Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή καριέρας από Μηχ. Μηχανικός στην πληροφορική


alex723243

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλο το φόρουμ,

Ονομάζομαι Αλέξανδρος 24 χρονών και είμαι από Θεσσαλονίκη , Έχω τελειώσει  Μηχ/ος Μηχανικός (ενεργειακής κατεύθυνσης) στο ΤΕΙ της Κοζάνης και εργάζομαι εδώ και ένα χρόνο με αυτή την ιδιότητα σε μια  εταιρεία αλλά βλέπω ότι γενικά δεν με τραβάει πολύ το επάγγελμα, (τουλάχιστον σε αυτά που έχει να  προσφέρει η ελληνική αγορά), οπότε άρχισα να σκέφτομαι αλλαγή κατεύθυνσης προς την πληροφορική. Ξέρω είδη ότι η αγορά ζητάει web developers/designers, software developers , android/ios developers καθώς ελέγχω τις αγγελίες στο ίντερνετ συστηματικά και βλέπω ότι έχουν μεγάλη ζήτηση, οπότε θα με ενδιέφερε να μάθω για αυτές τις ειδικότητες τι εφόδια θα χρειαστώ ; 

Από το δικό μου ψάξιμο βρήκα αρκετά σεμινάρια καθώς και site με βίντεο που μπορείς να μάθεις προγραμματισμό, το δικό μου θέμα είναι πως θα καταφέρω να βρω δουλειά στον κλάδο; 
Κατατακτήριες δεν θέλω λόγο ότι είναι πολλά χρόνια οπότε σκεφτόμουν για κάποιο μεταπτυχιακό στην Ελλάδα τύπου software engineering για αρχή και μετά συμπληρωματικά σεμινάρια, τι πιστεύεται μπορώ με αυτά μετά να κυνηγήσω δουλειές μήπως είναι αχρείαστο το μεταπτυχιακό; μήπως δεν είναι αρκετό; Οποιαδήποτε συμβουλή μου δώσετε θα την εκτιμήσω και γενικά είμαι ανοιχτός να μου προτείνετε και άλλες εναλλακτικές.

 

Ελπίζω να μην κούρασα με το post μου και να το έβαλα στην σωστή ενότητα, περιμένω την βοήθειά σας ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για Ελλαδα δυσκολο φιλε.

Μην τρεφεις αυταπατες..

Οσα μεταπτυχικα κ να παρεις,οσο καλος κ να γινεις στο αντικειμενο αυτο,αυτοι που θα σου παιρνουν συνεντευξη θα σου λενε "ναι αλλα δεν εχεις πιστοποιηση ταδε " κλπ προφασεις για να μη σου δινουν την δουλεια..

Για αυτους θα εισαι παντα μηχανολογος..

ΑΝ ηθελες να κανεις αυτη την στροφη σε καποια σοβαρη εργασιακα χωρα(πχ Αγγλια),τοτε θα μπορουσα να σου πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Εκτιμώ αυτά που μου είπες, απλά από πολλές συζητήσεις που έχω διαβάσει σε αυτό και σε άλλα φόρουμ είδα άτομα που ακόμα και χωρίς κάποιο πτυχίο με προσωπική ενασχόληση κατάφεραν και βρήκαν δουλειά εσύ αυτά πού λες τα ξες απο προσωπική εμπειρία; Και εγώ δεν Θέλω να κυνηγήσω μεγάλες θέσεις IT απλά για αυτά που έγραψα πχ. web developer με σεμινάρια πιστεύω και με καλώ portfolio πιστεύω κάτι μπορεί να γίνει. Η αλήθεια είναι έχω μπερδευτεί άλλοι λένε στην πληροφορική κανείς δεν κοιτάει πτυχία άλλοι το αντίθετο, τι να πω ευχαριστώ για την συμβουλή και περιμένω και άλλες γνώμες.

Επεξ/σία από alex723243
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά για web development που δεν απαιτεί να έχεις βαθιές γνώσεις Computer Science (όχι ότι όποιος έχει πτυχίο τις έχει αλλά λέμε τώρα) δεν νομίζω να έχεις κανένα θέμα. Άσε και τα σεμινάρια. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι άπειρο λιώσιμο καθημερινά. Good luck.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, alex723243 είπε

Εκτιμώ αυτά που μου είπες, απλά από πολλές συζητήσεις που έχω διαβάσει σε αυτό και σε άλλα φόρουμ είδα άτομα που ακόμα και χωρίς κάποιο πτυχίο με προσωπική ενασχόληση κατάφεραν και βρήκαν δουλειά εσύ αυτά πού λες τα ξες απο προσωπική εμπειρία; Και εγώ δεν Θέλω να κυνηγήσω μεγάλες θέσεις IT απλά για αυτά που έγραψα πχ. web developer με σεμινάρια πιστεύω και με καλώ portfolio πιστεύω κάτι μπορεί να γίνει. Η αλήθεια είναι έχω μπερδευτεί άλλοι λένε στην πληροφορική κανείς δεν κοιτάει πτυχία άλλοι το αντίθετο, τι να πω ευχαριστώ για την συμβουλή και περιμένω και άλλες γνώμες.

Ειπες για να βρεις δουλεια στον κλαδο,φιλε..

Ο ανταγωνισμος στην πληροφορικη ειναι μεγαλος.

Ναι,δεν χρειαζονται πτυχια για καποιες θεσεις ...Δεν εγραψα εγω πως χρειαζονται..πχ Φυσικα και  δεν χρειαζονται πτυχια για θεση web developer ..

Ελεγα για αλλες θεσεις εργασιας φυσικα και πως στις γνωστες εταιριες πληροφορικης,θα σου βρισκουν 100 προφασεις για να μην σε παιρνουν..

Και το πρωτο που θα λενε ειναι "μα γιατι,δεν σου αρεσε ο κλαδος σου?" και τετοιες χαζες δικαιολογιες,οσο καλος και αν εισαι στο αντικειμενο σου..

Αυτο το εχω δει με τα ματια μου σε συναδελφους σου(δεν εισαι ο μοναδικος που ηθελε/εκανε τετοια στροφη στα επαγγελματικα του).

Γιατι πολυ απλα,αυτη ειναι η νοοτροπια σε αυτες τις εταιριες..

Φυσικα μπορεις να δεις για εργασια σε μικροτερες εταιριες,οπου και κοιτανε μονο τι ψαρια πιανεις "στην πραξη"..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Ειδικά για web development που δεν απαιτεί να έχεις βαθιές γνώσεις Computer Science (όχι ότι όποιος έχει πτυχίο τις έχει αλλά λέμε τώρα) δεν νομίζω να έχεις κανένα θέμα. Άσε και τα σεμινάρια. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι άπειρο λιώσιμο καθημερινά. Good luck.

  •  

@Ilias95   ναι εγώ για τέτοια θέση μιλάω web developer software developer android developer αυτά με ενδιαφέρουν και βλέπω ότι έχουν ζήτηση , απλά δεν γνωρίζω τίποτα απο το αντικείμενο οπότε είπα για αρχή να κάνω σεμινάρια για να μπώ στο κλίμα τουλάχιστον και μετά να το συνεχίσω μόνος μου, το μεταπτυχιακό το είπα γιατί μπορεί να γίνει ο παράγοντας για να σε καλούν σε συνεντευξεις και γενικά επειδή πιστεύω το θέλουν να το δουν το χαρτί. 

Έχω βρεί δύο μεταπτυχιακά ένα Αθήνα και ένα Θεσσαλονίκη,  τι γνώμη έχετε για τα συγκεκριμένα;

http://www.athtech.gr/courses/masters/msc-in-computing/  : αυτό λέει ότι είναι σχεδιασμένο για κάποιον που έρχεται απο άλλο κλάδο και του μαθαίνει τα βασικά της πληροφορικής.

https://www.tech.ihu.edu.gr/index.php/en/msc-in-mobile-and-web-computing  και αυτό μου φάνηκε εξίσου ενδιαφέρον.

 

Επεξ/σία από alex723243
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@alex723243 Αφού αποφάσισες να μπείς στο χώρο της πληροφορικής προερχόμενος από κάπου αλλού, πολύ σωστά (κατά τη γνώμη μου) ξεκίνησες βλέποντας τι έχει πιο πολύ ζήτηση σε αυτόν, ξεκίνα κάνοντας ότι μπορείς για να αποκτήσεις τις γνώσεις και τα skills που χρειάζεται μία entry lvl δουλειά, αν χρειάζεσαι online courses γι αυτό έχει άπειρα online πολλά free και αρκετά από αυτά ποιοτικά, αν πάλι μπορείς πιο γρήγορα να τα αποκτήσεις μόνος σου διαβάζοντας απλά κάνε αυτό. 

Φτιάξε 1-2 απλά ολοκληρωμένα projects σε τεχνολογίες που βλέπεις ότι έχουν ζήτηση και είσαι έτοιμος να χτυπήσεις πόρτες (και ελλάδα και εξωτερικό). Ξέρω περιπτώσεις (2) που από φιλολογικές σχολές με ενασχολήση 8-12 μηνών με το αντικείμενο έχουν βρει δουλειά σαν developers. 

Σου προτείνω να ασχοληθείς με μεταπτυχιακό ή ότι άλλο θεωρείς ότι θα σου δώσει ένα παραπάνω θεωρητικό υπόβαθρο ή ένα τυπικό προσόν αφού βρεις αυτή την entry level δουλειά γιατί αφενώς με αυτό τον τρόπο θα έχεις καλύτερη εικόνα/άποψη του χώρου για το που να κινηθείς και τι σε ενδιαφέρει από εξειδίκευση αφετέρου η εξέλιξή σου μέσα στην πρώτη σου δουλειά θα επιταχύνει πολύ. 

Όσον αφορά εμένα ως ένα ακόμη παράδειγμα, απασχολούμαι full time στον τομέα 5+ χρόνια και πτυχίο επάνω στην πληροφορική θα πάρω φέτος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@akis_fc Πολύ ενθαρρυντικά αυτά που γράφεις, έχω βρει μερικά site για να ξεκινήσω , (codeacademy , treehouse , stack overflow) και από ότι είδα υπάρχουν και άλλα πολλά,  το θέμα μου είναι ότι δουλεύω παράλληλα φουλ ωράριο οπότε δεν ξέρω πως θα το συνδυάσω ακριβώς. Πάντως βρήκα ένα φροντιστήριο εδώ Θεσσαλονίκη που καλύπτει με σεμινάρια ότι θα χρειαστεί ένας web developer οπότε μπορεί να κάνω την αρχή από εκεί. 

http://datalabs.edu.gr/ Αυτό είναι το φροντηστήριο, αν θες ρίξε το μια ματιά να μου πείς την γνώμη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, Aims said:

Ελεγα για αλλες θεσεις εργασιας φυσικα και πως στις γνωστες εταιριες πληροφορικης,θα σου βρισκουν 100 προφασεις για να μην σε παιρνουν..

 

Μπορώ να φανταστώ κάποιον unadjusted πενηντάρη+ κάπου να το κάνει αυτό, αλλά γενικά;

Η δουλειά τους είναι να βρουν να προσλάβουν κάποιο κατάλληλο άτομο. Και όταν λέμε "γνωστές εταιρίες", τότε κυριολεκτικά η δουλειά τους γιατί αυτοί που εμπλέκονται στη διαδικασία πρόσληψης το κάνουν σα στάνταρ τμήμα των επαγγελματικών τους καθηκόντων. Θες να πεις ότι γενικά (και όχι κατ' εξαίρεση) οι επαγγελματίες αυτοί σε γνωστές εταιρίες κιόλας είναι τόσο τραγικοί που δεν έχουν καταλάβει ποιά είναι η δουλειά τους και βρίσκουν προφάσεις για να κάνουν του κεφαλιού τους; Και είναι ακόμα στη θέση τους;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτυχε πάνω στο ψάξιμο να βρω το coding bootcamp που διοργανώνεται Αθήνα κάθε χρόνο, από ότι διάβασα είναι σεμινάρια ταχύρυθμης εκμάθησης προγραμματισμού (500 ώρες ) σε 12 βδομάδες !!! κόστος 2500 ευρώ !!! και λένε ότι οι απόφοιτοι τους χωρίς να έχουν προηγούμενες γνώσεις προγραμματισμού ότι απορροφήθηκαν αμέσως από τις εταιρείες/χορηγούς του προγράμματος σε ποσοστό 100% των συμμετεχόντων. Εσείς τι γνωρίζεται για το coding bootcamp, θα το προτείνατε σε κάποιον  για να κάνει την αρχή και να δικτυωθεί με εταιρείες και να μάθει προγραμματισμό?    

Επεξ/σία από alex723243
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα ΤΕΙ διοίκησης επιχειρήσεων, στα 25 αγόρασα ένα βιβλίο προγραμματισμού και δεν προχωρούσα στο επόμενο κεφάλαιο χωρίς να κάνω όλες τις ασκήσεις.

Θα σου πρώτενα να κάνεις κάτι παρόμοιο. Και μετά που αποφασήσεις τι κλάδο θες στο προγραμματισμό, κάνε projects σε διαφορετικά mechanics και ας μην τα τελειώσεις ποτέ, απλά για να κατάλαβεις κεντρικές ιδέες και να γίνεις πιο familiar.

Στο εξωτερικό τα πτυχεία μετράνε  αλλά μετράει και πολύ εάν έχεις projects και εμπειρία.

Και όπως είπαν τα παιδιά, Eλλάδα δύσκολα αλλά εξωτερικό έχει πολύ μεγάλη ζήτηση και πολύ καλά λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@hariskap Ευχαριστώ για την συμβουλή σου, για εξωτερικό η αλήθεια είναι πως δεν το σκέφτομαι ακόμα και αυτό διότι βλέπω πως στον κλάδο της πληροφορικής καθημερινά αναρτώνται αγγελίες οπότε ξέρω σίγουρα ότι κάτι θα μπορέσω να βρώ και Ελλάδα. Αρχικά σκέφτομαι να μάθω την Java που ανεξαρτήτως κλάδου την ζητάνε παντού, (βεβαια δεν ξέρω για πρώτη γλώσσα πόσο εύκολη θα είναι), όσο αφορά για κλάδο σκεφτόμουνα να αρχίσω με android development καθώς ασχολούμε αρκετά με κινητά και στην συνέχεια θα δω. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/30/2018 στις 11:52 ΠΜ, alex723243 είπε

Έτυχε πάνω στο ψάξιμο να βρω το coding bootcamp που διοργανώνεται Αθήνα κάθε χρόνο, από ότι διάβασα είναι σεμινάρια ταχύρυθμης εκμάθησης προγραμματισμού (500 ώρες ) σε 12 βδομάδες !!! κόστος 2500 ευρώ !!! και λένε ότι οι απόφοιτοι τους χωρίς να έχουν προηγούμενες γνώσεις προγραμματισμού ότι απορροφήθηκαν αμέσως από τις εταιρείες/χορηγούς του προγράμματος σε ποσοστό 100% των συμμετεχόντων. Εσείς τι γνωρίζεται για το coding bootcamp, θα το προτείνατε σε κάποιον  για να κάνει την αρχή και να δικτυωθεί με εταιρείες και να μάθει προγραμματισμό?    

Καλύτερα Udacity σε κάτι που σου αρέσει. Είπες για Android, Udacity is the best in the business. Αυτό επειδή τα μαθήματα γίνονται από Google Engineers που έχουν μελετήσει το Android από πάνω μέχρι κάτω. Επίσης προς το τέλος του έτους, δίνει υποτροφίες (έχω πάρει 2 από Google) και αν είσαι active στο Udacity forum και τελειώσεις on time, παίρνεις όλο το NanoDegree τσάμπα. Θέλει την προσπάθεια του. 

Ειδικά αν πληρώνεις μπροστά, αυτά τα coding bootcamps τα φοβάμαι. Πήγα σε coding school (του Kariera.gr) κυρίως για δικτύωση και όχι για τις γνώσεις, μιας και τις είχα στο μεγαλύτερο μέρος. Υπήρχαν άτομα που απογοητεύτηκαν και δεν είδαν αυτό που περίμεναν. Ένας στο team μου δεν έκανε ούτε μία γραμμή κώδικα στο project, απλά έκατσε και το παρακολούθησε επειδή πλήρωσε τα λεφτά. Η απορρόφηση ήταν κάτω του 20% (και μάλλον πολύ λέω). Φαντάσου το ίδιο να συμβαίνει σε ένα bootcamp που κάνει τόσα λεφτά. Το Udacity αν πληρώνεις 300 τον μήνα, σου δίνει πίσω τα λεφτά αν μέσα στους επόμενους έξι μήνες(νομίζω) δε βρεις δουλειά. Δυνατό κατά τη γνώμη μου.

@alex723243 

Επεξ/σία από Dinos_12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dinos_12345  Σορρυ που δεν απάντησα άμεσα :D, λοιπόν για το coding bootcamp πιστεύω έχεις δίκιο, πολλά λεφτά και πολλές γνώσεις σε μικρό διάστημα= δύσκολο να μάθεις κάτι ουσιαστικό αλλά για τις γνωριμίες που ίσως να κάνεις μπορεί και να αξίζει, όσο αφορά το Udacity που λές το τσεκαρά εδω και μία ώρα, δυνατό μου φένεται ΑΛΛΑ, μπήκα πχ στα Nanodegree και είδα για andoid developer έχει PREREQUISITES  δηλαδή requirements που εγώ δεν έχω και θα μου στοιχίσουν αρκετά οπότε παρακάτω σου γράφω τι ζητάει:

You should have at least 1-2 years of experience in Java or another object-oriented programming language prior to enrolling.
If you have no prior programming experience, we recommend you take our free Android Basics course series, also built with Google. You should also learn foundational Java programming concepts before enrolling in this Nanodegree program. Our free Java Programming Basics course is a good place to start.
 

Sample code in our courses is shared on GitHub. You must have a GitHub handle and know how to share code on GitHub prior to enrolling. Take our course on How to Use Git and GitHub if you lack this experience.

You will build your apps in Android Studio, and will need to install it on your machine to complete your Nanodegree projects. If you don't have Android Studio installed, see our mini-course on How to Install Android Studio for instructions.

 

  • Resourcefulness: Ability to search for and find solutions in documentation, backed by the belief that all problems in code are discoverable;
  • Grit: Ability to work through challenges and persevere when code breaks and tests fail.
  • Growth Mindset: Belief that intelligence is NOT a fixed entity, and can be boosted by hard work in the process of learning and practice.

    Γενικά θα μου βγει κανα 2000 ευρώ πιστεύω για αυτά που ζητάει τώρα αυτό το αν δεν βρεις δουλειά σε 6 μήνες τα λεφτά σου πίσω να σου πω δεν το πολύ πιστεύω πιο πολύ για μάρκετινγκ μου ακούγεται. Πάντως από το  coding bootcamp φένεται πολύ καλύτερο, σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο και μου είπες για το site είναι σημαντικό για εμένα να μαζέψω πληροφορίες πριν προχωρήσω σε κάτι θέλω να είμαι σίγουρος. Οπότε για αρχή ή θα πάρω κάποιο βιβλίο ή θα παρακολουθήσω ένα σεμινάριο για Java για να μπω στο κλίμα σιγά σιγά και έπειτα βλέπω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alex723243 είπε

@Dinos_12345  Σορρυ που δεν απάντησα άμεσα :D, λοιπόν για το coding bootcamp πιστεύω έχεις δίκιο, πολλά λεφτά και πολλές γνώσεις σε μικρό διάστημα= δύσκολο να μάθεις κάτι ουσιαστικό αλλά για τις γνωριμίες που ίσως να κάνεις μπορεί και να αξίζει, όσο αφορά το Udacity που λές το τσεκαρά εδω και μία ώρα, δυνατό μου φένεται ΑΛΛΑ, μπήκα πχ στα Nanodegree και είδα για andoid developer έχει PREREQUISITES  δηλαδή requirements που εγώ δεν έχω και θα μου στοιχίσουν αρκετά οπότε παρακάτω σου γράφω τι ζητάει:

You should have at least 1-2 years of experience in Java or another object-oriented programming language prior to enrolling.
If you have no prior programming experience, we recommend you take our free Android Basics course series, also built with Google. You should also learn foundational Java programming concepts before enrolling in this Nanodegree program. Our free Java Programming Basics course is a good place to start.
 

Sample code in our courses is shared on GitHub. You must have a GitHub handle and know how to share code on GitHub prior to enrolling. Take our course on How to Use Git and GitHub if you lack this experience.

You will build your apps in Android Studio, and will need to install it on your machine to complete your Nanodegree projects. If you don't have Android Studio installed, see our mini-course on How to Install Android Studio for instructions.

 

  • Resourcefulness: Ability to search for and find solutions in documentation, backed by the belief that all problems in code are discoverable;
  • Grit: Ability to work through challenges and persevere when code breaks and tests fail.
  • Growth Mindset: Belief that intelligence is NOT a fixed entity, and can be boosted by hard work in the process of learning and practice.

    Γενικά θα μου βγει κανα 2000 ευρώ πιστεύω για αυτά που ζητάει τώρα αυτό το αν δεν βρεις δουλειά σε 6 μήνες τα λεφτά σου πίσω να σου πω δεν το πολύ πιστεύω πιο πολύ για μάρκετινγκ μου ακούγεται. Πάντως από το  coding bootcamp φένεται πολύ καλύτερο, σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο και μου είπες για το site είναι σημαντικό για εμένα να μαζέψω πληροφορίες πριν προχωρήσω σε κάτι θέλω να είμαι σίγουρος. Οπότε για αρχή ή θα πάρω κάποιο βιβλίο ή θα παρακολουθήσω ένα σεμινάριο για Java για να μπω στο κλίμα σιγά σιγά και έπειτα βλέπω.

Το Android basics είναι free. Όχι το nanodegree αλλά το τέρμα βασικό που δείχνει τα fundamentals. Πιστεύω πως είναι καλύτερα επειδή είναι self paced. Δεν χρειάζεται να πιέζεσαι. Βέβαια αυτή είναι η γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...