Προς το περιεχόμενο

Η μανία με την εξόρυξη κρυπτονομισμάτων έχει στείλει τις τιμές των GPUs στα ύψη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 256
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είναι θέμα χρόνου να βγουν ηλεκτρονικές κάρτες στην αγορά που θα είναι βελτιστοποιημένες για mining αλγορίθμους και θα επανέρθει η αγορά των καρτών γραφικών στη κανονική της ζήτηση. Μέχρι τότε, σίγουρα θα παραμείνουν οι δεύτερες σε υψηλές τιμές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 χρόνια πρώτη φορά βλέπω κάρτα γραφικών να ανεβάζει τιμή.

ASUS strix 1080ti oc 870 ευρό αγορα οτσν βγηκε και τωρα βλεπω εχει 1.100 με 1.200 και ελάχιστα κομμάτια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης λύση προσωρινή για όσους έχουν κάρτες 5ετιας - 6ετίας και θέλουν να παίξουν σε 1080p είναι το sli/crossfire. Αρκεί να έχουν ήδη κατάλληλο motherboard & PSU. 

 

Στα 5 λεπτά που μου πήρε να γράψω το προηγούμενο  πόνημά μου είχα ήδη καλυφθεί.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπομονή χρειάζεται.. και η υπομονή πάντα ανταμείβεται! αυτό το διάστημα είναι ότι χειρότερο για αναβάθμιση παιχνιδομηχανής.. σε λίγο καιρό που θα αναστραφεί το κλίμα θα πέσουν οι τιμές κατακόρυφα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένταξή  το θέμα έχει ξεφύγει.

Κάνοντας έρευνα για αγορά τής τελευταίες μέρες Για  μία κάρτα γραφικων είδα και 1000 ευρώ να ζητάνε για GTX 1070.:D

 

Επεξ/σία από Paul opc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τώρα οτι θιχτηκαν κιόλας η πεινασμένη για κεφάλαιο amd και η ngreedia που ξεπούλησαν η μία τα αποτυχημένα polaris και vega, πάνω από όσο άξιζαν και η δεύτερη το απαρχαιωμένο πλέον pascal σε τιμές day one.

Μάλλον κυριως η nvidia θιχτηκε που δεν πρόλαβε να ανεβάσει τις τιμές χοντρικής προς τους oem και καρπώθηκαν το κέρδος οι μεταπωλητές. Η amd νομίζω μετά από τόσους μήνες έχει προνοήσει και αυξήσει προς τα πάνω τις τιμές της.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που γίνεται στις αγγελίες είναι για κλάματα. Άντε ο άλλος πουλάει rx 580 στα 500 ευρώ. Οκ είναι κάρτα για mining και είναι δυσεύρετη και αποδοτική. Το καταλαβαίνω. Αλλά κάτι έρμοι που που πάνε να πουλήσουν (ακατάλληλες για mining) κάρτες 5ετίας+ 250 ευρώ που πάνε? (gtx770 2gb 180e, 7970 200e, gtx670 100e λίγα παραδείγματα). Είπαμε παιδιά να βγάλετε κάτι παραπάνω, αλλά όχι να καραφλιάσουμε.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά βλέπουμε κάτι τρελά κατά καιρούς και παλιές κάρτες  250+ ! Αν βρείς RΧ580 με τόσα που λές να θεωρείσαι και τυχερός,ιδιαίτερα αν είναι και καμμιά καλή μάρκα και με 8GB :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω θελω να φτιαξω το pc μου φετος,αλλα με αυτες τις τιμες θα περιμενω αρκετα,τουλαχιστον μεχρι να βγει η καινουργια γενια των nvidia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γίνουν συμπληρωματικά γυρίσματα για το αγαπημένο παιδικό βίντεο "Ζουζούνια - Η Χιονάτη" ώστε να αλλαχτεί το τραγούδι των νάνων σε:

Εο εο εο εο εο εο εο εο εο εο εο εο ε
Γεια χαρά γεια χαρά τι χαρά τι χαρά πήραμε ολοι μία Titan παιδιά
στο desktop όλη τη μέρα δίχως κάθαρο αέρα
ήρθε η ώρα να τα πιάσουμε χοντρά. 
Σαν είμαστε παρέα το mining ξεκινά
Εο εο εο εο εο εο εο εο εο εο εο εο ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takissportime είπε

...όταν όμως οι τιμές των bitcoins πέσουν, όλοι αυτοί που αγόρασαν κάρτες για mining θα τις πουλάνε -μεταχειρισμένες- κοψοχρονιά...

περιμενε εσυ να πεσουν κ θα παρεις καρτα του αγιου π........ανημερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι nVidia και AMD (και οι ΟΕΜs) θα μπορούσαν να κυκλοφορήσουν κάρτες με κλειδωμένο bios σε χαμηλή (κανονική) τιμή για τους ανθρώπους και άλλες "ξεκλείδωτες" με διπλάσια τιμή για τους miners. Αλλά μάλλον προτιμούν να κυκλοφορούν μία παρτίδα για όλους με διπλάσιο κέρδος. Θυμίζει λίγο την έλλειψη σκληρών δίσκων όταν πλημμύρησαν τα εργοστάσια στην Ταϋλάνδη. Τώρα, το τι συνέπειες θα έχει αυτή η τρέλλα στις πωλήσεις νέων ΗΥ και στη βιομηχανία software που βγάζει παιχνίδια ας το πουν κάποιοι άλλοι, εγώ δεν ξέρω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...