Προς το περιεχόμενο

Με το InSpectre μπορείς να γνωρίζεις αν το PC σου είναι ευάλωτο στα CPU exploits, Meltdown και Spectre


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Dantε είπε

Δεν εχω διαβασει για καμια εταιρεια που να βγαλει update για 3 γενιες πισω.

Οι μονες  ανακοινωσεις που εχω διαβασει,ηταν οτι δε προκειται να ασχοληθουν.

Συγκεκριμενα απο msi και asus.

ναι μόνο που εδώ δεν μιλάμε για κινητά και χεστήκαμε για τις "γενιές", εγώ έχω μια μητρική και επεξεργαστή που έχουν  ακόμα εγγύηση και προφανώς απαιτώ και υποστήριξη, ας βγάζει γενιά κάθε 6μηνο η ιντελ γιατί να με ενδιαφέρει αυτό;  

 

έστειλα ένα mail στον vendor μου να δω τι και αν θα μου απαντήσουν 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 σχολια , δεν υπαρχει ουτε μισος λογος να σας απασχολει το αρθρο . εκτος αν εχετε κωδικους στα bios σας . αν εχετε , παλι δεν μπορειτε να κανετε τιποτα και περιμενετε να βγει καινουρια αρχιτεκτονικη .  :)  αυτα.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, BabisTs είπε

Αν κάποτε βγάλουν για z97 update bios για το spectre καλώς....ειδάλλως δεν νομίζω να υπάρχει τόσο πρόβλημα για έναν home-user..... τόσο καιρό μια χαρά είμασταν που δεν ξέραμε για αυτά!

Χωρίς τίτλο.png

Ναι, αλλά τώρα ξέρουμε. Όπως επίσης τώρα το ξέρουν και οι "άλλοι", από blackhats μέχρι επίδοξα script kiddies. Δεν πειράζει, απ ότι διαβάζω γενικά δεν έχει κανείς πρόβλημα να είναι το PC του μέρος botnet, αφού δεν έχω τίποτα μωρέ, τι να μου πάρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Dekavle είπε

μην σας πάρουν τα πορνό βίντεο σας και γίνει διάσημη η κοπέλα σας σαν τη Κατερίνα.. (Δημήτρη κλείσει τη κάμερα) 

Dekavle ξερουμε που βρισκεται το κοριτσι; εχουμε τιποτα νεα της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να πω και εγώ, που μου βγάζει και τα δύο Yes και το τρίτο poor!..    :devil:

Επεξ/σία από Voodooman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είχε την καλοσύνη κάποιος με τεχνικές γνώσεις να μας περιγράψει, εν συντομία, σε ποια σενάρια χρήσης θα έπρεπε να μας απασχολεί αυτό το vulnerability? Είναι κάτι που μπορούμε να αγνοήσουμε προκειμένου να κερδίσουμε σε επιδόσεις;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, cp5120 είπε

Καλά, είναι απίστευτο. Όλοι που ανησυχούν για την ασφάλεια του υπολογιστή τους έσπευσαν αμέσως να κατεβάσουν και να τρέξουν ένα πρόγραμμα για το οποίο ουσιαστικά δεν ξέρουν τίποτα! Και αν τους λέει ότι όλα είναι καλά, τότε δημοσιεύουν το screenshot και είναι happy! Λες και ζούμε σε έναν αγγελικό κόσμο που μπορούμε να εμπιστευόμαστε ό,τι ισχυρίζεται ότι είναι καλό για μας.
Δηλαδή ένας μελλοντικός Spectre exploit τι περιμένετε να λέει? "Θα σου κλέψω όλα τα στοιχειά σου"; Μάλλον θα λέει "πατήστε εδώ για να είναι ασφαλής ο υπολογιστής σας".

Φιλε μου προφανως δεν ξερεις ποιος ειναι ο Steve Gibson.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, paniti είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Η αναπτυξη του TrueCrypt έχει σταματήσει εδώ και 3+ χρόνια. Υπάρχουν πολλές θεωρίες γιατί αλλά προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ πια για καλό και για κακό. 

Spoiler

το ξέρω, περιγράφει μάλιστα τι έγινε, δεν εξηγεί το γιατί, αλλά υπάρχει λογική εξήγηση,

πέραν αυτού, δεν έχουν βρεθεί ακόμη κενά ή σφάλματα στο truecrypt, παρότι πολεμήθηκε από διάφορους, οπότε αυτό εμένα, όχι μόνο μου αρκεί, αλλά το θεωρώ ασφαλέστερο από επόμενες προσπάθειες ή συνέχειες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσοι τρέχετε το πρόγραμμα , αυτό μπορεί να ενημερώνει κρυφά ποιοι υπολογιστές έχουν ευπάθειες..:ph34r: εχουν διαρέυσει στοιχεία απο ποιό αξιόπιστες πηγές..
όσο για τον φίλο σας τον Steve Gibson.. καλά τα άρθρα τα οποία διαβάζουμε, αλλά το τί γινεται στην πραγματικότητα, μόνο εκείνοι το γνωρίζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η MSI μου απάντησε, δεν μου λέει ότι δεν θα βγάλει (για Z97), μου λέει "περίμενε" ...

ας περιμένω λοιπόν να δούμε. δεν πιστεύω ότι κανείς από αυτούς θα ρισκάρει να φάει κράξιμο και να χάσει πελάτες, γιατί στα forum τους λυσσάνε 

 

gnnhfhfd_zpsdqgw3bzs.png

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...