Προς το περιεχόμενο

Με το InSpectre μπορείς να γνωρίζεις αν το PC σου είναι ευάλωτο στα CPU exploits, Meltdown και Spectre


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, txcellas είπε

σε laptop i7 7700 μου βγαζει αυτο. τι μπορω να κανω; πως μπορω να κανω update bios?

Screenshot_1.png

Πρέπει να πας στο site του κατασκευαστή και να δεις αν έχουν βγάλει Bios που λύνει το πρόβλημα. Λογικά θα έχει και κάποιο utility για να κάνεις το update μέσα απ΄τα windows ή από usb stick.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

49 λεπτά πριν, Guerriero4 είπε

Πρέπει να πας στο site του κατασκευαστή και να δεις αν έχουν βγάλει Bios που λύνει το πρόβλημα. Λογικά θα έχει και κάποιο utility για να κάνεις το update μέσα απ΄τα windows ή από usb stick.

Άνω το αφήσω πειράζει; 5 μηνών gaming laptop πήρα ένα καρο λεφτά και τώρα έχω τα melt και τις παπαριες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους έχουν Workstation/PC/Laptop HP (διαβάστε οδηγίες ΠΡΙΝ κάνετε οτιδήποτε):

Έχουν ήδη βγει ενημερώσεις για πολλά μοντέλα και θα βγουν και άλλες για ΟΛΑ τα παλιότερα μοντέλα (με κάτι τέτοια καταλαβαίνεις ποια εταιρία σε σέβεται και ποια θέλει απλώς το πορτοφόλι σου!)

https://support.hp.com/us-en/document/c05869091

 

Επεξ/σία από Vikki-Thess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, txcellas είπε

Άνω το αφήσω πειράζει; 5 μηνών gaming laptop πήρα ένα καρο λεφτά και τώρα έχω τα melt και τις παπαριες..

Αφού είναι καινούριο και σίγουρα θα βγάλουν update κάν'το για να είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω την αποψη μου και εγω ??? τοοοοοοσο καιρό (χρονια) υπάρχουν αυτες οι ευπαθειες αλλα τώρα βγήκαν στην φορα....Εχω την εντύπωση ότι κάποιος μας κοροιδευει εδώ.... Δηλαδη τωρα κυνδυνευουμε για υποκλοπες κλπκλπ ενώ τοσα χρονια που δεν το ξεραμε ειμασταν μια χαρα..... Πολύ σανό τρώμε και μας αρεσει κιόλας..... Προφανως ο υπάλληλος που δημοσίευσε τα "προβληματα" μαλόν πουλάει τυρόπιτες στο κυλικειο της google  ποια!!!!!Χάλασε την δουλεια στις υπηρεσιες που τα χρησιμοποιουσαν αυτα τα παραθυρακια καιτωρα αναγκαστικα ολοι τρέχουν!!!!! Δεν υπάρχει λογος νομίζω πανικου , προσοχη μονο σε τ σελιδες μπαινουμε και τι μαιλ ανοιγουμε ... Οπως καναμε ετσι και αλλιως δηλαδή.... Και να ειμαστε σιγουροι ότι υπάρχουν και αλλα κενα η θα δημιουργηθουν ετσι ωστε να μην σταματησουν αυτοι που πρεπει να μας ελεγχουν....

Επεξ/σία από tolis29
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν άλλα κενά. Μετά από αυτό το update όλοι οι χάκερς θα αυτοκτονήσουν. Μιλάμε κλείδωσε και η τελευταία κερκόπορτα. Δεν μπαίνει κανείς μέσα τέλος.
Ντριιιιιν
Μισό, κουδούνι....

O James Bond ήταν ζητάει πνευματικά δικαιώματα για το spectre.
Τί λέγαμε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, tolis29 είπε

Να πω την αποψη μου και εγω ??? τοοοοοοσο καιρό (χρονια) υπάρχουν αυτες οι ευπαθειες αλλα τώρα βγήκαν στην φορα....Εχω την εντύπωση ότι κάποιος μας κοροιδευει εδώ.... Δηλαδη τωρα κυνδυνευουμε για υποκλοπες κλπκλπ ενώ τοσα χρονια που δεν το ξεραμε ειμασταν μια χαρα..... Πολύ σανό τρώμε και μας αρεσει κιόλας..... Προφανως ο υπάλληλος που δημοσίευσε τα "προβληματα" μαλόν πουλάει τυρόπιτες στο κυλικειο της google  ποια!!!!!Χάλασε την δουλεια στις υπηρεσιες που τα χρησιμοποιουσαν αυτα τα παραθυρακια καιτωρα αναγκαστικα ολοι τρέχουν!!!!! Δεν υπάρχει λογος νομίζω πανικου , προσοχη μονο σε τ σελιδες μπαινουμε και τι μαιλ ανοιγουμε ... Οπως καναμε ετσι και αλλιως δηλαδή.... Και να ειμαστε σιγουροι ότι υπάρχουν και αλλα κενα η θα δημιουργηθουν ετσι ωστε να μην σταματησουν αυτοι που πρεπει να μας ελεγχουν....

 

ΣΥμφωνω και θα το ρισκάρω και Θ το αφήσω έτσι. Ίσως είναι όπως τα update της Apple. Διαφήμιζαν τα specs και είχαν κρυμμένο λογισμικό που έριχνε την συχνότητα του επεξεργαστή για να κρατάει περισσότερο η μπαταρία! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, tolis29 είπε

Να πω την αποψη μου και εγω ??? τοοοοοοσο καιρό (χρονια) υπάρχουν αυτες οι ευπαθειες αλλα τώρα βγήκαν στην φορα....Εχω την εντύπωση ότι κάποιος μας κοροιδευει εδώ.... Δηλαδη τωρα κυνδυνευουμε για υποκλοπες κλπκλπ ενώ τοσα χρονια που δεν το ξεραμε ειμασταν μια χαρα..... Πολύ σανό τρώμε και μας αρεσει κιόλας..... Προφανως ο υπάλληλος που δημοσίευσε τα "προβληματα" μαλόν πουλάει τυρόπιτες στο κυλικειο της google  ποια!!!!!Χάλασε την δουλεια στις υπηρεσιες που τα χρησιμοποιουσαν αυτα τα παραθυρακια καιτωρα αναγκαστικα ολοι τρέχουν!!!!! Δεν υπάρχει λογος νομίζω πανικου , προσοχη μονο σε τ σελιδες μπαινουμε και τι μαιλ ανοιγουμε ... Οπως καναμε ετσι και αλλιως δηλαδή.... Και να ειμαστε σιγουροι ότι υπάρχουν και αλλα κενα η θα δημιουργηθουν ετσι ωστε να μην σταματησουν αυτοι που πρεπει να μας ελεγχουν....

Για το συγκεκριμένο θέμα Ψάχνανε να βρούνε αν ήταν software ή hardware bug πολύ δύσκολο αλλά το βρήκαν. Ναι τρώμε σανό. Λογικό είναι να υπάρχει πανικός για πολλούς είναι θέμα σοβαρής δουλειάς αν χάσουν την δουλειά χάθηκαν σαν να λέμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου καναμε benches και ανεβαζαμε φωτο με τα αποτελεσματα τωρα η νεα μοδα ειναι να ανεβαζουμε φωτο απο το inSpectre ("benchmark") για να βλεπουμε ποιος ειναι λιγοτερο ευαλωτος σε spectre και meltdown.......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, tolis29 είπε

Να πω την αποψη μου και εγω ??? τοοοοοοσο καιρό (χρονια) υπάρχουν αυτες οι ευπαθειες αλλα τώρα βγήκαν στην φορα....Εχω την εντύπωση ότι κάποιος μας κοροιδευει εδώ.... Δηλαδη τωρα κυνδυνευουμε για υποκλοπες κλπκλπ ενώ τοσα χρονια που δεν το ξεραμε ειμασταν μια χαρα..... Πολύ σανό τρώμε και μας αρεσει κιόλας..... Προφανως ο υπάλληλος που δημοσίευσε τα "προβληματα" μαλόν πουλάει τυρόπιτες στο κυλικειο της google  ποια!!!!!Χάλασε την δουλεια στις υπηρεσιες που τα χρησιμοποιουσαν αυτα τα παραθυρακια καιτωρα αναγκαστικα ολοι τρέχουν!!!!! Δεν υπάρχει λογος νομίζω πανικου , προσοχη μονο σε τ σελιδες μπαινουμε και τι μαιλ ανοιγουμε ... Οπως καναμε ετσι και αλλιως δηλαδή.... Και να ειμαστε σιγουροι ότι υπάρχουν και αλλα κενα η θα δημιουργηθουν ετσι ωστε να μην σταματησουν αυτοι που πρεπει να μας ελεγχουν....

Η Google αποκάλυψε ότι το πρόβλημα είχε γίνει γνωστό στις κατασκευάστριες εταιρείες από το καλοκαίρι του 2017.Αλλά μόλις τώρα διέρρευσε από ανώνυμους προγραμματιστές και έγινε ευρύτερα γνωστό (αρχικά μέσω της τεχνολογικής ιστοσελίδας The Register), προτού δυστυχώς υπάρξει πλήρης αποκατάσταση των κενών κυβερνοασφάλειας,

Είναι μόυφα λοιπόν η είδηση πως η google έβγαλε στον αέρα την πληροφορία.Η αγγλική ιστοσελίδα "The Register" έκανε την δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, IOSIF SALEM είπε

Η Google αποκάλυψε ότι το πρόβλημα είχε γίνει γνωστό στις κατασκευάστριες εταιρείες από το καλοκαίρι του 2017.Αλλά μόλις τώρα διέρρευσε από ανώνυμους προγραμματιστές και έγινε ευρύτερα γνωστό (αρχικά μέσω της τεχνολογικής ιστοσελίδας The Register), προτού δυστυχώς υπάρξει πλήρης αποκατάσταση των κενών κυβερνοασφάλειας,

Είναι μόυφα λοιπόν η είδηση πως η google έβγαλε στον αέρα την πληροφορία.Η αγγλική ιστοσελίδα "The Register" έκανε την δουλειά

Ακομα και ετσι να είναι αφορά επεξεργαστες απ το 2007...μπορεί και ποιο πίσω... Οποτε όλα αυτα τα χρονια οι χακερ που το ήξεραν δεν έκαναν τιποτα.... Τωρα που μαθευτικε σε όλον τον κοσμο οι χακερ αρχισαν το πάρτυ!!!!!!!! Ε ρε κουτόχορτο που μας ταιζουν!!!!!! Ολες αυτές οι υπηρεσιες απλα τωρα χρησμοποιουν το επομενο παραθυρο που ειναι ανοιχτο και μονο αυτο ι ξέρουν και άφησαν τα παλια....μια χαρα πανικο σπερνουν και βολευονται πολλοι ετσι!!!( εταιριες  hardware, software  κλπκλπκλπ...) . οσο για το Register αν αληθευει αυτ δεν το βλεπω και πολυ καλα στο αμμεσο μελον...

Επεξ/σία από tolis29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tolis29 είπε

Ακομα και ετσι να είναι αφορά επεξεργαστες απ το 2007...μπορεί και ποιο πίσω... Οποτε όλα αυτα τα χρονια οι χακερ που το ήξεραν δεν έκαναν τιποτα.... Τωρα που μαθευτικε σε όλον τον κοσμο οι χακερ αρχισαν το πάρτυ!!!!!!!! Ε ρε κουτόχορτο που μας ταιζουν!!!!!! Ολες αυτές οι υπηρεσιες απλα τωρα χρησμοποιουν το επομενο παραθυρο που ειναι ανοιχτο και μονο αυτο ι ξέρουν και άφησαν τα παλια....μια χαρα πανικο σπερνουν και βολευονται πολλοι ετσι!!!( εταιριες  hardware, software  κλπκλπκλπ...) . οσο για το Register αν αληθευει αυτ δεν το βλεπω και πολυ καλα στο αμμεσο μελον...

Αδερφέ τα συγκεκριμένα κενά ασφαλείας αποτελούν το "Άγιο Δισκοπότηρο" του hacking.Ουδείς εδώ μέσα το έχει αντιληφθεί,γιατί ουδείς ασχολείται με το hacking.

Το "Άγιο Δισκοπότηρο" υπήρχε ανέκαθεν,από την δημιουργία του πρώτου υπολογιστή.Απλά ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να ανακοινωθεί η υπαρξή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο

46 λεπτά πριν, IOSIF SALEM είπε

Αδερφέ τα συγκεκριμένα κενά ασφαλείας αποτελούν το "Άγιο Δισκοπότηρο" του hacking.Ουδείς εδώ μέσα το έχει αντιληφθεί,γιατί ουδείς ασχολείται με το hacking.

Το "Άγιο Δισκοπότηρο" υπήρχε ανέκαθεν,από την δημιουργία του πρώτου υπολογιστή.Απλά ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να ανακοινωθεί η υπαρξή του.

Αυτο ακριβως λεω και εγω.. κανεις απο εμας δεν ξερει ποσα κενα ακομα θα υπαρχουν. 2 μαθευτηκαν και γινεται ολος αυτος ο χαμος.... και εγω ειμαι σιγουρος οτι αυτα τα κενα ΔΕΝ ειναι σημαντικοτερα απο αλλα που δεν εχουν ανακοινωθει ακομα αλλα καποιοι τα ξερουν και τα εκμεταλευονται.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...