Προς το περιεχόμενο

Η Samsung θα αποκαλύψει επίσημα το Galaxy S9 στις 25 Φεβρουαρίου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το live focus και γενικα τα portrait modes των κινητών ουδεμία σχέση έχουν με ανοιχτά διαφραγματα. Είναι απλά ένα εφέ και τίποτα παραπάνω που απλώς εξομοιώνει το αποτέλεσμα. 

 

Κλειστό διάφραγμα σε αυτούς τους λιλιπουτειους αισθητήρες δεν έχει κανένα νόημα όπως είπα και προηγουμένως αφού ακόμα και με 1.7f είναι όλα εστιασμενα σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις (εκτός αν το θέμα μας είναι στους 30 πόντους από μας). 

 

Αν θες να παγώσεις κίνηση μια χαρά το κάνει ένα note8 με 1.7 δεν θα σε σώσει το 1 στοπ του 2.5f.

 

Anyway αναμένουμε με αγωνία αφού η τεχνολογία  στον τομεα φωτογραφίας των flagships έχει ξεφύγει και οδηγεί τις εξελίξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αυτή τη φορά θα είμαι εκεί και θα σας κάνω περιγραφή α λα BillDanos (αν δεν με πετάξουν έξω)! :ph34r:

Ας ελπισουμε να κανεις review για το S9, γιατι εσυ εισαι ικανος να βαλεις διπλα το X και να αρχισεις τις συγκρισεις.:lol:

Επεξ/σία από ScorpioX777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vamvakoulas είπε

Το live focus και γενικα τα portrait modes των κινητών ουδεμία σχέση έχουν με ανοιχτά διαφραγματα. Είναι απλά ένα εφέ και τίποτα παραπάνω που απλώς εξομοιώνει το αποτέλεσμα. 

Κλειστό διάφραγμα σε αυτούς τους λιλιπουτειους αισθητήρες δεν έχει κανένα νόημα όπως είπα και προηγουμένως αφού ακόμα και με 1.7f είναι όλα εστιασμενα σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις (εκτός αν το θέμα μας είναι στους 30 πόντους από μας). 

Αν θες να παγώσεις κίνηση μια χαρά το κάνει ένα note8 με 1.7 δεν θα σε σώσει το 1 στοπ του 2.5f.

Anyway αναμένουμε με αγωνία αφού η τεχνολογία  στον τομεα φωτογραφίας των flagships έχει ξεφύγει και οδηγεί τις εξελίξεις.

 

Ναι το live focus μια σειρα απο εκθεσεις τραβηγμενες "on the fly" ειναι για bokeh adjustment το ξερω.. Τα portrait και γενικα τα διαφορα modes ειναι οπως και στις compact ή entry level dslr για να βοηθουν τους αρχαριους που δεν καταλαβαινουν πως λειτουργει το διαφραγμα και σε πολλες περιπτώσεις απλα εξομοιώνουν μέσω λογισμικου κατι που υπο κανονικές συνθηκες δεν μπορούν να κανουν για λόγους ευνόητους. 

Ενταξει το δεν εχει κανενα νοημα το μεγαλύτερο  διαφραγμα ομως απο το εχει πολυ λιγοτερο νοημα  (απο οτι σε κανονικους αισθητηρες που κανει τεραστια διαφορα ακομη και μισο fstop σε τοσο κλειστο διαφραγμα) δεν ειναι το ιδιο ειναι η προσωπικη μου αποψη. Οτιδηποτε καλυτερο καλοδεχουμενο και αν ο νεος isocell ειναι ακομη καλυτερος και αποδοτικοτερος στην απορροφηση φωτος σιγουρα θα υπαρξει μεγαλυτερη ευελιξια. 

Και εννοειται οτι οι ηδη υπαρχουσες καμερες ειναι παρα πολυ καλες δεν διαφωνει κανεις σε αυτο.

Πιο πολυ περιμενω να δω τις βιντεο δυνατοτητες του , παροτι ειναι πλεον εντυπωσιακο τι καταφερνουν με τοσο μικρους αισθητηρες σε συνθηκες φωτογραφησης.

 

1 ώρα πριν, ScorpioX777 είπε

Για να κανει τοσο ντορο με αυτο το “The Camera. Reimagined” πιστευω οτι θα εχει τους ISOCELL αισθητηρες επανω.

 

Αυτους που εχουν ακουστει φανταζομαι.. Ακομη περιμενω να δω τι μπορει να εννουν με το "variable aperture" ή αν απλα ειναι αυτο το feature του note 8.. Μαλλον το δευτερο ειναι πιο λογικο..

 

https://www.xda-developers.com/samsung-isocell-sensors-galaxy-s9/#comments_area

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d4ydr33m3r είπε

Αυτους που εχουν ακουστει φανταζομαι.. Ακομη περιμενω να δω τι μπορει να εννουν με το "variable aperture" ή αν απλα ειναι αυτο το feature του note 8.. Μαλλον το δευτερο ειναι πιο λογικο..

https://www.xda-developers.com/samsung-isocell-sensors-galaxy-s9/#comments_area

Δεν καταλαβαινω ακριβως ποιο feature του Νοτε 8 εννοεις.Το Pro-Mode?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Δεν καταλαβαινω ακριβως ποιο feature του Νοτε 8 εννοεις.Το Pro-Mode?

 

Οχι το pro mode ειναι το manual που λεμε, αν το variable aperture που γραφουν θα ειναι απλα μια εκδοση του live focus αυτο εννοω..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Οχι το pro mode ειναι το manual που λεμε, αν το variable aperture που γραφουν θα ειναι απλα μια εκδοση του live focus αυτο εννοω..

Το live focus εχει περιορισμο αποστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Το live focus εχει περιορισμο αποστασης.

 

Δεν το εχω δουλεψει να σου πω απο οτι διαβαζω, εχω το s8+ για αυτο μου κανει εντυπωση το πως μπορει να σχετιζεται με αυτο που γραφουν.. Θα δουμε μακαρι να μην ειναι απλα μια εκδοση αυτου..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα όταν λες Reimagined υπονοείς innovation,,,Και πάλι θέλω να δω τι σκατά θα βγάλει που θα το βαφτίσει innovation..οπως το dock που και εκει ηρθε δευτερη...Οσο για τον φιλο που λεει funboys..αληθεια λεγετε και ιστορια...funboy εισαι εσυ φιλε μου που κλεινεις τα αυτια και τρως αμασητο οτι σου λενε,,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, nektarios_rs είπε

Σύμφωνα με τον Evan Blass (evleaks), αυτά είναι τα S9 και S9+

Αν όντως ισχύει, είναι πολύ πιο άσχημα από τα S8...

Κοιτάω την φωτό και το s8 μου εδώ δίπλα μου και δεν μπορώ να βρω διαφορά... που είναι το πιο άσχημο; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...