Προς το περιεχόμενο

Η Samsung θα αποκαλύψει επίσημα το Galaxy S9 στις 25 Φεβρουαρίου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει 1080 στα 480dps είναι καλά.

4K όμως; Στα ποσά ; Αν είναι 120 καλά θα είναι.

Η κάμερα θα είναι ακόμα στα 12 mp; 

Μπαταρία σκοπεύετε να βάλετε μεγαλύτερης χωρητικότητας ;

Υπέρυθρες σίγουρα δε θα έχει.

Συγγνώμη δε θα πάρω.

Άντε γεια Samsung.

Πότε ξανά.

Και να μου το χάριζαν δε θα το έπαιρνα.

Συγγνώμη αλλά έχω στεναχωρηθεί από τη Samsung και δε επιλέγω πλέων τα κινητά της.

Επεξ/σία από MapleLeafs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, kirileman είπε

Πού πήγε η σούπερ, πρωτοποριακή και πολύ χρήσιμη edge οθόνη;

Ιδια με του S8 τη βλέπω και μια χαρά χρήσιμη είναι γιατί η όλη καμπυλοτητα προσφέρει πολλά στην αίσθηση στο πιάσιμο και επειδή ξεπέρασαν το σύνδρομο "πουλάω μουρη" η καμπυλοτητα είναι ελάχιστη.

Η διαφορά που βλέπω είναι ότι στη φωτο απεικονίζουν το πραγματικό μέγεθος του bezel και όχι το ψεύτικο που δείχνουν στο S8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, VChris είπε

Ιδια με του S8 τη βλέπω και μια χαρά χρήσιμη είναι γιατί η όλη καμπυλοτητα προσφέρει πολλά στην αίσθηση στο πιάσιμο και επειδή ξεπέρασαν το σύνδρομο "πουλάω μουρη" η καμπυλοτητα είναι ελάχιστη.

Η διαφορά που βλέπω είναι ότι στη φωτο απεικονίζουν το πραγματικό μέγεθος του bezel και όχι το ψεύτικο που δείχνουν στο S8.

Τι ακριβώς προσφέρει στο πιάσιμο μια μπροστινή καμπύλη από τη στιγμή που πιάνουμε το κινητό από πίσω; Εκτός αν εννοείς ότι βολεύει στο πιάσιμο όταν θέλουμε να καθαρίσουμε το φακό της κάμερας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να πιστευω οτι, εφοσον δεν ειναι official το render, θα αλλαξει και δεν θα ειναι η τελικη μορφη αυτη.

Αν ειναι τελικο/αληθινο τοτε πραγματικα το S8 ειναι πιο ομορφο, συμμετρικο και κομψο...B)

 

Ελεος με το bixby...:angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, kirileman είπε

Τι ακριβώς προσφέρει στο πιάσιμο μια μπροστινή καμπύλη από τη στιγμή που πιάνουμε το κινητό από πίσω; Εκτός αν εννοείς ότι βολεύει στο πιάσιμο όταν θέλουμε να καθαρίσουμε το φακό της κάμερας.

Μικρότερος όγκος όταν το κρατάς, κλειστό. Και διαφοροποιηση σχεδιαστικα απο τον ανταγωνισμό. Τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MapleLeafs είπε

Εντάξει 1080 στα 480dps είναι καλά.

4K όμως; Στα ποσά ; Αν είναι 120 καλά θα είναι.

Η κάμερα θα είναι ακόμα στα 12 mp; 

Μπαταρία σκοπεύετε να βάλετε μεγαλύτερης χωρητικότητας ;

Υπέρυθρες σίγουρα δε θα έχει.

Συγγνώμη δε θα πάρω.

Άντε γεια Samsung.

Πότε ξανά.

Και να μου το χάριζαν δε θα το έπαιρνα.

Συγγνώμη αλλά έχω στεναχωρηθεί από τη Samsung και δε επιλέγω πλέων τα κινητά της.

 

Γιατι το εχεις ευκολο ή το εχεις δει και σε action cameras το 4k @ 120fps για να το απαιτουμε ετσι απλα; Θελει μια Α επεξεργαστικη δυναμη και αρκετο χωρο διαθεσιμο για αποθηκευση για να εχεις ενα σεβαστο bitrate..

Ο Exynos 9810 το υποστηριζει το 4k @120fps, εχω την εντυπωση ομως οτι δεν το υποστηριζει ο SD845 οποτε υπαρχει μεγαλη περιπτωση να χρησιμοποιησουν 4k @ 60fps και στα 2 variants για να μην εχουμε.. μουρμουρες.. Που με βαση τα specs του 9810 και την γενικοτερη αποδοση του σε σχεση με τον 845 προβλεπω να εχουμε δηλαδη για πολλα θεματα αλλα τελοσπαντων..

Μπαταριες εχει διαρρευσει οτι θα ειναι οι ιδιες ή οριακα καλυτερες, αλλα εφοσον η καταναλωση θα πεσει σε συνδυασμο με την αυξηση επιδοσεων αυτο σημαινει καλυτερη αυτονομια. 

 

Εχουμε και λεμε λοιπον. Καλυτερη καμερα και σαφεστατα καλυτερο βιντεο με περισσοτερα features, καλυτερο SoC ειδικα το Exynos variant, καλυτερο modem ε οκ τι αλλο να προσθεσουν; Τωρα αν για τους λογους σας δεν σας κανει αυτο ειναι αλλο θεμα.. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει.

Σίγουρα θα είναι καλύτερη η κάμερα και καλύτερο το βίντεο, αλλά για πόσο ακόμα θα έχουμε 12mp; Γιατί όχι 16 όπως ήταν παλιότερα; 

Το 4K στα 120 το είπα μόνο και μόνο από αναλογία του FHD 1080 στα 480fps.

Διπλασίασα την ανάλυση και διαίρεσα επί 2 (δηλαδή 4 φορές λιγότερα) τα fps. Μου ήταν παράλογο να πω 4K@240fps αλλά πολύ πιθανό και μάλλον σίγουρο, σε κάποια χρόνια να το δούμε και αυτό. Όπως πολύ πιθανό η μάλλον σίγουρο να δούμε 8k@30fps και μετά στα 60.

Σαφώς τώρα έχουμε πολύ καλύτερους φακούς αλλά η ανάλυση με χαλάει. Δεν είναι μικρή; 

Γιατί ακόμα 12mp;

Όσο μεγαλύτερη ανάλυση τόσο λεπτομέρεια έχουμε όταν κάνουμε zoom, σωστά;

Να πω πως δεν έχω καθόλου γνώσεις σαν τις δικές σας περιγράφοντας τα όσα γράφετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Noμιζω οτι το καταλαβαινεις και μονος σου οτι πρεπει να ενημερωθεις λιγο καλυτερα πριν προσπαθησεις να μειωσεις κατι.. Εντελως φιλικα δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα οι προχειροι υπολογισμοι σου.. :)

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, alexzzz είπε

Κοιτάω την φωτό και το s8 μου εδώ δίπλα μου και δεν μπορώ να βρω διαφορά... που είναι το πιο άσχημο; 

Αν το συγκρίνεις με την "επίσημη" φώτο του S8

galaxy-s8-plus_gallery_front_black_s4.pn

θα καταλάβεις πως το design του S9 φέρνει πολύ περισσότερο στο A8 2018...

Μεγαλύτερα πλαϊνά bezels σε σχέση με τα S8 και Note 8.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, d4ydr33m3r said:

Noμιζω οτι το καταλαβαινεις και μονος σου οτι πρεπει να ενημερωθεις λιγο καλυτερα πριν προσπαθησεις να μειωσεις κατι.. Εντελως φιλικα δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα οι προχειροι υπολογισμοι σου.. :)

Προφανώς και θα χρειαστεί να διαβάσετε καλύτερα το μήνυμα για να καταλάβετε ότι δεν προσπαθώ να μειώσω κάτι.

Αυτό που είπα ήταν ότι το 1080 στα 480fps θα είναι πολύ καλό και αναρωτήθηκα για το 4K που έχει μπέι στη ζωή μας εδώ και αρκετό καιρό και έγραψα πως αν θα είναι στα 120fps θα είναι καλά.

Επίσης σύμφωνα με τις τωρινές καταγραφές video 720, 1080 και 4K, ο πρόχειρος υπολογισμός μου έχει μια λογική.

Στα χαρακτηριστικά του s8 βλέπουμε καταγραφή βίντεο 2160p στα 60fps, 1080p στα 120fps και 720p στα 240fps.

Ενώ στα παλιότερα μοντέλα όχι μόνο της Samsung αλλά όλων των κατασκευαστών, η καταγραφή ήταν 2160p στα 30fps και 1080p στα 60fps.

Άρα η καταγραφή 4K στα 120 ή ακόμα και στα 240fps φαντάζει σωστός υπολογισμός το οποίο το έγραψα ως απορία και όχι για να μειώσω το S9. 

Και θα μπορούσα να πω πως υπάρχει η τεχνολογία για κάτι τέτοιο αλλά θα πρέπει να αναλωθεί πρώτα η τρέχουσα.

Τηλεοράσεις 8K θα τις δούμε σε λίγο παντού. Υπάρχουν όμως εδώ και 2 χρόνια, (ίσως και παραπάνω, αλλά όχι προς διάθεση στο ευρύ κοινό)

 

 

Επεξ/σία από MapleLeafs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, MapleLeafs είπε

Εντάξει.

Σίγουρα θα είναι καλύτερη η κάμερα και καλύτερο το βίντεο, αλλά για πόσο ακόμα θα έχουμε 12mp; Γιατί όχι 16 όπως ήταν παλιότερα; 

Το 4K στα 120 το είπα μόνο και μόνο από αναλογία του FHD 1080 στα 480fps.

Διπλασίασα την ανάλυση και διαίρεσα επί 2 (δηλαδή 4 φορές λιγότερα) τα fps. Μου ήταν παράλογο να πω 4K@240fps αλλά πολύ πιθανό και μάλλον σίγουρο, σε κάποια χρόνια να το δούμε και αυτό. Όπως πολύ πιθανό η μάλλον σίγουρο να δούμε 8k@30fps και μετά στα 60.

Σαφώς τώρα έχουμε πολύ καλύτερους φακούς αλλά η ανάλυση με χαλάει. Δεν είναι μικρή; 

Γιατί ακόμα 12mp;

Όσο μεγαλύτερη ανάλυση τόσο λεπτομέρεια έχουμε όταν κάνουμε zoom, σωστά;

Να πω πως δεν έχω καθόλου γνώσεις σαν τις δικές σας περιγράφοντας τα όσα γράφετε.

Αυτο που μετραει ειναι η ποιοτητα του φακου οχι τα megapixel.Eτσι ενας καλος 12mpx μπορει να εχει πολυ καλυτερη εικονα απο εναν μετριο 20mpx.


Στο zoom και σε δυο ισαξιους φακους αυτος με τα μεγαλυτερα mpx θα εχει καλυτερη ποιοτητα στο ζουμαρισμα αλλα επειδη ουτως η αλλως δεν ειναι ιδιαιτερα υψηλο στα κινητα τα 12mpx με τον καλο φακο και το καλο software των ναυαρχιδων ειναι αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αυτό το γνωρίζω.

Διορθώσετε με αν κάνω λάθος, τα παλιά τα χρόνια η ποιότητα λήψης φωτογραφίας με ένα iPhone που είχε 5mp ήταν καλύτερη από αυτήν αρκετών Android με 8mp, σωστά; Βέβαια τα iPhone τότε είχαν και μικρή οθόνη και εκτός αυτού είναι και ο παράγοντας της ποιότητας της οθόνης.

Απλά νομίζω πως είναι καιρός η Samsung να προχωρήσει λίγο και να πάει στα 20mp ή έστω στα 16.

Εντάξει καταλαβαίνω είναι κινητό, όχι φωτογραφική μηχανή, απλά λέω μια επιθυμία.

Βέβαια όπως προχωράει η τεχνολογία πάντα θα ζητάμε κάτι παραπάνω. Σε λίγα χρόνια θα λέω, έχει 16mp άντε να πάει στα 24.

Ένα άλλο που θα ήθελα να αναφέρω είναι η RAM.

Διορθώσετε και πάλι αν κάνω λάθος αλλά σε ένα εκθεσιακό note8 η s8+, δε θυμάμαι ποιο ήταν, είδα ότι η μισή RAM (3GB) χρησιμοποιείται από το σύστημα. Και ήταν το εκθεσιακό που δεν ήταν φορτωμένο. Δεν είναι πολύ;

Το mate 9 που έχω και είναι γεμάτο ένα σωρό εφαρμογές είναι συνεχώς με ελεύθερη ram πάνω από 2.

Επίσης θέλω να ρωτήσω και άλλους αν σας χαλάει το νέο φορμάτ το οθονών που έγινε στενότερο και ψηλότερα.

Εμένα με χαλάει. Προφανώς η αλλαγή έγινε για να είναι πιο εύκολη η λειτουργία του στο ένα χέρι.

Και τώρα που και η Huawei το άλλαξε στα νέα της μοντέλα είμαι περίεργος τη συσκευή θα διαλέξω στην επόμενη αγορά.

Πείτε με παράξενο , πείτε με περίεργο, ιδιότροπο, αλλά είναι κάποια πράγματα που μου άρεσαν και τα είχα συνηθίσει και μου είναι δύσκολο να περάσω σε κάτι διαφορετικό.

Βέβαια με το καιρό, θέλοντας και μη θα πρέπει να τα αποδεχτώ.

Επεξ/σία από MapleLeafs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MapleLeafs είπε

Προφανώς και θα χρειαστεί να διαβάσετε καλύτερα το μήνυμα για να καταλάβετε ότι δεν προσπαθώ να μειώσω κάτι.

Αυτό που είπα ήταν ότι το 1080 στα 480fps θα είναι πολύ καλό και αναρωτήθηκα για το 4K που έχει μπέι στη ζωή μας εδώ και αρκετό καιρό και έγραψα πως αν θα είναι στα 120fps θα είναι καλά.

Επίσης σύμφωνα με τις τωρινές καταγραφές video 720, 1080 και 4K, ο πρόχειρος υπολογισμός μου έχει μια λογική.

Στα χαρακτηριστικά του s8 βλέπουμε καταγραφή βίντεο 2160p στα 60fps, 1080p στα 120fps και 720p στα 240fps.

Ενώ στα παλιότερα μοντέλα όχι μόνο της Samsung αλλά όλων των κατασκευαστών, η καταγραφή ήταν 2160p στα 30fps και 1080p στα 60fps.

Άρα η καταγραφή 4K στα 120 ή ακόμα και στα 240fps φαντάζει σωστός υπολογισμός το οποίο το έγραψα ως απορία και όχι για να μειώσω το S9. 

Και θα μπορούσα να πω πως υπάρχει η τεχνολογία για κάτι τέτοιο αλλά θα πρέπει να αναλωθεί πρώτη η τρέχουσα.

Τηλεοράσεις 8K θα τις δούμε σε λίγο παντού. Υπάρχουν όμως εδώ και 2 χρόνια, (ίσως και παραπάνω, αλλά όχι προς διάθεση στο ευρύ κοινό)

 

Καταρχην γραφεις αυτο σαν αρχικο ποστ.. 

 

14 ώρες πριν, MapleLeafs είπε

Εντάξει 1080 στα 480dps είναι καλά.

4K όμως; Στα ποσά ; Αν είναι 120 καλά θα είναι.

Η κάμερα θα είναι ακόμα στα 12 mp; 

Μπαταρία σκοπεύετε να βάλετε μεγαλύτερης χωρητικότητας ;

Υπέρυθρες σίγουρα δε θα έχει.

Συγγνώμη δε θα πάρω.

Άντε γεια Samsung.

Πότε ξανά.

Και να μου το χάριζαν δε θα το έπαιρνα.

Συγγνώμη αλλά έχω στεναχωρηθεί από τη Samsung και δε επιλέγω πλέων τα κινητά της.

 

Θεωρεις οτι δεν προδιαθετεις εμπαθεια και προκαταληψη προς ενα  κινητο χωρις καν να εχει ανακοινωθει; Και το συνεχιζεις και γραφεις μερικες ανακριβειες και σου εξηγω οτι δεν ειναι ουτε αυτα τα specs ουτε ετσι τα πραγματα. 

1. ΔΕΝ εγραφε 4k @ 60fps το S8 ή το Note 8 ακομη και αν μπορουσε/αν λογω Exynos. Το S9 θα ειναι το πρωτο android κινητο λογικα που θα το κανει , ακολουθωντας το 8/8plus και X της Apple. Παροτι ηταν το πρωτο μοντελο που υποστηριξε 4k video εγγραφη γενικα εδω και αρκετα χρονια οταν οι αλλοι εγραφαν ακομη σε 1080p ή και 720p..Δεν παει αναλογικα επειδη μπορει και γραφει ενα βιντεο 480fps σε 1080p και το 4k ειναι 4 φορες μεγαλυτερο αρα πρεπει οπωσδηποτε να υποστηριζει η τεχνολογια 120fps.. Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα, θελει οπως σου ειπα και πολυ δυνατο h/w και πολυ χωρητικοτητα στο κινητο σου ενα τετοιο βιντεο..

2. Ξαφνικα μπηκε στην ζωη μας το 4k ετσι αποτομα και για τα καλα; Ενω οταν μεχρι πριν λιγους μηνες  μερικοι γραφικοι μιλαγαμε για 4k βιντεο και γελαγαν ολοι; Τωρα δεν μας κανει καν το 4k @60 fps να πηδηξουμε κατευθειαν στα 120fps γιατι υπαρχει και το αναλογο hardware φανταζομαι στην αγορα για να δεις σε τηλεορασεις αυτα τα βιντεο σωστα;
3. Καλα για το τηλεορασεις 8k σε λιγο στην αγορα το αφηνω κατα μερος.. Εχω 4k TV σχεδον 4 χρονια και τετοια πραγματα δεν λεω αδελφε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, d4ydr33m3r said:

Καταρχην γραφεις αυτο σαν αρχικο ποστ.. 

Θεωρεις οτι δεν προδιαθετεις εμπαθεια και προκαταληψη προς ενα  κινητο χωρις καν να εχει ανακοινωθει; Και το συνεχιζεις και γραφεις μερικες ανακριβειες και σου εξηγω οτι δεν ειναι ουτε αυτα τα specs ουτε ετσι τα πραγματα. 

1. ΔΕΝ εγραφε 4k @ 60fps το S8 ή το Note 8 ακομη και αν μπορουσε/αν λογω Exynos. Το S9 θα ειναι το πρωτο android κινητο λογικα που θα το κανει , ακολουθωντας το 8/8plus και X της Apple. Παροτι ηταν το πρωτο μοντελο που υποστηριξε 4k video εγγραφη γενικα εδω και αρκετα χρονια οταν οι αλλοι εγραφαν ακομη σε 1080p ή και 720p..Δεν παει αναλογικα επειδη μπορει και γραφει ενα βιντεο 480fps σε 1080p και το 4k ειναι 4 φορες μεγαλυτερο αρα πρεπει οπωσδηποτε να υποστηριζει η τεχνολογια 120fps.. Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα, θελει οπως σου ειπα και πολυ δυνατο h/w και πολυ χωρητικοτητα στο κινητο σου ενα τετοιο βιντεο..

2. Ξαφνικα μπηκε στην ζωη μας το 4k ετσι αποτομα και για τα καλα; Ενω οταν μεχρι πριν λιγους μηνες  μερικοι γραφικοι μιλαγαμε για 4k βιντεο και γελαγαν ολοι; Τωρα δεν μας κανει καν το 4k @60 fps να πηδηξουμε κατευθειαν στα 120fps γιατι υπαρχει και το αναλογο hardware φανταζομαι στην αγορα για να δεις σε τηλεορασεις αυτα τα βιντεο σωστα;
3. Καλα για το τηλεορασεις 8k σε λιγο στην αγορα το αφηνω κατα μερος.. Εχω 4k TV σχεδον 4 χρονια και τετοια πραγματα δεν λεω αδελφε.. 

Καλημέρα σας.

Δε θεωρώ κάτι.

Δεν έχω καμία εμπάθεια. 

Δε γράφω καμία ανακρίβεια.

Εκφράζω απορίες και ερωτήματα.

Έχω κάνει λάθος που γράφω για το s8 4K στα 60fps, συγγνώμη.

Νομίζω το κάνει το iPhone X

Μα 4K γράφαμε και με το note3 πριν χρόνια. Άσχετα ότι άλλη ποιότητα θα πάρουμε από το note3 και άλλη από το s8 και note8

Δε λέω ότι ντε και καλά η αναλογία πρέπει να είναι όπως τη γράφω.

Διαβάστε παρακαλώ το μήνυμα καλύτερα.

Επεξ/σία από MapleLeafs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...