Προς το περιεχόμενο

Πώς κάνουμε unroot στο Android TV-Box μας για να λειτουργήσει το Cosmote TV GO και το Nova GO


saruman123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στηην παρέα.

Έχω το mi box το 3.

Μέχρι πριν κανά μηνα  περιπου ειχα το οτε tv go και μου έπαιζε κανονικότητα.

Το vodafone tv  που προσπάθησα να βάλω τώρα στο boxaki μου βγάζει ρουταρισμενη συσκευή.

Έχει τύχει σε κανέναν ρε παιδιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 360
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, galantis είπε

Καλησπέρα στηην παρέα.

Έχω το mi box το 3.

Μέχρι πριν κανά μηνα  περιπου ειχα το οτε tv go και μου έπαιζε κανονικότητα.

Το vodafone tv  που προσπάθησα να βάλω τώρα στο boxaki μου βγάζει ρουταρισμενη συσκευή.

Έχει τύχει σε κανέναν ρε παιδιά;

Το tv go παίζει ακόμα ή στο κάνει μόνο στο vodafone tv?

Επίσης κατέβασε και ένα root checker να δεις αν είναι ρουταρησμενο.

 

Επεξ/σία από saruman123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, saruman123 είπε

Το tv go παίζει ακόμα ή στο κάνει μόνο στο vodafone tv?

Επίσης κατέβασε και ένα root checker να δεις αν είναι ρουταρησμενο.

To tv go κανονικά.

Μόνο στο vodafone tv μου το κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, galantis είπε

To tv go κανονικά.

Μόνο στο vodafone tv μου το κάνει...

Οπότε το πρόβλημα το έχει το vodafone από την στιγμή που παίζει το tv go .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, akismei είπε

που θα μπορουσαμε να βρουμε το apk της nova και cosmote tv για tablet και οχι για κινητο.?

https://m.apkpure.com/cosmote-tv-go-for-tablet/gr.ote.otetvgo.androidpad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια..και εγω εχω μια smart-tv και ειθελα να βαλω το nova go και πηρα το H96 Pro Plus - 3GB/32GB το οποιο ειναι rooted kai παλευω μπας και γινει τιποτα..γενικη ερωτηση : αντι να αγοραζουμε android box των 50-100 ευρω.. γιατι δεν παιρνουμε ενα compute stick  130 ευρω , η ακομα και ενα μινι pc μεχρι 200 ευρω ..? ειναι λιγο παραπανω λεφτα αλλα θα εχουμε windows stin tv kai θα μπορουμε να κανουμε πολλα περισσοτερα πραγματα. συγκεκριμενα με το προβλημα nova go θα βαλoυμε το προγραμα nox player και θα παιζει χωρις κανενα προβλημα φανταζομαι..το εχει δοκιμασει κανεις .? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Blackdog17 είπε

καλησπερα παιδια..και εγω εχω μια smart-tv και ειθελα να βαλω το nova go και πηρα το H96 Pro Plus - 3GB/32GB το οποιο ειναι rooted kai παλευω μπας και γινει τιποτα..γενικη ερωτηση : αντι να αγοραζουμε android box των 50-100 ευρω.. γιατι δεν παιρνουμε ενα compute stick  130 ευρω , η ακομα και ενα μινι pc μεχρι 200 ευρω ..? ειναι λιγο παραπανω λεφτα αλλα θα εχουμε windows stin tv kai θα μπορουμε να κανουμε πολλα περισσοτερα πραγματα. συγκεκριμενα με το προβλημα nova go θα βαλoυμε το προγραμα nox player και θα παιζει χωρις κανενα προβλημα φανταζομαι..το εχει δοκιμασει κανεις .? 

Αν έχεις recovery χρησιμοποιείσε να φλασαρης το MAGISK σε μορφή zip ,αφού πρώτα ξηλώσεις το SuperSU.

Μετα δώστου πλήρη δικαιώματα unroot.

Έτσι θεωρητικά μπορεί να πετύχει.

Σε μερικά tv box έχει γίνει.

Βέβαια για να είσαι καλυμμένος κρατάς και ένα backup την rom σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτυχία εν μέρη μόλις πριν λίγο.

Εχω ένα mecool m8 pro 3/32 με twrp recovery και supersu root. 

Aποτέλεσμα.....να μην έχω otego και novago ......μετα από ψάξιμο αλλά και μεγάλη διστακτικότητα αποφάσισα να το ξερουτάρω και να το ρουτάρω με magisk , ακολούθησα αυτόν τον οδηγό https://www.androidexplained.com/switch-supersu-magisk/ ο οποίος όμως δούλεψε εν μέρη που ανέφερα πριν από λίγο, δηλαδή..... το unSU zip το φλάσαρα επιτυχώς αλλά το magisk zip μου έβγαλε error. 

Ti σημαίνει όμως αυτό στην πραγματικότητα ?????? Οτι το μηχάνημα είναι UNROOT πλέον και το otego ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΆ, το δοκίμασα πριν από λίγο 😁 , τώρα μένει να ποστάρει κάποιος φίλος την σωστή έκδοση του novago ώστε να τσεκάρω ότι παίζει και αυτή !

 

Το θετικό λοιπόν στην όλη ιστορία είναι ότι μάλλον όποιος έχει τις παραπάνω συνθήκες που ανέλυσα με το unsu.zip μπορεί να ΄΄καθαρίσει΄΄ το μηχανημά του από ρουτ ! 

 

edit

Tελικά παίζει και το novago :) :)  

 

1.jpg

2.jpg

Επεξ/σία από paiktaras69
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paiktaras69 είπε

Επιτυχία εν μέρη μόλις πριν λίγο.

Εχω ένα mecool m8 pro 3/32 με twrp recovery και supersu root. 

Aποτέλεσμα.....να μην έχω otego και novago ......μετα από ψάξιμο αλλά και μεγάλη διστακτικότητα αποφάσισα να το ξερουτάρω και να το ρουτάρω με magisk , ακολούθησα αυτόν τον οδηγό https://www.androidexplained.com/switch-supersu-magisk/ ο οποίος όμως δούλεψε εν μέρη που ανέφερα πριν από λίγο, δηλαδή..... το unSU zip το φλάσαρα επιτυχώς αλλά το magisk zip μου έβγαλε error. 

Ti σημαίνει όμως αυτό στην πραγματικότητα ?????? Οτι το μηχάνημα είναι UNROOT πλέον και το otego ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΆ, το δοκίμασα πριν από λίγο 😁 , τώρα μένει να ποστάρει κάποιος φίλος την σωστή έκδοση του novago ώστε να τσεκάρω ότι παίζει και αυτή !

Το θετικό λοιπόν στην όλη ιστορία είναι ότι μάλλον όποιος έχει τις παραπάνω συνθήκες που ανέλυσα με το unsu.zip μπορεί να ΄΄καθαρίσει΄΄ το μηχανημά του από ρουτ ! 

edit

Tελικά παίζει και το novago :) :)  

1.jpg

2.jpg

Και εγώ αυτό προσπάθησα να πω αλλά δεν την πολύ θυμόμουν την διαδικασία.

Οπότε να και ένας άλλος τρόπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω κι εγώ δύο Android Box που είναι Rooted.

Το ένα είναι το CS918 Quad Core Android 4.4 Smart TV Box XBMC WiFi Full 1080P Media Player 8G EU, με Andoid 4.42, με Kernel version 3.0.36+, Vendor software version: RK3188_R-BOX_ANDROID4.4.2-SDK.

Στο Root Checker μου βγάζει ότι είναι Rooted, αλλά δεν βρίσκω κάπου το SuperSU. Επίσης δοκίμασα να περάσω MagisK Manager αλλά μάλλον δεν είναι συμβατό για κάτω από Android 5 εκδόσεις διάβασα.

Το Mixplorer το κατέβασα και το έβαλα κανονικά. Επίσης κατέβασα και το SuperSU και το πέρασα κανονικά.

Υπάρχει κανένας τρόπος να γίνει unroot με την υπάρχουσα ROM ή πρέπει να περάσω νέα κι αν ναι, που θα βρω κάποια συμβατή με αυτή τη συσκευή unrooted?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DxL είπε

Καλησπέρα, έχω κι εγώ δύο Android Box που είναι Rooted.

Το ένα είναι το CS918 Quad Core Android 4.4 Smart TV Box XBMC WiFi Full 1080P Media Player 8G EU, με Andoid 4.42, με Kernel version 3.0.36+, Vendor software version: RK3188_R-BOX_ANDROID4.4.2-SDK.

Στο Root Checker μου βγάζει ότι είναι Rooted, αλλά δεν βρίσκω κάπου το SuperSU. Επίσης δοκίμασα να περάσω MagisK Manager αλλά μάλλον δεν είναι συμβατό για κάτω από Android 5 εκδόσεις διάβασα.

Το Mixplorer το κατέβασα και το έβαλα κανονικά. Επίσης κατέβασα και το SuperSU και το πέρασα κανονικά.

Υπάρχει κανένας τρόπος να γίνει unroot με την υπάρχουσα ROM ή πρέπει να περάσω νέα κι αν ναι, που θα βρω κάποια συμβατή με αυτή τη συσκευή unrooted?

Διάβασε εδώ http://freaktab.com/forum/tv-player-support/rk3188-devices/k-r42-cs918-mk888-jesurun/14271-cs918-tv-box-disable-root-lock-back

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2018 στις 7:48 ΜΜ, saruman123 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση, έριξα μια ματιά. Πολύ καλό αυτό το site, κατέβασα και μια rom για αρχή.

Υπάρχει περίπτωση να γίνει δουλειά με το "Hide my root" ή με RootCloak Plus ή δεν παίζουν αυτά και θα χρειαστεί φλασάρισμα νέα rom?

Κι αν ναι, υπάρχει κάποια συμβατή rom που να είναι unrooted?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2018 στις 12:23 ΠΜ, paiktaras69 είπε

Επιτυχία εν μέρη μόλις πριν λίγο.

Εχω ένα mecool m8 pro 3/32 με twrp recovery και supersu root. 

Aποτέλεσμα.....να μην έχω otego και novago ......μετα από ψάξιμο αλλά και μεγάλη διστακτικότητα αποφάσισα να το ξερουτάρω και να το ρουτάρω με magisk , ακολούθησα αυτόν τον οδηγό https://www.androidexplained.com/switch-supersu-magisk/ ο οποίος όμως δούλεψε εν μέρη που ανέφερα πριν από λίγο, δηλαδή..... το unSU zip το φλάσαρα επιτυχώς αλλά το magisk zip μου έβγαλε error. 

Ti σημαίνει όμως αυτό στην πραγματικότητα ?????? Οτι το μηχάνημα είναι UNROOT πλέον και το otego ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΆ, το δοκίμασα πριν από λίγο 😁 , τώρα μένει να ποστάρει κάποιος φίλος την σωστή έκδοση του novago ώστε να τσεκάρω ότι παίζει και αυτή !

Το θετικό λοιπόν στην όλη ιστορία είναι ότι μάλλον όποιος έχει τις παραπάνω συνθήκες που ανέλυσα με το unsu.zip μπορεί να ΄΄καθαρίσει΄΄ το μηχανημά του από ρουτ ! 

edit

Tελικά παίζει και το novago :) :)  

1.jpg

2.jpg

Γεια σου αδερφέ ΑΕΚάρα, να σε ρωτήσω, επειδή προσπαθώ να κάνω unroot το CS918 Android TV box, αυτό που λες με το unsu.zip, το κατέβασα αλλά πως μπορώ να μπω σε TWRP mode που αναφέρει στο site που ακολούθησες, για να μπορέσω να το καθαρίσω από root??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...