Προς το περιεχόμενο

Θέση ψύκτρας επεξεργαστή


zoiskarl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum.Μετά από 6 χρόνια με την stock ψύκτρα της intel πήρα την deepcool για να την αντικαταστήσω.Ήθελα μια φτηνή να κάνει δουλειά της χωρίς να έχω στο μυαλό μου το oc.Αυτό που αντιμετώπισα είναι ότι λόγω της μητρικής μου δεν χωρούσε η στεφάνη που κρατάει το cooler στις θέσεις του LGA1155 και την έβαλα στο LGA775 τοποθέτησα την ψύκτρα,όλα κομπλέ.Απλά είναι ελάχιστα στραβή.Το pc έχει ανοίξει κανονικά και σε idle είμαι 10 βαθμούς κάτω σε σχέση με πριν.Θα δοκιμάσω μετά να το στρεσσάρω να δω μέχρι τι θερμοκρασίες πάει.Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν θα μου βγάλει πρόβλημα που είναι λίγο στραβό το cooler ή όχι.Ξέρω ότι η επιφάνεια επαφής του cooler είναι ελάχιστα μεγαλύτερη από τον επεξεργαστή μου.Θα παρακαλούσα όχι άκυρα σχόλια.Ο επεξεργαστής είναι ο 3570k.Το pc της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοήθησέ με λίγο. Είναι στραβή ως προς την επαφή με τον επεξαργαστή? Ή γέρνει προς τα αριστερά ή δεξιά?

Αυτό που σε νοιάζει είναι να έχει απόλυτη επαφή η ψύχτρα με τον επεξεργαστή. Τώρα αν έχει μπει στραβά λίγο αριστερά ή δεξιά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Papadrams είπε

Βοήθησέ με λίγο. Είναι στραβή ως προς την επαφή με τον επεξαργαστή? Ή γέρνει προς τα αριστερά ή δεξιά?

Αυτό που σε νοιάζει είναι να έχει απόλυτη επαφή η ψύχτρα με τον επεξεργαστή. Τώρα αν έχει μπει στραβά λίγο αριστερά ή δεξιά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Αν δεις της μικρές τρύπες γύρω από την θέση του επεξεργαστή στην μητρική θα καταλάβεις ότι λογικά θα πρέπει να είναι όσο στραβά είναι και από την φωτό που ανέβασα.Με chrome ανοιχτό είμαι γύρω στους 33 βαθμούς και prime95 που έτρεξα για κανά ικοσάλεπτο μέγιστο 61 βαθμούς πήγε.Δεν έχω δοκιμάσει gta v που μου ανέβαζε περίπου 90 βαθμούς λόγω update.Θα γίνει μέσα στο σκ.Το cooler έχει μπει κανονικά και έχει πιαστεί καλά πάνω στη στεφάνη του

 

Capture.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες τρέξε το prime95 για όλο το βράδυ για να είσαι σίγουρος. Δεν φτάνουν τα 20 λεπτά.

Από την φωτογραφία αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι απλά έχει μπει προς τα δεξιά. Αν εφάπτεται όλος ο επεξεργαστής με το ανεμιστηράκι τότε είσαι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...