Προς το περιεχόμενο

Σύμφωνα με νέα μελέτη και το ηλεκτρονικό τσιγάρο μπορεί να προκαλέσει καρκίνο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 1/30/2018 at 10:48 PM, YourTrueLegend said:

Δεν ξερω πως γνωριζεις τι ειναι πιο επιβλαβες εκ των δυο, εγω παντως εχω διαβασει διφορουμενες αποψεις. Υποψιν οτι ο ορος επιβλαβες δεν περιλαμβανει μονο τις πιθανοτητες καρκινογενεσης.

Ξερω οτι ειναι πολυ απλουστευστικος ο τροπος, αλλα δωσε για μια βδομαδα σε εναν καπνιστη ηλεκτρονικο τσιγαρο και θα καταλαβει αμεσως ποιο ειναι πιο επιβλαβες. Σε μια μολις βδομαδα νιωθεις τεραστια διαφορα, φευγουν οι ταχυκαρδιες, τα λαχανιασματα, η δυσπνοια. Ειδικα παλια που καπνιζα και εκανα γυμναστικη κοντευε η καρδια να εκραγει στα βαρη.

Οσο για την ερευνα, προσωπικα την θεωρω λιγο αστεια τοποθετημενη. Φανταζομαι οτι και τα ποντικια που ανεπνεαν καθαρο βουνισιο αερα εχουν λιγοτερες πιθανοτητες για καρκινο απο αυτα που ανεπνεαν τον αερα απτην πλατεια Ομονοιας. Σημαινει αυτο οτι ειναι επικινδυνη η αναπνοη στην πλατεια Ομονοιας ας πουμε?

Τωρα προφανως αθωο εντελως δεν μπορει να ειναι το ΗΤ. Απλα αν ειναι 60-70-80-95% λιγοτερο επιβλαβες,  ε δεν ειναι το ιδιο με το τσιγαρο. Οσο για τις ερευνες γενικα, να θυμισω οτι καποτε οι καπνοβιομηχανιες μαζι με γιατρους προμοταραν την ιδεα οτι το καπνισμα δεν ειναι κακο στις εγκυους και "ελα μωρε, θα βγει λιγο μικροτερο το μωρο". Να τα θυμομαστε αυτα πριν κατσουμε να διαβασουμε μια ερευνα.

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 213
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 30/1/2018 στις 9:04 ΜΜ, stavros kalaitzakis είπε

Αντε καλε.... Το να καπνιζεις ουσιες μεσα απο ενα φλεγομενο ελατηριο ειναι πολυ ασφαλες χαχαχαχαα. (Οχι οτι το κανονικο τσιγαρο ειναι καλυτερο ομως)`

αυτές οι ουσίες είναι 2, είναι η γλυκερίνη που υπάρχει στις κρεμούλες που βάζει η γυναίκα σου για χρόνια στο σώμα της και της μαλακώνουν το δέρμα, είναι στα φαγητά τα γλασαρισμένα που τρως, είναι στα γλυκά ζελεδάκια του σουπερ μάρκετ, είναι παντού, η δεύτερη ουσία είναι η προπυλενογλυκόλη είναι η ουσία που έχουν όλα τα φάρμακα άσθματος ώστε να μπορούν να γίνουν αέρια και να ησέλθουν στον πνεύμονα κατά την ισπνοή (είναι ουδέτερο με λίγα λόγια και η μόνη του χρήση είναι σαν υγροποιητής του φαρμάκου που είναι μέσα στην συσκευασία και χρησιμοποιείται από το 50'), επίσης όλα τα τεχνιτά αρώματα που βάζουν στις τροφές είναι βασισμένα στη προπιλενογλυκόλη άρα την επόμενη φορά που αναρωτηθείς για τις "ουσίες" του ηλεκτρονικού τσιγάρου που κάνουν κακό κόψε πρώτα όλα τα συσκευασμένα τρόφιμα που τρως και όλα τα καλυντικά της γυναίκας σου που περιέχουν τις ίδιες ακριβώς ουσίες και τα ξανά λέμε...
Δεν στην λέω προσωπικά απλά μου έδωσες το πάτημα να κάνω την αρχή και να φανεί προς τον κόσμο πως δουλεύει το πράγμα...! 

  • Καλή σου μέρα...!:D
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, razorblade334 είπε

εχω ακουσει τον πνευμονα μου να το λεει και τον πνευμονολογο μου μαζι. γιατι μαζεψα υγρο απο αυτο και επαθα σκληρυνση. αν ατμισω πανω απο βδομαδα δεν μπορω να παρω ανασα χωρις καν να κινουμαι. ποια ειναι καλυτερη ερευνα απο αυτη? καταλαβαινω οτι σε στεναχωρει και υπεραμυνεσαι της θεσης σου αλλα εδω σου λεω οτι μου φημιουργησε προβλημα.κατανταει υποτιμητικο δλδ .περα απ τους γιατρους που μου το χουν πει τι αλλο δλδ για να πειστεις? να πεθανω ας πουμε? 

Κανεις δεν σε αμφισβητει. Μπορει να εχεις καποια ιδιαιτεροτητα στο ατμισμα ως οργανισμος και να μην το δεχεσαι. Π.χ στην γλυκερινη. Αν ειναι δυνατον ομως ρε φιλε 10αδες εκατομμυρια ατμιστες υπαρχουν χρονια και χρονια, λες να εγινε μονο σε εσενα? Και μενα για παραδειγμα το υψηλο ποσοστό προπυλενογλυκολης μου κανει καποιους ερεθισμους στο στομα. Γι'αυτο παιρνω παντα υγρα με 70/30 VG/PG

 

Οσο για το υγρο στους πνευμονες που ειπες, αν ο πνευμονολογος σου, ειπε οτι προερχεται απο το ατμισμα θα προτεινα να αλλαξεις γιατρο. Οι πνευμονες ειναι κατασκευασμευνοι για να καταναλωνουν "υγρο" οξυγονο, οχι ξηρο. Γι αυτο και ο αερας που αναπνεεις εχει 50%+ υγρασια, γι'αυτο και στο νοσοκομειο οταν σου βαζουν μασκα οξυγονου δεν σου δινουν ξηρο.

Επεξ/σία από ardi21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος ειπε οτι ειναι καλο για την υγεια να εισπνεεις γλυκερινη? επισης η υγρη νικοτινη δεν εχει να κανει πουθενα με το οξυγονο μα καθολου ομως. ειναι δηλητηριο. τοξικη. υπερ του δεοντος. 1gr νικοτινης ειναι η θανατηφορα δοση για εναν ανθρωπο. για να καταλαβαιτε εχει την ιδια δομη και τις ιδιες ιδιοτητες με την κοκκαινη. περα απ αυτο δεν ειμαι ο μονος που εχει παθει καποιο προβλημα απ το ατμισμα. μεχρι κομματι πνευμονα εχουν αφαιρεσει απο ανθρωπο για τον ιδιο λογο. λες κι εκει δεν παιζουν φραγκα πολλα και πρεπει να ναι μιλημενος ο γιατρος η καπου να ανηκει. αλλα τι λεω μωρε. τοσα χρονια σπουδαζατε γιατροι κι εχετε το πτυχειο ιατρικης σε κορνιζα πανω απ το πισι. αυριο μπορει να ειστε τεχνικοι , μεθαυριο δικηγοροι, αναλογα τι βολευει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλάπτει το άτμισμα λιγότερο από το κανονικό τσιγάρο; Ίσως, αλλά βλάπτει. Είναι λιγότερο καρκινογόνο από 'ενα κανονικό τσιγάρο; Ίσως, αλλά είναι και εξαιρετικά επιβλαβές για την υγεία (λόγω νικοτίνης).

Μαζί με άλλους παράγοντες καρκινογένεσης επιβαρύνουν τον οργανισμό μας καθημερινα, άρα δε βρίσκω λόγο ύπαρξης. Ότι μπορώ να αποφύγω το αποφεύγω. Κάποια, επιβλαβή για την υγεία, πράγματα υπάρχουν στην καθημερινότητά μας και δεν γίνεται αλλιώς. Το να βάζω ενσυνείδητα και άλλα στη ζωή μου με τη δικαιολογία ότι "έτσι κι αλλιώς βλάπτω τον εαυτό μου" δεν το βρίσκω λογικό.

Το πιο επιβλαβές είναι πάντα αυτό που φαίνεται λιγότερο επιβλαβές (πχ light προϊόντα διατροφής), γιατί πιστεύοντας ότι δεν είναι επιβλαβή ο καταναλωτής κάνει κατάχρηση και από πίσω έχει στηθεί μια ολόκληρη βιομηχανία, με μια ευρύτατη γκάμα προϊόντων και θησαυρίζει. Βλέπω άτομα στις καφετέριες που επί 2 ώρες ατμίζουν ασταμάτητα. Ίσως με κανονικό τσιγάρο να έβλαπταν την υγεία τους περισσότερο, αλλά δεν έχω δει και πολλούς να καπνίζουν ασταμάτητα επί 2 ώρες. Μετά από κάποια ώρα "μπουκώνεις" και δε μπορείς να καπνίσεις άλλο.

Με το κανονικό τσιγάρο και όλα του τα συμπτώματα ίσως κάποιοι το κόψουν για να βελτιώσουν την ποιότητα ζωής τους, με το άτμισμα τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα. Ουσιαστικά αλλάζεις ένα εθισμό με ένα άλλο και βάζεις καινούριους "παίχτες" στην αγορά, που πατάνε στην εξάρτηση του απλού καταναλωτή. 

Επεξ/σία από johncorfas
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/01/2018 στις 8:51 ΜΜ, Lezantas26 είπε

χιλιες φορες το ηλ. τσιγαρο γιατι δεν βρωμαει, τι θα παθει ο καπνιστης μου ειναι αδιαφορο, εδω δεν νοιαζεται αυτος για την υγεια του θα στεναχωρηθω εγω?

Οταν αρρωστήσει και νοσηλεύεται τα έξοδά του τα καλύπτουμε όλοι μας όπως ισχύει για κάθε έναν απο εμάς. Μειώνοντας το κάπνισμα έχουμε πιθανόν λιγότερους αρρώστους που αυτόματα σημαίνει λιγότερα έξοδα. Επίσης το οτι δεν βρωμάει οταν το εισπνέεις δεν σημαίνει οτι δεν είσαι πλέον παθητικός καπνιστής . Παθαίνεις ακριβώς την ιδια ζημιά.

Κατα τη γνώμη μου θα πρέπει απο όλους μας να γίνεται προσπάθεια ωστε να μειωθεί η καπνιστική συνήθεια για μία πιο υγιή κοινωνία συνολικά.

 

Στις 31/01/2018 στις 3:20 ΠΜ, SeXBOX είπε

1. Έχω περάσει μορφή καρκίνου.
2. Έκοψα το τσιγάρο πριν 8 χρονια.
3. Ο καρκίνος "έκανε φτερά".
4. Από τότε ατμίζω χωρίς νικοτίνη  μόνο και μόνο επειδή είναι αγχωτική όλη η ημέρα μου λόγο δουλειάς.
5. Από τότε που το ξεκίνησα και έκοψα το κανονικό βγάζω 1 ώρα παραπάνω τρέξιμο, διάδρομο, ποδήλατο, κολύμβηση κλπ
6. Τα τεστ κοπώσεως κάθε χρόνο είναι και καλύτερα και εντονότερα.
7. Τα πνευμόνια μου πλέον είναι πεντακάθαρα.
8. Στην δουλειά επιτρέπω σε όποιον γουστάρει να ατμίζει άνετα, τους γύρω του δεν τους ενοχλεί καθόλου.
9. Είμαι μια προσωπική μελέτη από μόνος μου με συμπεράσματα και εμπειρίες δικές μου, δεν χρειάζεται να πιστέψω ένα click bait άρθρο... λυπάμαι πολύ να διαβάζω τέτοια άρθρα στο ινσόμνια είναι ένα είδος κατάντιας, όλο το φταίξιμο στον συντάκτη.

Είναι πολλά τα χρήματα που χάνουν οι καπνοβιομηχανίες "Χορχέ" τέτοια θα διαβάζουμε πολλά από εδώ και πέρα. Με λυπεί το γεγονός ότι διάβασα κάτι τέτοιο εδώ μέσα.

Φίλε μου άλλοι τρακάρουν με 80 και δεν παθαίνουν τίποτα και άλλοι χτυπούν σοβαρά . Η προσωπική σου εμπειρία δεν είναι ο κανόνας.

Λυπηρό είναι η παραπληροφόρηση και όχι η εμπεριστατωμένη με μελέτες πληροφορία του κόσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lamproukos19 είπε

Οταν αρρωστήσει και νοσηλεύεται τα έξοδά του τα καλύπτουμε όλοι μας όπως ισχύει για κάθε έναν απο εμάς. Μειώνοντας το κάπνισμα έχουμε πιθανόν λιγότερους αρρώστους που αυτόματα σημαίνει λιγότερα έξοδα. Επίσης το οτι δεν βρωμάει οταν το εισπνέεις δεν σημαίνει οτι δεν είσαι πλέον παθητικός καπνιστής . Παθαίνεις ακριβώς την ιδια ζημιά.

Κατα τη γνώμη μου θα πρέπει απο όλους μας να γίνεται προσπάθεια ωστε να μειωθεί η καπνιστική συνήθεια για μία πιο υγιή κοινωνία συνολικά.

Προσωπικά διαφωνώ με την οπτική αυτή. Μου φέρνει λίγο cult of personality αυτή η επιδίωξη. Για να έχουμε λιγότερους αρρώστους μπορούν να κοπούν πολλά πράγματα. Ενδεικτικά:

1) Παϊδάκια --> τρως και γίνεσαι χοντρός, βουλώνει το σύστημα, έμφραγμα --> έξοδα του Ε.Σ.Υ,
2) Αυτοκίνητο --> δεν κάνεις σωματική άσκηση, γίνεσαι χοντρός, βουλώνει το σύστημα, έμφραγμα --> έξοδα Ε.Σ.Υ.
3) Μοτοσυκλέτα --> πέφτεις και χτυπάς --> έξοδα Ε.Σ.Υ.
4) Ηλεκτρικός θερμοσίφωνας --> κατανάλωση ενέργειας --> έξοδα για παραγωγή αυτής
και η λίστα συνεχίζεται όσο γουστάρεις. 

Στο τέλος δηλαδή το κράτος να μεροληπτεί υπέρ (ή κατά όσων δεν τα κάνουν): vegans, που πηγαίνουν με ποδήλατο στη δουλειά, διαβάζουν 2 βιβλία την εβδομάδα, πίνουν μόνο κόκκινο κρασί με μέτρο, κάνουν ντουζ με κρύο νερό και λειτουργούν την κουζίνα τους με δυναμό κάνοντας διάδρομο. Διότι όοολα τα άλλα κάπως επιβαρύνουν κάποιο σύστημα σε βάθος χρόνου. Όχι, εγώ διαφωνώ με αυτό**. Ελευθερία χρειαζόμαστε, αλλά η ελευθερία προϋποθέτει σεβασμό στην ελευθερία του άλλου, ήτοι να μην καπνίζεις/ατμίζεις/whatever σε κλειστό δημόσιο χώρο.

**(Θες να το πάμε ένα βήμα παρακάτω, να καταργηθούν όλοι οι φόροι και όλες οι δημόσιες παροχές και να πληρώνει καθένας τα δικά του "σπασμένα")

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, primeragt είπε

Με βαση αυτο που λες οι μαγειρες σε ολα τα μαγαζια θα επρεπε να πεφτουν κατω και να αναβληζουν νερακι σαν τις πηγες στα βουνα με τα ποσοστα υγρασιας που υπαρχουν εκει μεσα, το ιδιο και οσοι μενουν σε περιοχες με μεγαλα ποσοστα υγρασιας στην ατμοσφαιρα. Οποτε αν αυτοι δεν εχουν βγαλει λεπια δεν διατρεχεις θεμα να γεμισει νερακι το πνευμονι σου ποσο μαλλον να μην μπορεις να ατμισεις αλλα να μπορεις να κανεις iquos που αν ηξερες πως δουλευει δεν θα το ελεγες η ποσο μαλλον τσιγαρα αυτουσια με πνευμονικα προβληματα.Στο iquos στην ουσια ειναι το τσιγαρο βουτηγμενο στην ιδια βαση με τα υγρα του η/τ και μετα μια αντισταση το ζεστενει στους 300C και ατμοποιει παραγωγα του καπνου. Το μονο που κερδιζεις ειναι την καυση του τσιγαρου τις υπολοιπες 4000 γνωστες ουσιες που ποτιζουν τον καπνο του τις περνεις αυτουσιες.

Δυστυχώς έχεις δίκιο και πολλοί μάγειρες πάσχουν απο χρόνια αναπνευστική πνευμονοπάθεια λόγω των αναθυμιάσεων απο τη χρόνια συνεχή έκθεση στις κουζίνες.

10 λεπτά πριν, Abudi είπε

Προσωπικά διαφωνώ με την οπτική αυτή. Μου φέρνει λίγο cult of personality αυτή η επιδίωξη. Για να έχουμε λιγότερους αρρώστους μπορούν να κοπούν πολλά πράγματα. Ενδεικτικά:

1) Παϊδάκια --> τρως και γίνεσαι χοντρός, βουλώνει το σύστημα, έμφραγμα --> έξοδα του Ε.Σ.Υ,
2) Αυτοκίνητο --> δεν κάνεις σωματική άσκηση, γίνεσαι χοντρός, βουλώνει το σύστημα, έμφραγμα --> έξοδα Ε.Σ.Υ.
3) Μοτοσυκλέτα --> πέφτεις και χτυπάς --> έξοδα Ε.Σ.Υ.
4) Ηλεκτρικός θερμοσίφωνας --> κατανάλωση ενέργειας --> έξοδα για παραγωγή αυτής
και η λίστα συνεχίζεται όσο γουστάρεις. 

Στο τέλος δηλαδή το κράτος να μεροληπτεί υπέρ (ή κατά όσων δεν τα κάνουν): vegans, που πηγαίνουν με ποδήλατο στη δουλειά, διαβάζουν 2 βιβλία την εβδομάδα, πίνουν μόνο κόκκινο κρασί με μέτρο, κάνουν ντουζ με κρύο νερό και λειτουργούν την κουζίνα τους με δυναμό κάνοντας διάδρομο. Διότι όοολα τα άλλα κάπως επιβαρύνουν κάποιο σύστημα σε βάθος χρόνου. Όχι, εγώ διαφωνώ με αυτό**. Ελευθερία χρειαζόμαστε, αλλά η ελευθερία προϋποθέτει σεβασμό στην ελευθερία του άλλου, ήτοι να μην καπνίζεις/ατμίζεις/whatever σε κλειστό δημόσιο χώρο.

**(Θες να το πάμε ένα βήμα παρακάτω, να καταργηθούν όλοι οι φόροι και όλες οι δημόσιες παροχές και να πληρώνει καθένας τα δικά του "σπασμένα")

Έχεις δίκιο. Αυτό που θέλω να φανεί είναι οτι άν προσέχουμε όλοι λίγο περισσότερο τα οφέλη ειναι πολλαπλά για την κοινωνία . Δεν θα πρέπει να νομίζουμε οτι το πρόβλημα του άλλου δεν μας αγγίζει διότι λειτουργούμε όλοι μαζί σαν σύνολο τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lamproukos19 είπε

Οταν αρρωστήσει και νοσηλεύεται τα έξοδά του τα καλύπτουμε όλοι μας όπως ισχύει για κάθε έναν απο εμάς. Μειώνοντας το κάπνισμα έχουμε πιθανόν λιγότερους αρρώστους που αυτόματα σημαίνει λιγότερα έξοδα. Επίσης το οτι δεν βρωμάει οταν το εισπνέεις δεν σημαίνει οτι δεν είσαι πλέον παθητικός καπνιστής . Παθαίνεις ακριβώς την ιδια ζημιά.

Κατα τη γνώμη μου θα πρέπει απο όλους μας να γίνεται προσπάθεια ωστε να μειωθεί η καπνιστική συνήθεια για μία πιο υγιή κοινωνία συνολικά.

Φίλε μου άλλοι τρακάρουν με 80 και δεν παθαίνουν τίποτα και άλλοι χτυπούν σοβαρά . Η προσωπική σου εμπειρία δεν είναι ο κανόνας.

Λυπηρό είναι η παραπληροφόρηση και όχι η εμπεριστατωμένη με μελέτες πληροφορία του κόσμου.

Θα συμφωνησω με τον απο κατω, ολα λιγο πολυ "πληρωνονται" δεν εχει νόημα να απαγορεύουμε. μπορουμε παντα να ενημερονουμε και σιγα σιγα σα κοινωνια να αλλαζουμε, αυτο ειναι μακροπροθεσμο ομως. Οσοι καπνιζουν τα χουν ακουσει μπολικες φορες ετσι κι αλλιώς, οποτε μεγαλα παιδια ειμαστε ας κανουν ότι θελουν αρκει να μην ενοχλουν

Το ατμισμα προς το παρον δεν μ εχει ενοχλησει, ακομα και σε κλειστο χωρο, ουτε μου φαίνεται πολυ χειροτερο απ οτι αναπνεουμε στην αθηνα, οποτε ειναι καλος συμβιβασμος για να μη βρωμαμε τσιγαριλα οπου πάμε

Σε καμια 10αρια χρονια που θα υπαρχουν στατιστικες θα ξερουμε αμα και κατα ποσο ανθυγιεινές ειναι το ηλ. τσιγαρο, και ποσο επηρεάζει τους γυρω. Μεχρι τοτε παραμενει στη λιστα μου "μπορει να με σκοτωνει και να μη το ξερω" που δεν πολυδινω σημασια γιατι ειναι τεραστια :P

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη, αλλά αυτές οι ουσίες που περιέχει το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι χημικές, σωστά ;

Ο καπνός είναι φυσικό προϊόν, μας το δίνει η φύση. Ναι μεν βλαβερό αλλα μήπως είναι λιγότερο βλαβερό από το χημικό παρασκεύασμα με ένα σωρό ουσίες του ηλεκτρονικού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, MapleLeafs said:

Συγγνώμη, αλλά αυτές οι ουσίες που περιέχει το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι χημικές, σωστά ;

Ο καπνός είναι φυσικό προϊόν, μας το δίνει η φύση. Ναι μεν βλαβερό αλλα μήπως είναι λιγότερο βλαβερό από το χημικό παρασκεύασμα με ένα σωρό ουσίες του ηλεκτρονικού;

Το τσιγάρο από πότε είναι φυσικό προϊόν; 2000+ ουσίες έχει μέσα! Μην μιλήσω για το χαρτάκι! Όσο για το ηλεκτρονικό , είναι πάνω απ'όλα τοξικό . Όσοι έχετε καταπιεί έστω και λίγο λαδάκι καμένο καταλαβαίνετε!  Έχω 20 μήνες που τα έκοψα και τα 2 και δεν θα πω ότι είμαι τέλεια κλπ ( διότι κάπνιζα σαν μανιακός πολλά χρόνια) , αλλά τουλάχιστον πηγαίνω στο σουπερμάρκετ της γειτονιάς χωρίς να λαχανιάζω.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/1/2018 στις 10:20 ΜΜ, alexioannou είπε

Μια βόλτα στον 7ο οροφο του ιατρικού κέντρου θα σας κόψει στο σκεπτικό "το  τσιγαρο είναι μαγκιά"......

Επισεις πρέπει να πάνε και οι ΜΗ καπνιστές να έχουν μια εικόνα  τι μπορει να τους συμβεί εξαιτίας των μαγκακων καπνιστων που δεν σέβονται τίποτα....,

Την επόμενη μπορεί να ρίξουν καμμία μπαφλα

Αυτό ακριβώς. Πριν κάποιους μήνες είχαμε πάει για φαγητό και δίπλα στο τραπέζι μας είχαμε στο καροτσάκι τον γιο μου που τότε ήτανε περίπου 3 μηνών. Ξαφνικά μου έρχεται η μπόχα του σκατοτσιγάρου ενός γαϊδάρου (ζητώ συγγνώμη από το συμπαθέστατο θηλαστικό, που δεν καπνίζει κιόλας) από το διπλανό τραπέζι. Ο κλασικός ελληνάρας, που ενώ βρίσκεται σε χώρο που ούτως ή άλλως ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ το κάπνισμα, αποφάσισε να γράψει όλους τους γύρω του στα αποτέτοια του, γιατί αυτός "απολαμβάνει" το βρωμοτσιγάρο του. Και ενώ είδε δίπλα του καρότσι με μωρό! Βέβαια και αυτός στο τραπέζι είχε μαζί τα δύο παιδιά του. Ούτε αυτά δε σεβάστηκε. Απλά ελεεινός και τρισάθλιος.

Το αστείο είναι ότι μόλις του έκανα παρατήρηση και του του είπα να το εξαφανίσει αμέσως, αντί να ζητήσει συγγνώμη, έκανε εκατό γκριμάτσες. Φυσικά το έσβησε, βέβαια.

Θέλεις κύριε να καπνίσεις τον καρκινοσωλήνα σου; Κανένα πρόβλημα. Εγώ όμως γιατί να μοιραστώ μαζί σου τον καρκίνο σου; Και εμένα με γράφεις και στα τέτοια σου. Βλέπεις μωρό δίπλα ρε κόπανε! Και όταν αρχίζουν τα "εγώ έτσι διασκεδάζω", "εμένα μου αρέσει", "θα μου κόψεις την απόλαυση" είναι που γίνομαι πυρ και μανία. Και εγώ θέλω μια στο τόσο που θα πάω να πιω μια μπίρα να μην αναπνέω καπνό και να μη σκυλοβρωμάω τσιγαρίλα όταν γυρίσω σπίτι! Τράβα κλείσου σπίτι/αυτοκίνητό σου και κάντο τεκέ, στα φρύδια μας. Οι υπόλοιποι τι φταίμε δηλαδή; Εγώ που θέλω να διασκεδάσω γιατί να αναπνέω τον σιχαμένο τον καπνό σου; Σε τελική ανάλυση, και εμένα μου αρέσει να κλάνω. Να έρθω να το κάνω στα μούτρα σου; Έτσι διασκεδάζω εγώ. Και δεν προκαλεί (νομίζω) καρκίνο.

 

ΥΓ

Βέβαια φταίνε και οι ιδιοκτήτες ταβερνών/μπαρ κλπ (προφανώς και όχι όλοι, αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι), που προκειμένου να μην χάσουν πελάτες, δεν κάνουν την παραμικρή παρατήρηση και δεν τηρούν ούτε στο ελάχιστο τον αντικαπνιστικό νόμο. Προφανώς και δεν θα το κάνανε για να σεβαστούν όσους δεν καπνίζουν, αλλά ούτε καν λόγω του νόμου. Τελικά είναι τραγικό το γεγονός ότι για τα στοιχειώδη πρέπει να κρέμεται η απειλή του προστίμου, μήπως και γίνουμε άνθρωποι... Αυτή είναι η έλλειψη παιδείας και τα αποτελέσματά της. Και δεν αναφέρομαι μόνο στο κάπνισμα. Συναντάμε όλοι στην καθημερινότητά μας πολλά. Π.χ. παρκάρει ο άλλος πάνω σε ράμπα για ΑΜΕΑ και αν πεις κάτι είσαι εσύ ο περίεργος...

Επεξ/σία από GiorgosT
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολλητός φίλος που δουλεύει στο Χημείο ακριβώς σε αυτήν την έρευνα αναφέρει πως το ηλεκτρονικό τσιγάρο έχει 25% περισσότερες καρκινογόνες ουσίες απ' ότι το κανονικό. Όμως γλιτώνεις την πίσσα από το "κάψιμο" του τσιγάρου.

Δυστυχώς υγιεινός τρόπος καπνίσματος (αυτής της τόσο απολαυστικής συνήθειας) δεν υπάρχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Abudi είπε

Προσωπικά διαφωνώ με την οπτική αυτή. Μου φέρνει λίγο cult of personality αυτή η επιδίωξη. Για να έχουμε λιγότερους αρρώστους μπορούν να κοπούν πολλά πράγματα. Ενδεικτικά:

1) Παϊδάκια --> τρως και γίνεσαι χοντρός, βουλώνει το σύστημα, έμφραγμα --> έξοδα του Ε.Σ.Υ,
2) Αυτοκίνητο --> δεν κάνεις σωματική άσκηση, γίνεσαι χοντρός, βουλώνει το σύστημα, έμφραγμα --> έξοδα Ε.Σ.Υ.
3) Μοτοσυκλέτα --> πέφτεις και χτυπάς --> έξοδα Ε.Σ.Υ.
4) Ηλεκτρικός θερμοσίφωνας --> κατανάλωση ενέργειας --> έξοδα για παραγωγή αυτής
και η λίστα συνεχίζεται όσο γουστάρεις. 

Στο τέλος δηλαδή το κράτος να μεροληπτεί υπέρ (ή κατά όσων δεν τα κάνουν): vegans, που πηγαίνουν με ποδήλατο στη δουλειά, διαβάζουν 2 βιβλία την εβδομάδα, πίνουν μόνο κόκκινο κρασί με μέτρο, κάνουν ντουζ με κρύο νερό και λειτουργούν την κουζίνα τους με δυναμό κάνοντας διάδρομο. Διότι όοολα τα άλλα κάπως επιβαρύνουν κάποιο σύστημα σε βάθος χρόνου. Όχι, εγώ διαφωνώ με αυτό**. Ελευθερία χρειαζόμαστε, αλλά η ελευθερία προϋποθέτει σεβασμό στην ελευθερία του άλλου, ήτοι να μην καπνίζεις/ατμίζεις/whatever σε κλειστό δημόσιο χώρο.

**(Θες να το πάμε ένα βήμα παρακάτω, να καταργηθούν όλοι οι φόροι και όλες οι δημόσιες παροχές και να πληρώνει καθένας τα δικά του "σπασμένα")

Πολύ ατυχές παράδειγμα κατά την γνώμη μου, δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο.

 

1. Παϊδάκια μπορείς να τρώς αλλά να τα περιορίσεις σε μία φορά στις 2 βδομάδες, δεν χρειάζεται κάθε μερα.

2. Χρησιμοποιούμε το αυτοκίνητο όταν υπάρχει πραγματικά λόγος και όχι για ψύλλου πήδημα. Εγώ για παράδειγμα προσπαθώ να το αποφεύγω γιατί κάνει και κακό στα νεύρα η οδήγηση στην πόλη.

3. Σαν "φανατικός" μοτοσυκλετιστής μπορώ να σου πω ότι εάν αποκτήσουμε οδική και οδηγική συνείδηση τα δυστυχήματα θα μηδενιστούν. Ο κόσμος δεν πεθαίνει επειδή καβαλάει μοτοσυκλέτα. Πεθαίνει επειδή καβαλάει μοτοσυκλέτα χωρίς εξοπλισμό, χωρίς αίσθημα ευθύνης και γιατί κινείται σε δρόμους με ανεύθυνους οδηγούς αυτοκινήτων που παραβιάζουν κόκκινα, στοπ και κάνουν προσπεράσσεις σε σημεία που απαγορεύεται. Επομένως κοιτάμε να καταπολεμήσουμε την αιτία και όχι το σύμπτωμα. Οι θάνατοι στους δρόμους είναι σύμπτωμα και αιτία είναι η ασυνειδησία των Ελλήνων οδηγών.

4. Αντικαθιστούμε τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα με ηλιακό ή χρησιμοποιούμε λεβητάκι με δυνατότητα παραγωγής ΖΝΧ ή ακόμα και όταν χρησιμοποιούμε ηλεκτρικό θερμοσίφωνα φροντίζουμε να προγραμματίζουμε ώστε να κάνει και κάποιος άλλος μπάνιο μετά από μας ώστε να μην πηγαίνει χαμένο το ζεστό νερό ή ακόμα καλύτερα κάνουμε μπάνιο με μία φίλη :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...