Προς το περιεχόμενο

Η πρώτη κλωνοποίηση μαϊμούδων στην Κίνα “σπάει” τεχνολογικά το φράγμα για τη δημιουργία ανθρώπινων κλώνων


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο αναπαραγωγικής άποψης θα παραμείνω οπαδός της "παραδοσιακής" μεθόδου διά μέσου της φυσικής επαφής καταρχάς.

Φυσικά υπάρχουν αντικρουόμενες προεκτάσεις/"επιπτώσεις" της ιδέας - εφαρμογής της μεθόδου της κλωνοποίησης σε διάφορους τομείς (απλά αναφέρω κάποιες που μου έρχονται γρήγορα κυριώς μεταξύ ιατρικών/κοινωνικών):

-- ιατρικές πχ, για θεραπείες - μεταμοσχεύεσεις (πχ) μέσω βλαστοκυττάρων για δημιουργία συμβατών οργάνων, προφανώς και απο νομικής αλλά και ανθρώπινης ηθικής θέλει μια προστασία το παραπάνω το οποίο σε διαφορετικές χώρες - αντιλήψεις έχει αντιμετωπιστεί διαφορετικά (πχ απαγόρευση πειραμάτων για το θέμα αυτό)

-- κοινωνικές/κοινωνιολογικές πχ ποικολομορφία - διαφορετικότητα, κάθε ανθρώπινη ύπαρξη θεωρείται/είναι κατά κάποιον τρόπο μοναδική πχ, η κοινωνικοί θεσμοί γύρω απο την οικογένοια, τα ανθρώπινα φύλλα, ή την αναπαραγωγή ή σενάρια (γιατί όχι εφόσον θα είναι εφικτό απο επιστημονικής άποψης) δημιουργεία ανθρώπων με engineered  χαρακτηριστικά, εφυϊα  (πχ στρατιώτες, ή εργάτες)

  --- Θρησκευτικές/ηθικές, απ΄ το "είναι επικίνδυνο να παίζεις τον Θεό" εώς και πως κάτι τέτοιο (η κλωνοποίηση) γίνετε ή όχι αποδεκτή απο ανθρώπινες αξίες και θεσμούς (κοινωνικούς/νομικούς κλπ) σχετικά με την κοσμοθεωρία του τι είναι ανθρώπινη ύπαρξη (γενετικό υλικό μόνο...) ?

 

Φυσικά ότι είναι τεχνικά εφικτό δεν σημαίνει πως είναι και ηθικά αποδεκτό, κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις.

 

 

  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, AtiX είπε

α) Δεν έχει αποδειχθεί καμία συνωμοσία στο να μείνουμε λίγοι... Αν ήταν έτσι... ο τρίτος παγκόσμιος πόλεμος θα ήταν πραγματικότητα... πιο γρήγορα, ανέξοδα και χωρίς πολλούς πολλούς κινδύνους...

β) Δηλαδή πιστεύεις ότι θέλουν να μας αυξήσουν το μέσο όρο ηλικίας για να μας παίρνουν τα λεφτά τα οποία μετά θα μας τα δώσουν σε μορφή σύνταξης... κάτι δεν στέκει...

γ) όλοι οι καλοί χωράνε... καλή διάθεση να υπάρχει μόνο...

δ) πότε καταρρίφθηκε η θεωρία της εξέλιξης των ειδών και δεν το πήρα χαμπάρι...

ε) πες μου ότι από πίσω υπάρχει συνωμοσία για την εξάλειψη αυτού του αποτροπιαστικού αμαρτήματος... και ξανά λέω έλεγχος πληθυσμού δεν υπάρχει υπό την έννοια που αναφέρεσαι...

στ) Όταν δεν είσαι μέρος αυτής της διαδικασίας, εύκολα μπορεί να φτάσεις σε αυτό το συμπέρασμα...

Οι συνωμοσίες δεν αποδεικνύονται τις ζεις.

Οχι δεν λέω αυτά που λες αλλά ακριβώς το αντίθετο. Γιατί δεν διαβάζεται αυτά που σας λέει ο άλλος και γράφεται αυτά που θέλετε εσείς;

Για την Θεωρία του Δαρβίνου; Google it my friend.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δειτε το βιντεο το πρωτο μισαωρο μπας και καταλαβουμε τη ειμαστε σε αυτο το πλανητη <που νομιζουμε οτι ειμαστε ανωτεροι απο τα αλλα οντα ....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Expecto Patronum είπε

Οι συνωμοσίες δεν αποδεικνύονται τις ζεις.

Οχι δεν λέω αυτά που λες αλλά ακριβώς το αντίθετο. Γιατί δεν διαβάζεται αυτά που σας λέει ο άλλος και γράφεται αυτά που θέλετε εσείς;

Για την Θεωρία του Δαρβίνου; Google it my friend.

επίσης και οι ψευδαισθήσεις...

για το β) που δεν κατάλαβα... τότε δεν έχει καμία σχέση με τον ειρμό της σκέψης σου σε όλο το post που έγραψες...

Δαρβινος... googlαρω αλλά δεν βγάζει κανένα τέτοιο αποτέλεσμα... αν μπορείς επέλεξε αυτό που πρέπει να διαβάσω ή γράψε μου πως να το ψάξω πχ “επιστήμονες καταρρίπτουν την θεωρεία του Δαρβίνου” είναι καλά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, nectons said:

Ανάμικτα τα συναισθήματα. Μίσος γιατί ο Θεός είναι Ένας και κανείς δεν πρέπει να Τον μιμείται  και αγάπη για την τεχνολογία, την εξέλιξη και το ότι θα σωθούν ζωές. Στο κάτω κάτω θέλημα Του δεν είναι και γραπτό στο ότι συμβαίνει? Ελεύθερη βούληση και έρευνα...

Στο ειπε ο ιδιος οτι ειναι ενας και κανεις δεν πρεπει να τον μιμειται ειναι δικο σου συμπερασμα το οποιο πρεπει να λαβουμε σοβαρα υποψιν?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, strawman είπε

Στο ειπε ο ιδιος οτι ειναι ενας και κανεις δεν πρεπει να τον μιμειται ειναι δικο σου συμπερασμα το οποιο πρεπει να λαβουμε σοβαρα υποψιν?

Μην ειρωνεύεσαι φίλε μου. Δεν είχα την τύχη ούτε και θα την έχω ποτέ εγώ και οι όμοιοί μου να μας μιλήσει απευθείας ο Θεός. Ούτε έβγαλα κανένα συμπέρασμα και φυσικά δεν απαίτησα από κανέναν να λάβει σοβαρά υπόψιν αυτά που έγραψα. Μόνο την γνώμη μου έγραψα και μια απλή σκέψη και ανησυχία έθεσα και τίποτε παραπάνω. 

Απορώ πραγματικά όλοι εσείς οι άΘεοι για ποιο λόγο εφόσον δεν πιστεύετε σε τίποτε ασχολείστε με αυτά που λένε η γράφουν οι πιστοί? Γιατί πάντα σε κάθε παρόμοιο ζήτημα θεωρείται ότι προσπαθούμε να σας προσηλυτίσουμε? Δεν έχουμε ελευθερία άποψης και δημοκρατία να πει κανείς την γνώμη του? Γιατί τόσο ζόρι? Δεν το κατάλαβα ποτέ!

  • Like 2
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Xeri83 είπε

Δειτε μια ταινια το νησι https://en.wikipedia.org/wiki/The_Island_(2005_film)  και αμα δεν παιρνεις αλλα ανταλακτικα εχεις και το κλωνο κληρνομο σαν το eve online.

Την scarlet θα την κλωνοποιουσα πάντως όχι μια αλλά 5 10 φορές

 

latest?cb=20170917082109

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mader είπε

Τωρα μιλαμε για τους κινεζους;;; οτι " ακολουθούν αυστηρές διεθνείς κατευθυντήριες γραμμές για την έρευνα σε ζώα "

Ναι καλα, και η θεια μου ειναι ο Michael Jackson!

Εδω γδέρνουν τα ζωα ζωντανά για να μην χαλασει η γουνα τους. 

Αναρωτιέμαι ποσες εκατομμύρια δοκιμες εχουν κανει για κλωνοποίηση ανθρώπου....

Μια διόρθωση, γδέρνουν τα ζώα ζωντανά γιατί το να τα «κοιμήσουν» (ευθανασία) κοστίζει. Όταν γδέρνεις ένα ζώο ζωντανό πετάει την τρίχα του λόγο στρες, άρα η γούνα ενός γδαρμένου ζωντανού ζώου, δεν είναι καλής ποιότητας.

Στις οργανωμένες φάρμες γουνοφόρων κάνουν ευθανασία.

Τώρα στα του ποστ, δεν ήμουν ποτέ κατά της κλωνοποίησης και θεωρώ πως θα δώσει λύσεις σε σοβαρά προβλήματα, βέβαια θα πρέπει να ακολουθούνται κάποιοι κανόνες το όλο ζήτημα είναι πάρα πολύ πολύπλοκο φιλοσοφικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι οχι 

Ολες οι ομαδες θα εχουν Μεσι Ροναλντο Πελε Μαραντονα Τζορνταν Ματζικ......

Ολοι θα εχουμε γυναικες μοντελα 

Ολα τα παιδια θα ειναι Αινσταιν στα μαθηματα θα ειναι Σοπεν Μπαχ στη μουσικη ...... 

και επιτελους θα δουμε ξανα 

gio.jpg

Μια χαρα ολα 

Επεξ/σία από adi32
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...