Προς το περιεχόμενο

Σύμφωνα με νέα μελέτη και το ηλεκτρονικό τσιγάρο μπορεί να προκαλέσει καρκίνο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 213
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 minutes ago, mindtrapper said:

Εξαρτάται από την κατσαρόλα. Είχαν παλιά οι γιαγιάδες κάτι καλές, τάιζαν μόλυβδο όλη την γειτονιά. :)

Και οι γιαγιάδες ως τα 85+ έφταναν όλες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάβασα και τις 14 σελίδες που έχουν γραφτεί. Μερικά πραγματακια και από εμενα χωρίς έρευνες και τέτοια ( τις θεωρώ απαραίτητες αλλά θα μιλήσω εμπειρικά) 

Καπνιζα 4 χρόνια στριφτό τσιγάρο. Έφτανα σε σημεία μερικές φορές να τα συχαινομαι ειδικά μετά από εξόδους σε μπουζούκια κλαμπ που είχα κάνει 1 καπνό. Ξυπναγα το πρωί και ένιωθα σαν αν είχε ξεκολλήσει ο λαιμός μου. Έσβηνα τσιγάρα στη μέση γιατί μπούκωνα. Αλλά συνέχιζα να καπνίζω και όχι επειδή ήμουν απλά εθισμένος προφανώς, αλλά γιατί όσο περίεργο και να ακούγεται το στριφτό μου άρεσε. Γουστάρα αυτή τη φράση, έλα να κάνουμε ένα τσιγάρο στο μπαλκόνι ή την ώρα του καφέ να κάνω το τσιγάρο μου. Κάποια στιγμή έμαθα τι ηλεκτρονικό. Πήρα ένα απλο στη αρχή και το είχα παράλληλα με το στριφτό. 

Πρώτη σημαντική παρατήρηση που σε κάνει να σταματήσεις το τσιγάρο. Εάν έκανες μόνο ηλεκτρονικό και μετά ένα στριφτό και καπάκι ηλεκτρονικό ή γεύση που σου ερχόταν ήταν άθλια. Έστω ότι είχες γεύση φρουτα, μετά από κανονικό τσιγάρο ήταν σαν να καπνίζεις καμμένα χαρτιά. Οπότε σταδιακά, το κανονικό το κάνεις στην άκρη αφού ενθουσίαζεσαι με το ηλεκτρονικό και σε κάποια στιγμή το σταματάς τελείως αν σε καλύπτει το ηλεκτρονικό

Οι διαφορές σωματικά είναι τρομερές. Γεύση άριστη, δε κουράζεσαι το ίδιο εύκολα, αντοχή τρομερή σε σχέση με πριν, ξυκνας το πρωί κανονικά, δεν βήχεις, δεν έχεις φλεματα τίποτα από αυτά. Η όλη δυσκολία είναι μέχρι να βρεις τη γεύση που σου ταιριάζει, εκεί θέλει υπομονή και να μη το παρατήσεις τη πρώτη εβδομάδα όπως κάνανε αρκετοί.

Μετά από 3 χρόνια ηλεκτρονικου κατάλαβα πόσο άσχημα μυρίζει το τσιγάρο και ειδικά το εργοστασιακο, καπνίζουν στο σπίτι μου και αλλάζω δωμάτιο, δε μπορώ να κάτσω πια δίπλα σε καπνιστή. 

Σαφώς διαβάζω τις έρευνες και όλα, αλλά οι προσωπικές εμπειρίες είναι αυτές που μετράνε επίσης. Όσοι καπνίζετε και δε μπορείτε να το κόψετε σας καταλαβαινω. Δώστε μια ευκαιρία στο ηλεκτρονικό και δεν θα θέλετε να το δείτε το τσιγάρο. 

Σε όλα αυτά που γράφω να σημειώσω ότι δεν ήθελα ποτέ να κόψω το τσιγάρο. Απλά δοκίμασα και το ηλεκτρονικό και έμεινα σε αυτό γιατί μου πρόσφερε παραπάνω πράγματα που ήθελα εγω και είναι πιο καθαρό προφανώς

Το μόνο που ζηλεύω από το κανονικό τσιγάρο είναι που δεν μου λένε πια, Πάνο έλα να κάνουμε ένα τσιγάρο. :P Σκάω με το ηλεκτρονικό μου παντού και πάντα στο χέρι

Επεξ/σία από panossar95
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, panossar95 said:

Διάβασα και τις 14 σελίδες που έχουν γραφτεί. Μερικά πραγματακια και από εμενα χωρίς έρευνες και τέτοια ( τις θεωρώ απαραίτητες αλλά θα μιλήσω εμπειρικά) 

Καπνιζα 4 χρόνια στριφτό τσιγάρο. Έφτανα σε σημεία μερικές φορές να τα συχαινομαι ειδικά μετά από εξόδους σε μπουζούκια κλαμπ που είχα κάνει 1 καπνό. Ξυπναγα το πρωί και ένιωθα σαν αν είχε ξεκολλήσει ο λαιμός μου. Έσβηνα τσιγάρα στη μέση γιατί μπούκωνα. Αλλά συνέχιζα να καπνίζω και όχι επειδή ήμουν απλά εθισμένος προφανώς, αλλά γιατί όσο περίεργο και να ακούγεται το στριφτό μου άρεσε. Γουστάρα αυτή τη φράση, έλα να κάνουμε ένα τσιγάρο στο μπαλκόνι ή την ώρα του καφέ να κάνω το τσιγάρο μου. Κάποια στιγμή έμαθα τι ηλεκτρονικό. Πήρα ένα απλο στη αρχή και το είχα παράλληλα με το στριφτό. 

Πρώτη σημαντική παρατήρηση που σε κάνει να σταματήσεις το τσιγάρο. Εάν έκανες μόνο ηλεκτρονικό και μετά ένα στριφτό και καπάκι ηλεκτρονικό ή γεύση που σου ερχόταν ήταν άθλια. Έστω ότι είχες γεύση φρουτα, μετά από κανονικό τσιγάρο ήταν σαν να καπνίζεις καμμένα χαρτιά. Οπότε σταδιακά, το κανονικό το κάνεις στην άκρη αφού ενθουσίαζεσαι με το ηλεκτρονικό και σε κάποια στιγμή το σταματάς τελείως αν σε καλύπτει το ηλεκτρονικό

Οι διαφορές σωματικά είναι τρομερές. Γεύση άριστη, δε κουράζεσαι το ίδιο εύκολα, αντοχή τρομερή σε σχέση με πριν, ξυκνας το πρωί κανονικά, δεν βήχεις, δεν έχεις φλεματα τίποτα από αυτά. Η όλη δυσκολία είναι μέχρι να βρεις τη γεύση που σου ταιριάζει, εκεί θέλει υπομονή και να μη το παρατήσεις τη πρώτη εβδομάδα όπως κάνανε αρκετοί.

Μετά από 3 χρόνια ηλεκτρονικου κατάλαβα πόσο άσχημα μυρίζει το τσιγάρο και ειδικά το εργοστασιακο, καπνίζουν στο σπίτι μου και αλλάζω δωμάτιο, δε μπορώ να κάτσω πια δίπλα σε καπνιστή. 

Σαφώς διαβάζω τις έρευνες και όλα, αλλά οι προσωπικές εμπειρίες είναι αυτές που μετράνε επίσης. Όσοι καπνίζετε και δε μπορείτε να το κόψετε σας καταλαβαινω. Δώστε μια ευκαιρία στο ηλεκτρονικό και δεν θα θέλετε να το δείτε το τσιγάρο. 

Σε όλα αυτά που γράφω να σημειώσω ότι δεν ήθελα ποτέ να κόψω το τσιγάρο. Απλά δοκίμασα και το ηλεκτρονικό και έμεινα σε αυτό γιατί μου πρόσφερε παραπάνω πράγματα που ήθελα εγω και είναι πιο καθαρό προφανώς

Το μόνο που ζηλεύω από το κανονικό τσιγάρο είναι που δεν μου λένε πια, Πάνο έλα να κάνουμε ένα τσιγάρο. :P Σκάω με το ηλεκτρονικό μου παντού και πάντα στο χέρι

Λες το απλό δηλαδή ... είναι καλύτερο από το χειρότερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/30/2018 στις 9:58 ΜΜ, Abudi είπε

Καπνό, λάδι, ατμό, μυρωδικά, πλαστικό κάψε και κάπνισε ό,τι γουστάρεις. ΜΑΚΡΙΑ ΜΟΥ απλώς. Όπως δεν έρχομαι εγώ να κατουρήσω την μπύρα σου, έτσι κι εσύ μη με φλομώνεις με την αηδία σου

Εσύ δεν περνάς δηλάδη δίπλα μου με την βρώμο εξάτμιση του αυτοκινήτου σου που είναι κάποιες φορές χειρότερο; Μην ξανακυκλοφορήσεις με την αηδία σου δίπλα μου λοιπόν...

ΥΓ. Απάντηση επιπέδου αντίστοιχου...

Επεξ/σία από vfragos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vfragos είπε

Εσύ δεν περνάς δηλάδη δίπλα μου με την βρώμο εξάτμιση του αυτοκινήτου σου που είναι κάποιες φορές χειρότερο; Μην ξανακυκλοφορήσεις με την αηδία σου δίπλα μου λοιπόν...

ΥΓ. Απάντηση επιπέδου αντίστοιχου...

Δεν ξέρω, μαρσάρω δίπλα στο τραπέζι σου; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Abudi είπε

Δεν ξέρω, μαρσάρω δίπλα στο τραπέζι σου; 

Μαρσάρεις στο πεζοδρόμιο που περπατάω ή πίνω τον καφέ μου ή τρώω, τι δεν κατάλαβες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vfragos είπε

Μαρσάρεις στο πεζοδρόμιο που περπατάω ή πίνω τον καφέ μου ή τρώω, τι δεν κατάλαβες;

Μίλησα εγώ για κάπνισμα σε ανοιχτό χώρο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Abudi είπε

Μίλησα εγώ για κάπνισμα σε ανοιχτό χώρο;

Έλα ρε παλληκάρι που κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις...Τώρα πράγματι αν δεν καταλαβαίνεις, άστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, vfragos είπε

Έλα ρε παλληκάρι που κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις...Τώρα πράγματι αν δεν καταλαβαίνεις, άστο...

Βρε λεβεντόπαιδο, σε ρώτησα κάτι. Μη κάνεις ζουζουνιές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πώ και εγώ την εμπειρία μου.

Το 2010 με βάρος 130κιλά γράφτηκα στο γυμναστήριο. Καπνιστής τότε.

Την 1η εβδομάδα, στα 10 λεπτά επάνω στο ελλειπτικό , οι γάμπες μου κοβόντουσαν λες και τις έσκιζες με τον μπαλτά του χασάπη. Ο λόγος? Ελάχιστη αναπνοή, κακή οξυγόνωση του αίματος με αποτέλεσμα να μην τροφοδοτούνται σωστά οι μύες. Να μην συζητήσω ότι σε κάθε τζούρα τσιγάρου ή μη, έβηχα. Εβηχα όλη την ημέρα. Εναν ξερό βήχα σε μόνιμη βάση. Το πρωί δε? έφτυνα 2ευρα επι 3 λεπτά επάνω απο τον νηπτίρα του μπάνιου. Εβηχα με ανοιχτό το στόμα για να φεύγουν.

Τον Σεπτέμβριο του 2016 πήγα στο ίδιο γυμναστήριο, στο ίδιο ελλειπτικό μηχάνημα, με βάρος 152 κιλά και 6 χρόνια μεγαλύτερος. Αισίως είμαι 40 σήμερα. 
Αποκλειστικά ατμιστής πια εδώ και 3-4 χρόνια. Την 1η εβδομάδα, καθόμουν επάνω στο ελλειπτικό 1 ώρα και ερχόταν ο ιδιοκτήτης του γυμναστηρίου και μου έλεγε "Ανδρέα κατέβα! φτάνει!" Μέχρι τον Οκτώμβριο και πριν αναβαθμίσουν το firmware στο ελλειπτικό , το τελείωνα στα 99λεπτά και μηδένιζε ο μετρητής χρόνου. Σήμερα μικραίνει την γραμματοσειρά και συνεχίζει με 3ψήφιο αριθμό.
Ταυτόχρονα τον Οκτώμβριο του 2016, έκανα με σχετική ευκολία 55χλμ με το ποδήλατο μέσα στην Αθήνα. Συνέχισα με μεσοσταθμικά 200-250χλμ τον μήνα με το ποδήλατο + 4 προπονήσεις την εβδομάδα στο γυμναστήριο.
Τον Ιούνιο του 2017 ελάττωσα λιγάκι την άσκηση γιατί μου χτύπησε η μέση.

Ας έρθουν όσα άρθρα θέλουν να μου πούνε ότι το ΗΤ είναι χειρότερο απο το αναλογικό!

Η εμμονή με το τσιγάρο που βλέπω σε μερικούς νομίζω πως έχει ακριβώς την ίδια αιτία με την εμμονή σε οποιοδήποτε άλλο κακό κάνουμε στον εαυτό μας και δεν έχουμε το τσαγανό να το παραδεχτούμε και να το διορθώσουμε.

Είναι η ίδια εμμονή που συναντώ ακόμα και σήμερα οπαδούς (γιατί περι οπαδών πρόκειται) του Τσίπρα, που ψάχνουν να βρούν τις πιο απίθανες δικαιολογίες για να υποστηρίξουν την λάθος επιλογή τους. Δεν έχουν τα παντελόνια να πούνε "έκανα λάθος!". Ανθρώπινα είναι τα λάθη. Μην το ξεχνάμε!
Οταν θα πείς "έκανα λάθος!" δημιουργείται άμεσα η ανάγκη και η υποχρέωση απέναντι πρωταρχικά στον εαυτό σου, να διορθώσεις αυτό το λάθος. Πόσοι άνθρωποι έχουν την δύναμη , και την έλλειψη εγωισμού να αναγνωρίσουν και να διορθώσουν ένα λάθος τους?

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/30/2018 στις 8:45 ΜΜ, ardi21 είπε

"Στη μελέτη επίσης αναγνωρίζεται ότι τα επίπεδα νιτροζαμινών του καπνού, που κατατάσσονται μεταξύ των πλέον ισχυρών καρκινογόνων ουσιών, και που έχουν βρεθεί σε σωματικά υγρά των χρηστών ηλεκτρονικού τσιγάρου είναι 97% χαμηλότερα από αυτά των καπνιστών κανονικού τσιγάρου (από την άλλη είναι σημαντικά υψηλότερα από αυτά των μη καπνιστών). Και αυτό τοποθετεί τους χρήστες ηλεκτρονικών τσιγάρων σε παρόμοιο επίπεδο με αυτό των χρηστών διαδερμικών εμπλάστρων νικοτίνης."

Και ο τιτλος της ειδησης: Σύμφωνα με νέα μελέτη και το ηλεκτρονικό τσιγάρο μπορεί να προκαλέσει καρκίνο.

Συγχαρητηρια στον συντακτη.

Οποιαδηποτε σοβαρη ερευνα και αν εχει γινει απο το 2006 που υπαρχει το ατμισμα, εχει δειξει παντα το ιδιο πραγμα: Ειναι, στην χειροτερη περιστωση, 95% λιγοτερο επιβλαβες απο το καπνισμα. Οι ερευνες συνεχιζονται φυσικα και ετσι θα πρεπει να γινει.

Ειναι τρομερο ομως το τι ειδους τιτλοι μπαινουν ακομα και σε αυτες τις ερευνες! Αντι να κανουν focus στο 95% κανουν στο 5%. Και οχι δεν με πειθουν οτι το κανουν για να μην περασει στον κοσμο οτι ειναι εντελως ακινδυνο...

Καπνιστής ε? B)

Στις 2/7/2018 στις 11:38 ΜΜ, vfragos είπε

Έλα ρε παλληκάρι που κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις...Τώρα πράγματι αν δεν καταλαβαίνεις, άστο...

Δεν διαφωνών μαζί σου, αλλά μάλλον εσύ δεν καταλαβαίνεις ή δεν θέλεις να καταλάβεις... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...