Προς το περιεχόμενο

Η Samsung θα αποκαλύψει επίσημα το Galaxy S9 στις 25 Φεβρουαρίου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MapleLeafs είπε

Ναι αυτό το γνωρίζω.

Διορθώσετε με αν κάνω λάθος, τα παλιά τα χρόνια η ποιότητα λήψης φωτογραφίας με ένα iPhone που είχε 5mp ήταν καλύτερη από αυτήν αρκετών Android με 8mp, σωστά; Βέβαια τα iPhone τότε είχαν και μικρή οθόνη και εκτός αυτού είναι και ο παράγοντας της ποιότητας της οθόνης.

Απλά νομίζω πως είναι καιρός η Samsung να προχωρήσει λίγο και να πάει στα 20mp ή έστω στα 16.

Εντάξει καταλαβαίνω είναι κινητό, όχι φωτογραφική μηχανή, απλά λέω μια επιθυμία.

Βέβαια όπως προχωράει η τεχνολογία πάντα θα ζητάμε κάτι παραπάνω. Σε λίγα χρόνια θα λέω, έχει 16mp άντε να πάει στα 24.

Ένα άλλο που θα ήθελα να αναφέρω είναι η RAM.

Διορθώσετε και πάλι αν κάνω λάθος αλλά σε ένα εκθεσιακό note8 η s8+, δε θυμάμαι ποιο ήταν, είδα ότι η μισή RAM (3GB) χρησιμοποιείται από το σύστημα. Και ήταν το εκθεσιακό που δεν ήταν φορτωμένο. Δεν είναι πολύ;

Το mate 9 που έχω και είναι γεμάτο ένα σωρό εφαρμογές είναι συνεχώς με ελεύθερη ram πάνω από 2.

Επίσης θέλω να ρωτήσω και άλλους αν σας χαλάει το νέο φορμάτ το οθονών που έγινε στενότερο και ψηλότερα.

Εμένα με χαλάει. Προφανώς η αλλαγή έγινε για να είναι πιο εύκολη η λειτουργία του στο ένα χέρι.

Και τώρα που και η Huawei το άλλαξε στα νέα της μοντέλα είμαι περίεργος τη συσκευή θα διαλέξω στην επόμενη αγορά.

Πείτε με παράξενο , πείτε με περίεργο, ιδιότροπο, αλλά είναι κάποια πράγματα που μου άρεσαν και τα είχα συνηθίσει και μου είναι δύσκολο να περάσω σε κάτι διαφορετικό.

Βέβαια με το καιρό, θέλοντας και μη θα πρέπει να τα αποδεχτώ.

 

Πολυ γενικα και αφηνοντας ενα πολυ σημαντικο κομματι στην ακρη την ποιοτητα των φακων, οι αισθητηρες των κινητων λογω των μικρων τους διαστασεων εαν ανεβουν σε πολλα megapixels θα εχει σαν αναποφευκτη συνεπεια την πτωση της αποδοσης τους ειδικα σε συνθηκες που απαιτουν μεγαλυτερο ISO. Τετοιες συνθηκες ειναι εντος εσωτερικων χωρων, σε χαμηλο φωτισμο κ.ο.κ.. 

Εαν λοιπον μπακαλιστικα τα pixels στον αισθητηρα ειναι πιο μικρα λογω μεγαλυτερης αναλυσης δημιουργουν μεγαλυτερο θορυβο στην φωτογραφια σε τετοιες συνθηκες.

Θα κερδισεις λιγο σε ποιοτητα, δυναμικο ευρος και zoom οταν χρησιμοποιεις μικροτερα ISO δηλαδη σε συνθηκες καλου φωτισμου, εξωτερικους χωρους, πρωινες ωρες κ.ο.κ αλλα θα εχεις χασει εκει που μετραει μια καμερα δηλαδη σε δυσκολες συνθηκες φωτογραφισης. Ακομη και μια καμερα με 8MP το πρωι ειναι υπεραρκετη για να φωτογραφησεις πολυ καλα αν ο φακος ειναι απλα καλος..Aλλωστε τι θα κανεις με φωτογραφια κινητου , αφισα ποστερ και θες edit σοβαρο ας πουμε, για αυτα υπαρχουν επαγγελματικες μηχανες.

Αρα λοιπον φτανουμε στο συμπερασμα οτι αυτη την στιγμη με την δεδομενη τεχνολογια τα 12MP ειναι το sweet spot για καλη αποδοση σε ολες τις συνθηκες σε συνδυασμο με το μεσο μεγεθος των αισθητηρων στην αγορα. Ολες οι μεγαλες εταιρειες εκει παιζουν και καλα κανουν αν θες την γνωμη μου.

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

10 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Καταρχην γραφεις αυτο σαν αρχικο ποστ.. 

Θεωρεις οτι δεν προδιαθετεις εμπαθεια και προκαταληψη προς ενα  κινητο χωρις καν να εχει ανακοινωθει; Και το συνεχιζεις και γραφεις μερικες ανακριβειες και σου εξηγω οτι δεν ειναι ουτε αυτα τα specs ουτε ετσι τα πραγματα. 

1. ΔΕΝ εγραφε 4k @ 60fps το S8 ή το Note 8 ακομη και αν μπορουσε/αν λογω Exynos. Το S9 θα ειναι το πρωτο android κινητο λογικα που θα το κανει , ακολουθωντας το 8/8plus και X της Apple. Παροτι ηταν το πρωτο μοντελο που υποστηριξε 4k video εγγραφη γενικα εδω και αρκετα χρονια οταν οι αλλοι εγραφαν ακομη σε 1080p ή και 720p..Δεν παει αναλογικα επειδη μπορει και γραφει ενα βιντεο 480fps σε 1080p και το 4k ειναι 4 φορες μεγαλυτερο αρα πρεπει οπωσδηποτε να υποστηριζει η τεχνολογια 120fps.. Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα, θελει οπως σου ειπα και πολυ δυνατο h/w και πολυ χωρητικοτητα στο κινητο σου ενα τετοιο βιντεο..

2. Ξαφνικα μπηκε στην ζωη μας το 4k ετσι αποτομα και για τα καλα; Ενω οταν μεχρι πριν λιγους μηνες  μερικοι γραφικοι μιλαγαμε για 4k βιντεο και γελαγαν ολοι; Τωρα δεν μας κανει καν το 4k @60 fps να πηδηξουμε κατευθειαν στα 120fps γιατι υπαρχει και το αναλογο hardware φανταζομαι στην αγορα για να δεις σε τηλεορασεις αυτα τα βιντεο σωστα;
3. Καλα για το τηλεορασεις 8k σε λιγο στην αγορα το αφηνω κατα μερος.. Εχω 4k TV σχεδον 4 χρονια και τετοια πραγματα δεν λεω αδελφε.. 

Εδω ανεφερε την Ram του Note 8(2.7-2.8 πιανει για την ακριβεια στην αρχη) λες και θα ξεμεινει ποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MapleLeafs είπε

Καλημέρα σας.

Δε θεωρώ κάτι.

Δεν έχω καμία εμπάθεια. 

Δε γράφω καμία ανακρίβεια.

Εκφράζω απορίες και ερωτήματα.

Διαβάστε παρακαλώ το μήνυμα καλύτερα.

 

Δηλαδη το "αντε γεια Samsung" το "και να μου το χαριζαν δεν θα το επερνα" και ο γενικοτερος τονος του αρχικου ποστ σου δεν προδιαθετει σε κατι τετοιο; Οκ μαλλον λαθος καταλαβα εγω τοτε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο λόγος που στα Samsung δεν πρόκειται να συμβαδίζει το 4k στην εγγραφή είναι ο Snapdragon. Έχει λίγο καλύτερη Gpu αλλά στα υπόλοιπα μένει πίσω απο τον exynos.

Άν δεν το αποβάλλει αυτό η Samsung, να βάζει 2 επεξεργαστές, η γκρίνια θα είναι πάντα εκεί. 4κ στα 60 υποστήριζε ο exynos πρό iphone. Ο 9810 υποστηρίζει 4k στα 120 και δεν πρόκειται να το δεί κόσμος εκτός και αν δοθεί σε custom rom όπου τα τελευταία χρόνια λόγω drivers μειωμένες έως ανύπαρκτες οι επιλογές.

Επεξ/σία από Expecto Patronum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Expecto Patronum είπε

Ο λόγος που στα Samsung δεν πρόκειται να συμβαδίζει το 4k στην εγγραφή είναι ο Snapdragon. Έχει λίγο καλύτερη Gpu αλλά στα υπόλοιπα μένει πίσω απο τον exynos.

Άν δεν το αποβάλλει αυτό η Samsung η γκρίνια θα είναι πάντα εκεί. 4κ στα 60 υποστήριζε ο exynos πρό iphone. Ο 9810 υποστηρίζει 4k στα 120 και δεν πρόκειται να το δεί κόσμος εκτός και αν δοθεί σε custom rom όπου τα τελευταία χρόνια λόγω drivers μειωμένες έως ανύπαρκτες οι επιλογές.

 

Και να δεις γκρινια τα αμερικανακια και οι λοιποι χρηστες SD variant τωρα που και η αποδοση ξεφευγει υπερ του Exynos variant αισθητα.. Οταν περιοριζοταν στις καμερες, σε κανα feature τετοιο και οι διαφορες σε αποδοση ηταν πανω κατω ιδιες (με μονη διαφοροποιηση την GPU στο SoC) δεν το κανεις και ιδιαιτερο θεμα, τωρα ομως προβλεπω μαχη και τεραστιο backlash με τον 9810 που ειναι σαφεστατα πιο προηγμενο SoC.. Εκτος και αν κανουν λιγο κρατει στις επιδοσεις του 9810 και το βγαλουν guns blazing με φουλ αποδοση στο Note.. Αλλιως με αυτα που εχουν ακουστει δεν ξερω με τι λογικη παει η Sammy ετσι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, d4ydr33m3r είπε

Και να δεις γκρινια τα αμερικανακια και οι λοιποι χρηστες SD variant τωρα που και η αποδοση ξεφευγει υπερ του Exynos variant αισθητα.. Οταν περιοριζοταν στις καμερες, σε κανα feature τετοιο και οι διαφορες σε αποδοση ηταν πανω κατω ιδιες (με μονη διαφοροποιηση την GPU στο SoC) δεν το κανεις και ιδιαιτερο θεμα, τωρα ομως προβλεπω μαχη και τεραστιο backlash με τον 9810 που ειναι σαφεστατα πιο προηγμενο SoC.. Εκτος και αν κανουν λιγο κρατει στις επιδοσεις του 9810 και το βγαλουν guns blazing με φουλ αποδοση στο Note.. Αλλιως με αυτα που εχουν ακουστει δεν ξερω με τι λογικη παει η Sammy ετσι.. 

Φίλε μου δεν υπάρχει λογική. Άν θέλεις να είσαι μπροστά απο τον ανταγωνισμό, που είσαι εδώ και καιρό απο cpu specs, οφείλεις να βάλεις καθολικά την ίδια cpu. Διαφορετικά κοροιδεύεις τον εαυτό σου και τους καταναλωτές σου. Θυμάμαι στο note 4 τα ίδια είχανε γίνει. Ο Exynos ήταν 64bit και ο Snapdragon 32. Οπότε ένα κινητό που σήμερα πετάει κυριολεκτικά έμεινε πίσω για το τίποτα. Το Android είναι τόσο πολύ μπροστά σε σχέση με το ios όπου άν βάλεις το υπερπλήρες touchwiz της Samsung είσαι χρόνια μπροστά.

Εγώ περιμένω removable battery όπως στο note 4 και η samsung θα με ξαναέχει. Διαφορετικά να ξεκολλάμε τα σασί του κινητού για ένα τόσο απλό πράγμα, δεν βρίσκω λογική.

Και άν καίγεται για αδιαβροχοποίηση άς βγάλει έτσι δοκιμαστικά ένα Note 9 με removable battery και ένα χωρίς. Θα εκπλαγεί απο τις πωλήσεις και άς το παίζουν κάποιοι οτι δεν τους ενοχλεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, d4ydr33m3r said:

Δηλαδη το "αντε γεια Samsung" το "και να μου το χαριζαν δεν θα το επερνα" και ο γενικοτερος τονος του αρχικου ποστ σου δεν προδιαθετει σε κατι τετοιο; Οκ μαλλον λαθος καταλαβα εγω τοτε..

Όχι, δεν το λέω από εμπάθεια προς τη Samsung.

Η απορία μου ήταν αν υπάρχει περίπτωση να δούμε 4K στα 120fps έχοντας υπόψιν το 1080 στα 480.

Όχι ότι λόγω αναλογιών είναι απαραίτητο.

Εντάξει το άντε γεια Samsung και το να μου χάριζαν... είναι λίγο ειρωνικά, εντάξει το παραδέχομαι.

Απλά είναι ότι έχω στεναχωρηθεί σε κάποια πράγματα από τη Samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MapleLeafs είπε

Όχι, δεν το λέω από εμπάθεια προς τη Samsung.

Η απορία μου ήταν αν υπάρχει περίπτωση να δούμε 4K στα 120fps έχοντας υπόψιν το 1080 στα 480.

Όχι ότι λόγω αναλογιών είναι απαραίτητο.

Εντάξει το άντε γεια Samsung και το να μου χάριζαν... είναι λίγο ειρωνικά, εντάξει το παραδέχομαι.

Απλά είναι ότι έχω στεναχωρηθεί σε κάποια πράγματα από τη Samsung.

Πώς θα δείς 4k στα 120 όταν ο Snapdragon δεν το υποστηρίζει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Expecto Patronum είπε

Φίλε μου δεν υπάρχει λογική. Άν θέλεις να είσαι μπροστά απο τον ανταγωνισμό, που είσαι εδώ και καιρό απο cpu specs, οφείλεις να βάλεις καθολικά την ίδια cpu. Διαφορετικά κοροιδεύεις τον εαυτό σου και τους καταναλωτές σου. Θυμάμαι στο note 4 τα ίδια είχανε γίνει. Ο Exynos ήταν 64bit και ο Snapdragon 32. Οπότε ένα κινητό που σήμερα πετάει κυριολεκτικά έμεινε πίσω για το τίποτα. Το Android είναι τόσο πολύ μπροστά σε σχέση με το ios όπου άν βάλεις το υπερπλήρες touchwiz της Samsung είσαι χρόνια μπροστά.

Εγώ περιμένω removable battery όπως στο note 4 και η samsung θα με ξαναέχει. Διαφορετικά να ξεκολλάμε τα σασί του κινητού για ένα τόσο απλό πράγμα, δεν βρίσκω λογική.

Και άν καίγεται για αδιαβροχοποίηση άς βγάλει έτσι δοκιμαστικά ένα Note 9 με removable battery και ένα χωρίς. Θα εκπλαγεί απο τις πωλήσεις και άς το παίζουν κάποιοι οτι δεν τους ενοχλεί.

 

Η μονη εξηγηση που μπορω να δωσω ειναι οτι θελει να τα εχει πλακακια με την Qualcomm σε πολλα επιπεδα.. 

Αρχικα σε επιπεδο συνεργασιας και τεχνογνωσιας ειδικα με ενα κατασκευαστη που ακολουθει μια πολυ μεγαλη μεριδα κατασκευαστων σαν επιλογη SoC για την android πλατφορμα. Θεωρω οτι σε καμια περιπτωση δεν θελει ενα τετοιο εχθρο απεναντι της και αν επιλεξει να βαλει σε ενα κινητο που πουλαει τοσο πολυ οσο το galaxy μονο Exynos θα αρχισουν οι τριγμοι.. Αλλα κυριως φανταζομαι οτι ακομη περνει μαθηματα ανταλλασοντας τεχνογνωσια με την Qualcomm για να τελειοποιησει τα δικα της SoC.. Το να βγαλει τα galaxy μονο με Exynos ειναι και το πιο ευκολο και σιγουρα το πιο προσοδοφορο για μια εταιρεια σαν την Samsung σε επιπεδο παραγωγης, κοινως εχει και το μαχαιρι και το καρπουζι το κανει οποτε επιλεξει η ιδια..

Επισης θεωρω οτι ειναι και θεμα στρατηγικης. Αγοραζοντας σχεδον ολα τα πρωτα batch των νεων SD, εμποδιζει αλλους κατασκευαστες να βγαλουν τις ναυαρχιδες τους με αυτα ή να ερθουν αρκετα πισω στα launch date τους.. Σε καθε περιπτωση οντας πρωτη στην αγορα εκμεταλλευεται σε πωλησεις το διαστημα αυτο που παιζει μονη μπαλα με τα νεα SD στην αγορα.

Τωρα ομως αρχιζει και ξεφευγει το ζητημα και ειμαι πολυ περιεργος να δω πως θα το χειριστει.. Πολυ ευκολα κατι που ειναι οπλο υπερ σου γινεται κατα σου με τετοιες τακτικες.. Θα ειναι πολυ ενδιαφεροντες οι επομενοι μηνες..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, Expecto Patronum said:

Πώς θα δείς 4k στα 120 όταν ο Snapdragon δεν το υποστηρίζει;

Μα είπα ότι δεν έχω γνώσεις και εξέφρασα μια απορία και είπα ότι αν δούμε 4K στα 120 θα είναι καλά.

Αλλά ναι, είπατε ότι δεν το υποστηρίζει ο επεξεργαστής, συγγνώμη.

Σε λίγα χρόνια που θα πάει; Θα το δούμε. Νομίζω πως στα μοντέλα του 19 θα το έχουμε.

Επεξ/σία από MapleLeafs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Η μονη εξηγηση που μπορω να δωσω ειναι οτι θελει να τα εχει πλακακια με την Qualcomm σε πολλα επιπεδα.. 

Αρχικα σε επιπεδο συνεργασιας και τεχνογνωσιας ειδικα με ενα κατασκευαστη που ακολουθει μια πολυ μεγαλη μεριδα κατασκευαστων σαν επιλογη SoC για την android πλατφορμα. Θεωρω οτι σε καμια περιπτωση δεν θελει ενα τετοιο εχθρο απεναντι της και αν επιλεξει να βαλει σε ενα κινητο που πουλαει τοσο πολυ οσο το galaxy μονο Exynos θα αρχισουν οι τριγμοι.. Αλλα κυριως φανταζομαι οτι ακομη περνει μαθηματα ανταλλασοντας τεχνογνωσια με την Qualcomm για να τελειοποιησει τα δικα της SoC.. Το να βγαλει τα galaxy μονο με Exynos ειναι και το πιο ευκολο και σιγουρα το πιο προσοδοφορο για μια εταιρεια σαν την Samsung σε επιπεδο παραγωγης, κοινως εχει και το μαχαιρι και το καρπουζι το κανει οποτε επιλεξει η ιδια..

Επισης θεωρω οτι ειναι και θεμα στρατηγικης. Αγοραζοντας σχεδον ολα τα πρωτα batch των νεων SD, εμποδιζει αλλους κατασκευαστες να βγαλουν τις ναυαρχιδες τους με αυτα ή να ερθουν αρκετα πισω στα launch date τους.. Σε καθε περιπτωση οντας πρωτη στην αγορα εκμεταλλευεται σε πωλησεις το διαστημα αυτο που παιζει μονη μπαλα με τα νεα SD στην αγορα.

Τωρα ομως αρχιζει και ξεφευγει το ζητημα και ειμαι πολυ περιεργος να δω πως θα το χειριστει.. Πολυ ευκολα κατι που ειναι οπλο υπερ σου γινεται κατα σου με τετοιες τακτικες.. Θα ειναι πολυ ενδιαφεροντες οι επομενοι μηνες..

Κάτι σαν να λέμε, κράτα τους φίλους σου κοντά και τους εχθρούς σου ακόμη πιό κοντά.

Το θέμα όμως είναι οτι η qualcomm την πάει πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Expecto Patronum είπε

Κάτι σαν να λέμε, κράτα τους φίλους σου κοντά και τους εχθρούς σου ακόμη πιό κοντά.

Το θέμα όμως είναι οτι η qualcomm την πάει πίσω.

 

Καπως ετσι φανταζομαι το σκεφτεται.. Η πληρη αποστασιοποιηση σε μια τετοια τεραστια πλατφορμα σαν το android δεν ειναι και η πιο σοφη λυση σε επιπεδο h/w (ειδαμε κατι παλληκαριες σε επιπεδο s/w με τα tizen που οδηγησαν).. Περνωντας ενα ακραιο σεναριο ,μπορει αυριο να ερθει η Qualcomm με ενα SD που θα διαλυει οτι υπαρχει στην αγορα και στον αντιποδα να μεινει πισω ο Exynos σε επιπεδο αναπτυξης. 

Ενω ετσι κραταει ισορροπιες οπως το βλεπω εγω. Το προβλημα ειναι οταν ξεφευγει η αποδοση των δυο SoC στο ιδιο κινητο.. Εκει κατι κανεις λαθος σιγουρα και καλο θα ειναι να το καταλαβεις πριν ειναι πολυ αργα.. Ιδωμεν..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Καπως ετσι φανταζομαι το σκεφτεται.. Η πληρη αποστασιοποιηση σε μια τετοια τεραστια πλατφορμα σαν το android δεν ειναι και η πιο σοφη λυση σε επιπεδο h/w (ειδαμε κατι παλληκαριες σε επιπεδο s/w με τα tizen που οδηγησαν).. Περνωντας ενα ακραιο σεναριο ,μπορει αυριο να ερθει η Qualcomm με ενα SD που θα διαλυει οτι υπαρχει στην αγορα και στον αντιποδα να μεινει πισω ο Exynos σε επιπεδο αναπτυξης. 

Ενω ετσι κραταει ισορροπιες οπως το βλεπω εγω. Το προβλημα ειναι οταν ξεφευγει η αποδοση των δυο SoC στο ιδιο κινητο.. Εκει κατι κανεις λαθος σιγουρα και καλο θα ειναι να το καταλαβεις πριν ειναι πολυ αργα.. Ιδωμεν..

Mε L2 2ΜΒ δεν πάς πουθενά. Η apple στον Bionic έβαλε 8 ΜΒ και ανέβασε το Geekbench στα διπλά. Άν φυσικά ο Exynos είχε 8 L2 Ο Bionic θα πήγαινε για ραδίκια.

Απλά η apple το πληρώνει και το ζητάει για το λειτουργικό της θέλοντας να αφήσει τις γνωστές εντυπώσεις, όταν οι Android κατασκευαστές συννενοημένοι μένουν επίτηδες στα ίδια επίπεδα λόγω κόστους και ανταγωνισμό μεταξύ τους. Φαίνονται θα ρωτήσει κάποιος τα νούμερα αυτά με την επίδοση  των 2 λειτουργικών σε σχέση με τα νούμερα στο Geekbench; Φυσικά και όχι. Οπότε όλοι είναι ευχαριστημένοι.

Επεξ/σία από Expecto Patronum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Expecto Patronum είπε

Mε L2 2ΜΒ δεν πάς πουθενά. Η apple στον Bionic έβαλε 8 ΜΒ και ανέβασε το Geekbench στα διπλά. Άν φυσικά ο Exynos είχε 8 L2 Ο Bionic θα πήγαινε για ραδίκια.

Απλά η apple το πληρώνει και το ζητάει για το λειτουργικό της θέλοντας να αφήσει τις γνωστές εντυπώσεις, όταν οι Android κατασκευαστές συννενοημένοι μένουν επίτηδες στα ίδια επίπεδα λόγω κόστους και ανταγωνισμό μεταξύ τους. Φαίνονται θα ρωτήσει κάποιος τα νούμερα αυτά με την επίδοση  των 2 λειτουργικών σε σχέση με τα νούμερα στο Geekbench; Φυσικά και όχι. Οπότε όλοι είναι ευχαριστημένοι.

 

Η Apple εχει και κατι γομαρια ομως physical dies.. Παιζει μπαλα σε αλλο ταμπλο.. Στοιχιζουν πολυ να ξερεις τετοια dies.. Για αυτο και κοβει απο αλλου για να μην ανεβαινει αισθητα το κοστος. Επισης ειχε το πλεονεκτημα του οτι εβγαλε 64bit στην αγορα πριν απο τον ανταγωνισμο και ειναι μια δυο γενιες μπροστα.. Η ηταν ισως τοσο μεχρι τον 9810 απομενει να δουμε τι ψαρια πιανει στην πραξη και οχι με βαση τα λεγομενα της Samsung οταν επιτελους τον δουμε ιδιοις ομμασι σε reviews.  Μεγαλη κουβεντα ισως σε αλλο τοπικ μην διαλυσουμε το παρον.. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Η Apple εχει και κατι γομαρια ομως physical dies.. Παιζει μπαλα σε αλλο ταμπλο.. Στοιχιζουν πολυ να ξερεις τετοια dies.. Για αυτο και κοβει απο αλλου για να μην ανεβαινει αισθητα το κοστος. Επισης ειχε το πλεονεκτημα του οτι εβγαλε 64bit στην αγορα πριν απο τον ανταγωνισμο και ειναι μια δυο γενιες μπροστα.. Η ηταν ισως τοσο μεχρι τον 9810 απομενει να δουμε τι ψαρια πιανει στην πραξη και οχι με βαση τα λεγομενα της Samsung οταν επιτελους τον δουμε ιδιοις ομμασι σε reviews.  Μεγαλη κουβεντα ισως σε αλλο τοπικ μην διαλυσουμε το παρον.. 

Η L2 είναι το Α και το Ω. Επειδή είσαι σίγουρα γνώστης Αρχιτεκτονικής επεξεργαστών θα σου πώ μία πολυετή διαμάχη ακριβώς με το ίδιο "έργο".

Intel vs AMD...ανέτρεξε στο παρελθόν και θα δείς το ίδιο έργο. Με τους Ryzen δές που πήγε η L2. Στα ίδια επίπεδα με την Intel και επιτέλους είδαμε επιδόσεις. Η ψαλίδα έκλεισε και μάλιστα η AMD βγήκε μπροστά.

Άν προσέξεις στους επεξεργαστές οι κατηγορίες εναλλάσονται βάσει επιδόσεων με το μέγεθος δύο πραγμάτων.

L2 και CPU Clock. Αυτό κάνει και η apple τώρα.

https://www.extremetech.com/extreme/188776-how-l1-and-l2-cpu-caches-work-and-why-theyre-an-essential-part-of-modern-chips

Επεξ/σία από Expecto Patronum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...