Προς το περιεχόμενο

Σύμφωνα με νέα μελέτη και το ηλεκτρονικό τσιγάρο μπορεί να προκαλέσει καρκίνο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Έχω περάσει μορφή καρκίνου.
2. Έκοψα το τσιγάρο πριν 8 χρονια.
3. Ο καρκίνος "έκανε φτερά".
4. Από τότε ατμίζω χωρίς νικοτίνη  μόνο και μόνο επειδή είναι αγχωτική όλη η ημέρα μου λόγο δουλειάς.
5. Από τότε που το ξεκίνησα και έκοψα το κανονικό βγάζω 1 ώρα παραπάνω τρέξιμο, διάδρομο, ποδήλατο, κολύμβηση κλπ
6. Τα τεστ κοπώσεως κάθε χρόνο είναι και καλύτερα και εντονότερα.
7. Τα πνευμόνια μου πλέον είναι πεντακάθαρα.
8. Στην δουλειά επιτρέπω σε όποιον γουστάρει να ατμίζει άνετα, τους γύρω του δεν τους ενοχλεί καθόλου.
9. Είμαι μια προσωπική μελέτη από μόνος μου με συμπεράσματα και εμπειρίες δικές μου, δεν χρειάζεται να πιστέψω ένα click bait άρθρο... λυπάμαι πολύ να διαβάζω τέτοια άρθρα στο ινσόμνια είναι ένα είδος κατάντιας, όλο το φταίξιμο στον συντάκτη.

Είναι πολλά τα χρήματα που χάνουν οι καπνοβιομηχανίες "Χορχέ" τέτοια θα διαβάζουμε πολλά από εδώ και πέρα. Με λυπεί το γεγονός ότι διάβασα κάτι τέτοιο εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 213
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, webparts είπε

Καθενας θα διαλεξει οποια ερευνα τον "συμφερει". 

Να έχει κάποια βάση και κάποια υποστήριξη όμως, όταν υπάρχουν εκατοντάδες έρευνες που λένε ξεκάθαρα ότι το άμτισμα είναι πολλές φορές πιο ασφαλές και πετάγονται στα ξαφνικά 2-3 (παραπάνω δεν είναι) έρευνες από Πανεπιστήμια των ΗΠΑ (γιατί κυρίως πανεπιστήμια των ΗΠΑ κάνουν τέτοιες έρευνες, υπήρχε και μια από Χονκ Κονγκ μεριά αλλά την έκραξε η παγκόσμια επιστημονική κοινότητα) και μάλιστα από πανεπιστήμια πολιτειών που έχουν πολλά έσοδα από το εμπόριο καπνού, πρέπει ο καθένας να είναι σε θέση να καταλάβει ότι κάτι δεν πηγαίνει καλά.

 

4 λεπτά πριν, SeXBOX είπε

1. Έχω περάσει μορφή καρκίνου.
2. Έκοψα το τσιγάρο πριν 8 χρονια.
3. Ο καρκίνος "έκανε φτερά".
4. Από τότε ατμίζω χωρίς νικοτίνη  μόνο και μόνο επειδή είναι αγχωτική όλη η ημέρα μου λόγο δουλειάς.
5. Από τότε που το ξεκίνησα και έκοψα το κανονικό βγάζω 1 ώρα παραπάνω τρέξιμο, διάδρομο, ποδήλατο, κολύμβηση κλπ
6. Τα τεστ κοπώσεως κάθε χρόνο είναι και καλύτερα και εντονότερα.
7. Τα πνευμόνια μου πλέον είναι πεντακάθαρα.
8. Στην δουλειά επιτρέπω σε όποιον γουστάρει να ατμίζει άνετα, τους γύρω του δεν τους ενοχλεί καθόλου.
9. Είμαι μια προσωπική μελέτη από μόνος μου με συμπεράσματα και εμπειρίες δικές μου, δεν χρειάζεται να πιστέψω ένα click bait άρθρο... λυπάμαι πολύ να διαβάζω τέτοια άρθρα στο ινσόμνια είναι ένα είδος κατάντιας, όλο το φταίξιμο στον συντάκτη.

Είναι πολλά τα χρήματα που χάνουν οι καπνοβιομηχανίες "Χορχέ" τέτοια θα διαβάζουμε πολλά από εδώ και πέρα. Με λυπεί το γεγονός ότι διάβασα κάτι τέτοιο εδώ μέσα.

Αυτό είναι κάτι πολύ σημαντικό και δεν πρέπει να περνάει έτσι, δεν χρειάζονται ούτε έρευνες ούτε τίποτα. Έναν επί χρόνια καπνιστή που πήγε στο Vaping να πιάσεις θα κάνει ακόμα και τον πιο άσχετο να καταλάβει ότι το ατμισμα δεν είναι ούτε μαρκετινγκ, ούτε μόδα, ούτε απάτη. 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, webparts said:

Καθενας θα διαλεξει οποια ερευνα τον "συμφερει". 


Γενικά το θέμα «έρευνας» είναι πολύ μεγάλο. Και δεν έχει να κάνει μόνο με το άτμισμα ή το κάπνισμα. 

Ακούς/διαβάζεις π.χ. τη Δευτέρα πως «νέα μελέτη δείχνει πως μόλις δύο αυγά την εβδομάδα αυξάνουν τον κίνδυνο χοληστερίνης, εγκεφαλικού, και ποδάγρας». Καπάκια την Τρίτη ακούς/διαβάζεις πως «νέα έρευνα έδειξε πως μπορείς να τρως τέσσερα αυγά τη μέρα χωρίς πρόβλημα ». Ο πολίτης μαθαίνει αυτά, τα ας πούμε «βασικά» από τα ΜΜΕ και μένει εκεί. Δεν «εκτίθεται» σε λεπτομέρειες όπως το δείγμα, τη μεθοδολογία, τα αποτελέσματα, αλλά και τα peer reviews άλλων επιστημόνων σε αυτές. Δεν μαθαίνει π.χ. πως η πρώτη έρευνα μπορεί να αφορά διαβητικούς ή ανθρώπους με υποκείμενες παθήσεις. Ή πως η δεύτερη μπορεί να αφορά αθλητές ή ανθρώπους χωρίς καρδιακά προβλήματα. Ή (ακόμα χειρότερα) πως και οι δύο ακολουθούν λανθασμένη μεθοδολογία. Και στη χειρότερη περίπτωση να σου το confirmation bias. Ο ένας τρώει πέντε αυγά τη μέρα επειδή τα γουστάρει, ο άλλος τα κόβει εντελώς γιατί φοβάται. Και αυτά χαριτολογώντας, εδώ κάποιοι αντιδρούν αναλόγως σε περιπτωσάρες τύπου Wakefield, Burzynski, Oz, και εγχώριους copycats αυτών ρισκάροντας ακόμα και την υγεία τους. 

Αν δεν κάτσει κάποιος να ψάξει, τότε μένει στην επιφάνεια με ό,τι αυτό συνεπάγεται για δημιουργία εντυπώσεων. Χωρίς απαραίτητα να μιλάμε για ευθύνη των μέσων, ή των επιστημόνων. Πάλι, δεν αναφέρομαι στο παρόν άρθρο, γενικά μιλάω. Είχα διαβάσει ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο με αυτό ακριβώς το θέμα, αλλά δεν θυμάμαι δυστυχώς ούτε καν που το διάβασα :(

Και για να σας δώσω να καταλάβετε τι πάει στραβά με κάποιες έρευνες στο άτμισμα. Παράδειγμα από μια από τις πρώτες έρευνες που έκαναν λόγο για καρκινογόνα στοιχεία. Πάνε και βαράνε έναν ατμοποιητή 1.8Ω σε τάση κατά πολύ μεγαλύτερη από αυτή για την οποία έχει σχεδιαστεί. Σε σημείο που ακόμα και να προσπαθήσει κάποιος, δεν θα μπορεί να ατμίσει. Δεν θα πάρει καμένο δηλαδή, θα πάρει όλο το μέταλλο στα πνευμόνια. Και μετά βγαίνουν και γράφουν πως ανίχνευσαν καρκινογόνα. Χαίρω πολύ! Αν βάλεις στο φούρνο κοτόπουλο και το ψήσεις στους 1200c, θα φταίει ο φούρνος, το κοτόπουλο, ή αυτό που έκανες; :P

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρότατη έρευνα.

Μας λένε ύστερα από έρευνα σε ποντίκια ότι η νικοτίνη μπορεί να προκαλέσει καρκίνο λες και δεν το ξέραμε.

Τώρα που κολάει αυτό με το ότι το άτμισμα προκαλεί καρκίνο άντε να καταλάβεις.Τουλάχιστον στο άτμισμα μπορείς μόνος σου εύκολα να ελέγξεις την ποσότητα της νικοτίνης που προσλαμβάνεις.

Από την άλλη λες και δεν ξέρουμε ότι όλα πλέον είναι κατευθυνόμενα και πληρωμένα.Σιγά μην ξέφευγαν οι επιστημονικές έρευνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,το ξερουμε οτι το ατμισμα κανει λιγοτερο κακο απο το κανονικο τσιγαρο,ποια ειναι η ειδηση εδω?Οτι προσπαθουν να αποτρεψουν αυτους που δεν καπνιζουν καθολου να ατμισουν?οκ,καλα κανουν.Εμεις ομως που διαλεξαμε το ατμισμα απο το καπνισμα  με στοχο να το κοψουμε εντελως αφηστε μας στην ησυχια μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, akpe είπε

«Σύμφωνα με τα ευρήματα της έρευνας η νικοτίνη είναι καρκινογόνος ανεξάρτητα από τον τρόπο που μεταφέρεται στον ανθρώπινο οργανισμό» 

Δηλαδή το κουνουπίδι, οι μελιτζάνες, οι πατάτες, οι ντομάτες, είναι δυνητικά καρκινογόνα τρόφιμα; :D

Πέρα από την πλάκα, δεν είμαι επιστήμονας, αλλά κατά τη γνώμη μου αν θες να κρίνεις αν μια ουσία είναι επικίνδυνη σε έναν οργανισμό, δεν πας να χώσεις με τη μία 100 λίτρα αυτής της ουσίας σε έναν μικρότερο (και ίσως πιο αδύναμο) οργανισμό για να δεις τι θα πάθει. 

Όχι τίποτα άλλο, αλλά όπως είπαν πολλοί, έτσι δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις.

Ακριβώς, δεν μπορεί να αντιμετωπίσει βραχυπρόθεσμα ο οργανισμός με την ίδια αποτελεσματικότητα 1 ml νικοτίνης με 50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αντικαρκινικό του Μεταξά στον Πειραιά μόνο το 3% είναι οι περιπτώσεις από τσιγάρο. Δηλαδή το 97% είναι μη καπνιστές και κυρίως γυναίκες. Για μένα αυτές είναι αποδείξεις και όχι αυτές οι αηδιες. 

Καρκίνο μπορεί να πάθει οποιοσδήποτε και πιστεύω ότι μεγάλος παράγοντας είναι η ψυχολογία. 

Οι παππούδες που καπνίζουν και πεθαίνουν στα 100 τους παράλληλα έχουν μια ζωή δίχως άγχος καυσαέριο προβλήματα και αναπνέουν καθαρό οξυγόνο και όχι στο τσιμέντο της πόλης κλπ. 

Το τσιγάρο σίγουρα κάνει ζημιά και το ηλεκτρονικό τσιγάρο κάνει πολύ λιγότερη. Όσο και να προσπαθούν οι καπνοβ/νιες δεν πείθουν κανέναν. 

Προσωπικά πιστεύω ότι το καλύτερο στην ζωή είναι το παν μέτρον άριστον. Είσαι καπνιστής? Μην το κόψεις. Από 3 πακέτα τσιγάρα ημερησίως μετρίασε το σε 5-10 στριφτά ημερισιως και τελείωσε το παραμύθι. 

Ηλεκτρονικα τσίχλες και αυτοκόλλητα. Τίποτε δεν αντικαθιστά το τσιγάρο. Και οι μη καπνιστές είμαι σίγουρος ότι κάτι άλλο θα κάνουν κατάχρηση στην ζωή τους. Κανείς δεν είναι τέλειος σε όλα. 

Παν μέτρον άριστον λοιπόν ! Εγώ ήμουν φανατικός καπνιστής και τώρα κάνω 3-5 στριφτά ημερησίως και 2-3 τζουρες από το ηλεκτρονικό μου σε χώρους δύσκολους και όλα καλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω όμως πώς η κατάχρηση των μη καπνιστών επηρεάζει οποιονδήποτε άνθρωπο. Τι στο διάολο, ξαφνικά έχει καταργηθεί η λογική; Γιατί διαβάζω κάτι αηδίες για μαρούλια και survivor και πατατάκια. 

Επεξ/σία από Abudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ δεν καπνίζω αλλά θέλω να αγοράσω  ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλά και κανονικό πακέτο και στο καπάκι να πάω σε προποτζίδικο.

 

ο λόγος είναι ότι θέλω να αποδείξω ότι δε θα πεθάνω από καρκίνο αλλά από Κίνο.

Τέλος, ο,τι και να λέτε κατά του συμβατικού τσιγάρου, κρύβει κι ένα ρομαντισμό στον αναγραμματισμό τoυ,

τσιγάρο - - - - -> ΡΟΓΑΤΙΣ :wub:

Επεξ/σία από Desmotis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερες στην παρεα, ειμαι ατμιστης πλεον 1 χρονο, δεν καπνιζα ποτε μου παρα μονο ναργιλε, μου το πηρε δωρο η γυναικα μου λογο οτι δουλευει σε μαγαζι με ηλεκτρονικα τσιγαρα, την εμπιστευομαι πιο πολυ σε αυτο το θεμα επειδη ειμαι ασχετος,  so far..  δεν εχω δει επιπτωσεις,  χρησιμοποιωντας καλες κ ακριβες αντιστασεις σε συνδυασμο με γνησια πραγματα και σωστα ρευματα  δεν εχω παθει το παραμικρο.   Εχω δει μεγαλη βελτιωση σε εκεινη επειδη καπνιζε,  της το εκοψα σιγα-σιγα και με το ατμισμα ειναι αλλος ανθρωπος. Εγω κανω  μηδενικο ,  γενικα ομως οτι εισερχεται απο το στομα-μυτη ειναι επιβλαβες μην λεμε οτι θελουμε.  Αν ειναι να γινει κατι θα γινει,   σαφως πρεπει να λαμβανουμε τα απαραιτητα μετρα αλλα μην τα δραματοποιουμε ολα... Ο τιτλος ειναι ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ..... Ν'αλλαχτει ο τιτλος παιδια ειναι clickbait.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω διάφορα, δεν έχει σημασία το τι πιστεύουμε για κάτι αλλά το τι δείχνουν έρευνες . Το να πω εγώ "ο μπάρμπας μου στο χωριό κάπνιζε και έφτασε τα 100" δεν αποτελεί απόδειξη. Πάντως η συγκεκριμένη έρευνα έτσι όπως διαβάζω από τον αρθρογράφο δεν έδειξε και τίποτα που να μην ήταν ήδη γνωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι το εχουν απαγορεψει οπως το τσιγαρο ειναι απολυτα σεβαστο και ας εχουν γηνει μελετες για το αν κανει κακο αν το ισπνεει καποιος και αποδειχθηκε οτι δεν γηνεται καποιος παθητικος ατμηστης οπως με το τσιγαρο ειναι ακινδυνο στο θεμα αυτο.Παρολα αυτα ειναι θεμα σεβασμου να σκεφτει καποιος οτι ασχετα αν προκαλει ζημια η οχι πρεπει να σεβαστο τον ανθρωπο που εχω απεναντι μου και δεν ειναι υποχρεωμενος να αναπνει τον ατμο μου.Εγω τουλαχηστον ετσι κανω απο τοτε που αρχησα το ηλεκτρονικο.Εμενα μου τη σπαει οταν ακουω κατι ατομα που καπνηζουν μπροστα στα παιδια τους πακετα τσιγαρα και κραζουν τους ατμηστες!!@Ορησμενοι ομως το παρακανουνε με το ατμησμα .Εχω τυχει και ξερω πως ειναι οταν ατμηζουν σε πολλα ρευματα μπορει να ενοχληθει και καποιος που κανει ηλεκτρονικο.Κανονικα θαπρεπε να υπαρχει καποιο συστημα εξαερησμου να κανει δουλεια 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...