Προς το περιεχόμενο

CPU full clock speed σε idle


Merijohn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά μια βοήθεια. εχθές ανακάλυψα ότι ο επεξεργαστής μου (i7 6700K) τρέχει σε full turbo clock speed 4.2GHz ενώ απλά κάθεται ο υπολογιστής σε idle. δεν ξέρω πόσες ώρες ή ακόμα και πόσες μέρες γίνεται αυτό γιατί μια βδομάδα τώρα τον έχω σε idle τον υπολογιστή(λίγο σερφάρισμα καμιά ταινία και απλά pdf αρχεία της σχολής μου για διάβασμα) και δεν είχα παρατηρήσει κάτι. ξεκίνησα να παίξω εχθές το βράδυ το AC Origins και αμέσως άκουσα τα ανεμιστηράκια της ψύχτρας να τρέχουν στο φουλ και πρόσεξα ανεβοκατεβάσματα θερμοκρασίας του επεξεργαστή 72°C από το MSI Afterburner και εννοείται αμέσως έκλεισα το παιχνίδι και πρόσεξα από το CPUZ/MSI Afterburner και task manager ότι ο επεξεργαστής ήταν σε φουλ ταχύτητα. είχα στα BIOS το voltage σε auto, το γύρισα σε adaptive αλλά ακόμα το ίδιο. έχω κάνει τα τελευταία windows 10 updates αλλά όχι ακόμα τα τελευταία bios updates (μητρική Asus Maximus VIII Formula). η ψύχτρα μου είναι η Cryorig H7 quad lumi και average οι θερμοκρασία ήταν 23-25-27°C αλλά αυτή τη στιγμή έχω σκαμπανεβάσματα μεταξύ 30-35°C. έχω τρελά σκαμπανεβάσματα στο clock speed και στο voltage μερικές φορές το βλέπω να ανεβοκατεβαίνει και 2 φορές μέσα σε ένα δευτερόλεπτο αλλά το cpu usage παραμένει μικρό, κάτω από 10%. πάει σαν τρελό. έτρεξα το Inspectre και μου βγάζει vulnerable to spectre το αναφέρω σε περίπτωση που μπορεί να φταίει κάτι τέτοιο. διάβασα ένα παρόμοιο ποστ στο tom'shardware και του είπαν του τυπά ότι ήταν ιός και να τρέξει το Malwarebytes και κατάφερε και το διόρθωσε αλλά εγώ που το έκανα δεν μου βρήκε τίποτα. δεν ξέρω τι τρέχει. το setup είναι σχετικά καινούριο, το είχα το hardware αλλά του έκανα πριν μια βδομάδα format. τώρα είμαι μεταξύ να κάνω το bios upadate ή φορμάτ ή φορμάτ και αμέσως μετά και το bios update. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το που ανοιξει ο υπολογιστής και σου ξεκινήσει το προβλημα δες ποια διεργασία σου κάνει την ζημιά και σου ανεβάζει τα ρολόγια. Απο κει και ύστερα κατέβασε το iobit uninnstaller να δεις αν τυχών έχει μπει κανα προγραμμα το οποίο δνε φαινεται μέσα από το σύστημα απευθείας. Και παρακολούθησε την χρήση ίντερνετ μηπως σου κατεβάζει τίποτα. Μου έχει τύχει να κατεβάζει εφαρμογές το Store και να μου τρώει πορους χωρίς να φαίνεται ιδιέταιρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/29/2018 στις 9:30 ΠΜ, leros2004 είπε

Πρώτα bios update και μετά βλέποντας και κάνοντας

κατέληξα σε format και καπάκι bios update. δεν έχω κατεβάσει ακόμα MSI AB να βλέπω στο γράφημα με τα σκαμπανεβάσματα αλλά για τώρα που έχω το cam δεν μου φαίνονται και τόσα πολλά. συχνά ναι αλλά όχι όπως πριν, που πιστεύω ότι είναι λογικό τώρα εφόσον πραγματοποιούνται διάφορες διεργασίες από πίσω. και ούτε προλαβαίνει αν ανεβάσει θερμοκρασία καλά καλά.

για να πάρεις μια ιδέα τι γινόταν. αυτά είναι από Κυριακή βράδυ

clco.png

clock speeds 2.png

clock speeds 3.png

22 ώρες πριν, mourgolukos είπε

με το που ανοιξει ο υπολογιστής και σου ξεκινήσει το προβλημα δες ποια διεργασία σου κάνει την ζημιά και σου ανεβάζει τα ρολόγια. Απο κει και ύστερα κατέβασε το iobit uninnstaller να δεις αν τυχών έχει μπει κανα προγραμμα το οποίο δνε φαινεται μέσα από το σύστημα απευθείας. Και παρακολούθησε την χρήση ίντερνετ μηπως σου κατεβάζει τίποτα. Μου έχει τύχει να κατεβάζει εφαρμογές το Store και να μου τρώει πορους χωρίς να φαίνεται ιδιέταιρα

το θέμα είναι ότι ο επεξεργαστής καθόταν κάτω από 10% με μέσο όρο 4-5%. απλά για κάποιο λόγο το clock speed ήταν φουλ turbo 4.2GHz κιόλας 
πως μπορώ να το παρακολουθήσω αυτό που λες; δεν βλέπω κάτι να κατεβαίνει τώρα.
και αυτό το iobit uninstaller που λες δεν το ξέρω. τι φάση είναι; θα το τσεκάρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να πατήσεις στο task manager στο cpu πανω και σου βαζει τις διεργασίες με φορά χρήσης επεξεργαστή. Επίσης τώρα που το θυμήθηκα πολλές σελίδες δουλευουν πόρους του υπολογιστή σου για Mining, οπότε μπορεί αν στο κάνει όταν έχεις ανοιχτό browser να σου γινεται η ζημιά από εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mourgolukos είπε

Μπορεις να πατήσεις στο task manager στο cpu πανω και σου βαζει τις διεργασίες με φορά χρήσης επεξεργαστή. Επίσης τώρα που το θυμήθηκα πολλές σελίδες δουλευουν πόρους του υπολογιστή σου για Mining, οπότε μπορεί αν στο κάνει όταν έχεις ανοιχτό browser να σου γινεται η ζημιά από εκει

το task manager αυτή τη στιγμή

 

τασκ2.png

στο θέμα browser έχω ghostery και adblock plus. τι άλλο να βάλω σε περίπτωση που γίνεται αυτό που λες ώστε να εμποδίζει μια τέτοια ενέργεια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Intel speed step technology λεγεται αυτο, ενεργοποιησε το για να μην τρεχει στα 4,2 οταν δεν κανεις τιποτα. Εκτως και αν τρεχει καποιο προγραμμα απο πισω και δεν το εχεις βρει ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/3/2018 στις 5:12 ΜΜ, TRILOBYTER είπε

Intel speed step technology λεγεται αυτο, ενεργοποιησε το για να μην τρεχει στα 4,2 οταν δεν κανεις τιποτα. Εκτως και αν τρεχει καποιο προγραμμα απο πισω και δεν το εχεις βρει ακομα.

το ενεργοποίησα και ακόμα συνεχίζει

διάβασα ένα ποστ σε μια άλλη σελίδα από έναν τύπο που είχε το ίδιο θέμα. βρήκε άκρη διαγράφοντας όλα τα partitions του δίσκου σε περίπτωση που κάτι είναι εκεί και το κάνει αυτό το πράγμα και όχι στο κεντρικό partition και μετά κάνοντας clean install από την αρχή πάλι των windows. θα είναι η επόμενη δοκιμή μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/1/2018 στις 2:41 ΜΜ, Merijohn είπε

στο θέμα browser έχω ghostery και adblock plus. τι άλλο να βάλω σε περίπτωση που γίνεται αυτό που λες ώστε να εμποδίζει μια τέτοια ενέργεια; 

σε μένα κάνει δουλειά η παρακάτω επέκταση που χρησιμοποιώ στους περιηγητές (αν έχεις θέμα mining)

Αναφορά σε κείμενο

Anti Miner - No 1 Coin Minerblock

AntiMiner is #1 Miner Blocker, helps to stop coin miners, cryptojackers and block mining scripts from your CPU

πριν το πάρω χαμπάρι μου γονάτιζε τον g4560, απ'όταν το έβαλα επανήλθε στα φυσιολογικά πλαίσια,

 

 

Επεξ/σία από idonthave
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κάποιες διεργασίες που τρέχουν μόνο σε ένα thread.

Σε τέτοιες περιπτώσεις μπορεί να ανεβάσει ρολόγια και θερμοκρασία το CPU, άλλα εσύ θα βλέπεις χαμηλή χρήση. (ειδικά εαν έχεις 8 thread)

 

Οταν το αφήσεις idle χωρίς να τρέχει καμία εφαρμογή, τι γίνεται ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/2/2018 στις 3:59 ΜΜ, gpolic είπε

Υπάρχουν κάποιες διεργασίες που τρέχουν μόνο σε ένα thread.

Σε τέτοιες περιπτώσεις μπορεί να ανεβάσει ρολόγια και θερμοκρασία το CPU, άλλα εσύ θα βλέπεις χαμηλή χρήση. (ειδικά εαν έχεις 8 thread)

Οταν το αφήσεις idle χωρίς να τρέχει καμία εφαρμογή, τι γίνεται ;

Πιο λίγα αλλά ακόμα πολλά πιστεύω σκαμπανεβάσματα. Όπως και μεγαλύτερη θερμοκρασία σε σύγκριση με πριν. 35+ βαθμούς idle. Ξέρω δεν είναι πολύ αλλά σε σύγκριση με τους 27 που είχα πριν είναι μεγάλη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να το κανεις ρεσταρτ, χωρίς να τρέχεις κανενα πρόγραμμα. Ούτε το chrome, ούτε κατι άλλο.

Μονο τη "διαχείριση εργασιών"

Οταν φορτώσει το σύστημα και ηρεμήσει, κανονικα δεν πρέπει να έχει μεγάλη χρήση ουτε σκαμπανεβάσματα.

 

Με το Chrome ανοιχτό και με τόσα process λογικό είναι να τρέχει κάτι απο πίσω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...