Προς το περιεχόμενο

Πώς κάνουμε unroot στο Android TV-Box μας για να λειτουργήσει το Cosmote TV GO και το Nova GO


saruman123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/6/2018 στις 9:45 ΠΜ, stonecityboys είπε

Λοιπόν παιδιά η λύση είναι η εξής. (ας ειναι καλα ενας φιλος απο fb που με βοηθησε και τον ευχαριστω πολυ.)

Εχουμε και λεμε.

Καταρχην εχω 2 boxακια.
Ενα το ΧΙΑΟΜΙ MI BOX3 International version (Ειναι η μοναδικη που ερχεται με "μαμα" unrooted) και το Beelink GT1 ultimate DDR4 3/32 (που ερχεται ρουταρισμενο)

Στο πρωτο (MI BOX3) δεν υπαρχει κανενα προβλημα γιατι το novago και το ote go το αναγνωριζουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ χωρις να κανεις τιποτα και δουλευουν μια χαρα.
Στο δευτερο GT1 Ultimate DDR4 ειχα προσπαθησει τα παντα με supersu με magix κτλ αλλα δεν καταφερα τιποτα, η εφαρμογη αν και η συσκευη φαινοταν unrooted , το εβλεπε ως root και δεν ανοιξε.
Βρηκα μια unrooted rom την οποια και περασα ΑΛΛΑ ναι μεν επαιζε κανονικα ΑΛΛΑ ηταν android 6 και οχι android 7 και εβλεπε μονο τα 2 GB απο τα 3GB και τα 16GB χωρο απο τα 32GB και δεν δουλευε το WIFI.


Η λυση ειναι η:
ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΕ SERIAL NUMBER A706DO και με τις DDR4 μνημες (κιτρινο λογοτυπο στο logo του κουτιου)

Κατεβαζουμε την rom απο 
http://freaktab.com/forum/tv-player-support/beelink-aa/beelink-android-tv-box/gt1-ultimate/firmware-roms-tools-ch/722668-rom-beelink-gt1-ultimate-android-7-1-2-alvatech-ddr4-newer-boxes

Την περναμε σε USB στικακι η SD ( εγω την εκανα με sd αλλα δεν μπορεσε να την διαβασει σωστα οποτε συνεχισα μεσω USB οποιος θελει να δοκιμάσει  με SD την περναμε μεσω του https://chinagadgetsreviews.com/download-amlogic-burn_card_maker-v2-0-2.html ) με το Amlogic's USB Burning Tool (θα χρειαστει καλωδιο USB σε USB)
 

Με κλειστο το κουτι και βγαλμενο απο την τροφοδοσια βαζουμε το στικακι στο κουτι , ΠΡΟΣΟΧΗ: ΧΡHΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΗΝ ΘΥΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΟΥΤΙΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ SD.
Χρησιμοποιουμε εναν συνδετηρα και ενω εχουμε το usb στο κουτι , απο την κατω μερια παταμε με τον συνδετηρα την τρυπουλα που εχει (θα ακουστει ενα κλικ) και ταυτοχρονα βαζουμε την τροφοδοσια, κρατοντας το πατημενο τον συνδετηρα για 5-10 δευτερολεπτα και μετα το αφηνουμε.
Εαν εχει γινει σωστα, μετα απο λιγο -περιπου 5 λεπτα- θα δειτε το λογοτυπο του android. Μεχρι να το δειτε η οθονη θα ειναι μαυρη μαυριλα (οχι δεν εχει κολλησει)

Μολις ανοιξει το κουτι ειναι "ετοιμο" ΑΛΛΑ ειναι rooted.

Αμεσως μετα πηγαινουμε μεσα απο το κουτι στον browser και πηγαινουμε στην διευθυνση https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=63615067 και κατεβαζουμε το zip εσωτερικα (θα το βρειτε μετα στον φακελο DOWNLOAD).

Αμεσως μετα παταμε το κοκκινο κουμπι στο τηλεκοντρολ και μας εμφανιζει ενα μενου με 3 επιλογες. Επιλεγουμε να κανουμε reboot σε  "Recovery mode" (Εαν εχουμε πληκτρολογιο παταμε το F8)

Οταν ανοιξει επιλεγουμε INSTALL και ψαχνουμε να βρουμε το zip που κατεβασαμε (Φακελος εσωτερικος DOWNLOAD) 

Κανουμε INSTALL (ΠΡΟΣΟΧΗ, ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΑΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ 2η ΤΟΥ ΚΟΥΤΙ ΚΟΛΛΑΕΙ)

Μετα επιλεγουμε REBOOT SYSTEM.

34777586_10215352080291900_3770766687847

ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ΜΕ android 7 ,με WIFI να λειτουργει, να βλεπει τα 3GB/32GB!!!

34781638_10215356497522328_1871440430529

Μετα κατεβαζουμε την εκδοση για ΤABLET 

Αφου ειμαστε ετοιμοι Η μπαινουμε στο play store και κατεβαζουμε το COSMOTE GO , το προβλημα εδω ειναι οτι η συγκεκριμενη εκδοση που "βλεπει" στο store δεν δουλευει σωστα Η μπαινουμε στο https://apkpure.com/cosmote-tv-go-for-tablet/gr.ote.otetvgo.androidpad και κατεβαζουμε την εκδοση για ΤABLET που δουλευει τελεια, εγω εχω κατεβασει την εκδοση για TABLET απο το link.

ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ (Ελπιζω να βοηθησα) ;)

35058192_10215358036560803_8205745777348

NAI δουλευει!!!!! επιτελους παιζει κανονικα το nova go!!

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 360
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, dimitrio7 είπε

Φίλε θέλω Βοήθεια!! Πήρα το κουτί mi box 3, συνδέθηκα κανονικά στο ίντερνετ αλλά δε βρίσκω τις εφαρμογές μέσω play store... τι πρέπει να κάνω??? Σε παρακαλώ Απάντησε όταν το δεις... Ευχαριστώ...

Tips διάβασε https://www.doctorandroid.gr/2017/12/download-all-apps-on-all-devices.html?m=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, saruman123 είπε

Είσαι ωραίος!! Τι έγινε τελικά με το mi box 3 που πήρε το άλλο παιδί και δεν συνδεόταν στο ίντερνετ?? Εγώ δεν είχα κανένα θέμα... Και επειδή με φοβησες λίγο πήρα και Ethernet to usb και δουλεύουν και τα 2 άψογα.... Και μάλιστα το ρούτερ είναι σχεδόν 10 μέτρα μακρυά από το mi box...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimitrio7 είπε

Είσαι ωραίος!! Τι έγινε τελικά με το mi box 3 που πήρε το άλλο παιδί και δεν συνδεόταν στο ίντερνετ?? Εγώ δεν είχα κανένα θέμα... Και επειδή με φοβησες λίγο πήρα και Ethernet to usb και δουλεύουν και τα 2 άψογα.... Και μάλιστα το ρούτερ είναι σχεδόν 10 μέτρα μακρυά από το mi box...

Το έχει συνδέσει με Ethernet to usb και είναι εντάξει, δεν χρησιμοποιεί WiFi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, dimitrio7 είπε

Ναι με adaptor Ethernet to usb

Καλημέρα isay, θα ήθελε να με βοηθούσες σε κάτι αν μπορούσες... πέρασα τα apk των tv go cosmote και νοβα, τα έκανε εγκατάσταση στο mi box και τα εμφανίζει αλλά όχι στην αρχική σελίδα αφού δεν είναι εφαρμογές του play store...παιζουν μια χαρα όλα καλα... το θέμα μου είναι το εξής... Μέχρι να μπω σε κάποιο κανάλι, το μενού των 2 αυτών εφαρμογών δεν εμφανίζεται κανονικά αλλά στο πλάι... εννοώ σε 90 μοίρες γωνιά διαφορετική από αυτήν που θα έπρεπε να είναι για να έρθει στα ίσια του... μπορώ να κάνω Κάτι?? Αυτό μέχρι να μπω στα κανάλια... Όταν επιλέξω κανάλι όλα κομπλε... Υπάρχει κάποια λύση?

19 ώρες πριν, isay είπε

Ναι αλλά εχει αλλο browser ή μπορεις να εγκαταστησεις αλλο browser απο το play store. 

Προφανώς εχεις android TV έκδοση και για αυτό δεν εμφανιζονται. Τα κατεβαζεις απο αλλη συσκευη και τα μεταφερεις στο mi box με οποιο τροπο σε βολευει

Καλημέρα isay, θα ήθελε να με βοηθούσες σε κάτι αν μπορούσες... πέρασα τα apk των tv go cosmote και νοβα, τα έκανε εγκατάσταση στο mi box και τα εμφανίζει αλλά όχι στην αρχική σελίδα αφού δεν είναι εφαρμογές του play store...παιζουν μια χαρα όλα καλα... το θέμα μου είναι το εξής... Μέχρι να μπω σε κάποιο κανάλι, το μενού των 2 αυτών εφαρμογών δεν εμφανίζεται κανονικά αλλά στο πλάι... εννοώ σε 90 μοίρες γωνιά διαφορετική από αυτήν που θα έπρεπε να είναι για να έρθει στα ίσια του... μπορώ να κάνω Κάτι?? Αυτό μέχρι να μπω στα κανάλια... Όταν επιλέξω κανάλι όλα κομπλε... Υπάρχει κάποια λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dimitrio7 είπε

Καλημέρα isay, θα ήθελε να με βοηθούσες σε κάτι αν μπορούσες... πέρασα τα apk των tv go cosmote και νοβα, τα έκανε εγκατάσταση στο mi box και τα εμφανίζει αλλά όχι στην αρχική σελίδα αφού δεν είναι εφαρμογές του play store...παιζουν μια χαρα όλα καλα... το θέμα μου είναι το εξής... Μέχρι να μπω σε κάποιο κανάλι, το μενού των 2 αυτών εφαρμογών δεν εμφανίζεται κανονικά αλλά στο πλάι... εννοώ σε 90 μοίρες γωνιά διαφορετική από αυτήν που θα έπρεπε να είναι για να έρθει στα ίσια του... μπορώ να κάνω Κάτι?? Αυτό μέχρι να μπω στα κανάλια... Όταν επιλέξω κανάλι όλα κομπλε... Υπάρχει κάποια λύση?

Καλημέρα isay, θα ήθελε να με βοηθούσες σε κάτι αν μπορούσες... πέρασα τα apk των tv go cosmote και νοβα, τα έκανε εγκατάσταση στο mi box και τα εμφανίζει αλλά όχι στην αρχική σελίδα αφού δεν είναι εφαρμογές του play store...παιζουν μια χαρα όλα καλα... το θέμα μου είναι το εξής... Μέχρι να μπω σε κάποιο κανάλι, το μενού των 2 αυτών εφαρμογών δεν εμφανίζεται κανονικά αλλά στο πλάι... εννοώ σε 90 μοίρες γωνιά διαφορετική από αυτήν που θα έπρεπε να είναι για να έρθει στα ίσια του... μπορώ να κάνω Κάτι?? Αυτό μέχρι να μπω στα κανάλια... Όταν επιλέξω κανάλι όλα κομπλε... Υπάρχει κάποια λύση?

Εχεις βαλει την εκδοση για κινητο. Βαλε το οτε για tablet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stonecityboys είπε

Εχεις βαλει την εκδοση για κινητο. Βαλε το οτε για tablet

Οκ φίλε σε Ευχαριστώ... Για τον nova δεν υπάρχει έκδοση για τάμπλετ Έτσι?

Επίσης μπορώ με κάποιον τρόπο να μου εμφανίζονται στην αρχική οθόνη και όχι να μπαίνω από το μενού εφαρμογές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/10/2018 στις 3:46 ΜΜ, lazlos είπε

NAI δουλευει!!!!! επιτελους παιζει κανονικα το nova go!!

Φίλε μου ποια έκδοση Νόβα έβαλες? Για κινητό ή για τάμπλετ? Και όταν είσαι στην αρχική του nova tv go σου δείχνει κανονικά το μενού ή  είναι στα πλάγια και επανερχεται στην σωστή θεση όταν βάλεις καναλι? Σε ρωτάω γτ έμενα δε με αφήνει να βάλω την έκδοση τάμπλετ...

Στις 13/10/2018 στις 11:20 ΠΜ, stonecityboys είπε

Εχεις βαλει την εκδοση για κινητο. Βαλε το οτε για tablet

Το έβαλα και μου γράφει "σφάλμα δικτυου" ενω ολα ειναι κομπλε... ξερουμε γτ δε μπορείνα διαβάσει την έκδοση για τάμπλετ?

Επεξ/σία από dimitrio7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimitrio7 είπε

Φίλε μου ποια έκδοση Νόβα έβαλες? Για κινητό ή για τάμπλετ? Και όταν είσαι στην αρχική του nova tv go σου δείχνει κανονικά το μενού ή  είναι στα πλάγια και επανερχεται στην σωστή θεση όταν βάλεις καναλι? Σε ρωτάω γτ έμενα δε με αφήνει να βάλω την έκδοση τάμπλετ...

Το έβαλα και μου γράφει "σφάλμα δικτυου" ενω ολα ειναι κομπλε... ξερουμε γτ δε μπορείνα διαβάσει την έκδοση για τάμπλετ?

Απλα εκανα αναζητηση στο playstore για novago και μου εβγαλε μονο ενα και το εκανα εγκατασταση. 

Το μενου το δειχνει κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/10/2018 στις 5:37 ΜΜ, lazlos είπε

Απλα εκανα αναζητηση στο playstore για novago και μου εβγαλε μονο ενα και το εκανα εγκατασταση. 

Το μενου το δειχνει κανονικα.

Να φανταστώ το box σου δεν είναι το xiaomi mi 3... αν και οκ συνήθισα την μικρή πλοήγηση που έχει μέχρι να μπεις στο κανάλι και παίζουν και τα 2 (cosmote και nova go) άψογα.... ειδικά σήμερα με Ευρωλίγκα λιωσαμε... με εξαίρεση αυτό το πολύ μικρό θεματάκι... το κουτί είναι πολύ καλο... Και δεν θελει πολλά πολλά για να καταφέρεις να το κάνεις να παιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, dimitrio7 είπε

Να φανταστώ το box σου δεν είναι το xiaomi mi 3... αν και οκ συνήθισα την μικρή πλοήγηση που έχει μέχρι να μπεις στο κανάλι και παίζουν και τα 2 (cosmote και nova go) άψογα.... ειδικά σήμερα με Ευρωλίγκα λιωσαμε... με εξαίρεση αυτό το πολύ μικρό θεματάκι... το κουτί είναι πολύ καλο... Και δεν θελει πολλά πολλά για να καταφέρεις να το κάνεις να παιζει

Οχι εχω το beelink gt1 ultimate.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα . 

Παιδιά έχει περάσει κανένας το Vodafone tv στο mi box;

Εάν ναι μπορεί να μου στείλει λινκ για να το κατεβάσω και να παίξει στο mi box?

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, tarampouras είπε

Καλησπέρα στην παρέα . 

Παιδιά έχει περάσει κανένας το Vodafone tv στο mi box;

Εάν ναι μπορεί να μου στείλει λινκ για να το κατεβάσω και να παίξει στο mi box?

Ευχαριστώ 

Είσαι συνδρομητής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατεβάζεις από play store και μετά τους πέρνεις τηλέφωνο για να σου στείλουν τους κωδικούς.  Εάν είσαι τυχερός και δεν είναι ρουταρισμενο το μηχάνημα σου, θα παίξει αλλιώς την πάτησες! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...