Προς το περιεχόμενο

Με το InSpectre μπορείς να γνωρίζεις αν το PC σου είναι ευάλωτο στα CPU exploits, Meltdown και Spectre


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
2 minutes ago, Guerriero4 said:

Το βλέπω όσοι έχουν παλιές μητρικές να κλαίνε. Σιγά μην αναβαθμίσουν BIOS για μητρικές δεκαετίας.

Εδώ φοβόμαστε και για τις 6ετίας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο σύστημα της υπογραφής μου (i5 3570K) έχουμε αυτό το αποτέλεσμα του InSpectre 
4kVR6r.jpg

Η απάντηση της Gigabyte για το αν και πότε θα δοθεί BIOS update για Z77 ήταν: 
V8SPgo.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Εδώ φοβόμαστε και για τις 6ετίας...

Έστειλα μήνυμα στην Gigabyte για να δω αν θα πάρει update η μητρική μου (Ζ77Μ) και μου στείλανε το μήνυμα κονσέρβα..
 

Αναφορά σε κείμενο

 

Dear GIGABYTE Customer,

Thank you for emailing GIGABYTE.
We are delighted with your interest in our products.
Gigabyte is aware of the issue.
Bios updates require  Micro Code Updates  from Intel.
Bios updates will be released on our support pages once they are ready.

https://www.gigabyte.com/MicroSite/481/intel-sa-00088.html

Please refer to our official media information:

http://www.gigabyte.eu/Press/News/1586

Kind regards

GIGABYTE-Team

 

Τους ρώτησα αν έχουν σκοπό να αναβαθμίσουν και ποιο παλιές μητρικές και περιμένω απάντηση. Μακάρι να γίνει κάτι και ας αργήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Guerriero4 είπε

Το βλέπω όσοι έχουν παλιές μητρικές να κλαίνε. Σιγά μην αναβαθμίσουν BIOS για μητρικές δεκαετίας.

 

Τα Ζ87-Ζ97 που στέκονται άνετα για βαρβάτη χρήση δεν είναι 10ετίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με Asus Z170 Pro Gaming και i5-6600Κ , Meltdown No- Specter Yes. Update Bios μπαινω καθε μερα σχεδον δεν εχει βγει ακομα κατι και ειναι απο τις πιο διαδεδομενες Mid-range mobos. Φεξε μου και γλυστρισα νομιζω το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Vasilis 07 είπε

Τα Ζ87-Ζ97 που στέκονται άνετα για βαρβάτη χρήση δεν είναι 10ετίας.

Συμφωνώ. Δεν είπα ότι δεν πρέπει να τα αναβαθμίσουν αλλά ότι είναι απίθανο όλοι οι κατασκευαστές μητρικών να βγάλουν updates για τόσο παλιά μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά είναι και μία αφορμή (αν δεν βγάλουν εν τέλει bios update για παλαιότερες intel πλατφόρμες) να αναγκαστούν να αναβαθμιστούν όσοι είναι πρό-Skylake πλατφόρμα.........

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, grgz είπε

Ούτε που πρόκειται να ασχοληθώ.

Snap117.png

Ενας ο οποιος πραγματικα δεν προκειται να ασχοληθει δεν θα μπει στον κοπο να τρεξει(αφου δεν τον ενδιαφερει)ενα προγραμμα,ουτε θα μπει σε θεμα που αφορα αυτο να ανεβασει φωτογραφια. :)

Και στα κινητα update ασφαλειας δινουν για ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα και μετα(3 ή 4 χρονια αν θυμαμαι καλα),δεν ειδα εκει να κανει ετσι ο περισσοτερος κοσμος τοσο πολυ ομως(που πλεον παρα πολλοι κανουν και συναλλαγες περισσοτερο απο τα κινητα τους λογω φορητοτητας παρα απο τα pc). Και φυσικα βλεπουμε ποσο πουλανε καθε χρονο τα νεα κινητα και καθε ποσο αναβαθμιζουν οι περισσοτεροι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Fulgore είπε

 

Και στα κινητα update ασφαλειας δινουν για ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα και μετα(3 ή 4 χρονια αν θυμαμαι καλα),δεν ειδα εκει να κανει ετσι ο περισσοτερος κοσμος τοσο πολυ ομως(που πλεον παρα πολλοι κανουν και συναλλαγες περισσοτερο απο τα κινητα τους λογω φορητοτητας παρα απο τα pc). Και φυσικα βλεπουμε ποσο πουλανε καθε χρονο τα νεα κινητα και καθε ποσο αναβαθμιζουν οι περισσοτεροι.

στα κινητά είναι πιο δράμα η υπόθεση; σε τι security patch βρίσκονται οι περισσότεροι ακόμα και με σχετικά νέες συσκευές; 

στις ναυρχίδες βέβαια περιμένω οι περισσότεροι να δώσουν, εγώ με το τσιαόμι μου έχω το τελευταίο ήδη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως πανέξυπνη η Intel με αυτό τον τρόπο που προωθεί τη σειρά 8 των επεξεργαστών της οι οποίοι χρειάζονται και καινούρια μητρική για να δουλέψουν. πέρα από το κακό που μπορεί να προκαλέσουν meltdown/spectre ήταν πραγματικά πολλή έξυπνη ιδέα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, zeibei είπε

πάντως πανέξυπνη η Intel με αυτό τον τρόπο που προωθεί τη σειρά 8 των επεξεργαστών της οι οποίοι χρειάζονται και καινούρια μητρική για να δουλέψουν. πέρα από το κακό που μπορεί να προκαλέσουν meltdown/spectre ήταν πραγματικά πολλή έξυπνη ιδέα. 

Συγγνώμη, αλλά αν αυτό είναι όπως λες "στοχευμένο" (άραγε η ευπάθεια ή η αποκάλυψη της εννοείς; ) τότε η Intel το έκανε για να δώσει ένα τελευταίο bump στους Ryzen. Ενδιαφέρουσα άποψη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, caveneo είπε

Για να μου θυμίσει κάποιος ποιο απο αυτα ειναι για intel και ποιο για and;

Ναι και για τα δυο. 

Οπως επισης και για ARM και αλλης αρχιτεκτονικης CPUs

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, tsibosp είπε

Πάντως με Asus Z170 Pro Gaming και i5-6600Κ , Meltdown No- Specter Yes. Update Bios μπαινω καθε μερα σχεδον δεν εχει βγει ακομα κατι και ειναι απο τις πιο διαδεδομενες Mid-range mobos. Φεξε μου και γλυστρισα νομιζω το θεμα.

Η Ζ170-Α που εχω εβγαλε, περιεργο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, dr_psiloulis είπε

Μόλις έκανα BIOS UPDATE σε Z370-HD3P με Ι7-8700 και έχω αυτό το αποτέλεσμα.....

 

Screenshot_1.png.98484aa3084c0ced44711b5db5225333.png

Πριν το BIOS UPDATE είχα αυτό ....

 

 

νο.jpg

Μια χαρα εισαι.

Αυτοι με παλιοτερο hardware να δουμε τι θα κανουνε/κανουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Abudi said:

Συγγνώμη, αλλά αν αυτό είναι όπως λες "στοχευμένο" (άραγε η ευπάθεια ή η αποκάλυψη της εννοείς; ) τότε η Intel το έκανε για να δώσει ένα τελευταίο bump στους Ryzen. Ενδιαφέρουσα άποψη :)

στοχευμένο είναι εν μέρη μιας και ίδρωσε που έχασε ένα πολύ μεγάλο μέρος της αγοράς από την amd και αυτή ήταν μια ευκαιρία την οποία δεν είχε κανέναν ενδοιασμό και κανέναν σεβασμό απέναντι στους πελάτες της και την άρπαξε. φαν της intel είμαι αλλά πιστεύω πως κανένα από τα προϊόντα της δεν αξίζει τα λεφτά του στο μέγιστο ενώ με λιγότερο βρίσκεις πλέον τα αντίστοιχα σε amd. είχε επαναπαυθεί στο θρόνο της σχεδόν 10 χρόνια τώρα οπότε έβρισκε και τα έκανε. τώρα όμως γύρισε το παιχνίδι. αν ήταν δε θα έβγαζε τρεις διαφορετικές σειρές επεξεργαστών από τις οποίες τις δύο τις είχε προγραμματίσει για το 2018 και 2019. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...