Προς το περιεχόμενο

Πώς κάνουμε unroot στο Android TV-Box μας για να λειτουργήσει το Cosmote TV GO και το Nova GO


saruman123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/6/2018 στις 9:45 ΠΜ, stonecityboys είπε

Κατεβαζουμε την rom απο 
http://freaktab.com/forum/tv-player-support/beelink-aa/beelink-android-tv-box/gt1-ultimate/firmware-roms-tools-ch/722668-rom-beelink-gt1-ultimate-android-7-1-2-alvatech-ddr4-newer-boxes

Την περναμε σε USB στικακι η SD ( εγω την εκανα με sd αλλα δεν μπορεσε να την διαβασει σωστα οποτε συνεχισα μεσω USB οποιος θελει να δοκιμάσει  με SD την περναμε μεσω του https://chinagadgetsreviews.com/download-amlogic-burn_card_maker-v2-0-2.html ) με το Amlogic's USB Burning Tool (θα χρειαστει καλωδιο USB σε USB)   

....

Ακολουθώντας τις παραπάνω οδηγίες μια ερώτηση παρακαλώ. Από την ιστοσελίδα κατεβάζουμε το αρχείο GT1_ULT_708D0_AT_V2A.7z.  Όταν το αντιγράφουμε στο USB στικ το βάζουμε όπως είναι συμπιεσμένο ή το αποσυμπιέζουμε πρώτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 360
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

39 λεπτά πριν, ianstam8 είπε

Ακολουθώντας τις παραπάνω οδηγίες μια ερώτηση παρακαλώ. Από την ιστοσελίδα κατεβάζουμε το αρχείο GT1_ULT_708D0_AT_V2A.7z.  Όταν το αντιγράφουμε στο USB στικ το βάζουμε όπως είναι συμπιεσμένο ή το αποσυμπιέζουμε πρώτα;

Πρεπει να την περασεις μεσω του  Amlogic's USB Burning Tool

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, stonecityboys είπε

Πρεπει να την περασεις μεσω του  Amlogic's USB Burning Tool

Απ' οτι βλέπω το Amlogic's USB Burning Tool το χρησιμοποιούν για να συνδέσουν απευθείας με usb καλώδιο το pc και το android tv box. Έχει επιλογή για το usb stick?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, ianstam8 είπε

Απ' οτι βλέπω το Amlogic's USB Burning Tool το χρησιμοποιούν για να συνδέσουν απευθείας με usb καλώδιο το pc και το android tv box. Έχει επιλογή για το usb stick?

Δικο μου λαθος, εσυ θελεις να το περασεις μεσω sd η USB.

Θα το κανεις με το προγραμμα Amlogic Burn_Card_Maker και θα το βρεις στο https://chinagadgetsreviews.com/download-amlogic-burn_card_maker-v2-0-2.html

Επεξ/σία από stonecityboys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα 

Προσπαθώ να περάσω μεσω usb την Ρομ GT1_ULT_708D0_AT_V2A.7zl δεν τα κατάφερα .

Μέσω καλώδιο usb usb male αλλά τπτ

Πάντα  μπαίνει στο ανθρωπάκι antroid

με επιλογές και δεν ξέρω αν χρειαζεται

να επιλέξω κάτι για να κάνει την εγκατάσταση??

  s/n B706db  rom  έχει 709d0

Antroid 7.1.2 gt1 ultimate beelink

Επεξ/σία από tsec1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tsec1 είπε

Καλημερα 

Προσπαθώ να περάσω μεσω usb την Ρομ GT1_ULT_708D0_AT_V2A.7zl δεν τα κατάφερα

με το USB_Burning_Tool δεν εχω συνδεση  μηπωσ επειδη εχω 64 bit win 7??

για να περασω την rom 

το μηχανημα δεν εχει εικονα  δεν λειτουργει  ,μετα απο μια αποτυχημενη εγκατασταση απο την sd

μπορω καπως να το επαναφερω??  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως βλεπουμε αν ειναι unroot  το box??

 

μετα απο unroot οποτε μπω σε μια εφαρμογη game  δεν μπορει να κανει exit 

για να βγω κανω παντα επανεκκινηση.

υπαρχει τροπος να το φτιαξω??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, VasilisR είπε

Και αφού πέτυχε το unroot του GS1, υπάρχει τρόπος να μεταφέρω τις οποίες εφαρμογές εγκαθιστώ στην καρτα; Η μήπως γίνομαι πλεονέκτης 😁

Όχι δεν γίνεται αυτό θέλει root

36 λεπτά πριν, tsec1 είπε

πως βλεπουμε αν ειναι unroot  το box??

 

Κατεβάζεις την εφαρμογή Root Checker από το play store

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

εχει κανείς εμπειρία εγκατάστασης otego σε mecool m8s pro 3/32 ddr4 ?

Eίμαι με stock root rom - twrp recovery και super su χωρίς bysibox ,  δουλεύει άραγε η διαδικασία full unroot μέσα από την εφαρμογή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/6/2018 στις 9:45 ΠΜ, stonecityboys είπε

Λοιπόν παιδιά η λύση είναι η εξής. (ας ειναι καλα ενας φιλος απο fb που με βοηθησε και τον ευχαριστω πολυ.)

Εχουμε και λεμε.

Καταρχην εχω 2 boxακια.
Ενα το ΧΙΑΟΜΙ MI BOX3 International version (Ειναι η μοναδικη που ερχεται με "μαμα" unrooted) και το Beelink GT1 ultimate DDR4 3/32 (που ερχεται ρουταρισμενο)

Στο πρωτο (MI BOX3) δεν υπαρχει κανενα προβλημα γιατι το novago και το ote go το αναγνωριζουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ χωρις να κανεις τιποτα και δουλευουν μια χαρα.
Στο δευτερο GT1 Ultimate DDR4 ειχα προσπαθησει τα παντα με supersu με magix κτλ αλλα δεν καταφερα τιποτα, η εφαρμογη αν και η συσκευη φαινοταν unrooted , το εβλεπε ως root και δεν ανοιξε.
Βρηκα μια unrooted rom την οποια και περασα ΑΛΛΑ ναι μεν επαιζε κανονικα ΑΛΛΑ ηταν android 6 και οχι android 7 και εβλεπε μονο τα 2 GB απο τα 3GB και τα 16GB χωρο απο τα 32GB και δεν δουλευε το WIFI.


Η λυση ειναι η:
ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΕ SERIAL NUMBER A706DO και με τις DDR4 μνημες (κιτρινο λογοτυπο στο logo του κουτιου)

Κατεβαζουμε την rom απο 
http://freaktab.com/forum/tv-player-support/beelink-aa/beelink-android-tv-box/gt1-ultimate/firmware-roms-tools-ch/722668-rom-beelink-gt1-ultimate-android-7-1-2-alvatech-ddr4-newer-boxes

Την περναμε σε USB στικακι η SD ( εγω την εκανα με sd αλλα δεν μπορεσε να την διαβασει σωστα οποτε συνεχισα μεσω USB οποιος θελει να δοκιμάσει  με SD την περναμε μεσω του https://chinagadgetsreviews.com/download-amlogic-burn_card_maker-v2-0-2.html ) με το Amlogic's USB Burning Tool (θα χρειαστει καλωδιο USB σε USB)
 

Με κλειστο το κουτι και βγαλμενο απο την τροφοδοσια βαζουμε το στικακι στο κουτι , ΠΡΟΣΟΧΗ: ΧΡHΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΗΝ ΘΥΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΟΥΤΙΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ SD.
Χρησιμοποιουμε εναν συνδετηρα και ενω εχουμε το usb στο κουτι , απο την κατω μερια παταμε με τον συνδετηρα την τρυπουλα που εχει (θα ακουστει ενα κλικ) και ταυτοχρονα βαζουμε την τροφοδοσια, κρατοντας το πατημενο τον συνδετηρα για 5-10 δευτερολεπτα και μετα το αφηνουμε.
Εαν εχει γινει σωστα, μετα απο λιγο -περιπου 5 λεπτα- θα δειτε το λογοτυπο του android. Μεχρι να το δειτε η οθονη θα ειναι μαυρη μαυριλα (οχι δεν εχει κολλησει)

Μολις ανοιξει το κουτι ειναι "ετοιμο" ΑΛΛΑ ειναι rooted.

Αμεσως μετα πηγαινουμε μεσα απο το κουτι στον browser και πηγαινουμε στην διευθυνση https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=63615067 και κατεβαζουμε το zip εσωτερικα (θα το βρειτε μετα στον φακελο DOWNLOAD).

Αμεσως μετα παταμε το κοκκινο κουμπι στο τηλεκοντρολ και μας εμφανιζει ενα μενου με 3 επιλογες. Επιλεγουμε να κανουμε reboot σε  "Recovery mode" (Εαν εχουμε πληκτρολογιο παταμε το F8)

Οταν ανοιξει επιλεγουμε INSTALL και ψαχνουμε να βρουμε το zip που κατεβασαμε (Φακελος εσωτερικος DOWNLOAD) 

Κανουμε INSTALL (ΠΡΟΣΟΧΗ, ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΑΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ 2η ΤΟΥ ΚΟΥΤΙ ΚΟΛΛΑΕΙ)

Μετα επιλεγουμε REBOOT SYSTEM.

34777586_10215352080291900_3770766687847

ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ΜΕ android 7 ,με WIFI να λειτουργει, να βλεπει τα 3GB/32GB!!!

34781638_10215356497522328_1871440430529

Μετα κατεβαζουμε την εκδοση για ΤABLET 

Αφου ειμαστε ετοιμοι Η μπαινουμε στο play store και κατεβαζουμε το COSMOTE GO , το προβλημα εδω ειναι οτι η συγκεκριμενη εκδοση που "βλεπει" στο store δεν δουλευει σωστα Η μπαινουμε στο https://apkpure.com/cosmote-tv-go-for-tablet/gr.ote.otetvgo.androidpad και κατεβαζουμε την εκδοση για ΤABLET που δουλευει τελεια, εγω εχω κατεβασει την εκδοση για TABLET απο το link.

ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ (Ελπιζω να βοηθησα) ;)

 

 

Το έκανα σήμερα στο Beelink και δούλεψε μια χαρά.

Έχω όμως άλλη έκδοση beelink και χρησιμοποίησα αυτή τη ram http://freaktab.com/forum/tv-player-support/beelink-aa/beelink-android-tv-box/gt1/firmware-roms-tools-cg/722654-rom-beelink-gt1-standard-ultimate-android-7-1-2-alvatech-both-6255-9377

Το αποτέλεσμα είναι η συσκευή να είναι unrooted (τουλάχιστον έτσι δείχνει το root checker), να λειτουργεί καλύτερα από πριν και χωρίς κωλύματα αλλά να φαίνονται τα 2gb αντί 3gb της ram.

Δεν νομίζω να έχω προβλήματα με αυτό καθώς το box θα παίζει μόνο cosmote go (ελπιζω να παίζει γιατί μόνο για αυτό μπήκα στην όλη διαδικασία) και καμιά φορά Kodi, αλλά γνωρίζει κανείς αν αυτό διορθώνετσι κάπως;;;

Επεξ/σία από ozric
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2018 στις 4:59 ΜΜ, ianstam8 είπε

Ακολουθώντας τις παραπάνω οδηγίες μια ερώτηση παρακαλώ. Από την ιστοσελίδα κατεβάζουμε το αρχείο GT1_ULT_708D0_AT_V2A.7z.  Όταν το αντιγράφουμε στο USB στικ το βάζουμε όπως είναι συμπιεσμένο ή το αποσυμπιέζουμε πρώτα;

 

Την ιδια απορια εχω και εγω. Το αρχειο ειναι στην μορφη .7z και αν το αποσυμπιεσω ειναι σε .bin

Ποιο απο τα δυο να βαλω στο USB stick?

Δοκιμασα με το .bin και εκανα την διαδικασια με τον συνδετηρα. Ομως δεν ξεκιναει η αναβαθμιση. Με βγαζει σε μενου με διαφορες επιλογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GBorb είπε

Την ιδια απορια εχω και εγω. Το αρχειο ειναι στην μορφη .7z και αν το αποσυμπιεσω ειναι σε .bin

Ποιο απο τα δυο να βαλω στο USB stick?

Δοκιμασα με το .bin και εκανα την διαδικασια με τον συνδετηρα. Ομως δεν ξεκιναει η αναβαθμιση. Με βγαζει σε μενου με διαφορες επιλογες.

Δεν αποσυμπιεζεις τιποτα.
Οπως ειναι χρεισιμοποιεις
το Amlogic Burn_Card_Maker και θα το βρεις στο https://chinagadgetsreviews.com/download-amlogic-burn_card_maker-v2-0-2.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...