Προς το περιεχόμενο

Στις 9 Φεβρουαρίου θα διατεθεί στην αγορά το έξυπνο ηχείο της Apple, HomePod


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, γροσερισοπ είπε

με 50ευρώ και ένα home mini κάνεις αξιοπρεπέστατα τη δουλειά σου...

350€ και περιορισμένες δυνατότητες.

δυστηχώς xiaomi + google services win win/ 

η αυτοματοποίηση του σπιτιου μου εχει περάσει εκεί και ας έχω πολλά apple products. 

Να μην πληρώσεις και 300 Euro για το σηματακι; Εγώ πήρα το Home mini για $29 με $10 Ebay gift card. Οπότε μου στοίχισε $19.

Επεξ/σία από Antiriad
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Antiriad είπε

Να μην πληρώσεις και 300 Euro για το σηματακι; Εγώ πήρα το Home mini για $29 με $10 Ebay gift card. Οπότε μου στοίχισε $19.

Και φαντάζομαι άμα θέλεις να ακούσεις μουσική,η ποιότητα είναι χειρότερη και απο την ποιότητα των ηχείων στα λεωφορεία ε; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτό που δεν έχετε καταλάβει είναι πως το σημαντικότερο χαρακτηριστικό του θα είναι ο ήχος του και μετά θα ακολουθεί η Siri. Η Siri για κάποιον που έχει επενδύσει στο οικοσύστημα του HomeKit λειτουργεί πολύ καλύτερα από alexa και google Assistant. 

Τα mini κλπ του ανταγωνισμού κάνουν απλά τη δουλειά τους ως προς τις φωνητικές εντολές αλλά στο θέμα του ήχου απλά ...νιαουρίζουν. 

Και η google αν θες καλύτερο ήχο, σου χρεώνει το Home max στα 400...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ κι έναν χρόνο το περιμένω.  Ελπίζω πριν το καλοκαίρι να έρθει Ελλάδα. Καλά κάνει και δεν εστιάζει στην siri αλλά στον ήχο. Προβλέπω να τους βάζει πάλι τα γυαλιά η Apple γιαυτό το καθυστερεί. Χαλάλι της όμως, θα περιμένω.

 

Επεξ/σία από kriosgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Federer είπε

Με 5.99$ παίρνω το Μίνι ασύρματο ηχείο μανιταριού Bluetooth. Δεν βρίσκω κανέναν λόγο να δώσω 343.01$ για το ηχείο της Apple...

Ανταύγειες και ανωμαλίες.

Καταγραφή.JPG

Επεξ/σία από makridis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, billdanos είπε

Αυτό που δεν έχετε καταλάβει είναι πως το σημαντικότερο χαρακτηριστικό του θα είναι ο ήχος του και μετά θα ακολουθεί η Siri. Η Siri για κάποιον που έχει επενδύσει στο οικοσύστημα του HomeKit λειτουργεί πολύ καλύτερα από alexa και google Assistant. 

Τα mini κλπ του ανταγωνισμού κάνουν απλά τη δουλειά τους ως προς τις φωνητικές εντολές αλλά στο θέμα του ήχου απλά ...νιαουρίζουν. 

Και η google αν θες καλύτερο ήχο, σου χρεώνει το Home max στα 400...

Για αυτό η μισή Αμερική που έχει iPhone έχει επιλέξει την λύση της Αμαζόν... Μάλλον δεν ξέρουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικα πιστευω πως θα εχει πολυ καλο ηχο, κατι που αναμενεται με τετοια τιμη.

 

Το προβλημα ειναι οτι ειναι αρκετα περιορισμενο σε χρηση:

α) λειτουργει μονο με apple music και οχι με spotify ή αλλες streaming λυσεις

β) η siri ειναι χειροτερη assistant και δεν φθανει τις ευκολιες του ανταγωνισμου

γ) δεν παιζει σε συνδυασμο με αλλο homepod σαν stereo

δ) δεν παιζει ακομα multiroom 

 

To γ) και το δ) διαβασα οτι θα λυθουν μελλοντικα με αναβαθμιση και θα τα προσφερει οπως κανει ο ανταγωνισμος.

Το πολυ θετικο ειναι οτι ακολουθησε την google και εβαλε και η apple την δυνατοτητα προσαρμογης του ηχου βασει του χωρου, κατι που κανει το google home max.

Αυτο πιστευω θα δωσει στο homepod προβαδισμα εναντι λυσεων τυπου sonos που δεν εχουν αυτην την πρωτοπορο δυνατοτητα.

 

Με λιγα λογια, φαινεται να ειναι ενα ποιοτικο ηχειο για streaming απο apple music, οποτε απευθυνεται σε ατομα που ειναι locked στο περιορισμενο αυτο οικοσυστημα.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, StigmaX είπε

Για αυτό η μισή Αμερική που έχει iPhone έχει επιλέξει την λύση της Αμαζόν... Μάλλον δεν ξέρουν. 

...ή Appleώς δεν έχει κυκλοφορήσει τόσα χρόνια αντίστοιχο προϊόν η Apple. Κάτσε να τρέξει λίγο στην αγορά και βλέπουμε μετά ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, StigmaX said:

Για αυτό η μισή Αμερική που έχει iPhone έχει επιλέξει την λύση της Αμαζόν... Μάλλον δεν ξέρουν. 

Είχε εναλλακτική επιλογή από την apple?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Papakaliati said:

Και φαντάζομαι άμα θέλεις να ακούσεις μουσική,η ποιότητα είναι χειρότερη και απο την ποιότητα των ηχείων στα λεωφορεία ε; 

αν περίμενα από την Apple για να μεριμνήσει για τον ήχο..

συνδεμένα όλα στον ενισχυτή και το mini πετάει τον ήχο αυτόματα στο Android TV.

έχω τα χέρια ανοιχτά να κάνω ότι θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει φοβερή πλάκα η σύγκριση ανόμοιων προϊόντων.

Ιδικά όταν αυτό το προϊόν (homepod) δεν έχει καν ακόμα κυκλοφορήσει στη αγορά και βλέπεις ανθρώπους να το σχολιάζουν και να το συγκρίνουν με σχόλια του τύπου το google κάνει αυτό το amazon εκείνο. Ακόμα και που λανσάρετε με περιορισμένο λειτουργικό τι το σταματάει έχοντας την τεχνολογία να προσθέσουν features. 

Σκεπτόμενος πάντα λογικά και χωρίς να θέλω στην ανούσια διαμάχη apple vs άλλων εταιριών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, dimkord said:

Chromecast audio πάνω στο ηχοσύστημα με τα ηχεία μπαούλα και άσε τους άλλους να δίνουν 350αρια για "ποιοτικό" ήχο

Το "ηχοσύστημα" με τα ηχεία "μπαούλα" δεν κάνει €350... Αν έχεις ΗΔΗ ένα τέτοιο ηχοσύστημα αξίας π.χ. €2000, προφανώς και ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ να πάρεις HomePod για την ποιότητα του ήχου, αλλά όπως λες και εσύ αγοράζεις echo dot, chromecast audio κτλ και το κομπλάρεις πάνω. Αν δεν έχεις όμως τέτοιο ηχοσύστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά δε μου αρέσει η μονολιθική προσέγγιση του ηχείου που πρέπει να συνδυάζει και ποιοτικο software και καλό ήχο. Δώσε ένα ηχείο με έναν έξυπνο assistant που να εστιάζει στην λειτουργικότητα και δώσε από κει κι έπειτα τη δυνατότητα στον καθένα να το συνδιάσει και με 8κάναλο ήχο αν γουστάρει. Δεν τη καταλαβαίνω τη λογική αυτή λες και περιμέναμε την amazon ή την apple να μας μάθει πώς είναι ένα σωστό ηχείο.

Επεξ/σία από the other one
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...