πέρασες ΟΛΟΥΣ για άσχετους που κάνουν κλικ οπουδήποτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...