Προς το περιεχόμενο

Laptop Acer Aspire A315-51, οθόνη 15.6", επεξεργαστής Intel Core i3-6006U χωρίς λειτουργικό 330-332 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Laptop Acer Aspire A315-51, οθόνη 15.6", επεξεργαστής Intel Core i3-6006U χωρίς λειτουργικό

https://www.buychoice.gr/acer-a315-51-38gt-15.6-i3-6006u-4gb-500gb-linux-laptop.html  330 €

https://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/174718-acer-a315-51-38gt-15.6-i3-6006u/4gb/500gb/linux  332 €

nx.gnssa.003_edit_2_1.jpg

10751904_6.jpg.011a4f6eb94a1298b0df217cf383c5bb.jpg

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Intel Celeron N3350: https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Celeron+N3350+%40+1.10GHz 1121 vs Intel Core i3-6006U: https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?id=2912 3211

Sth Germania ta celeronia ta dinoyn 200 euro sta soypermarket

Επεξ/σία από lazaoy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sd@greek είπε

1366 x 768 Οθόνη = deal braker ...

Ναι διοτι σε 15" οθονη χρειαζεσαι 4Κ και επισης με 330-335 ευρωπουλα θα πρεπει να ζητησουμε και καμηλα. Ας προσπαθησουμε να ειμαστε ρεαλιστες, σε αυτα τα χρηματα -κατα την γνωμη μου παντα- ελπιζεις σε καποια καλη σειρα φορητου αναφορικα με την αξιοπιστια, εναν επεξεργαστη που να ειναι ΟΚ για 2-3 χρονια τουλαχιστον και την ευκολη προσβαση για αναβαθμιση σκληρου και μνημης. Οτι αλλο εξτρα παιζει ειναι φυσικα καλοδεχουμενο αλλα ειναι bonus και δε πιστευω οτι θα επρεπε να ειναι dealbreaker. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, sd@greek είπε

1366 x 768 Οθόνη = deal braker ...

Full HD οθόνη -που δεν είναι απαραίτητα συνώνυμο του καλή οθόνη- για κάτω από 17" είναι εντελώς άχρηστο χαρακτηριστικό και για 'μένα (και για πολλούς άλλους) επιζήμιο, επιπλέον στα laptops αυτής της κατηγορίας τιμής το ζητούμενο δεν είναι η Full HD οθόνη αλλά άλλα πράματα όπως αξιοπρεπής επεξεργαστής, φωτεινή και ευκρινής οθόνη, αξιοπρεπής ποιότητα κατασκευής ευκολία αναβάθμισης κλπ που το συγκεκριμένο της προσφοράς τα έχει...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι ζητάει κανείς. Και για εμένα είναι deal breaker laptop με HD οθόνη και άνετα θα θυσίαζα επεξεργαστική ισχύ για μια FHD. Το άλλο Acer που πόσταρε ο zacharis για όσους προτιμούν FHD οθόνη θεωρώ ότι είναι πιο τίμια επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν αγοράζεις laptop για να λες απλώς στον εαυτό σου και στους φίλους σου ότι έχεις μαγκιά σου, κυκλοφορούν ένα σωρό φθηνές -υποτίθεται- σαβούρες με Celeron και AMD Α6 & E αλλά με Full HD οθόνη γτπ και με/ή SSD που πληρούν αυτές τις απαιτήσεις...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζω Laptop για να "καταναλώνει" πολυμέσα ...

Άρα μια καλή IPS FHD anti-glare calibrated με δικό μου colorimeter είναι MUST !

Αν σας αρέσει να βλέπετε με τις ώρες HD αναλύσεις στα Laptop σας  .. οκ από μένα.

Ακόμα και οι ΚΙΝΕΖΟΙ ξύπνησαν και σε σαβουρο celeron cpus βάζουν καλούτσικες IPS οθόνες ... βλέπε Teclast F7, Jumper EZBOOK 3 PRO, Cube i35 , Chuwi Air κ.τ.λ

Οι μεγάλες εταιριες ΑΚΟΜΑ σου ζητουν τον ουρανο με τα αστρα για να σου δωσουν κατι καλο σε οθόνη ...

Θα αλλάξει όμως αυτό καθώς σιγά σιγά ξυπνάει και ο μέσος καταναλωτής και ζητάει κάτι καλύτερο για τα μάτια του ...

Τώρα το άλλο με την "μαγκια" που είπατε ΔΕΝ το σχολιάζω ... Απαράδεκτο και προσβλητικό σχόλιο ...

Have a nice day...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Αν αγοράζεις laptop για να λες απλώς στον εαυτό σου και στους φίλους σου ότι έχεις μαγκιά σου, κυκλοφορούν ένα σωρό φθηνές -υποτίθεται- σαβούρες με Celeron και AMD Α6 & E αλλά με Full HD οθόνη γτπ και με/ή SSD που πληρούν αυτές τις απαιτήσεις...

Κατ'αρχάς χαλάρωσε λίγο, δεν γνωρίζεις τις ανάγκες του καθενός και δεν είναι "μαγκιά" κάποιος να θέλει FHD οθόνη. Εμένα πχ η δουλειά μου απαιτεί όσο το δυνατόν λιγότερο scrollάρισμα και μεγάλη επιφάνεια εργασίας, και όχι δυνατούς επεξεργαστές. Μην τα τσουβαλιάζεις όλα ανάλογα με τις δικές σου ανάγκες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, kpapageo1 είπε

Κατ'αρχάς χαλάρωσε λίγο, δεν γνωρίζεις τις ανάγκες του καθενός και δεν είναι "μαγκιά" κάποιος να θέλει FHD οθόνη. Εμένα πχ η δουλειά μου απαιτεί όσο το δυνατόν λιγότερο scrollάρισμα και μεγάλη επιφάνεια εργασίας, και όχι δυνατούς επεξεργαστές. Μην τα τσουβαλιάζεις όλα ανάλογα με τις δικές σου ανάγκες.

Σου απάντησα γιατί πόσταρες σε θέμα που προβάλλει φθηνό laptop με i3 γράφοντας "για εμένα είναι deal breaker το laptop -μέχρι εδώ οκ-...και άνετα θα θυσίαζα επεξεργαστική ισχύ για μια FHD συμπληρώνοντας μετά "η δουλειά μου απαιτεί όσο το δυνατόν λιγότερο scrollάρισμα και μεγάλη επιφάνεια εργασίας, και όχι δυνατούς επεξεργαστές" και ο άλλος που ψάχνει φθηνό laptop καταλαβαίνει ότι με Full HD οθόνη -συνήθως γτπ σ' αυτές τις κατηγορίες τιμής- και με επεξεργαστή του κ@λου βρήκε το μηχάνημα των ονείρων του -εφόσον κάποιοι το χρησιμοποιούν για δουλειά- σε bargain price...

Δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις αλλά όποια και να 'ναι αποκλείεται να την κάνεις με κάτι κατώτερο από i3...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πρόσεξες έγραψα από την αρχή "εξαρτάται τι ζητάει κανείς". Σε αυτό το budget είναι απολύτως φυσικό αλλού να κερδίζεις και αλλού να χάνεις. Προσωπικά μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να θέλει καλύτερο επεξεργαστή έναντι FHD, αλλά εσύ ακόμα και σε παλιότερες συζητήσεις που είχαμε αδυνατείς να καταλάβεις το αντίθετο.

Για αυτό εξ'άλλου είπα ότι το άλλο Acer που ανέβασες με 20€ παραπάνω είναι σαφώς πιο τίμιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το σκέφτηκα και εγώ για το συγκεκριμένο λόγω τίμιου επεξεργαστή για τα λεφτά του, αλλά από οτι διαβάζω εδώ https://community.acer.com/en/discussion/531058/memory-upgrade-for-acer-aspire-a315-31 δεν μπορεις να αλλάξεις το module της ram και να βάλεις μεγαλύτερη

Edit: το link είναι για το a315-31 και οχι για το a315-51 της προσφοράς, δεν ξέρω αν εχει διαφορά

Edit 2: βρήκα και αυτό: https://www.mrmemory.co.uk/memory-ram-upgrades/acer/aspire-notebook/a315-51 που λεει για 2 slots εκ των οποίων το ένα είναι upgradeable

4gb ram είναι πολύ λίγα για σύγχρονο υπολογιστη, οποτε αν καποιος το εχει και μπορει να μας πει ας επιβεβαιώσει

Επεξ/σία από montexristos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, montexristos είπε

Το σκέφτηκα και εγώ για το συγκεκριμένο λόγω τίμιου επεξεργαστή για τα λεφτά του, αλλά από οτι διαβάζω εδώ https://community.acer.com/en/discussion/531058/memory-upgrade-for-acer-aspire-a315-31 δεν μπορεις να αλλάξεις το module της ram και να βάλεις μεγαλύτερη

Edit: το link είναι για το a315-31 και οχι για το a315-51 της προσφοράς, δεν ξέρω αν εχει διαφορά

Edit 2: βρήκα και αυτό: https://www.mrmemory.co.uk/memory-ram-upgrades/acer/aspire-notebook/a315-51 που λεει για 2 slots εκ των οποίων το ένα είναι upgradeable

4gb ram είναι πολύ λίγα για σύγχρονο υπολογιστη, οποτε αν καποιος το εχει και μπορει να μας πει ας επιβεβαιώσει

 Εχει 4 GB on board RAM DDR4 (δηλαδή κολλημένη στη μητρική) + ένα slot κενό για βάλεις ένα SODIMM DDR4 των 4 ή των 8 ή των 16 GB (Maximum Memory: 20 GB).

http://www.crucial.com/usa/en/compatible-upgrade-for/Acer/aspire-a315-51

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν ψάχνετε φθηνό λαπτοπ για windows θα πρέπει να γίνουν θυσίες στα χαρακτηριστικα, ο ζαχαρις ποσταρε μια τίμια προσφορά επιδόσεων, αλλά με παρέμβαση και από εμάς, βεβαίος θα πρέπει να βάλετε και ένα SSD και αν γουστάρετε και καμια μνήμη, αλλά προσωπικά τα 4 επαρκούν για το 95% των περιπτώσεων,  εγώ σας προτείνω να δείτε και τα chromebooks αν η χρήση σας είναι μόνο ίντερνετ και multimedia, τώρα που βάλανε και το playstore απόκτησαν πολλές δυνατότητες.

Με 320 πήρα acer chromebook με celeron 3215u, 4gb ram, 16gb ssd m2, fullhd ips οθόνη 15.6. Το μηχάνημα πάει σφαίρα και βεβαίως η οθόνη και ο ήχος κάνει μπαμ, η μπαταρία βγάζει περίπου 8 ώρες. Μιλάμε είναι σαν να χρησιμοποιώ τον σταθερό μου στο σπίτι με τον i7-6700k, αλλά με τους γνωστούς περιορισμούς... ξέρω ξέρω όλοι photoshop δουλευετε τρομάρα σας :P

Σκεφτείτε τη χρήση κάνετε στον φορητό υπολογιστή σας και μετά βγάλτε πόρισμα το τη χρειάζεστε και αν αξίζει... προσωπικά το να πάρω λαπτοπ χωρίς καλή gpu, cpu, οθόνη για χρήση windows μου φένοντε τζάμπα τα λεφτά διότι είναι κάτι που δεν μπορώ να παρέμβω ώστε να το αλλάξω και ναι στραβα κουτσα θα κανω rendering κανα βίντεο η θα παίξω και κάνα παιχνιδάκι για το γαμώτο της υπόθεσης.

Συγνώμη για το μεγάλο offtopic...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...