Προς το περιεχόμενο

Mushkin ram redline 2133 2×4 cl9


beatifulmind

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας,θα ήθελα τα φώτα σας.έχω τισ παραπανω Ραμ και δουλεύουν dual channel.εαν εγκαταστησω άλλο ενα ζευγαρι ακριβως το ίδιο μοντελο ώστε να πάω στα 16 giga θα λειτουργήσουν ως quad channel;ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όχι δεν μπορείς... (άλλο το να μπορείς να βάλεις 4 μνήμες και άλλο το να έχεις quad channel) οι μνήμες θα δουλεύουν και οι 4 κανονικά απλά σε dual channel 

Γενικά σαν εμπειρικό κανόνα να ξέρεις αν η μητρική δεν έχει 8 slot δεν υπάρχει υποστήριξη quad channel (με τον επεξεργαστή πάει και η υποστήριξη απλά για να μην τους γράφουμε και επειδή στο μέλλον μπορεί να βγουν και άλλοι αρκεί να θυμάσαι αυτό) 

Επεξ/σία από Manjaro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα και ευχαριστω για την σπαντηση.1ον,οποτε λοιπον (εχω 2×4gb)εαν πάρω άλλο ενα σετ για την αναβάθμιση μου είναι απαραίτητο να είναι ιδιας εταιρίας;.με τα ίδια χαρακτηριστικά φυσικά..2ον αν κάνω αγορά ενα ολοκληρωμένο σετ των 16  gb θα δουλέψει και αυτό dual?λογο μητρικής;

Επεξ/σία από beatifulmind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά είναι καλύτερα να πάρεις τις ίδιες ακριβώς μνήμες.

Σε κάθε περίπτωση, ακόμα και αν πάρεις ένα σετάκι 4x4=16g ή 4x8=32g, θα έχεις 2xdual channel.

Η δυνατότητα για dual/quad channel βρίσκεται στον ελεγκτή μνήμης (memory controller). Παλαιότερα, μέχρι και την 775 πλατφόρμα, ο ελεγκτης μνήμης ήταν εγκατεστημένος στη north bridge της μητρικής, γι'αυτό λέγαμε ότι η μητρική υποστηρίζει dual channel. Τώρα πιά, από την 1156 πλατφόρμα, δηλαδή καμιά 10αριά χρόνια, είναι ενσωματωμένος στους επεξεργαστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...