Προς το περιεχόμενο

Ακόμα πιο απαισιόδοξες οι νέες εκτιμήσεις της KGI Securities για τις αποστολές του iPhone Χ


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nokia 3310 (2017)! Να παίρνω τηλέφωνα και να στέλνω SMS θέλω όχι μια πλαστική συσκευή σε τιμή "ράβδου χρυσού". Φούμαρα και μεταξωτές κορδέλες το ένα πιο γρήγορο από το άλλο και λαλακιες... έλεος. Μου λείπουν πολύ οι εποχές Nokia 3310, 3210, 3220 και Ericsson T28 T28s... κρίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, possiz είπε

Ποιος βρίσκει το μπελά του? Δεν μιλάς σοβαρά. Τραβά ρώτα να δεις αν είναι υποχρεωτικό. 

Κάνεις λάθος φίλε μου...αυτό με τα δύο χρόνια ίσχυε κάποτε.Πλεον δεν ισχύει.... πραγματικά επειδή είμαι και εγώ παθών πλέον  το ένα έτος αρχίζει να είναι το δεδομένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, SeXBOX είπε

Nokia 3310 (2017)! Να παίρνω τηλέφωνα και να στέλνω SMS θέλω όχι μια πλαστική συσκευή σε τιμή "ράβδου χρυσού". Φούμαρα και μεταξωτές κορδέλες το ένα πιο γρήγορο από το άλλο και λαλακιες... έλεος. Μου λείπουν πολύ οι εποχές Nokia 3310, 3210, 3220 και Ericsson T28 T28s... κρίμα.

Τι είναι σήμερα; Η παγκόσμια ημέρα της υπερβολής; Με τα σημερινά κινητά κάνουμε εκατοντάδες πράγματα, χωρίς τα οποία απλώς δεν μπορούμε να λειτουργήσουμε πια. Όχι, δεν μου λείπουν οι μέρες που μάθαινα τα νέα από τις εφημερίδες ή ρώταγα περαστικούς για μια διεύθυνση.

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λόγοι αναφέρθηκαν λίγο πολύ. Υψηλή τιμή, μικρότερο κοινό αφού τα προηγούμενα μοντέλα κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους. Πολλοί θα το ήθελαν δηλαδή αλλά ένα ποσοστό από αυτούς παίρνει την απόφαση να το πάρει για τους παραπάνω λόγους.

Το χαρακτηριστικό σχέδιο με τα αυτάκια πιστεύω κι εγώ ότι θα μείνει για κάποια μοντέλα για να είναι κάπως ξεχωριστά στην εμφάνιση. Σήμα κατατεθέν όπως ήταν το στρογγυλό home button :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, kirileman said:

Τι είναι σήμερα; Η παγκόσμια ημέρα της υπερβολής; Με τα σημερινά κινητά κάνουμε εκατοντάδες πράγματα, χωρίς τα οποία απλώς δεν μπορούμε να λειτουργήσουμε πια. Όχι, δεν μου λείπουν οι μέρες που μάθαινα τα νέα από τις εφημερίδες ή ρώταγα περαστικούς για μια διεύθυνση.

Εγώ πάλι δεν μπορώ τον άλλον που περπατά στον δρόμο και γράφει SMS ή σερφάρει και έρχεται κατα πάνω σου και το να είσαι 4 άτομα παρέα σε καφετέρια και οι 4 να ασχολούνται με α κινητά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SeXBOX είπε

Εγώ πάλι δεν μπορώ 1)τον άλλον που περπατά στον δρόμο και γράφει SMS και έρχεται κατα πάνω σου και 2)το να είσαι 4 άτομα παρέα σε καφετέρια και οι 4 να ασχολούνται με α κινητά τους.

1)Αυτα γινονταν απο εποχες 3310 που αναφερεις παραπανω που τοτε ολοι sms εστελναν,μαλλον κατι λαθος θυμασαι ή αναφερεις οτι σε βολευει...

2)Σε αυτο δεν φταινε τα κινητα αυτα καθαυτα αλλα τα ιδια τα ατομα που μαλλον βγηκαν γιατι δεν ειχαν τιποτα καλυτερο να κανουν και μιας και δεν εχουν τιποτα να μιλησουν το ριχνουν στο κινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Fulgore said:

θυμασαι ή αναφερεις οτι σε βολευει...

Ναι η αλήθεια είναι ότι εχω επιλεκτική μνήμη, είμαι και κάποιας ηλικίας και λέω ότι με συμφέρει γιατί μου τα σκάνε κάτω από το τραπέζι. Νομίζω ότι ετσι ολοκληρώνω την νουβέλα επιστημονικής φαντασίας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeXBOX είπε

Ναι η αλήθεια είναι ότι εχω επιλεκτική μνήμη, είμαι και κάποιας ηλικίας και λέω ότι με συμφέρει γιατί μου τα σκάνε κάτω από το τραπέζι. Νομίζω ότι ετσι ολοκληρώνω την νουβέλα επιστημονικής φαντασίας σου.

Ε αφου ειπαμε παλια με τα feature phone τυπου 32 και 3310 δεν εστελναν συνεχεια sms,τωρα μονο με τα smartphone στελνουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Just now, Fulgore said:

Ε αφου ειπαμε παλια με τα feature phone τυπου 32 και 3310 δεν εστελναν συνεχεια sms,τωρα μονο με τα smartphone στελνουν....

SMS ήταν ένα παράδειγμα, μιλάμε για Viber, FB Messenger.FB App, Twitter κλπ κλπ... δε με νοιάζει ρε φίλε(όχι εσύ :P ) "τι έφαγες για μεσημέρι"... παραδείγματα τέτοιου τύπου. Μπορώ να ανεχτώ εποχές μέχρι Nokia 6600 που έβαζες με 1000 ζόρια ένα java game να περάσεις την ώρα σου σε ένα ταξίδι. και κάνα m.facebook.com με απαγορευτικές ταχύτητες.

EDIT: 6600 εχω ακόμα και χρησιμοποιώ από 2003 μόνο μια φορά του εχω αλλάξει μπαταρία! Σκυλί!

Επεξ/σία από SeXBOX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SeXBOX είπε

SMS ήταν ένα παράδειγμα, μιλάμε για Viber, FB Messenger.FB App, Twitter κλπ κλπ... δε με νοιάζει ρε φίλε(όχι εσύ :P ) "τι έφαγες για μεσημέρι"... παραδείγματα τέτοιου τύπου. Μπορώ να ανεχτώ εποχές μέχρι Nokia 6600 που έβαζες με 1000 ζόρια ένα java game να περάσεις την ώρα σου σε ένα ταξίδι. και κάνα m.facebook.com με απαγορευτικές ταχύτητες.

Απο την στιγμη που τα κινητα πλεον ειναι ικανα και για gps οπουδηποτε το χρειαστεις,και για να διαβαζεις email,και για να κανεις σχεδον ολες τις online συναλλαγες/πληρωμες,και μεχρι που μετατρεπονται και σε ηλεκτρονικους υπολογιστες αν τα συνδεσεις σε μια οθονη οπως το τελευταιο mate/galaxy(doc) τοτε λογικο ειναι να εχουν κυριαρχησει σε σχεση με τα παλια τηλεφωνα που εκανα αυτα που εκαναν.

Τωρα οτι υπαρχει κοσμος ο οποιος κανει καταχρηση των smartphone και τα εχει για να λιωνει σε fb,messenger κλπ δεν σημαινει οτι πρεπει να τσουβαλιαζουμε τι κανει ολος ο κοσμος.Βεβαια απο την αλλη δικαιωμα τους ειναι τι χρηση θα κανουν στα κινητα τους και δεν πρεπει να μας πεφτει εμας σαν τριτους λογος σε αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Fulgore said:

Απο την στιγμη που τα κινητα πλεον ειναι ικανα και για gps οπουδηποτε το χρειαστεις,και για να διαβαζεις email,και για να κανεις σχεδον ολες τις online συναλλαγες/πληρωμες,και μεχρι που μετατρεπονται και σε ηλεκτρονικους υπολογιστες αν τα συνδεσεις σε μια οθονη οπως το τελευταιο mate/galaxy(doc) τοτε λογικο ειναι να εχουν κυριαρχησει σε σχεση με τα παλια τηλεφωνα που εκανα αυτα που εκαναν.

Τωρα οτι υπαρχει κοσμος ο οποιος κανει καταχρηση των smartphone και τα εχει για να λιωνει σε fb,messenger κλπ δεν σημαινει οτι πρεπει να τσουβαλιαζουμε τι κανει ολος ο κοσμος.Βεβαια απο την αλλη δικαιωμα τους ειναι τι χρηση θα κανουν στα κινητα τους και δεν πρεπει να μας πεφτει εμας σαν τριτους λογος σε αυτο.

Συμφωνώ, κι εγώ τα κάνω αυτά αλλά την στιγμή που πρέπει και στο μέρος που πρέπει, όχι όταν θα κινδυνεύω ο ίδιος ή κάποιος άλλος μην τον σκουντήξω μέχρι πατήσω με το αμάξι ή πέσω σε αμάξι. Πάνω απ όλα υπευθυνότητα, αλλά μια φράση ει ναι αυτή άπλα για μερικούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Expecto Patronum είπε

Καλά είπες...editing (και ανήκεις στην μειοψηφία) όχι rendering. Δεν νομίζω για editing να θέλεις Α11 για να το κάνεις με Α8, Α9...

Η διαφορά με το 7 plus Α1Ο fusion είναι οτι η αγαπημένη σου εταιρεία το σμπαράλιασε όπως όλα για το X. Άν ο Α1Ο είναι ανίκανος για οτιδήποτε τότε παράτα την Apple επειδή πέρυσι έλεγε τα ίδια για τον Α10 σε σχέση με τον Α9 ή Α9Χ. Λεφτάκια με το τσουβάλι ψάχνει και σε κλειστό λειτουργικό (καλή ώρα throttling) κάνει ότι γουστάρει.

Εγώ έχω φίλο με 6s και 1 χρόνο που έφαγε throttling. Έχει σχέση με τον αριθμό φορτίσεων και την χωρικότητα/υγεία μπαταρίας. Ο φίλος σου δεν ξέρεις τι χρηση του έκανε.

Το ios 11 είναι για τα πανηγύρια και άν πρέπει να έχουν όλοι iphone x για να τσουλάει να μας το λέει η apple ώστε να κάνουμε και τις ανάλογες κινήσεις.

Πέθανε ο Jobs πάει και η apple.

Είπα εγώ οτι ο A10 ειναι ανίκανος? Ακόμα και ο A9 όπως ειπες του φιλου μου σφέρα παει.. το 6s εγω το προτεινω ακομα και τωρα ακομα και σε αρκετα απαιτητικους που δεν θελουν να ξοδεψουν πολλα χρηματα μιας και αποδιδει ακομα πάρα πολυ καλά ίσως και οπως οταν πρωτοβγήκε. Τωρα το οτι εγω ειμαι απαιτητικος και εχω κι τα χρηματα να παρω το X ειναι αλλη ιστορια δεν σημαινει οτι πηρα το χ επειδη το 7 plus δεν ηταν καλό, ισα ισα. εγώ είπα οτι απο τον Α10 στον Α11 ειδα ακομα μεγαλύτερη ταχύτητα σε βαριά χρηση, αυτό δεν σημαινει οτι ο Α10 ειναι κακος, απλα ο Α11 εγινε ακομα κλύτερος και το ειπα διοτι μια χαρα τόπο πιάνει η έξτρα δύναμή του άσχατα που λες εσυ οτι με μια τετοια μπαταρια τσαμπα πανε τα ghz κλπ.

Οσο για το throttling, το προβλημα δεν ειναι αυτό αλλα το οτι οι μπαταρίς των 6 και 6s είχαν θέμα εξ αρχης και μετά από καιρό χρήσης (συνηθως πνω απο χρονο) δεν άντεχαν να δόσουν την ισχύ που χρειαζόταν ο επεξεργαστής και έκλειναν στο 20-40%. Η apple έδοσε την λύση με το throttlig οκ ο κόσμος αντέδρασε και να που θα το βαλει τωρα ως επιλογή στις ρυθμίσεις με το iOS 11.3. Εννοειται αν έχεις εγγύηση και έχει πρόβλημα η μπαταρία σου σε σημείο να γίνει throttling δικαιούσαι δωρεάν αντικατάσταση και αν δεν εισαι στην εγγύηση η apple έριξε τις τιμές στις αντικαταστάσεις μπαταριών κατά 50%. Δεν βλεπω κατι κακο σε ολο αυτο πέρα του οτι ναι δεν θ επρεπε εξ αρχης οι συσκευές αυτες να εμφανιζοτν τοσο γρηγορα προβλημα στην μπταρια τους, αλλα απο την στιγμη που ενφανιζουν προβλημα πες οτι εγω κραταω ενα κινητο για 5 χρονι, προυιμω χιλιες φορες να μου το κανει η εταιρια λιγο πιο αργο και να αντεχει μεχρι το 1% παρα να μου κλεινει στο 30% Στην τελική έτσι κι αλλιως αν εχεις μια συσκευή πανω απο 2 χρονια πρεπει κατά τη γνωμη μου να αλλάξεις την μπαταρια μιας και οι μπαταριες ειναι αναλώσιμα, δεν διαρκουν για παντα και σε αυτο δεν φταινε οι εταιριες αλλα η τεχνολογια της μπαταριας γενικοτερα μεχρι εκει εχει φτάσει μεχρι στιγμής. Όπως και να εχει κάθε εταιρια και καθε λογισμικό και συσκευή ειναι για άλλο κοινο. Εγω με την χρηση που κανω και τις απαιτησεις που εχω μια χαρα ευχαριστημενος ειμαι με τις συσκευές που εχω και ποτε μου δεν ειχα προβλημα ενω αντιστοιζα 2 φορές που εχω δοκιμασει να γυρισω σε android ναυαρχίδες απλά ξενέρωσα οσο δεν παει. Η διαφορα ειναι ομως οτι δεν κράζω τηνα λλη πλευρα διοτι εχει και αυτη τα καλά της, άλλο το οτι για εμένα και τις ανάγγες μου δεν μου κανει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/1/2018 στις 12:01 ΜΜ, Expecto Patronum είπε

Το notch δεν θα μείνει και η apple το ξέρει οτι ήταν πατάτα. Τα Samsung γιατί δεν έχουν; Κακάσχημο και κόβει απο την οθόνη ηλιθιοδέστατα. Αυτός φυσικά δεν είναι ο μόνος ο λόγος, αλλά και το faceid που μόνο οι πιστοί fans το βρήκαμε wow ως συνήθως (και γενικά ότι βάζει η apple) όπως το ότι ξύπνησε ο κόσμος και δεν θα αλλάζει κινητά κάθε χρόνο. Υπάρχει ζωή και εκτός apple...:P

Ο τρόπος ο διαδραστικός στο λειτουργικό κ.α. Το αποτύπωμα στην οθόνη είναι που θα έρθει και θα μείνει.

Και μεταξύ μας τώρα κακόγουστο και άσχημο κινητό. Με την κάμερα ξυρίζεσαι το πρωί έτσι που προεξέχει.

Απο την μία μας πειράζουν οι Li-ion γιατί δεν μπορούνε να τροφοδοτήσουν τον επεξεργαστή και απο την άλλη βγάζουν επεξεργαστές με 2,4Ghz...

Αυτά δεν τα ξέρανε; Κινητό είναι όχι επιτραπέζιος. Μπαταρία έχει όχι μπρίζα. Ακόμη και ο Α9 είναι υπεραρκετός για τις σημερινές ανάγκες των κινητών. Σωστό iOS με απόδοση, κατανάλωση και features ενδιαφέρεται ο κόσμος, που με το iOS 11 πήγε περίπατο. Έχουμε και τα features Anti-Throttling ξενέρωσε ο κόσμος τελείως. Μέσα στην απατεωνιά. Ξυπνά ο κόσμος και ελπίζω να της γίνει μάθημα που δεν το βλέπω.

Sorry που στο λέω, αλλά δεν πρόκειται να γίνει  αυτό που λες από την Apple. Το notch είναι ο λόγος για το faceid και το touchid έχει πεθάνει για την Apple (δεν πρόκειται να ξαναδείς touchid σε επόμενη γενιά iPhone και ίσως και iPad). Το notch μπορεί να μικρύνει λιγάκι αλλά θα είναι εκεί.

Οι λόγοι που τα s8 κτλ δεν έχουν notch είναι 2. 1) Δεν έχουν τον projector του Kinect για την 3D αναγνώριση προσώπου (για όσους δεν το γνωρίζουν η Apple αγόρασε την εταιρεία και την πατέντα του Kinect) και 2) Έχουν ήδη μεγάλα bezels που μπορούν να στεγάσουν τους σένσορες στο πάνω και κάτω μέρος των συσκευών ενώ η Apple τα έχει κόψει εντελώς.

 

Επεξ/σία από makridis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Heybro είπε

Το χειρότερο κινητό της Apple άσχημο μακρόστενο όσο δεν πάει με τα αυτιά δρακουμελ. Αίσχος με λίγα λόγια ελπίζω να πατωσει. Έβγαλαν και το Fingerprint έβαλαν το αθλιο face id με λίγα λογια το κατέστρεψαν. Στα 400 θα ήταν ένα καλό κινητό στα 1400 είναι απλά ανέκδοτο αλλά να ναι καλά το marketing πάνε και στήνονται στις ουρές. 

Τι 400 ρε συ? Και 200€ πολλά ειναι για τοσο μαπα συσκευή που ζουμε? Edge to edge οθονη και αναγνωριση προσωπου? Που ειμαστε στο 2018..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...